Kzz 1063/2017 odbačen zahtev kao nedozvoljen; pov. zakona koje nisu predviđene članom 485 stav 4 ZKP

Republika Srbija
VRHOVNI KASACIONI SUD
Kzz 1063/2017
26.10.2017. godina
Beograd

Vrhovni kasacioni sud, u veću sastavljenom od sudija: Bate Cvetkovića, predsednika veća, Dragana Aćimovića, Radoslava Petrovića, Sonje Pavlović i Zorana Tatalovića, članova veća, sa savetnikom Marinom Radosavljević, kao zapisničarem, u krivičnom predmetu okrivljene AA, zbog krivičnog dela teško delo protiv bezbednosti javnog saobraćaja iz člana 297. stav 4. u vezi člana 289. stav 3. u vezi stava 1. Krivičnog zakonika, odlučujući o zahtevima za zaštitu zakonitosti branilaca okrivljene AA, advokata Ljubisava Radosavljevića i advokata: Gorana Đurkovića i Milice Stanković, podnetim protiv pravnosnažnih presuda Osnovnog suda u Požegi K 289/15 od 04.04.2017. godine i Apelacionog suda u Kragujevcu Kž1 835/17 od 13.07.2017. godine, u sednici veća održanoj 26.10.2017. godine, doneo je

R E Š E NJ E

ODBACUJE SE kao nedozvoljen zahtev za zaštitu zakonitosti branioca okrivljene AA, advokata Ljubisava Radosavljevića, podnet protiv pravnosnažnih presuda Osnovnog suda u Požegi K 289/15 od 04.04.2017. godine i Apelacionog suda u Kragujevcu Kž1 835/17 od 13.07.2017. godine.

ODBACUJE SE kao nedozvoljen zahtev za zaštitu zakonitosti branilaca okrivljene AA, advokata Gorana Đurkovića i advokata Milice Stanković, podnet protiv pravnosnažnih presuda Osnovnog suda u Požegi K 289/15 od 04.04.2017. godine i Apelacionog suda u Kragujevcu Kž1 835/17 od 13.07.2017. godine.

O b r a z l o ž e nj e

Presudom Osnovnog suda u Požegi K 289/15 od 04.04.2017. godine, okrivljena AA, oglašena je krivom zbog izvršenja krivičnog dela teško delo protiv bezbednosti javnog saobraćaja iz člana 297. stav 4. u vezi člana 289. stav 3. u vezi stava 1. KZ, za koje je osuđena na kaznu zatvora u trajanju od 1 (jedne) godine, koja će se izvršiti tako što će je okrivljena izdržavati u prostorijama u kojima stanuje, u ..., u ..., bez primene elektronskog nadzora, a koje prostorije ne sme napuštati osim u slučajevima propisanim zakonom koji uređuje izvršenje krivičnih sankcija. Ukoliko okrivljena samovoljno napusti prostorije u kojima stanuje, jednom u trajanju preko šest časova, ili dva puta u trajanju do šest časova, sud će odrediti da ostatak kazne zatvora izdrži u Zavodu za izvršenje kazne zatvora. Istom presudom, okrivljenoj je izrečena mera bezbednosti zabrana upravljanja motornim vozilom „B“ kategorije, u trajanju od 8 (osam) meseci, računajući od dana pravnosnažnosti navedene presude, s tim da se vreme provedeno na izdržavanju kazne zatvora ne uračunava u vreme trajanja ove mere. Okrivljena je obavezana da na ime troškova krivičnog postupka plati Osnovnom javnom tužilaštvu u Požegi iznos od 75.725,00 dinara, zatim Osnovnom sudu u Požegi iznos od 44.380,00 dinara, kao i na ime paušalnog iznosa 10.000,00 dinara, te da oštećenima BB i VV, isplati iznos od po 86.625,00 dinara, sve u roku od 15 dana od dana pravnosnažnosti navedene presude, pod pretnjom prinudne sudske naplate.

Presudom Apelacionog suda u Kragujevcu Kž1 835/17 od 13.07.2017. godine, odbijena je kao neosnovana žalba branilaca okrivljene AA, advokata Gorana Đurkovića, advokata Milice Stanković i advokata Ivana Marića, a presuda Osnovnog suda u Požegi K 289/15 od 04.04.2017. godine, je potvrđena.

Protiv navedenih pravnosnažnažnih presuda, zahteve za zaštitu zakonitosti blagovremeno su podneli:

-branilac okrivljene AA, advokat Ljubisav Radosavljević, u smislu člana 485. stav. 1. tačka 1) ZKP, sa predlogom da Vrhovni kasacioni sud usvoji podneti zahtev, ukine pobijanu drugostepenu presudu Apelacionog suda u Kragujevcu i predmet vrati tom sudu na ponovno odlučivanje. Branilac je predložio da Vrhovni kasacioni sud odloži izvršenje krivične sankcije do donošenja odluke o podnetom zahtevu za zaštitu zakonitosti.

-branioci okrivljene AA, advokati: Goran Đurković i Milica Stanković, zbog bitne povrede odredaba krivičnog postupka iz člana 438. stav 2. tačka 2) i 3) ZKP, sa predlogom da Vrhovni kasacioni sud usvoji podneti zahtev i preinači pobijane presude, tako što će okrivljenu osloboditi od optužbe ili ih ukine i predmet vrati prvostepenom sudu na ponovno suđenje pred promenjenim postupajućim sudijom.

