Rev 17470/2023 3.1.4.11; lišenje roditeljskog prava

Republika Srbija
VRHOVNI SUD
Rev 17470/2023
12.10.2023. godina
Beograd

Vrhovni sud, u veću sastavljenom od sudija: Branislava Bosiljkovića, predsednika veća, Branke Dražić i Dragane Boljević, članova veća, u parnici tužioca Centar za socijalni rad „Sava Ilić“ iz Aranđelovca, protiv tuženih AA i BB oboje iz ..., koje zastupa Branka Lekić Vrzić advokat iz ..., radi lišenja roditeljskog prava, odlučujući o reviziji tuženih izjavljenoj protiv presude Apelacionog suda u Kragujevcu Gž2 37/23 i Gž2 38/23 od 27.03.2023. godine, na sednici održanoj 12.10.2023. godine, doneo je

R E Š E NJ E

UKIDA se presuda Apelacionog suda u Kragujevcu Gž2 37/23 i Gž2 38/23 od 27.03.2023. godine u stavovima drugom, trećem i četvrtom izreke i predmet vraća istom sudu na ponovno suđenje.

O b r a z l o ž e nj e

Presudom Osnovnog suda u Aranđelovcu P2 66/22 od 17.10.2022. godine usvojen je tužbeni zahtev i tuženi potpuno lišeni roditeljskog prava u odnosu na maloletnog sina VV, rođenog ...2014. godine (stav prvi izreke) i odlučeno da svaka stranka snosi svoje parnične troškove (stav drugi izreke). Dopunskom presudom od 22.11.2022. godine isti sud je odbio predlog tuženih za određivanje privremene mere radi reuspostavljanja kontakta tuženih sa njihovim maloletnim sinom VV.

Presudom Apelacionog suda u Kragujevcu Gž2 37/23 i Gž2 38/23 od 27.03.2023. godine, stavom prvim izreke, ukinute su navedene presude prvostepenog suda. Stavom drugim izreke usvojen je tužbeni zahtev i tuženi potpuno lišeni roditeljskog prava u odnosu na maloletnog VV, dok je stavom trećim odbijen njihov predlog za određivanje privremene mere radi reuspostavljanja kontakta između njih i njihovog maloletnog sina, a stavom četvrtim rešeno da svaka stranka snosi svoje troškove spora.

Protiv pravnosnažne presude donete u drugom stepenu tuženi su blagovremeno izjavili reviziju zbog bitne povrede odredaba parničnog postupka, pogrešno i nepotpuno utvrđenog činjeničnog stanja i pogrešne primene materijalnog prava.

Vrhovni sud je ispitao pobijanu presudu u smislu člana 408. Zakona o parničnom postupku („Službeni glasnik RS“, br. 72/11, 49/13-US, 74/13-US, 55/14, 87/18, 18/20, 10/23) i utvrdio da je revizija tuženih osnovana.

Prema utvrđenom činjeničnom stanju, tuženi AA i BB su u dugogodišnjoj zajednici života tokom koje je rođeno njihove troje dece, ćerka GG (2001) i sinovi DD (2002) i maloletni VV (...2014). Prema dvoje starije dece tuženi je u potpunosti lišen roditeljskog prava pravnosnažnom presudom Osnovnog suda u Kragujevcu, Sudska jedinica u Aranđelovcu P2 1240/12 od 10.07.2013. godine, kojom su određene i mere zaštite od nasilja u porodici i zabranjeno mu približavanje deci i njihovo dalje uznemiravanje na bilo koji način. I tužena je delimično lišena roditeljskog prava prema dvoje starije dece u odnosu na čuvanje, podizanje, vaspitanje, obrazovanje, zastupanje i upravljanje i raspolaganje njihovom imovinom, uz mogućnost održavanja ličnih odnosa, pravnosnažnom presudom Osnovnog suda u Aranđelovcu P2 16/15 od 04.03.2016. godine. Oba starija deteta su tokom vođenja postupka za lišenje roditeljskog prava izmeštena iz primarne u hraniteljske porodice. Najmlađe dete tuženih, njihov maloletni sin VV je kao trogodišnjak zatečen prljav i zapušten u igri u neograđenom dvorištu, bez nadzora roditelja (majka je radila za nadnicu, a otac je u to vreme bio na izdržavanju kazne zatvora), u prisustvu babe po ocu koja nije bila u stanju da isprati detetove potrebe i 16.08.2017. godine smešten u hraniteljsku porodicu, u kojoj se i sada nalazi. Tuženi je dugogodišnji lečeni alkoholičar, koji je u brojnim situacijama ispoljavao nasilničko ponašanje prema bliskim osobama (majci, deci, tuženoj i partnerki sa kojom je živeo par godina i dobio i dete) i seksualno zlostavljao dvoje starije dece. Tužena je tolerisala ovakvo muževljevo ponašanje i umanjivala njegov značaj i pored činjenice što je bila upoznata sa seksualnim nasiljem nad starije dvoje dece, a pritom se nije na odgovarajući način starala ni o najmlađem detetu.

