Republika Srbija
VRHOVNI SUD
Kzz 1077/2023
17.10.2023. godina
Beograd
U IME NARODA
Vrhovni sud, u veću sastavljenom od sudija: Bate Cvetkovića, predsednika veća, Miroljuba Tomića, Tatjane Vuković, Dubravke Damjanović i Gordane Kojić, članova veća, sa savetnikom Marijom Ribarić, zapisničarem, u krivičnom predmetu okrivljenog AA, zbog dva krivična dela zlostavljanje i mučenje iz člana 137. stav 3. u vezi stava 1. Krivičnog zakonika, odlučujući o zahtevu za zaštitu zakonitosti branioca okrivljenog, advokata Gvozdena Grgura, podnetom protiv pravnosnažnih presuda Osnovnog suda u Novom Sadu K 1205/2021 od 27.04.2023. godine i Višeg suda u Novom Sadu Kž.1 158/23 od 11.07.2023. godine, u sednici veća održanoj dana 17.10.2023. godine, jednoglasno je doneo
P R E S U D U
ODBIJA SE, kao neosnovan, zahtev za zaštitu zakonitosti branioca okrivljenog AA, advokata Gvozdena Grgura, podnet protiv pravnosnažnih presuda Osnovnog suda u Novom Sadu K 1205/2021 od 27.04.2023. godine i Višeg suda u Novom Sadu Kž.1 158/23 od 11.07.2023. godine.
O b r a z l o ž e nj e
Presudom Osnovnog suda u Novom Sadu K 1205/2021 od 27.04.2023. godine, okrivljeni AA oglašen je krivim da je izvršio dva krivična dela zlostavljanje i mučenje iz člana 137. stav 3. u vezi stava 1. Krivičnog zakonika, za koja mu je sud utvrdio kazne zatvora u trajanju od po jedne godine, nakon čega ga je osudio na jedinstvenu kaznu zatvora u trajanju od jedne godine i šest meseci. Istom presudom okrivljeni je obavezan da snosi troškove krivičnog postupka u iznosu od 58.731,36 dinara, kao i na ime sudskog paušala iznos od 5.000,00 dinara, sve u roku od 3 meseca od dana pravnosnažnsoti presude, dok će o ostalim troškovima postupka sud odlučiti naknadno posebnim rešenjem, a oštećeni su radi ostvarivanja imovinskopravnog zahteva upućeni na parnični postupak.
Presudom Višeg suda u Novom Sadu Kž.1 158/23 od 11.07.2023. godine, uvažena je žalba Osnovnog javnog tužioca u Novom Sadu i preinačena presuda Osnovnog suda u Novom Sadu K 1205/2021 od 27.04.2023. godine u delu odluke o krivičnoj sankciji, tako što je Viši sud u Novom Sadu okrivljenog AA za krivična dela za koja je oglašen krivim prvostepenom presudom osudio na kazne zatvora u trajanju od po jedne godine i dva meseca, pa ga je osudio na jedinstvenu kaznu zatvora u trajanju od dve godine, dok su žalbe branilaca okrivljenog odbijene kao neosnovane, a prvostepena presuda u nepreinačenom delu je potvrđena.
Protiv navedenih pravnosnažnih presuda, zahtev za zaštitu zakonitosti blagovremeno je podneo branilac okrivljenog AA, advokat Gvozden Grgur, zbog povrede zakona iz člana 439. tačka 1) i 2) Zakonika o krivičnom postupku, sa predlogom da Vrhovni sud usvoji kao osnovan podneti zahtev za zaštitu zakonitosti i utvrdi povredu zakona na štetu okrivljenog ili da pobijane presude preinači i okrivljenog oslobodi od optužbe za dela koja su mu stavljena na teret.
Vrhovni sud je dostavio primerak zahteva za zaštitu zakonitosti branioca okrivljenog Vrhovnom javnom tužiocu, shodno odredbi člana 488. stav 1. Zakonika o krivičnom postupku (ZKP), i na sednici veća koju je održao u smislu člana 490. ZKP, bez obaveštavanja Vrhovnog javnog tužioca i branioca okrivljenog, smatrajući da njihovo prisustvo nije od značaja za donošenje odluke (član 488. stav 2. ZKP), razmotrio spise predmeta sa pravnosnažnim presudama protiv kojih je zahtev za zaštitu zakonitosti podnet, te je nakon ocene navoda iznetih u zahtevu našao:
Zahtev za zaštitu zakonitosti branioca okrivljenog je neosnovan.