Vrhovni kasacioni sud je na osnovu člana 488. stav 1. ZKP, dostavio primerke zahteva za zaštitu zakonitosti Republičkom javnom tužiocu, pa je u sednici veća koju je održao bez obaveštavanja Republičkog javnog tužioca i branilaca okrivljene, smatrajući da njihovo prisustvo u smislu člana 488. stav 2. ZKP nije od značaja za donošenje odluke, razmotrio spise predmeta sa pravnosnažnim presudama protiv kojih su podneti zahtevi za zaštitu zakonitosti, te je nakon ocene navoda u zahtevima, našao:

Zahtevi za zaštitu zakonitosti su nedozvoljeni.

Branilac okrivljene AA, advokat Ljubisav Radosavljević, u podnetom zahtevu najpre ističe da je izreka pobijane prvostepene presude protivrečna sama sebi, te da u pobijanoj prvostepenoj i drugostepenoj presudi nisu navedeni razlozi o odlučnim činjenicama koje su predmet dokazivanja, a da su oni koji su dati, nejasni i međusobno protivrečni, zbog čega isti smatra da su pobijane presude donete uz bitnu povredu odredaba krivičnog postupka iz člana 438. stav 2. tačka 2) ZKP.

Nadalje, branilac u podnetom zahtevu ističe i to da je drugostepeni sud, odlučujući o žalbi izjavljenoj na prvostepenu presudu, odbio sve žalbene navode, a da pritom „nije obrazložio razloge takvog odbijanja, već je samo sumarno ponovio razloge iz prvostepene presude “, kojim navodima po nalaženju ovog suda, branilac ukazuje na povredu člana 460. stav 1. ZKP.

Takođe, u zahtevu se ističe i to da je u konkretnom slučaju, osnovni uzrok saobraćajne nezgode, vožnja motocikliste koji se nalazio u stadijumu teškog pijanstva, koji je kritičnom prilikom vozio izuzetno brzo i preticao celu kolonu vozila, a da je sud neosnovano osudio okrivljenu AA, koja prema navodima zahteva, za sve učesnike u saobraćaju nije predstavljala nikakvu opasnost, jer su je svi su blagovremeno uočili, osim vozača motocikla.

Iznetim navodima, po oceni ovog suda, branilac okrivljene AA, advokat Ljubisav Radosavljević, osporava ocenu izvedenih dokaza i utvrđeno činjenično stanje u pobijanim presudama.

Branioci okrivljene AA, advokati: Goran Đurković i Milica Stanković, u podnetom zahtevu za zaštitu zakonitosti najpre ističu da su pobijane presude donete uz bitnu povredu odredaba krivičnog postupka iz člana 438. stav 2. tačka 2) ZKP, jer smatraju da su razlozi o odlučnim činjenicama koje su predmet dokazivanja, potpuno nejasni i u znatnoj meri protivrečni, kao i da o činjenicama koje su predmet dokazivanja, postoji znatna protivrečnost između onoga što se navodi u razlozima presude o sadržini isprava i zapisnika o iskazima datim u postupku i samih tih isprava i zapisnika.

Takođe, branioci ukazuju i da su pobijane presude donete uz bitnu povredu odredaba krivičnog postupka iz člana 438. stav 2. tačka 3) ZKP.

Pored toga, u zahtevu branioci ističu da u konkretnom slučaju, prvostepeni sud na osnovu izvedenih dokaza, nije pravilno utvrdio činjenično stanje, tj. da je pogrešno zaključio da je uzrok nastanka saobraćajne nezgode nepropisno uključivanje okrivljene svojim vozilom na magistralni put, a da je nepropisno upravljanje motociklom od strane pokojnog GG, doprinos nastanku saobraćajne nezgode, budući da, prema navodima zahteva, grubo kršenje saobraćajnih propisa pri upravljanju motociklom od strane pokojnog GG, predstavlja uzrok nastanka predmetne saobraćajne nezgode.

Iznetim navodima, po oceni ovog suda, branioci okrivljene AA, advokati: Goran Đurković i Milica Stanković, osporavaju ocenu izvedenih dokaza i utvrđeno činjenično stanje u pobijanim presudama.

Kako članom 485. stav 4. ZKP, koji propisuje razloge zbog kojih okrivljeni, odnosno njegov branilac, shodno pravima koja u postupku ima u smislu člana 71. tačka 5) ZKP, mogu podneti zahtev za zaštitu zakonitosti protiv pravnosnažne odluke i postupka koji je prethodio njenom donošenju, nije predviđena mogućnost podnošenja ovog vanrednog pravnog leka zbog povrede zakona iz člana 460. stav 1. i 438. stav 2. tačka 2) i 3) ZKP, kao ni zbog pogrešno i nepotpuno utvrđenog činjeničnog stanja u pravnosnažnoj presudi, to je Vrhovni kasacioni sud zahteve branilaca okrivljene AA, advokata Ljubisava Radosavljevića i advokata: Gorana Đurkovića i Milice Stanković, ocenio kao nedozvoljene.

Iz navedenih razloga, Vrhovni kasacioni sud je odlučio kao u izreci ovog rešenja na osnovu člana 487. stav 1. tačka 2) u vezi sa članom 485. stav 4. ZKP.

Zapisničar-savetnik                                                                                                Predsednik veća-sudija

Marina Radosavljević,s.r.                                                                                     Bata Cvetković,s.r.

Za tačnost otpravka

Upravitelj pisarnice

Marina Antonić