![](/sites/default/files/grb-srb.png)
Republika Srbija
VRHOVNI KASACIONI SUD
Kzz 84/2022
01.03.2022. godina
Beograd
U IME NARODA
Vrhovni kasacioni sud, u veću sastavljenom od sudija: Bate Cvetkovića, predsednika veća, Dragana Aćimovića, Miroljuba Tomića, Radmile Dragičević Dičić i Milene Rašić, članova veća, sa savetnikom Vesnom Veselinović, kao zapisničarem, u krivičnom predmetu okrivljenog AA, zbog krivičnog dela nedavanje izdržavanja iz člana 195. stav 1. Krivičnog zakonika i dr., odlučujući o zahtevu za zaštitu zakonitosti branioca okrivljenog, advokata Filipa Sofijanića podnetom protiv pravnosnažne presude Višeg suda u Somboru Kž1 217/21 od 28.10.2021. godine, u sednici veća održanoj dana 01.03.2022. godine, jednoglasno je doneo
P R E S U D U
ODBIJA SE kao neosnovan zahtev za zaštitu zakonitosti branioca okrivljenog AA, podnet protiv pravnosnažne presude Višeg suda u Somboru Kž1 217/21 od 28.10.2021. godine, u odnosu na povredu zakona iz člana 439. tačka 2) Zakonika o krivičnom postupku, dok se zahtev za zaštitu zakonitosti branioca okrivljenog u preostalom delu odbacuje kao nedozvoljen.
O b r a z l o ž e nj e
Presudom Osnovnog suda u Somboru K 237/20 od 18.05.2021. godine, okrivljeni AA oglašen je krivim zbog dva krivična dela nedavanje izdržavanja iz člana 195. stav 1. KZ, za koja su utvrđene pojedinačne kazne zatvora u trajanju od po tri meseca, pa mu je izrečena uslovna osuda tako što je utvrđena jedinstvena kazna zatvora u trajanju od pet meseci i istovremeno određeno da se ova kazna neće izvršiti ukoliko okrivljeni za vreme od dve godine ne učini novo krivično delo, uz sporedni uslov da okrivljeni tokom narednih godinu dana od dana pravnosnažnosti presude redovno plaća izdržavanje za maloletne oštećene i da po isteku jedne godine od dana pravnosnažnosti presude nema neizmirenih obaveza prema maloletnim oštećenima na ime izdržavanja, te da u protivnom sud može opozvati uslovnu osudu. Na osnovu člana 264. stav 1. ZKP, okrivljeni je obavezan da plati paušal i troškove krivičnog postupka, u visini opredeljenoj izrekom presude.
Presudom Višeg suda u Somboru Kž1 217/21 od 28.10.2021. godine, usvajanjem žalbe Osnovnog javnog tužioca u Somboru prvostepena presuda je preinačena u pogledu odluke o krivičnoj sankciji tako što su okrivljenom za dva krivična dela nedavanje izdržavanja iz člana 195. stav 1. KZ, za koja je oglašen prvostepenom presudom, utvrđene pojedinačne novčane kazne u iznosu od po 20.000,00 dinara, pa je okrivljeni osuđen na jedinstvenu novčanu kaznu u iznosu od 40.000,00 dinara koju je dužan da plati u roku od četiri meseca od dana pravnosnažnosti presude, te je određeno da će sud, ukoliko okrivljeni ne plati novčanu kaznu u označenom roku, istu zameniti kaznom zatvora, tako što će za svakih započetih 1.000,00 dinara neplaćene novčane kazne odrediti jedan dan kazne zatvora, dok je prvostepena presuda u preostalom nepreinačenom delu, ostala neizmenjena.
Protiv navedene drugostepene presude zahtev za zaštitu zakonitosti podneo je branilac okrivljenog AA, advokat Filip Sofijanić, zbog povrede zakona iz člana 439. tačka 2) i člana 440. ZKP, sa predlogom da Vrhovni kasacioni sud pobijanu presudu preinači ili da istu ukine i spise predmeta da vrati prvostepenom sudu na ponovno suđenje.
