Kzz 696/2022 oslobađanje od kazne

Republika Srbija
VRHOVNI KASACIONI SUD
Kzz 696/2022
29.06.2022. godina
Beograd

U IME NARODA

Vrhovni kasacioni sud, u veću sastavljenom od sudija: Nevenke Važić, predsednika veća, Dubravke Damjanović, Milene Rašić, Dragana Aćimovića i Svetlane Tomić Jokić, članova veća, sa savetnikom Vrhovnog kasacionog suda Nemanjom Simićevićem, kao zapisničarem, u krivičnom predmetu okrivljenog AA, zbog krivičnog dela nasilje u porodici iz člana 194. stav 1. Krivičnog zakonika, odlučujući o zahtevu za zaštitu zakonitosti branioca okrivljenog AA–advokata Jelene Damljanović, podnetom protiv pravnosnažnih presuda Drugog osnovnog suda u Beogradu K.br.976/21 od 22.09.2021. godine i Višeg suda u Beogradu Kž1 br.664/21 od 06.04.2022. godine, u sednici veća održanoj dana 29. juna 2022. godine, jednoglasno je doneo:

P R E S U D U

ODBIJA SE, kao neosnovan, zahtev za zaštitu zakonitosti branioca okrivljenog AA–advokata Jelene Damljanović podnet protiv pravnosnažnih presuda Drugog osnovnog suda u Beogradu K.br.976/21 od 22.09.2021. godine i Višeg suda u Beogradu Kž1 br.664/21 od 06.04.2022. godine, u odnosu na povredu Krivičnog zakona iz člana 439. tačka 3) ZKP, dok se isti zahtev u ostalom delu ODBACUJE, kao nedozvoljen.

O b r a z l o ž e nj e

Presudom Drugog osnovnog suda u Beogradu K.br.976/21 od 22.09.2021. godine, okrivljeni AA je oglašen krivim da je izvršio krivično delo nasilje u porodici iz člana 194.stav 1. KZ i osuđen na kaznu zatvora u trajanju od jedne godine i sedam meseci.

Istom presudom, na osnovu člana 89-a KZ, okrivljenom je izrečena mera zabrane približavanja i komunikacije sa oštećenim, tako što mu je zabranjeno dalje uznemiravanje oštećenog BB odnosno približavanje oštećenom na udaljenosti od 100 metara i dalja komunikacija sa oštećenim u trajanju od dve godine, računajući od dana pravosnažnosti presude. Okrivljeni je na osnovu člana 264.stav 4.ZKP oslobođen od plaćanja troškova krivičnog postupka.

Presudom Višeg suda u Beogradu Kž1 br.664/21 od 06.04.2022.godine, odbijena je kao neosnovana žalba okrivljenog AA i žalba njegovog branioca, advokata Jelene Damljanović a presuda Drugog osnovnog suda u Beogradu K.br.976/21 od 22.09.2021.godine je potvrđena.

Protiv navedenih pravosnažnih presuda, zahtev za zaštitu zakonitosti je podneo branilac okrivljenog AA-advokat Jelena Damljanović zbog bitnih povreda odredaba krivičnog postupka iz člana 438.stav 2.tačke 2) i 3) ZKP i povrede krivičnog zakona iz člana 439. tačka 3) ZKP, sa predlogom da Vrhovni kasacioni sud usvoji zahtev, preinači pobijane presude tako što će okrivljenog osloboditi od kazne ili da ukine presude i predmet vrati na ponovno suđenje kao i da se odredi prekid izvršenja pravosnažne presude Drugog osnovnog suda u Beogradu K.br.976/21 od 22.09.2021. godine.

