Kzz 950/2020 nezakonit dokaz

Republika Srbija
VRHOVNI KASACIONI SUD
Kzz 950/2020
29.09.2020. godina
Beograd

U IME NARODA

Vrhovni kasacioni sud, u veću sastavljenom od sudija: Bate Cvetkovića, predsednika veća, Dragana Aćimovića, Miroljuba Tomića, Jasmine Vasović i Radmile Dragičević Dičić, članova veća, sa savetnikom Vesnom Veselinović, kao zapisničarem, u krivičnom predmetu okrivljenog AA, zbog krivičnog dela falsifikovanje isprave iz člana 355. stav 2. u vezi stava 1. Krivičnog zakonika, odlučujući o zahtevu za zaštitu zakonitosti branioca okrivljenog, advokata Branislava Ćirića, podnetom protiv pravnosnažnih presuda Osnovnog suda u Kragujevcu K 860/19 od 26.11.2019. godine, ispravljene rešenjem Osnovnog suda u Kragujevcu K 860/19 od 12.12.2019. godine i Višeg suda u Kragujevcu Kž1 81/20 od 12.05.2020. godine, u sednici veća održanoj dana 29.09.2020. godine, većinom glasova je doneo

P R E S U D U

ODBIJA SE kao neosnovan zahtev za zaštitu zakonitosti branioca okrivljenog AA, podnet protiv pravnosnažnih presuda Osnovnog suda u Kragujevcu K 860/19 od 26.11.2019. godine, ispravljene rešenjem Osnovnog suda u Kragujevcu K 860/19 od 12.12.2019. godine i Višeg suda u Kragujevcu Kž1 81/20 od 12.05.2020. godine.

O b r a z l o ž e nj e

Presudom Osnovnog suda u Kragujevcu K 860/19 od 26.11.2019. godine, ispravljenom rešenjem tog suda K 860/19 od 12.12.2019. godine, okriviljeni AA oglašen je krivim zbog krivičnog dela falsifikovanje isprave iz člana 355. stav 2. u vezi stava 1. KZ, pa mu je izrečena uslovna osuda tako što je utvrđena kazna zatvora u trajanju od šest meseci i istovremeno određeno da se ova kazna neće izvršiti ukoliko okrivljeni za vreme od dve godine od dana pravnosnažnosti presude ne učini novo krivično delo. Prema okrivljenom je izrečena mera bezbednosti oduzimanja predmeta – lekarskog uverenja broj protokola ... od 28.03.2017. godine, shodno odredbi člana 87 KZ. Na osnovu člana 261. i člana 264. ZKP, okrivljeni je obavezan da naknadi troškove krivičnog postupka i da sudu plati paušal u iznosu od 5.000,00 dinara, u roku od 15 dana od dana pravnosnažnosti presude, pod pretnjom izvršenja.

Presudom Višeg suda u Kragujevcu Kž1 81/20 od 12.05.2020. godine odbijena je žalba branioca okrivljenog AA, a prvostepena presuda je potvrđena.

Protiv navedenih pravnosnažnih presuda, zahtev za zaštitu zakonitosti blagovremeno je podneo branilac okrivljenog AA, advokat Branislav Ćirić, zbog povrede zakona iz člana 438. stav 2. tačka 1) ZKP, sa predlogom da Vrhovni kasacioni sud pobijane presude preinači tako što će okrivljenog osloboditi od optužbe da je izvršio predmetno krivično delo, ili da iste ukine i spise predmeta vrati prvostepenom ili drugostepenom sudu na ponovno suđenje.

Vrhovni kasacioni sud je dostavio primerak zahteva za zaštitu zakonitosti branioca okrivljenog Republičkom javnom tužiocu, shodno odredbi člana 488. stav 1. ZKP i na sednici veća, koju je održao bez obaveštenja Republičkog javnog tužioca i branioca okrivljenog, smatrajući da njihovo prisustvo ne bi bilo od značaja za donošenje odluke (član 488. stav 2. ZKP), razmotrio je spise predmeta sa pravnosnažnim presudama protiv kojih je podnet zahtev za zaštitu zakonitosti, pa je, nakon ocene navoda iznetih u zahtevu, našao:

Zahtev za zaštitu zakonitosti je neosnovan.