Vrhovni kasacioni sud dostavio je primerak zahteva za zaštitu zakonitosti branioca okrivljenog Republičkom javnom tužiocu, shodno odredbi člana 488. stav 1. ZKP, te je na sednici veća koju je održao u smislu člana 490. ZKP, bez obaveštenja Republičkog javnog tužioca i branioca okrivljenog, smatrajući da njihovo prisustvo nije od značaja za donošenje odluke (član 488. stav 2. ZKP), razmotrio spise predmeta i pravnosnažnu presudu protiv koje je zahtev za zaštitu zakonitosti podnet, pa je nakon ocene navoda iznetih u zahtevu, našao:
Ukazujući na povredu zakona iz člana 439. tačka 2) ZKP, branilac okrivljenog AA u zahtevu za zaštitu zakonitosti navodi da je drugostepeni sud u obrazloženju svoje presude istakao da su osnovani navodi žalbe Osnovnog javnog tužioca u Somboru da je prvostepeni sud povredio krivični zakon, time što je okrivljenom izrekao uslovnu osudu imajući u vidu da je izmenama zakonske odredbe iz člana 66. stav 3. KZ, koje su stupile na pravnu snagu 01.12.2019. godine, predviđeno da se uslovna osuda ne može izreći ako nije proteklo više od pet godina od pravnosnažnosti osude, kojom je učiniocu izrečena kazna zatvora ili uslovna osuda za umišljajno krivično delo, pri čemu je drugostepeni sud zanemario činjenicu da je okrivljeni krivična dela koja mu se optužbom stavljaju na teret i za koja je osuđen pravnosnažnom presudom izvršio u vremenskom periodu od 11.07.2019. godine do 13.04.2020. godine, u kojoj situaciji je sud bio u obavezi da primeni zakon koji je najblaži za učinioca u smislu člana 5. stav 2. KZ, što u konkretnom slučaju nije učinjeno, tako da drugostepeni sud nije pravilno primenio odredbe Krivičnog zakonika.
Vrhovni kasacioni sud iznete navode zahteva za zaštitu zakonitosti branioca okrivljenog ocenjuje kao neosnovane.
Prema odredbi člana 5. stav 1. Krivičnog zakonika, na učinioca krivičnog dela primenjuje se zakon koji je važio u vreme izvršenja krivičnog dela, a odredbom stava 2. istog člana određeno je da će se, ako je posle izvršenja krivičnog dela izmenjen zakon, jednom ili više puta, primeniti zakon koji je najblaži za učinioca.
Odredbom člana 66. stav 3. KZ, koja se primenjuje od 01.12.2019. godine („Sl. glasnik RS“, br.35/19), propisano je da se uslovna osuda ne može izreći ako nije proteklo više od pet godina od pravnosnažnosti osude kojom je učiniocu izrečena kazna zatvora ili uslovna osuda za umišljajno krivično delo.
Prema činjeničnom opisu krivičnih dela nedavanje izdržavanja iz člana 195. stav 1. KZ, datom u izreci prvostepene presude, predmetna krivična dela su izvršena u vremenskom periodu od 11.07.2019. godine do 11.04.2021. godine. Kako je odredba člana 66. stav 3. KZ, koja predviđa zabranu izricanja uslovne osude, ako nije proteklo više od pet godina od pravnosnažnosti osude kojom je učiniocu izrečena kazna zatvora ili uslovna osuda za umišljajno krivično delo, stupila na snagu 01.12.2019. godine i stoga bila važeća u vreme izvršenja predmetnih krivičnih dela, u periodu od 01.12.2019. do 11.04.2021. godine, to je, po oceni ovog suda, drugostepeni sud mogao njenom primenom preinačiti prvostepenu presudu u pogledu odluke o krivičnoj sankciji, prilikom odlučivanja o žalbi javnog tužioca.
Stoga su ocenjeni kao neosnovani navodi zahteva branioca okrivljenog da je odredba člana 66. stav 3. KZ, pogrešno primenjena s pozivom na odredbu člana 5. stav 2. KZ, i da je time na štetu okrivljenog pobijanom pravnosnažnom presudom povređen zakon iz člana 439. tačka 2) ZKP.
Ostalim navodima zahteva kojima se ističe da je pravnosnažnom presudom utvrđeno da je okrivljeni svoju obavezu izdržavanja ispunio i da je stoga nepravilno preinačenje krivične sankcije od strane drugostepenog suda, branilac okrivljenog, iako se formalno poziva na povredu zakona iz člana 440. ZKP, po oceni ovog suda, u suštini ukazuje na nepravilnu odluku o krivičnoj sankciji, odnosno na povredu zakona iz člana 441. stav 1. ZKP.
Kako članom 485. stav 4. ZKP, koji propisuje razloge zbog kojih okrivljeni, odnosno njegov branilac shodno pravima koje ima u postupku u smislu člana 71. tačka 5) ZKP, mogu podneti zahtev za zaštitu zakonitosti, protiv pravnosnažne odluke i postupka koji je prethodio njenom donošenju, nije predviđena mogućnost podnošenja ovog vanrednog pravnog leka, zbog povrede zakona iz člana 441. stav 1. ZKP, Vrhovni kasacioni sud je zahtev branioca okrivljenog AA u ovom delu ocenio kao nedozvoljen.
Iz napred iznetih razloga, Vrhovni kasacioni sud je na osnovu člana 491. stav 1. i člana 487. stav 1. tačka 2) ZKP, odlučio kao u izreci ove presude.
Zapisničar-savetnik Predsednik veća – sudija
Vesna Veselinović, s.r. Bata Cvetković, s.r.
Za tačnost otpravka
Upravitelj pisarnice
Marina Antonić