Kzz 1133/2024 čl. 438 st. 1 t. 1 ZKP; odbija se

Republika Srbija
VRHOVNI SUD
Kzz 1133/2024
19.09.2024. godina
Beograd

U IME NARODA

Vrhovni sud, u veću sastavljenom od sudija: Svetlane Tomić Jokić, predsednika veća, Bojane Paunović, Dijane Janković, Aleksandra Stepanovića i Slobodana Velisavljevića, članova veća, sa savetnikom Andreom Jakovljević, kao zapisničarem, u krivičnom predmetu sada punoletne AA, zbog krivičnog dela ugrožavanje javnog saobraćaja iz člana 289. stav 1. Krivičnog zakonika, odlučujući o zahtevu za zaštitu zakonitosti branioca sada punoletne AA, advokata Vojislava Jovovića, podnetom protiv pravnosnažnih rešenja Višeg suda u Valjevu Km 5/24 od 26.03.2024. godine i Apelacionog suda u Beogradu Kžm1 13/24 od 10.06.2024. godine, u sednici veća održanoj dana 19.09.2024. godine, jednoglasno je doneo

P R E S U D U

ODBIJA SE, kao neosnovan, zahtev za zaštitu zakonitosti branioca sada punoletne AA, advokata Vojislava Jovovića, podnet protiv pravnosnažnih rešenja Višeg suda u Valjevu Km 5/24 od 26.03.2024. godine i Apelacionog suda u Beogradu Kžm1 13/24 od 10.06.2024. godine.

O b r a z l o ž e nj e

Rešenjem Višeg suda u Valjevu Km 5/24 od 26.03.2024. godine prema sada punoletnoj AA izrečena je vaspitna mera pojačan nadzor od strane organa starateljstva, koja mera može trajati najmanje 6 (šest) meseci, a najviše 2 (dve) godine, s tim će sud naknadno odlučiti o njenom prestanku.

Istim rešenjem određeno je da troškovi krivičnog postupka u ukupnom iznosu od 62.248,25 dinara, padaju na teret budžetskih sredstava suda, koji će biti isplaćeni u roku od 60 dana od dana pravnosnažnosti rešenja pod pretnjom prinudnog izvršenja.

Rešenjem Apelacionog suda u Beogradu Kžm1 13/24 od 10.06.2024. godine odbijena je kao neosnovana žalba branioca sada punoletne AA i prvostepeno rešenje je potvrđeno.

Protiv navedenih pravnosnažnih rešenja zahtev za zaštitu zakonitosti blagovremeno je podneo branilac sada punoletne AA, advokat Vojislav Jovović, zbog povrede zakona iz člana 485. stav 1. tačka 1) ZKP i člana 82. Zakona o maloletnim učiniocima krivičnih dela i krivičnopravnoj zaštiti maloletnih lica, sa predlogom da Vrhovni sud usvoji podneti zahtev, ukine pobijana rešenja i predmet vrati na ponovno odlučivanje ili da ista preinači i sada punoletnu AA oslobodi od odgovornosti ili joj eventualno izrekne drugu vaspitnu meru u kraćem trajanju.

Vrhovni sud je na osnovu člana 488. stav 1. ZKP dostavio primerak zahteva za zaštitu zakonitosti Vrhovnom javnom tužiocu, pa je u sednici veća koju je održao bez obaveštavanja Vrhovnog javnog tužioca i branioca sada punoletne AA, smatrajući da njihovo prisustvo nije od značaja za donošenje odluke (član 488. stav 2. ZKP), razmotrio spise predmeta i pravnosnažna rešenja protiv kojih je podnet zahtev za zaštitu zakonitosti i nakon ocene navoda u zahtevu našao:

Zahtev za zaštitu zakonitosti branioca sada punoletne AA, je neosnovan.

