Dana 25.septembra 2014.godine u Palati „Srbija“ svečano je obeležen jubilej, pedeset godina izdavanja stručne publikacije Biltena sudske prakse Vrhovnog suda Srbije i Vrhovnog kasacionog suda, kome je prisustvovao veliki broj zvanica: ambasador Kraljevine Norveške u Republici Srbiji, ambasador misije OEBS-a u Srbiji, predstavnici ambasada u Republici Srbiji, predstavnici delegacije Evropske unije i Saveta Evrope u Srbiji, predstavnici međunarodnih organizacija, predstavnici Ministarstva pravde, Visokog saveta sudstva, Društva sudija, Pravosudne akademije, Javnobeležničke komore, Komore izvršitelja, Republičkog javnog pravobranilaštva, predsednici sudova republičkog ranga, predsednici apelacionih sudova, sudije Vrhovnog kasacionog suda i savetnici u tom sudu, kao i predstavnici medija.
Temu skupa, pored svečanog, obeležila su izlaganja u vezi uloge biltena sudske prakse najvišeg suda „U funkciji ujednačavanja sudske prakse“.
Skupu su se obratili predsednik Vrhovnog kasacionog suda, Dragomir Milojević, ministar pravde, Nikola Selaković, zatim direktor Programa podele vlasti Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID), Brajan Le Duk i ambasador Kraljevine Norveške u Republici Srbiji, Nils Ragnar Kamsvag, kao i sudija Vrhovnog kasacionog suda, glavni i odgovorni urednik Biltena Vrhovnog kasacionog suda i poslednji urednik Biltena Vrhovnog suda Srbije, sudija Snežana Andrejević, i sudije Vrhovnog suda Srbije, koji su ranije bili glavni i odgovorni urednici Biltena Vrhovnog suda Srbije, Miomir Barović i dr Zoran Ivošević. Skup je pozdravio u ime dugogodišnjeg izdavača Biltena sudske prakse i generalni direktor „Intermeksa“, Dejan Milanković, kao i zamenik direktora Programa podele vlasti, Sonja Prostran.
Dragomir Milojević, predsednik Vrhovnog kasacionog suda je svoje obraćanje započeo pozdravivši sve ugledne zvanice rečima: „Zahvaljujem na vašem učešću u ovoj posebnoj prilici – promociji izdanja jubilarnog dvobroja i svečanog izdanja Biltena Vrhovnog kasacionog suda posvećenog pedesetogodišnjici objavljivanja ovog stručnog časopisa.“, a zatim nastavio rečima:
„Osećam se počastvovanim što ste došli da svojim prisustvom uveličate ovaj jedinstveni trenutak.
Raniji Vrhovni sud Srbije, a sada Vrhovni kasacioni sud tradicionalno priređuje Bilten sudske prakse u kome se objavljuju pravna shvatanja i pravni zaključci odeljenja tog suda, utvrđeni radi popunjavanja pravnih praznina u pozitivnom zakonodavstvu, ujednačavanja sudske prakse u slučaju donošenja različitih odluka sudova i sudskih veća ili pravilne primene zakona u cilju ostvarenja zakonske funkcije Vrhovnog kasacionog suda u vršenju sudske vlasti izvan suđenja i obezbeđenja javnosti rada ove najviše sudske instance.
Bilten sadrži i sentence o stavovima izraženim u odlukama veća verifikovanim na sednicama odeljenja Vrhovnog kasacionog suda, relevantnu sudsku praksu područnih sudova i oglede posvećene spornim pitanjima primene pozitivnih propisa u praksi.
Ove godine zahvaljujući našem izdavaču „Intermehu“, USAID – Programu podele vlasti, Savetu Evrope i norveškoj vladi, Ministarstvu pravde objavljujemo dvobroj povodom jubileja – pedesetogodišnjice objavljivanja biltena sudske prakse najvišeg suda u Republici budući da je prva sveska biltena Vrhovnog suda Srbije objavljena 1964. godine, koja se prema pravilima izdavaštva, računa kao prva godina ovog izdanja.
U ime priređivača zahvaljujem i USAID- ovom Projektu – JRGA koji je omogućio da Bilten broj 2/2014 posvećen praksi Vrhovnog kasacionog suda dobiju i sve prekršajne sudije koji su u sistemu sudske vlasti od 01 januara 2010. godine.
Siguran sam da Bilten sudske prakse Vrhovnog kasacionog suda doprinosi boljem saznavanju prava i omogućava da na pravo, kako to kaže naš ugledni akademik Danilo Basta, gledamo i spolja i iznutra i parcijalno i sveobuhvatno i sa podnožja i sa vrha.
Moguće je da se svi ne slažu sa iznetim stavovima i shvatanjima, načinom rada, ali samo zato što sistem nije savršen ne znači da treba da prestanemo da pokušavamo da ga poboljšamo.
Stoga apelujem, pre svega na sve sudije Vrhovnog kasacionog suda da svojim ličnim zalaganjima i radom doprinesu donošenju što kvalitetnijih sentenci i stavova koji se objavljuju u biltenima.
