Kzz 356/2014

Republika Srbija
VRHOVNI KASACIONI SUD
Kzz 356/2014
22.04.2014. godina
Beograd

U IME NARODA

Vrhovni kasacioni sud, u veću sastavljenom od sudija: Janka Lazarevića, predsednika veća, Bate Cvetkovića, Nate Mesarović, Gorana Čavline i Veska Krstajića, članova veća, sa savetnikom Vesnom Veselinović, kao zapisničarem, u krivičnom predmetu protiv okrivljenog M.M., zbog krivičnog dela neovlašćena proizvodnja i stavljanje u promet opojnih droga iz člana 246. stav 1. Krivičnog zakonika i dr, odlučujući o zahtevu za zaštitu zakonitosti branioca okrivljenog M.M., advokata M.T., podnetom protiv pravnosnažnih rešenja Višeg suda u Beogradu K 325/12 od 25.02.2014. godine i Kv 816/14 od 17.03.2014. godine, u sednici veća održanoj u smislu člana 490. ZKP-a, dana 22.04.2014. godine, jednoglasno je doneo

P R E S U D U

ODBIJA SE, kao neosnovan, zahtev za zaštitu zakonitosti branioca okrivljenog M.M., podnet protiv pravnosnažnih rešenja Višeg suda u Beogradu K 325/12 od 25.02.2014. godine i Kv 816/14 od 17.03.2014. godine u odnosu na povredu zakona iz člana 441. stav 4. ZKP-a, dok se zahtev za zaštitu zakonitosti branioca okrivljenog u preostalom delu ODBACUJE kao nedozvoljen.

O b r a z l o ž e nj e

Rešenjem Višeg suda u Beogradu K 325/12 od 25.02.2014. godine u stavu I delimično je usvojen zahtev branioca okrivljenog M.M., advokata D.B. za naknadu troškova krivičnog postupka u iznosu od 1.497.000,00 dinara, te je stavom II naloženo računovodstvu Višeg suda u Beogradu da okrivljenom na njegov tekući račun isplati navedeni iznos, a stavom III je odbijen zahtev branioca okrivljenog M.M., advokata D.B. za naknadu troškova krivičnog postupka za novčani iznos od 238.500,00 dinara, preko dosuđenog iznosa od 1.497.000,00 dinara, kao neosnovan, dok su stavom IV navedenog rešenja kao neosnovani odbijeni i zahtevi branilaca okrivljenog, advokata M.J. i advokata M.T. za naknadu troškova krivičnog postupka.

Rešenjem Višeg suda u Beogradu K 325/12 - Kv broj 816/14 od 17.03.2014. godine odbijene su žalbe branilaca okrivljenog M.M., advokata M.J. i M.T. izjavljene protiv prvostepenog rešenja, kao neosnovane.

Protiv ovih rešenja branilac okrivljenog M.M., advokat M.T. blagovremeno je podneo zahtev za zaštitu zakonitosti zbog bitne povrede odredaba krivičnog postupka iz člana 438. stav 2. tačka 2. i povrede zakona iz člana 74. i člana 441. stav 4. ZKP-a, sa predlogom da Vrhovni kasacioni sud „usvoji zahtev za naknadu troškova krivičnog postupka branioca okrivljenog, advokata M.T. ili da pobijana rešenja ukine i predmet vrati prvostepenom sudu na ponovno odlučivanje“.

Vrhovni kasacioni sud je dostavio zahtev za zaštitu zakonitosti branioca okrivljenog Republičkom javnom tužiocu nalazeći da prisustvo javnog tužioca i branioca okrivljenog ne bi bilo od značaja za donošenje odluke, pa ih nije obavestio o sednici veća u smislu člana 488. stav 2. ZKP-a.

Vrhovni kasacioni sud je održao sednicu veća u smislu člana 490. ZKP-a, na kojoj je razmotrio spise predmeta, sa rešenjima protiv kojih je zahtev za zaštitu zakonitosti podnet, pa je po oceni navoda u zahtevu našao:

Branilac okrivljenog M.M., advokat M.T. u zahtevu za zaštitu zakonitosti navodi da je Viši sud u Beogradu pobijanim rešenjima povredio zakon iz člana 441. stav 4. ZKP-a i to odlukom o troškovima krivičnog postupka time što je samo delimično usvojio zahtev branioca okrivljenog advokata D.B. za naknadu troškova krivičnog postupka i istovremeno odbio zahteve za naknadu troškova ostala dva branioca sa obrazloženjem da je zakonom propisano da u naknadu troškova postupka ulazi i nagrada branioca u slučajevima kada se okrivljeni oslobodi od optužbe i da nagrada nije uslovljena utvrđenjem da ona spada u nužne izdatke okrivljenog, te se istovremeno osporava zaključak nižestepenih sudova da nagrada branioca ne spada u nužne izdatke, a pogotovu imajući u vidu složenost i vreme trajanja predmetnog krivičnog postupka, što sve ukazuje na opravdanost angažovanja tri branioca. U zahtevu se ističe da je Viši sud u Beogradu navedenom odlukom na štetu okrivljenog povredio i član 74. ZKP-a koji se odnosi na obaveznu odbranu koju je bilo neophodno obezbediti u predmetnom krivičnom postupku u skladu sa stavom 2. i 3. istog člana.