Tokom postupka izveden je dokaz veštačenjem od strane kliničkog psihologa Jelene Popadić, koja je svoj nalaz i mišljenje dostavila u martu 2020. godine za tuženu a u oktobru iste godine za tuženog, iz koga je drugostepeni sud utvrdio činjenice koje se odnose na tuženog - da tuženi ima poremećaj strukture ličnosti, sniženi prag i toleranciju na frustracije i oslabljenu kontrolu nagona i emocija, da je pod uticajem alkohola imao naglašenu diskontrolu emocija, nagona i ponašanja što se ogledalo u nasilničkom ponašanju u porodici i da je potrebno da se dete postepeno navikava na roditelje i nove okolnosti, najpre u uslovima kontrolisanog viđanja, zatim u samostalnim susretima u kraćim intervalima, nakon čega bi se moglo pristupiti uređenju viđanja sa roditeljima za vikende, a s obzirom na mogućnost recidiva bolesti, taj veštak je predložila kontinuirano praćenje tuženog od strane psihijatra.

Iz nalaza i mišljenja Instituta za mentalno zdravlje od 10.09.2021. godine drugostepeni sud je utvrdio da tužena nema znakove trajne niti privremene duševne bolesti ili duševne poremećenosti, ali da ima niske intelektualne potencijale, čime se svrstava u grupu granične inteligencije, tako da može da zadovoljava i razume samo bazične, odnosno biološke potrebe svog deteta, a da kod nje izostaju kapaciteti za adekvatno učešće u razvojnim i emocionalnim potrebama sina, u smislu organizovanja stila roditeljskog vaspitanja i disciplinovanja. I za tuženog je konstatovano da nema znakove privremene, niti trajne duševne bolesti, duševne poremećenosti i da ne pokazuje elemente zostalog duševnog razvoja niti teže duševne poremećenosti, s tim što je alkoholizam od kojeg se leči u remisiji. On minimizira svoju ulogu i odgovornost za smeštanje dece u hraniteljske porodice i u roditeljskoj ulozi prepoznaje samo osnovne biološke potrebe deteta, bez jasnog i konsolidovanog stila roditeljskog vaspitavanja i disciplinovanja. Institut je mišljenja da je moguće obezbediti delimično i nadzirano roditeljstvo nad maloletnim detetom u određenom roku trajanja (godinu dana) sa ciljem pokušaja reuspostavljanja roditeljskih odnosa između njega i tuženih i emocionalnih odnosa u porodici, pošto je to u najboljem interesu maloletnog sina tuženih. Pritom, Institut ukazuje da je opservacija, konačno mišljenje i zaključak o okolnosti procene roditeljskih podobnosti i kapaciteta oba roditelja, nakon predloženog vremenskog okvira, delimičnog i nadziranog roditeljstva nad maloletnim VV u nadležnosti referentnog centra za socijalni rad, prema konačnom mišljenju Instituta.

