Kzz 1386/2018 odbačen zahtev; nema propisan sadržaj

Republika Srbija
VRHOVNI KASACIONI SUD
Kzz 1386/2018
04.12.2018. godina
Beograd

Vrhovni kasacioni sud, u veću sastavljenom od sudija: Zorana Tatalovića, predsednika veća, Radmile Dragičević-Dičić, Maje Kovačević Tomić, Sonje Pavlović i Miroljuba Tomića, članova veća, sa savetnikom Tatjanom Milenković, kao zapisničarem, u krivičnom predmetu okrivljenog Slobodana Dragomirovića, zbog krivičnog dela neovlašćena proizvodnja i stavljanje u promet opojnih droga iz člana 246. stav 1. KZ i dr, odlučujući o zahtevu za zaštitu zakonitosti branioca okrivljenog Slobodana Dragomirovića, advokata Radislava Maravića, podnetom protiv pravnosnažnih presuda Višeg suda u Smederevu K br.8/18 od 10.05.2018. godine i Apelacionog suda u Beogradu Kž1 br.832/18 od 03.10.2018. godine, u sednici veća održanoj dana 04.12.2018. godine, doneo je

R E Š E NJ E

ODBACUJE SE, zahtev za zaštitu zakonitosti branioca okrivljenog Slobodana Dragomirovića, podnet protiv pravnosnažnih presuda Višeg suda u Smederevu K br.8/18 od 10.05.2018. godine i Apelacionog suda u Beogradu Kž1 br.832/18 od 03.10.2018. godine, jer nema propisani sadržaj.

O b r a z l o ž e nj e

Presudom Višeg suda u Smederevu K br.8/18 od 10.05.2018. godine okrivljeni Slobodan Dragomirović oglašen je krivim zbog izvršenja krivičnog dela neovlašćena proizvodnja i stavljanje u promet opojnih droga iz člana 246. stav 1. KZ za koje mu je utvrđena kazna zatvora u trajanju od tri godine i zbog izvršenja krivičnog dela neovlašćena proizvodnja, držanje, nošenje i promet oružja i eksplozivnih materija iz člana 348. stav 4. u vezi stava 2. i 1. KZ, za koje mu je utvrđena kazna zatvora u trajanju od dve godine, pa je osuđen na jedinstvenu kaznu zatvora u trajanju od četiri godine i šest meseci u koju kaznu će mu se uračunati vreme provedeno u pritvoru od 01.12.2017. godine do 10.05.2018. godine.

Istom presudom prema okrivljenom Slobodanu Dragomiroviću, na osnovu člana 87. stav 1. KZ i člana 246a stav 3. KZ, izrečena je mera bezbednosti oduzimanja predmeta i to droge bliže opisane u izreci prvostepene presude, a primenom odredbe člana 87. stav 1. KZ i člana 348. stav 6. KZ, okrivljenom je izrečena mera bezbednosti oduzimanja predmeta i to oružja bliže opisanog u izreci prvostepene presude i određeno da će se navedeni predmeti po pravnosnažnosti presude predati Ministarstvu unutrašnjih poslova, Policijskoj upravi u Smederevu, radi uništenja odnosno na dalje raspolaganje.

Istom presudom obavezan je okrivljeni Slobodan Dragomirović da Višem javnom tužilaštvu nadoknadi troškove krivičnog postupka u iznosu od 9.720,00 dinara u roku od 15 dana od pravnosnažnosti presude, pod pretnjom prinudnog izvršenja, kao i da sudu nadoknadi troškove krivičnog postupka u iznosu od 510,00 dinara u roku od 15 dana od pravnosnažnosti presude pod pretnjom prinudnog izvršenja, kao i da sudu na ime paušala plati iznos od 5.000,00 dinara u roku od 15 dana od pravnosnažnosti presude pod pretnjom prinudnog izvršenja.

Presudom Apelacionog suda u Beogradu Kž1 br.832/18 od 03.10.2018. godine odbijena je kao neosnovana žalba branioca okrivljenog Slobodana Dragomirovića pa je presuda Višeg suda u Smederevu K br.8/18 od 10.05.2018. godine, potvrđena.

Protiv navedenih pravnosnažnih presuda zahtev za zaštitu zakonitosti podneo je branilac okrivljenog Slobodana Dragomirovića, advokat Radislav Maravić, zbog povrede zakona i zbog povrede i uskraćivanja ljudskog prava i slobode koja je zajemčena Ustavom RS, sa predlogom da Vrhovni kasacioni sud pobijane presude ukine i predmet vrati prvostepenom sudu na ponovno suđenje.

Vrhovni kasacioni sud je u sednici veća razmotrio spisa predmeta sa zahtevom za zaštitu zakonitosti branioca okrivljenog Slobodana Dragomirovića, pa je našao:

Zahtev je nedozvoljen.

Odredbom člana 484. ZKP, propisano je da se u zahtevu za zaštitu zakonitosti mora navesti razlog za podnošenje (član 485. stav 1. ZKP) a u slučaju iz člana 485. stav 1. tačka 2) i 3) ovog zakonika mora se dostaviti i odluka Ustavnog suda ili Evropskog suda za ljudska prava.

Odredbom člana 485. stav 1. tačka 2) ZKP propisano je da zahtev za zaštitu zakonitosti se može podneti ako je pravnosnažnom odlukom ili odlukom u postupku koji je prethodio njenom donošenju primenjen zakon za koji je odlukom Ustavnog suda utvrđeno da nije u saglasnosti sa Ustavom, opšte prihvaćenim pravilima međunarodnog prava ili potvrđenim međunarodnim ugovorima, a tačkom 3) istog stava da se zahtevom za zaštitu zakonitosti može podneti ako je pravnosnažnom odlukom ili odlukom u postupku koji je prethodio njenom donošenju povređeno ili uskraćeno ljudsko pravo i sloboda okrivljenog ili drugog učesnika u postupku koja je zajemčena Ustavom ili Evropskom konvencijom o zaštiti ljudskih prava i osnovih sloboda i dodatnim protokolima, a to je utvrđeno odlukom Ustavnog suda ili Evropskog suda za ljudska prava.

Odredbom člana 485. stav 3. propisano je da se zahtev za zaštitu zakonitosti iz razloga propisanih u stavu 1 tačka 2) i 3) ovog člana može podneti u roku od tri meseca od dana kada je licu (član 483. stav 1) dostavljena odluka Ustavnog suda ili Evropskog suda za ljudska prava.

Imajući u vidu da branilac okrivljenog Slobodana Dragomirovića Vrhovnom kasacionom sudu uz zahtev za zaštitu zakonitosti nije dostavio odluku Ustavnog suda ili Evropskog suda za ljudska prava, a iz obrazloženja zahteva ne proizilazi koju je tačno povredu zakona tokom ovog krivičnog postupka branilac okrivljenog Slobodana Dragomirovića imao u vidu prilikom podnošenja zahteva, to po oceni Vrhovnog kasacionog suda podneti zahtev nema zakonom propisani sadržaj.

Iz napred navedenih razloga, Vrhovni kasacioni sud je doneo odluku kao u izreci rešenja, na osnovu odredbe člana 487. stav 1. tačka 3) ZKP.

Zapisničar-savetnik,                                                                                                                         Predsednik veća-sudija,

Tatjana Milenković, s.r.                                                                                                                    Zoran Tatalović, s.r.

Za tačnost otpravka

Upravitelj pisarnice

Marina Antonić