
Republika Srbija
VRHOVNI KASACIONI SUD
Kzz 1193/2017
25.01.2018. godina
Beograd
Vrhovni kasacioni sud, u veću sastavljenom od sudija: Bate Cvetkovića, predsednika veća, Dragana Aćimovića, Radoslava Petrovića, Miroljuba Tomića i Veska Krstajića, članova veća, sa savetnikom Marinom Pandurović, kao zapisničarem, u krivičnom predmetu okrivljene AA, zbog krivičnog dela iz člana 45. Zakona o postupku registracije u Agenciji za privredne registre, odlučujući o zahtevu za zaštitu zakonitosti branioca okrivljene AA, advokata Dejana Gajića, podnetom protiv pravnosnažnih presuda Osnovnog suda u Kragujevcu 4K 15/17 od 10.04.2017. godine i Višeg suda u Kragujevcu Kž1 438/17 od 25.08.2017. godine, u sednici veća održanoj 25.01.2018. godine, doneo je
R E Š E NJ E
ODBACUJE SE zahtev za zaštitu zakonitosti branioca okrivljene AA, advokata Dejana Gajića, podnet protiv pravnosnažnih presuda Osnovnog suda u Kragujevcu 4K 15/17 od 10.04.2017. godine i Višeg suda u Kragujevcu Kž1 438/17 od 25.08.2017. godine.
O b r a z l o ž e nj e
Presudom Osnovnog suda u Kragujevcu 4K 15/17 od 10.04.2017. godine, okrivljena AA oglašena je krivom zbog izvršenja krivičnog dela iz člana 45. Zakona o postupku registracije u Agenciji za privredne registre, za koje joj je izrečena uslovna osuda, tako što joj je utvrđena kazna zatvora u trajanju od 3 (tri) meseca i istovremeno određeno da se ovako utvrđena kazna zatvora neće izvršiti, ukoliko okrivljena za vreme trajanja od 1 (jedne) godine, računajući od dana pravnosnažnosti navedene presude, ne učini novo krivično delo. Istom presudom, okrivljena je obavezana da naknadi troškove krivičnog postupka i to da plati sudu na ime paušala iznos od 5.000,00 dinara u roku od 30 dana od dana pravnosnažnosti navedene presude.
Presudom Višeg suda u Kragujevcu Kž1 438/17 od 25.08.2017. godine, odbijena je kao neosnovana žalba okrivljene AA, a presuda Osnovnog suda u Kragujevcu 4K 15/17 od 10.04.2017. godine, je potvrđena.
Protiv navedenih pravnosnažnih presuda, zahtev za zaštitu zakonitosti, blagovremeno je podneo branilac okrivljene AA, advokat Dejan Gajić, u smislu člana 485. stav 1. tačka 1) i stav 4. ZKP, a zbog povreda zakona iz člana 439. tačka 1) i 2) ZKP, sa predlogom da Vrhovni kasacioni sud ukine pobijane presude i spise predmeta vrati prvostepenom sudu na ponovno suđenje ili preinači drugostepenu presudu Višeg suda u Kragujevcu.
Vrhovni kasacioni sud je na osnovu člana 488. stav 1. ZKP dostavio primerak zahteva za zaštitu zakonitosti Republičkom javnom tužiocu, pa je u sednici veća, koju je održao bez obaveštavanja Republičkog javnog tužioca i branioca okrivljene, smatrajući da njihovo prisustvo nije od značaja za donošenje odluke u smislu člana 488. stav 2. ZKP, razmotrio spise predmeta sa pravnosnažnim presudama protiv kojih je podnet zahtev za zaštitu zakonitosti, te je nakon ocene navoda u zahtevu, našao:
Branilac u zahtevu za zaštitu zakonitosti ističe da je svaki podatak koji je okrivljena kritičnom prilikom podnela registru Agencije za privredne registre, istinit, i da je to jedino što je bitno za postojanje krivičnog dela koje joj je stavljeno na teret. U vezi toga, isti ukazuje na postojanje razlike između podatka i dokumenta, ocenjujući da ugovor ne može predstavljati podatak. Prema navodima zahteva, nerazumevanje bića krivičnog dela koje je okrivljenoj stavljeno na teret, kao i pojma lažne isprave i neistinitog podatka, u konkretnom slučaju, uslovilo je vođenje krivičnog postupka protiv okrivljene, u kome je nižestepeni sud „na jedan polovičan građanskopravni način“ analizirao mogućnost sticanja udela okrivljene u preduzeću po osnovu predmetnog ugovora, zaključivši pritom da okrivljena nije mogla steći 100% udela, već samo 50% udela, i da je na taj način ostvareno biće krivičnog dela koje joj je stavljeno na teret. Međutim, time se prema stavu branioca, ne ulazi uopšte u pojam istinitosti ili neistinitosti podataka, a što je bitno obeležje krivičnog dela za koje je okrivljena pravnosnažno oglašena krivom, pa stoga branilac smatra da je u konkretnom slučaju povređen zakon na štetu okrivljene.
Iznetim navodima zahteva se, po nalaženju ovog suda, osporava ocena izvedenih dokaza i utvrđeno činjenično stanje u pobijanim presudama.
Kako članom 485. stav 4. ZKP, koji propisuje razloge zbog kojih okrivljeni, odnosno njegov branilac, shodno pravima koja u postupku ima u smislu člana 71. tačka 5) ZKP, mogu podneti zahtev za zaštitu zakonitosti protiv pravnosnažne odluke i postupka koji je prethodio njenom donošenju, nije predviđena mogućnost podnošenja ovog vanrednog pravnog leka zbog pogrešno i nepotpuno utvrđenog činjeničnog stanja u pravnosnažnoj presudi, to je Vrhovni kasacioni sud zahtev branioca okrivljene u ovom delu ocenio kao nedozvoljen.
Pored toga, branilac u zahtevu za zaštitu zakonitosti ukazuje i da su pobijane presude donete uz povrede krivičnog zakona iz člana 439. tačka 1) i 2) ZKP, ali kako u obrazloženju zahteva ne navodi nijedan razlog zbog kojeg smatra da su u pobijanim presudama učinjene navedene povrede zakona, a imajući pritom u vidu da Vrhovni kasacioni sud pravnosnažnu odluku i postupak koji je prethodio njenom donošenju ispituje u okviru razloga, dela i pravca pobijanja koji su istaknuti u zahtevu, u smislu člana 489. stav 1. ZKP, to je ovaj sud našao da zahtev branioca okrivljene u ovom delu nema propisan sadržaj u smislu člana 484. ZKP, koji propisuje da se u zahtevu za zaštitu zakonitosti mora navesti razlog za podnošenje (član 485. stav 1.).
Iz navedenih razloga, Vrhovni kasacioni sud je odlučio kao u izreci ovog rešenja na osnovu člana 487. stav 1. tačka 2) u vezi sa članom 485. stav 4. ZKP, u delu kojim je zahtev odbacio kao nedozvoljen, a na osnovu člana 487. stav 1. tačka 3) u vezi člana 484. ZKP, u delu u kojem je zahtev odbacio, jer nema zakonom propisan sadržaj.
Zapisničar-savetnik Predsednik veća-sudija
Marina Pandurović,s.r. Bata Cvetković,s.r.
Za tačnost otpravka
Upravitelj pisarnice
Marina Antonić