Branilac sada punoletne AA, u podnetom zahtevu, odredbu opšteg karaktera (član 485. stav 1. tačka 1) ZKP), koju navodi kao razlog podnošenja zahteva, konkretizuje ukazivanjem na bitnu povredu odredaba krivičnog postupka iz člana 438. stav 1. tačka 1) ZKP, navodeći da je povodom istog činjeničnog opisa vođen i prekršajni i krivični postupak, pa se u konkretnom slučaju radi o presuđenoj stvari, jer je rešenjem Prekršajnog suda u Valjevu 8Prm 83/23 od 20.12.2023. godine prema sada punoletnoj AA već izrečena vaspitna mera – ukor, zbog prekršaja iz člana 331. stav 1. tačka 51) Zakona o bezbednosti saobraćaja na putevima.

Izloženi navodi zahteva za zaštitu zakonitosti, po oceni Vrhovnog suda, nisu osnovani.

Ovo stoga što je ovu povredu postupka na identičan način, branilac sada punoletne AA isticao i u žalbi izjavljenoj protiv prvostepenog rešenja, pa kako je Apelacioni sud u Beogradu, kao drugostepeni, u svojoj odluci Kžm1 13/24 od 10.06.2024. godine, ocenio ove žalbene navode neosnovanim i o tome je na strani 7. u poslednjem stavu i na strani 8., u prvom stavu obrazloženja prvostepenog rešenja, izneo dovoljne i jasne razloge, nalazeći da radnje koje su stavljene na teret sada punoletnoj AA u ovom krivičnom postupku, nisu u celosti obuhvaćene rešenjem donetim u prekršajnom postupku, koje Vrhovni sud u svemu prihvata kao pravilne i na ove razloge u smislu odredbe člana 491. stav 2. ZKP, upućuje, pa su navodi zahteva branioca kojima se ukazuje da je pobijanim pravnosnažnim rešenjima učinjena bitna povreda odredaba krivičnog postupka iz člana 438. stav 1. tačka 1) ZKP, ocenjeni neosnovanim.

Takođe, branilac u zahtevu za zaštitu zakonitosti ukazuje na bitnu povredu odredaba krivičnog postupka iz člana 438. stav 2. tačka 2) ZKP, navodima kojima osporava razloge pobijanih rešenja, posebno u pogledu ocene iskaza stručnih savetnika odbrane.

Nadalje, branilac svojim navodima iznetim u zahtevu osporava i polemiše sa dokazima izvedenim tokom postupka, pre svega sa iskazima oštećenih i veštaka saobraćajne struke i iznosi sopstvenu analizu i ocenu tih dokaza i sopstveno viđenje činjenica koje iz njih proizilaze, ponavljajući pri tome činjenice koje su već isticane tokom postupka uz interpretaciju pojedinih delova pravnosnažnih pobijanih odluka.

Pored ovoga, branilac kao razlog podnošenja zahteva za zaštitu zakonitosti navodi povredu odredbe člana 82. Zakona o maloletnim učiniocima krivičnih dela i krivičnopravnoj zaštiti maloletnih lica, koju pri tome ne obrazlaže u ovom zahtevu.

Međutim, Vrhovni sud se u razmatranje istaknutih povreda i navoda nije upuštao, jer bitna povreda odredaba krivičnog postupka iz člana 438. stav 2. tačka 2) ZKP i povrede odredbi članova 440. ZKP i 82. Zakona o maloletnim učiniocima krivičnih dela i krivičnopravnoj zaštiti maloletnih lica, ne spadaju u krug povreda taksativno nabrojanih u članu 485. stav 4. ZKP zbog kojih okrivljeni, preko svog branioca može podneti zahtev za zaštitu zakonitosti.

Iz iznetih razloga, Vrhovni sud je, na osnovu odredbe člana 491. stav 1. i 2. ZKP, odlučio kao u izreci ove presude.

Zapisničar-savetnik,                                                                                                               Predsednik veća-sudija,

Andrea Jakovljević,s.r.                                                                                                           Svetlana Tomić Jokić,s.r.

Za tačnost otpravka

Zamenik upravitelja pisarnice

Milanka Ranković