Iz spisa predmeta proizlazi da je presudom Apelacionog suda u Beogradu Kž1 256/13 od 06.06.2013. godine uvaženjem žalbe okrivljenog M.M. i njegovih branilaca, advokata M.T., advokata M.C. i advokata M.J. preinačena presuda Višeg suda u Beogradu K 325/12 od 13.09.2012. godine, tako što je okrivljeni na osnovu člana 355. tačka 2. oslobođen od optužbe da je izvršio krivično delo neovlašćena proizvodnja, držanje i stavljanje u promet opojnih droga iz člana 246. stav 1. KZ-a i krivično delo nedozvoljeno držanje oružja i eksplozivnih materija iz člana 348. stav 1. KZ-a kojom presudom je istovremeno odlučeno na osnovu člana 197. stav 1. ZKP-a da troškovi krivičnog postupka padaju na teret budžetskih sredstava. Po donošenju ove presude Viši sud u Beogradu je doneo rešenje kojim je delimično usvojio zahtev branioca okrivljenog, advokata D.B. za naknadu troškova krivičnog postupka i da se okrivljenom isplati iznos od 1.497.000,00 dinara u smislu člana 265. stav 1. ZKP-a i važećoj advokatskoj Tarifi, budući da je okrivljeni zastupan od strane advokata, te je istovremeno odbio kao neosnovane zahteve branilaca okrivljenog advokata M.J. i advokata M.T., za naknadu troškova krivičnog postupka.

Nadalje, odredbom člana 78. stav 3. ZKP-a propisano je da jedan okrivljeni može imati istovremeno u postupku najviše pet branilaca, a da se smatra da je odbrana obezbeđena kad u postupku učestvuje jedan od branilaca, te da odredba člana 265. stav 1. ZKP-a predviđa da troškovi krivičnog postupka iz člana 261. stav 2. tačke 1. do 6. tog Zakonika, nužni izdaci okrivljenog i nužni izdaci, nagrada branioca i punomoćnika (člana 103. stav 3), kao i nagrade veštaka i stručnog savetnika padaju na teret budžetskih sredstava suda kada se obustavi krivični postupak ili se optužba odbije ili se okrivljeni oslobodi od optužbe, što će se izreći u rešenju, odnosno presudi.

Dakle, iz citiranih odredbi proizlazi da je odbrana okrivljenog obezbeđena kada u postupku učestvuje jedan od više branilaca i da sledstveno tome troškovi krivičnog postupka iz člana 265. stav 1. ZKP-a, koji padaju na teret budžetskih sredstava suda, obuhvataju nužne izdatke i nagradu samo za jednog branioca. Samim tim, u situaciji kada okrivljeni za svoju odbranu izabere više branilaca, tada troškove odbrane - nagradu i nužne izdatke svakog narednog branioca treba da snosi sam okrivljeni, bez obzira na ishod postupka.

Iz iznetih razloga, navodi zahteva branioca okrivljenog da bi nagrada i nužni izdaci svih branilaca trebalo da padaju na teret budžetskih sredstava i da je Viši sud u Beogradu odlučujući na navedeni način povredio zakon iz člana 441. stav 4. ZKP-a i člana 74. ZKP-a koja se odnosi na obaveznu odbranu okrivljenog, su ocenjeni kao neosnovani.

Branilac okrivljenog u zahtevu ističe da su pobijana rešenja doneta uz učinjenu bitnu povredu odredaba krivičnog postupka iz člana 438. stav 2. tačka 2. ZKP-a koja se ogleda u tome što je izreka prvostepenog rešenja nerazumljiva i protivrečna obrazloženju te da ni prvostepeno ni drugostepeno rešenje ne sadrže razloge o odlučnim činjenicama. Međutim, navedena bitna povreda odredaba krivičnog postupka ne predstavlja razlog zbog kojeg okrivljeni preko branioca može podneti zahtev za zaštitu zakonitosti u smislu člana 485. stav 4. ZKP-a, zbog čega je zahtev branioca okrivljenog u ovom delu ocenjen kao nedozvoljen.

Iz iznetih razloga, Vrhovni kasacioni sud je postupajući na osnovu člana 30. stav 1. Zakona o uređenju sudova i na osnovu člana 491. stav 1. ZKP-a i člana 487. stav 1. tačka 2. ZKP-a, odlučio kao u izreci presude.

Zapisničar-savetnik,                                                                            Predsednik veća-sudija,

Vesna Veselinović, s.r.                                                                        Janko Lazarević, s.r.