Drugostepeni sud je imao u vidu i izveštaje savetnika za hraniteljstvo, specijalnog pedagoga Ivane Rakić iz Centra za porodični smeštaj i usvojenje u Kragujevcu koja je prisustvovala realizaciji kontakata između tuženih i maloletnog deteta u periodu od 28. januara do 24. juna 2022. godine, kojima je prisustvovao i kompletan stručni tim tužioca. Savetnik za hraniteljstvo je kroz razgovore pripremao maloletnog sina tuženih za susrete sa roditeljima, s obzirom da on u početku nije želeo da sarađuje i prihvati susrete sa roditeljima, navodeći da ih je zaboravio i da mu nije jasno zašto treba da se viđa sa njima, ali je zatim te susrete prihvatio, pritom isključivo u prisustvu stručnog tima tužioca, uz obećanje da ga neće voditi samostalno na susret. Kod deteta je procenjeno prisustvo autentičnog straha od neizvesnosti i donošenja odluka za koje nije spremno. Tokom prvog susreta dečak je bio distanciran, suzdržan, odmeren, na postavljena pitanja je odgovarao kratko, nije želeo da se slika sa roditeljima, sa kojima je izbegavao fizički kontakt. I tokom svakog narednog susreta bio je uznemiren, u razgovoru sa savetnikom je verbalizovao da mu se ne sviđa što mu roditelji donose poklone, da mu je stresno da ih viđa, „da se seća svega“ (izbegavajući odgovor na pitanje čega se konkretno seća), da mu kontakti ne prijaju, da ga uznemiruju i nerviraju, jer od kako su započeli „zaboravio je da sabira i oduzima do 10“. Tokom kontakata sa detetom tuženi su bili suzdržani, insistirali da dečak kaže šta želi da dobije na poklon, što je on odbijao odgovarajući da sve ima i da mu hranitelji sve kupuju i da mu od roditelja ništa ne treba, usled čega su roditelji optuživali radnike stručnog tima tužioca za sve što se desilo u prethodnom periodu. Oni su tražili i provocirali situacije kako bi ušli u verbalni sukob sa radnicima stručnog tima tužioca, fokusirajući se na verbalne i neverbalne poruke radnika koji prate kontakt, a ne na ponovno uspostavljanje kontakta sa detetom. Hraniteljica je obavestila savetnika da su se kod dečaka pojavile povremene noćne enureze i da je nakon susreta sa roditeljima potrebno nekoliko dana da bi se njegovo emotivno stanje stabilizovalo. Dete se dodatno razočaralo u roditelje kada je shvatilo da su mu govorili neistinu o tome da su išli u posetu sestri i da su stariji sestra i brat slali majci čestitku za 8. mart. Savetnik je mišljenja da je otpor dečaka prema roditeljima autentičan, da reunifikacija njegovog odnosa sa roditeljima nije postignuta kroz realizaciju plana i da je potrebno posvetiti dodatno vrme i pažnju na reunifikaciji.

Na osnovu ovako utvrđenog činjeničnog stanja drugostepeni sud je zaključio da su se stekli uslovi iz člana 81. Porodičnog zakona za potpuno lišenje roditeljskog prava tuženih u odnosu na njihovo najmlađe dete, maloletnog sina VV. Svoj zaključak drugostepeni sud je obrazložio činjenicama da su tuženi lišeni roditeljskog prava u odnosu na stariju decu, da se tuženi nalazio na izdržavanju kazne zatvora zbog nasilja u porodici i incestuoznih radnji koje je vršio prema starijoj deci, da je tužena takvo njegovo ponašanje tolerisala i olako preko njega prelazila govoreći deci da se on samo igra sa njima i ne štiteći decu, na osnovu čega je drugostepeni sud zaključio da kod tuženih postoji poremećaj ličnosti koji je konstatovan i od strane veštaka psihologa Jelene Popadić i od strane Instituta za mentalno zdravlje. Pritom je drugostepeni sud imao u vidu i nalaz Instituta za mentalno zdravlje prema kome tuženi prepoznaju samo bazične, biološke potrebe deteta i da nemaju kapacitete za odgovarajuće učešće u razvojnim i emocionalnim potrebama deteta, koje oseća autentičan otpor prema roditeljima i značajno je destabilizovano nakon susreta sa njima. Našavši da postoje ozbiljni razlozi zloupotrebe sadržine roditeljskog prava i neophodnosti zaštite deteta od novih trauma i neadekvatnog ponašanja tuženih koje bi štetilo celokupnom razvoju ličnosti njihovog najmlađeg deteta, drugostepeni sud je zaključio da nije ostvarivo uspostavljanje optimalne ravnoteže između najboljeg interesa maloletnog deteta i obezbeđenja uslova da roditeljski kapaciteti tuženih budu u najvećoj mogućoj meri ispunjeni kroz usvajanje predložene privremene mere radi reuspostavljanja njihovog kontakta sa maloletnim sinom VV zbog čega je odbijen predlog da se takva privremena mera donese.

