Kzz 176/2019 2.1.30.4; navođenje na overavanje neistinitog sadržaja

Republika Srbija
VRHOVNI KASACIONI SUD
Kzz 176/2019
27.02.2019. godina
Beograd

U IME NARODA

Vrhovni kasacioni sud, u veću sastavljenom od sudija: Veska Krstajića, predsednika veća, Biljane Sinanović, Milunke Cvetković, Maje Kovačević Tomić i Dragana Aćimovića, članova veća, sa savetnikom Vrhovnog kasacionog suda Snežanom Medenicom, kao zapisničarem, u krivičnom predmetu okrivljenog AA, zbog krivičnog dela navođenje na overavanje neistinitog sadržaja iz člana 358. stav 1. Krivičnog zakonika, odlučujući o zahtevu za zaštitu zakonitosti branilaca okrivljenog – advokata Obrada Popovca i advokata Jovice Šošića, podnetom protiv pravnosnažnih presuda Drugog osnovnog suda u Beogradu 10K br.1310/17 od 21.03.2018. godine i Višeg suda u Beogradu Kž1 br.390/18 od 21.11.2018. godine, u sednici veća održanoj dana 27. februara 2019. godine, jednoglasno, doneo je

P R E S U D U

ODBIJA SE, kao neosnovan zahtev za zaštitu zakonitosti branilaca okrivljenog AA, advokata Obrada Popovca i advokata Jovice Šošića, podnet protiv pravnosnažnih presuda Drugog osnovnog suda u Beogradu 10K br.1310/17 od 21.03.2018. godine i Višeg suda u Beogradu Kž1 br.390/18 od 21.11.2018. godine.

O b r a z l o ž e nj e

Presudom Drugog osnovnog suda u Beogradu 10K br.1310/17 od 21.03.2018. godine, okrivljeni AA oglašen je krivim zbog krivičnog dela navođenje na overavanje neistinitog sadržaja iz člana 358. stav 1. Krivičnog zakonika, za koje delo je osuđen na kaznu zatvora u trajanju od tri meseca.

Istom presudom, na osnovu člana 87. KZ, prema okrivljenom je izrečena mera bezbednosti oduzimanja predmeta – putne isprave Republike Srbije br. ... .

Na osnovu člana 246. stav 1. ZKP okrivljeni je obavezan da sudu na ime paušala plati iznos od 7.000,00 dinara u roku od 15 dana od dana pravnosnažnosti presude, pod pretnjom prinudnog izvršenja.

Presudom Višeg suda u Beogradu Kž1 br.390/18 od 21.11.2018. godine, odbijena je kao neosnovana žalba branioca okrivljenog AA, advokata Obrada Popovca, a presuda Drugog osnovnog suda u Beogradu 10K br.1310/17 od 21.03.2018. godine, potvrđena.

Protiv navedenih pravnosnažnih presuda zahtev za zaštitu zakonitosti podneli su branioci okrivljenog AA - advokat Obrad Popovac i advokat Jovica Šošić, zbog povrede zakona iz člana 485. stav 1. tačka 1) ZKP, ne navodeći konkretno o kojoj povredi zakona se radi, s tim što iz obrazloženja proizilazi da su zahtev podneli zbog povrede zakona iz člana 439. tačka 1) ZKP, sa predlogom da Vrhovni kasacioni sud preinači pobijane presude tako što će okrivljenog AA „osloboditi krivice“.

Vrhovni kasacioni sud je dostavio primerak zahteva za zaštitu zakonitosti Republičkom javnom tužiocu, shodno odredbi člana 488. stav 1. Zakonika o krivičnom postupku, i u sednici veća, koju je održao bez obaveštenja Republičkog javnog tužioca i branilaca okrivljenog, nalazeći da njihovo prisustvo nije od značaja za donošenje odluke (član 488. stav 2. ZKP), razmotrio spise predmeta sa odlukama protiv kojih je zahtev za zaštitu zakonitosti podnet, pa je našao:

Zahtev za zaštitu zakonitosti je neosnovan.

Branioci okrivljenog AA u zahtevu za zaštitu zakonitosti ukazuju na povredu krivičnog zakona iz člana 439. tačka 1) ZKP, isticanjem da se radnje okrivljenog ne mogu kvalifikovati kao radnje izvršenja krivičnog dela navođenje na overavanje neistinitog sadržaja iz člana 358. stav 1. KZ, obzirom da predmet izvršenja ovog krivičnog dela mora biti lažna isprava ili originalna isprava sa neistinitim podatkom, a u konkretnom slučaju predmetna isprava niti je lažna, niti je u sebi imala bilo kakav neistinit podatak, a zbog čega se prema stavu branilaca okrivljenog u njegovim radnjama stiču obeležja prekršaja iz člana 50. stav 1. tačka 2. Zakona o putnim ispravama, jer se okrivljeni u konkretnom slučaju tuđom putnom ispravom poslužio kao svojom, što predstavlja obeležje prekršaja, a ne krivičnog dela.

Izložene navode zahteva za zaštitu zakonitosti branilaca okrivljenog, Vrhovni kasacioni sud ocenjuje neosnovanim iz sledećih razloga:

Prekršaj iz člana 50. stav 1. tačka 2. Zakona o putnim ispravama čini onaj ko svoju putnu ispravu da drugome da se njom posluži ili se tuđom putnom ispravom posluži kao svojom.

Dakle, navedeni zakon ne propisuje dovođenje u zabludu službenog lica pogranične policije da u javnoj ispravi overi štogod neistinito što može da služi kao dokaz u pravnom saobraćaju, a u konkretnom slučaju iz izreke pravnosnažne presude proizilazi da je okrivljeni kritičnom prilikom doveo u zabludu službeno lice pogranične policije da u javnoj ispravi overi štogod neistinito na taj način što se na drumskom graničnom prelazu Horgoš pri izlazu iz Republike Srbije legitimisao tuđom putnom ispravom Republike Srbije koja glasi na ime BB, a koja putna isprava je bila overena na stranici jedan izlaznim pečatom broj 116 sa datumom od 08.09.2016. godine, a što predstavlja zakonsko obeležje krivičnog dela navođenje na overavanje neistinitog sadržaja iz člana 358. stav 1. KZ, zbog kojeg je okrivljeni i oglašen krivim.

Stoga se neosnovano zahtevom za zaštitu zakonitosti branilaca okrivljenog ukazuje da se u konkretnom slučaju radi o prekršaju, a ne o krivičnom delu, te da je donošenjem pobijanih pravnosnažnih presuda učinjena povreda krivičnog zakona iz člana 439. tačka 1) ZKP.

Sa svega izloženog a na osnovu odredbe člana 491. stav 1. ZKP, doneta je odluka kao u izreci presude.

Zapisničar-savetnik                                                                                                                                   Predsednik veća-sudija

Snežana Medenica, s.r.                                                                                                                              Vesko Krstajić, s.r.

Za tačnost otpravka

Upravitelj pisarnice

Marina Antonić