Branilac u podnetom zahtevu za zaštitu zakonitosti ukazuje da su pobijanim presudama učinjene povrede krivičnog zakona iz člana 439. tačka 1) ZKP, jer se u radnjama okrivljenog ne stiču sva bitna obeležja navedenog krivičnog dela uz obrazloženje da je sud prilikom osude okrivljenog za kvalifikovani oblik krivičnog dela iz člana 137. Krivičnog zakonika (KZ) propustio da utvrdi da li su oštećenima naneti veliki bol ili teške patnje, a što je presudno radi razlikovanja od eventualnog krivičnog dela laka telesna povreda, pa kako je sud propustio da utvrdi sve odlučne činjenice od značaja za postojanje bitnih obeležja krivičnih dela za koja je okrivljeni oglašen krivim, dovedena je u pitanje činjenica da li su dela za koja je okrivljeni osuđen krivična dela. Ostim toga, u podnetom zahtevu za zaštitu zakonitosti branilac je naveo da imajući u vidu da se radi o kvalifikovanom obliku ovog krivičnog dela, krivično delo može izvršiti samo službeno lice u vršenju službe, pri čemu je okrivljeni za događaj od 24.05.2019. godine postupao van dužnosti.
Ovakvi navodi od strane Vrhovnog suda ocenjeni su kao neosnovani.
Naime, odredbom člana 137. stav 1. KZ propisano je da krivično delo zlostavljanje i mučenje čini onaj ko zlostavlja drugog ili prema njemu postupa na način kojim se vređa ljudsko dostojanstvo. Stavom 2. istog člana, propisano je da ko primenom sile, pretnje, ili na drugi nedozvoljeni način drugome nanese veliki bol ili teške patnje s ciljem da od njega ili od trećeg lica dobije priznanje, iskaz ili drugo obaveštenje ili da se on ili neko treće lice zastraši ili nezakonito kazni, ili to učini iz druge pobude zasnovane na bilo kakvom obliku diskriminacije, kazniće se zatvorom od šest meseci do pet godina. Odredbom stava 3. istog člana, propisano je da ako delo iz stava 1. i 2. ovog člana učini službeno lice u vršenju službe, kazniće se za delo iz stava 1. zatvorom od tri meseca do tri godine, a za delo iz stava 2. zatvorom od dve do deset godina.
Imajući u vidu da je optužnim aktom i presudom kojom je okrivljeni oglašen krivim okrivljenom stavljeno na teret da je izvršio dva krivična dela zlostavljanje i mučenje iz člana 137. stav 3. u vezi stava 1. KZ, neosnovani su navodi branioca da je sud propuštanjem da utvrdi da li su oštećenom naneti veliki bol ili teške patnje, učinio povredu zakona, a ovo stoga što okrivljenom nije ni stavljen stav 2. navedenog člana na teret, već stav 3. u vezi stava 1. KZ, u vezi koga je sud utvrdio kako objektivna, tako subjektivna obeležja ovog krivičnog dela, pa su suprotni navodi izneti u zahtevu za zaštitu zakonitosti branioca okrivljenog ocenjeni kao neosnovani.
U pogledu navoda branioca iznetim u podnetom zahtevu za zaštitu zakonitosti, da okrivljeni nije mogao biti oglašen krivim za delo izvršeno 24.05.2019. godine jer tada nije postupao kao službeno lice, ovaj sud nalazi da su isti navodi već bili predmet ocene drugostepenog suda, o čemu je drugostepeni sud na strani 4, pasus 2. obrazloženja presude dao jasne i dovoljne razloge koje i ovaj sud prihvata kao dovoljne, jasne i na iste upućuje u smislu člana 491. stav 2. ZKP.
Iz iznetih razloga, Vrhovi sud je na osnovu člana 491. stav 1. i 2. ZKP, odlučio kao u izreci ove presude.
Zapisničar – savetnik Predsednik veća – sudija
Marija Ribarić, s.r. Bata Cvetković, s.r.
Za tačnost otpravka
Upravitelj pisarnice
Marina Antonić