Po oceni Vrhovnog suda, osnovano se revizijom tuženih ukazuje da je drugostepenom presudom materijalno pravo pogrešno primenjeno i da je zbog toga i činjenično stanje ostalo nepotpuno utvrđeno, pa se za sada ne može prihvatiti stanovište izneto u drugostepenoj presudi da je u najboljem interesu maloletnog dečaka da njegovi roditelji budu lišeni roditeljskog prava prema njemu.

Prema odredbama Porodičnog zakona dete ima pravo da živi sa roditeljima i pravo da se roditelji o njemu staraju pre svih drugih (član 60. stav 1) i ovo pravo deteta može biti ograničeno samo sudskom odlukom kada je to u najboljem interesu deteta (član 60. stav 2), a sud može doneti odluku o odvajanju deteta od roditelja ako postoje razlozi da se roditelj potpuno ili delimično liši roditeljskog prava ili u slučaju nasilja u porodici (član 60. stav 3).

Roditelj može biti lišen roditeljskog prava delimično (član 82), ako nesavesno vrši prava ili dužnosti iz sadržine roditeljskog prava (u pogledu staranja o detetu, čuvanja i podizanja deteta, vaspitavanja, obrazovanja, zastupanja, izdržavanja deteta i upravljanja i raspolaganja detetovom imovinom) i potpuno, ukoliko zloupotrebljava prava ili grubo zanemaruje dužnosti iz sadržine roditeljskog prava (član 81. stav 1).

Zloupotreba roditeljskog prava (član 81. stav 2.) postoji ako roditelj: 1. fizički, seksualno ili emocionalno zlostavlja dete; 2. ako izrabljuje dete sileći ga na preterani rad, ili na rad koji ugrožava moral, zdravlje ili obrazovanje deteta, odnosno na rad koji je zabranjen zakonom; 3. ako podstiče dete na vršenje krivičnih dela; ako navikava dete na odavanje rđavim sklonostima; 5. ako na drugi način zloupotrebljava pravo iz sadržine roditeljskog prava.

Grubo zanemarivanje dužnosti iz sadržine roditeljskog prava vrši roditelj, saglasno članu 81. stav 3. istog zakona: 1. ako je napustio dete; 2. ako se ne stara o detetu sa kojim živi; 3. ako izbegava da izdržava dete ili da održava lične odnose sa detetom sa kojim ne živi, odnosno ako sprečava održavanje ličnih odnosa deteta i roditelja sa kojim dete ne živi; 4. ako s namerom i neopravdano izbegava da stvori uslove za zajednički život sa detetom koje se nalazi u ustanovi socijalne zaštite za smeštaj korisnika; 5. ako na drugi način grubo zanemaruje dužnosti iz sadržine roditeljskog prava.

Potpuno lišenje roditeljskog prava je najteža porodično-pravna sankcija za roditelja koji grubo zanemaruje dužnosti iz sadržine roditeljskog prava ili ih zloupotrebljava tako da njegovi postupci do te mere ugrožavaju interese deteta da je ugrožen fizički, moralni i intelektualni razvoj deteta.