Ukazujući na povredu zakona iz člana 438. stav 2. tačka 1) ZKP, branilac okrivljenog AA u zahtevu za zaštitu zakonitosti ističe da se pobijane pravnosnažne presude zasnivaju na dokazu na kome se po odredbama Zakonika o krivičnom postupku ne mogu zasnivati i to na neoverenoj fotokopiji javne isprave – lekarskog uverenja Opšte bolnice „Stefan Viskoki“, jer neoverena fotokopija pisane isprave nema karakter javne isprave, niti isprave. U vezi sa tim, branilac u zahtevu navodi da se u smislu odredbi člana 405. stav 4. ZKP, neoverena fotokopija isprave može koristiti kao dokaz u krivičnom postupku samo ukoliko stranke u postupku nisu osporavale njenu verodostojnost, a kako su okrivljeni i branilac na glavnom pretresu osporavali verodostojnost predmetnog lekarskog uverenja, da je sam okrivljeni izjavio da mu navedena fotokopija ne liči na original i da javni tužilac nije predlagao da se izvede dokaz veštačenjem spornog uverenja, to se isto nije moglo koristiti kao dokaz u krivičnom postupku. Pored toga, branilac u zahtevu navodi i to da se postavlja pitanje na osnovu kojih dokaza je sud utvrdio ispravnost predmetne isprave, odnosno na koji način je ista preinačena, jer tu činjenicu nije konstatovalo nijedno stručno lice, već je to učinio prvostepeni sud neposrednim opažanjem uz podršku svedoka BB, zaposlene na mestu ... u Gradskoj upravi, koja je u svom iskazu izjavila da ne može da tvrdi da je to uverenje identično originalu, pri čemu se, prema navodima zahteva, tumačenje ispravnosti nekog dokumenta može vršiti samo od strane Nacionalnog centra za kriminalističku forenziku, ili sudskog veštaka grafološke i grafoskopske struke.

Iznete navode zahteva za zaštitu zakonitosti branioca okrivljenog, Vrhovni kasacioni sud ocenio je kao neosnovane.

Prema odredbi člana 139. stav 1. ZKP, ispravu po službenoj dužnosti ili na predlog stranaka pribavlja organ postupka ili podnose stranke, po pravilu, u originalu.

Odredbom člana 405. stav 4. ZKP propisano je da se isprave koje se koriste kao dokaz, ukoliko je to moguće, podnose u originalu.

Iz citiranih zakonskih odredbi proizlazi da u situaciji kada nije moguće pribaviti ispravu u originalu, što je u konkretnom slučaju u pitanju, nije isključena mogućnost upotrebe fotokopije isprave, pri čemu je pitanje da li fotokopija isprave predstavlja nezakonit dokaz faktičko pitanje u svakom konkretnom slučaju i zavisi od toga da li postoji sumnja u njenu verodostojnost, a samim tim da li je takva isprava podobna da služi kao dokaz neke činjenice koja ima značaj za pravne odnose.

U konkretnom slučaju, navedena fotokopija, po oceni ovoga suda, ne predstavlja dokaz na kome se presuda ne može zasnivati, jer nije postojala sumnja u njenu verodostojnost, zbog čega je ista podobna da služi kao dokaz u predmetnom krivičnom postupku. Nižestepeni sudovi su navedenu fotokopiju lekarskog uverenja prihvatili kao verodostojnu, jer je u pitanju dokument sačinjen od strane službenika državnog organa, skeniranjem originalne isprave – lekarskog uverenja koje je priložio sam okrivljeni, koju ispravu u originalu nije bilo moguće pribaviti, pri čemu su okrivljeni i njegov branilac na glavnom pretresu odustali od predloga da se izvede dokaz veštačenjem od strane veštaka grafologa, nakon čega je sud u dokaznom postupku izvršio uvid u fotokopiju predmetnog lekarskog uverenja, na šta, okrivljeni i njegov branilac, a nasuprot navodima iz zahteva, nisu imali primedbi.

Stoga se, po oceni Vrhovnog kasacionog suda, neosnovano u zahtevu za zaštitu zakonitosti branioca okrivljenog AA ukazuje na povrede zakona iz člana 438. stav 2. tačka 1) ZKP.

Iz iznetih razloga, Vrhovni kasacioni sud je na osnovu člana 491. stav 1. ZKP, odlučio kao u izreci ove presude.

Zapisničar-savetnik                                                                                                        Predsednik veća-sudija

Vesna Veselinović,s.r.                                                                                                    Bata Cvetković,s.r.

Za tačnost otpravka

upravitelj pisarnice

Marina Antonić