Za proslavu ovog jubileja štampali smo i posebno – svečano izdanje biltena u tvrdom povezu, sa zlatotiskom, smatrajući da svojim kvalitetom i aktuelnošću naš bilten to zaslužuje, sa željom da i na ovaj način, trajnije sačuvamo od zaborava esencijalne stavove najvišeg suda u Republici.
Zahvaljujem vam što ste svojim prisustvom uveličali ovu našu promociju.“
Ministar pravde, Nikola Selaković je između ostalog, uz pozdravnu reč upućenu prisutnima, rekao: “Efikasno pravosuđe, ujednačena sudska praksa, jednakost svih pred zakonom, transparentnost rada sudova ključ je ulaska u Evropsku uniju.
Ministar Selaković je istakao da je uloga sudija i sudova neprocenjiva i od suštinskog značaja za unapređenje vladavine prava, zaštitu individualnih sloboda i obezbeđenje jednakih prava za sve. „Pred sudije se stavljaju sve složeniji i zahtevniji predmeti i pravni problemi, a sa druge strane, zahtevi društva i građana jesu da se predmeti reše u što kraćem roku“, rekao je Selaković i dodao da taj rok nikad i ni u kom slučaju ne sme da ide na štetu kvaliteta i nejednakog postupanja.
Selaković je podsetio da su uočavajući neophodnost ujednačavanja sudske prakse u Republici Srbiji, Nacionalnom strategijom za reformu pravosuđa 2013-2018. godine i njenim Akcionim planom, propisane brojne mere i aktivnosti kako bi se otklonile uočene slabosti u radu sudstva i obezbedila nepristrasnost i kvalitet pravde. Takođe, on je rekao da se prevazilaženje slabosti može postići samo ukoliko postoje jasni, razumljivi, lako dostupni i usklađeni propisi, kako međusobno, tako i sa pravnim tekovinama Evropske unije, međunarodnim standardima i ukoliko postoji ujednačena i dostupna sudska praksa.
„Određena odstupanja u tumačenju i primeni zakona mogu se prihvatiti kao sastavni deo svakog pravosudnog sistema, međutim, ova odstupanja ne smeju biti takva da se u slučajevima kod kojih postoji gotovo identično ili isto činjenično stanje, donose potpuno različite odluke, što je danas neretka pojava“, naglasio je Selaković. Takođe, on je izrazio uverenje da u cilju unapređenja predvidivosti pravosudnog sistema, presudnu ulogu u ujednačavanju sudske prakse treba da preuzme Vrhovni kasacioni sud i da se zauzimanjem i objavljivanjem pravnih stavova Vrhovnog kasacionog suda, mišljenja i sentenci ostvaruje tzv ”nadležnost izvan suđenja” propisana Zakonom o uređenju sudova.
„Krajnji doprinos ove funkcije Vrhovnog kasacionog suda treba da bude stvaranje predvidljivosti ishoda suđenja i ujednačavanje sudske prakse, što će dovesti do smanjenja broja predmeta pred Evropskim sudom za ljudska prava i do dosledne primene zaštite ljudskih prava na nacionalnom nivou“, rekao je Selaković i istakao da jedan od načina da se obezbedi dostupnost sudske prakse jeste i objavljivanje Biltena Vrhovnog kasacionog suda, u kome se objavljuju ne samo pravna shvatanja i sentence, već se u značajnoj meri daje prostor stručnim radovima sudija nižestepenih sudova.
Pored predsednika Vrhovnog kasacionog suda i ministra pravde, skupu se obratio i Brajan Le Duk, direktor Programa podele vlasti Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID), rečima: „Bilten objavljuje odabrane odluke Vrhovnog suda i na taj način informiše i usmerava nižestepene sudove. Kao deo inicijative da se uskladi sudska praksa u Srbiji, USAID-ov Program podele vlasti (SPP) je podržao bilten kao i pretragu baze sudske prakse preko interneta, na adresi „http://www.vk.sud.rs“.
Direktor Programa podele vlasti Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID), Brajan Le Duk istakao je postojanje duge istorije biltena sudske prakse najvišeg suda, kao vodiča kroz sudsku praksu, kao i ponovo izraženu posvećenost ka ujednačavanju sudske prakse u Srbiji, koja treba da obezbedi ujednačeniju primenu prava.
„Bilten je glavno sredstvo za davanje smernica, koje olakšavaju sudijama da donesu odluke, a takođe pomažu advokatima i strankama da pretpostave očekivani ishod svog predmeta. Baza sudske prakse, koju je podržao SPP projekat, deo je veb sajta Vrhovnog kasacionog suda i predstavlja još jedno sredstvo koje će omogućiti sudijama i advokatima da rešavaju predmete na predvidljiviji i efikasniji način“, rekao je Brajan Le Duk.
Ambasador Kraljevine Norveške u Republici Srbiji, Nils Ragnar Kamsvag kazao je da su nezavisni sudovi i visoki profesionalni standardi važni za razvoj vladavine prava i ekonomski prosperitet svake zemlje.
Obraćanje sudije Vrhovnog kasacionog suda, Snežane Andrejević, kao glavnog i odgovornog urednika Biltena sudske prakse Vrhovnog kasacionog suda, biće u potpunosti objavljeno na veb strani „Bilten sudske prakse Vrhovnog kasacionog suda“, kao i obraćanje sudija Miomira Barovića i dr Zorana Ivoševića.