Iz činjeničnog stanja na kome je zasnovana odluka drugostepenog suda ne može se za sada sa sigurnošću utvrditi i zaključiti kakvim su konkretno radnjama i ponašanjima u odnosu na njihovo najmlađe dete, maloletnog sina VV, tuženi nesavesno vršili roditeljsko pravo ili ga zanemarili, naročito kada se ima u vidu da je maloletni sin stranaka izmešten u hraniteljsku porodicu još 16.08.2017. godine, a da je postupak za lišenje roditeljskog prava tuženih pokrenut skoro dve godine nakon toga – 27.05.2019. godine, kao i da je tuženi u dužem vremenskom periodu (prema podacima u spisu od 2016. do 2020. godine, a i izvesno vreme u periodu pre toga) bio na izdržavanju kazne zatvora i da nije bio ni u kakvom kontaktu sa detetom.

U postupku u vezi s porodičnim odnosima, u skladu sa istražnim načelom koje je propisano Porodičnim zakonom (član 205), sud može utvrđivati činjenice i kada one nisu među strankama sporne, a može i samostalno istraživati činjenice koje nijedna stranka nije iznela. Istražnim načelom je dispozicija stranaka, koja je inače u drugoj vrsti sporova primarna, u ovim postupcima suspendovana. Iz navedenog sledi da je dužnost suda u situacijama u kojima se radi o pravima deteta, imajući u vidu najbolji interes deteta u smislu člana 6. i 266. Porodičnog zakona, da istraži i utvrdi sve bitne činjenice, bez obzira da li neka od stranaka predlaže izvođenje kakvog dokaza, pa čak iako se stranke tome protive.

Prema oceni Vrhovnog suda, drugostepeni sud nije dovoljno vrednovao i raspravio pitanje najboljeg interesa maloletnog deteta, da bi na bazi utvrđenih činjenica mogao da pravilno i u potpunosti sagleda opravdanost izricanja najstrožije mere prema roditeljima, iz razloga što se rukovodio činjenicom da su oba roditelja poznata centru za socijalni rad kao roditelji koji su zloupotrebljavali roditeljsko pravo prema dvoje starije dece i zbog toga bili tog prava lišeni.

S tim u vezi, drugostepeni sud nije naveo činjenice koje je utvrdio iz izvedenih dokaza – nalaza i mišljenja kliničkog psihologa Jelene Popadić, u delu koji se odnosi na tuženu AA, školskog izveštaja za maloletnog sina tuženih, i druge dokaze. Naročito se to odnosi na iskaze parničnih stranaka koje nižestepeni sudovi nisu saslušali, uprkos ranijem nalogu drugostepenog suda i činjenici da je od prethodnog saslušanja tuženih protekao značajan vremenski period (prethodno je tuženi saslušan 17.02.2021. godine, a tužena još 24.10.2019. godine), tokom koga je valjalo utvrditi okolnosti pod kojima su tuženi živeli i eventualno radili i pokušavali da ostvare kontakt sa detetom, odnosno da vrše bilo kakav aspekt roditeljskog prava prema njemu, što je takođe od značaja za odluku o zahtevu da oni budu lišeni roditeljskog prava.

U odsustvu utvrđenja konkretnih činjenica koje, u smislu člana 81. stav 2. Porodičnog zakona predstavljaju zloupotrebu prava iz sadržine roditeljskog prava, odnosno činjenica iz člana 81. stav 3. istog zakona koje predstavljaju grubo zanemarivanje dužnosti iz sadržine roditeljskog prava, a koje predstavljaju razloge za potpuno lišenje roditeljskog prava u odnosu na najmlađe dete tuženih, drugostepeni sud je izveo pogrešan zaključak da su se stekli uslovi za potpuno lišenje roditeljskog prava. Takav zaključak ne počiva ni na jednom od nalaza i stručnog mišljenja koji su obavljeni u ovom postupku, jer oni svi ukazuju na potrebu i mogućnost obezbeđenja delimičnog i nadziranog roditeljstva nad maloletnim sinom tuženih u određenom roku trajanja, pre donošenja konačnog mišljenja i zaključka o okolnostima procene roditeljske podobnosti i kapaciteta oba roditelja koja je u nadležnosti referentnog centra za socijalni rad.