Vrhovni kasacioni sud je dostavio primerak zahteva za zaštitu zakonitosti Republičkom javnom tužiocu shodno odredbi člana 488. stav 1. ZKP i u sednici veća koju je održao bez obaveštavanja Republičkog javnog tužioca i branioca okrivljenog, smatrajući da njihovo prisustvo nije od značaja za donošenje odluke (član 488. stav 2. ZKP) razmotrio spise predmeta, sa pravnosnažnim presudama protiv kojih je zahtev za zaštitu zakonitosti podnet, pa je nakon ocene navoda u zahtevu, našao:

Zahtev za zaštitu zakonitosti je neosnovan u odnosu na povredu krivičnog zakona iz člana 439.tačka 3) ZKP, dok je u ostalom delu nedozvoljen.

Ukazujući na povredu krivičnog zakona iz člana 439. tačka 3) ZKP, branilac okrivljenog ističe da je drugostepeni sud prilikom odlučivanja o krivičnoj sankciji postupio suprotno odredbi člana 59. Krivičnog zakonika, obzirom da okrivljenog nije oslobodio od kazne iako su za to bili ispunjeni uslovi iz navedenog člana. Branilac kao razloge navodi visinu zaprećene kazne za delo koje se okrivljenom stavlja na teret, zatim odnos okrivljenog i oštećenog koji se u međuvremenu poboljšao a koji se ogleda u tome što je oštećeni okrivljenom kupio stan, činjenice da je oštećeni išao okrivljenom u posetu i redovno slao novac dok se nalazio u pritvoru i kada je otišao na izdržavanje kazne, kao i da su okrivljeni i oštećeni postigli sporazum i poravnanje. Branilac je još istakao da je o svemu navedenom odbrana dostavila pismene dokaze drugostepenom sudu na ročištu za sednicu veća, koji iste nije uzeo u obzir a nije dao razloge zašto ih ne prihvata.

Odredbom člana 59. KZ je propisano da sud može osloboditi od kazne učinioca krivičnog dela za koje je propisana kazna zatvora do tri godine ili novčana kazna ako je na osnovu postignutog sporazuma sa oštećenim, ispunio sve obaveze iz tog sporazuma.

Po oceni Vrhovnog kasacionog suda, drugostepeni sud nije postupio protivno odredbama člana 59. KZ jer iz navedene odredbe proizilazi da je oslobođenje okrivljenog od kazne fakultativnog a ne obavezujućeg karaktera, te da samim tim sud nije u obavezi da uz postojanje svih okolnosti iz navedenog člana primeni isti, već je na oceni suda da u svakom konkretnom slučaju odluči da li će se okrivljeni osloboditi od kazne ili ne, što čini neosnovanim navode branioca da je u ovom postupku sud morao okrivljenog da oslobodi od kazne.

U ostalom delu, zahtev za zaštitu zakonitosti branioca okrivljenog je nedozvoljen.

Naime, branilac okrivljenog navodi da u presudi Višeg suda nisu navedeni razlozi o odlučnim činjenicama, formalno označavajući bitnu povredu odredaba krivičnog postupka iz člana 438. stav 2. tačka 2) i 3) ZKP a koje povrede odredaba ZKP ne predstavljaju zakonske razloge zbog kojih je u smislu odredbe člana 485. stav 4. ZKP dozvoljeno podnošenje zahteva za zaštitu zakonitosti okrivljenom i njegovom braniocu zbog povrede zakona, iz kojih razloga je Vrhovni kasacioni sud zahtev za zaštitu zakonitosti branioca okrivljenog AA-advokata Jelene Damljanović u ovom delu ocenio nedozvoljenim.

Sa svega izloženog, a na osnovu odredaba člana 491. stav 1. ZKP u delu u kojem je zahtev odbijen kao neosnovan, a na osnovu odredbe člana 487. stav 1. tačka 2) u vezi člana 485. stav 4. ZKP u delu u kojem je odbačen kao nedozvoljen, doneta je odluka kao u izreci.

Zapisničar-savetnik                                                                                                             Predsednik veća-sudija

Nemanja Simićević, s.r.                                                                                                       Nevenka Važić, s.r.

Za tačnost otpravka

Upravitelj pisarnice

Marina Antonić