Osim toga, organ starateljstva ima aktivnu legitimaciju za podnošenje tužbe za lišenje roditeljskog prava saglasno članu 264. stav 2. Porodičnog zakona, a sud dužnost da pre nego što donese odluku o takvom zahtevu zatraži nalaz i stručno mišljenje od organa starateljstva, porodičnog savetovališta ili druge ustanove specijalizovane za posredovanje u porodičnim odnosima (član 270). Međutim, kada obe uloge obavlja isto lice, odnosno isti organ starateljstva, postoji sukob interesa u postupanju tog organa, jer odluku o osnovanosti tužbenog zahteva sud ne može da donese na osnovu nalaza i stručnog mišljenja organa starateljstva koji je u toj parnici istovremeno i tužilac i koji je postavio tužbeni zahtev čije usvajanje predlaže. U konkretnom slučaju, drugostepeni sud je, obavio veštačenja najpre preko sudskog veštaka kliničkog psihologa, a zatim preko Instituta za mentalno zdravlje, i oba nalaza i mišljenja uklazala su na potrebu postepenog, delimičnog i nadziranog roditeljstva pre donošenja konačne odluke o tužbenom zahtevu. Uprkos tome, drugostepeni sud je odluku o tužbenom zahtevu suštinski doneo na osnovu mišljenja savetnika za hraniteljstvo iz Centra za porodični smeštaj usvojenja u Kragujevcu, datog nakon nadziranja kontakata tuženih sa njihovim najmlađim detetom u uslovima kontrolisanog viđanja u prostorijama tužioca, a kojima je prisustvovao kompletan stručni tim tužioca. Ne zahtevajući naknadno izjašnjenje ranije angažovanih veštaka u ovom postupku i ne određujući zaseban organ starateljstva za davanje nalaza i stručnog mišljenja u smislu člana 270. Porodičnog zakona, drugostepeni sud je odluku o lišenju roditeljskog prava tuženih suštinski zasnovao na izveštaju savetnika za hraniteljstvo, a ne na stručnom mišljenju drugog organa starateljstva.

S obzirom na izloženo, drugostepeni sud će u ponovnom postupku, postupajući po primedbama iz ovog rešenja, detaljno raspraviti činjenično stanje, ceneći uslove u kojima dete sada živi, kao i uslove u kojima žive tuženi, ponašanje tuženih tokom perioda u kom su bili razdvojeni od deteta u smislu pokušaja da sa detetom ostvare kontakt odnosno da vrše bilo koji aspekt roditeljskog prava. Pritom će sud imati u vidu i protek vremena, stepen adaptiranosti sina tuženih u hraniteljskoj porodici i trajanje njegove razdvojenosti od roditelja, koje obuhvata značajan period detetovog života. Vodeći računa o zaštiti najboljeg interesa deteta, sud će zatražiti i stručno mišljenje od Instituta za mentalno zdravlje o svim okolnostima, kao i o tome da li kod tuženih, s obzirom na razloge zbog kojih su oni lišeni roditeljskog prava prema dvoje starije dece, postoji rizik od ponavljanja sličnog ponašanja i prema najmlađem detetu.

Tek kada utvrdi sve činjenice koje su od značaja za pravilnu primenu materijalnog prava drugostepeni sud će biti u stanju da zaključi da li su tuženi, i kakvim svojim konkretnim postupcima prema svom najmlađem detetu, grubo zanemarili ili zloupotrebili dužnosti iz sadržine roditeljskog prava na koje ukazuje sadržina člana 81. Porodičnog zakona, odnosno da li, zbog njihovog ranijeg postupanja zbog koga su lišeni roditeljskog prava prema starijoj deci, postoji znatan stepen izvesnosti da tuženi takva ponašanja ponove i prema najmlađem detetu i da donese pravilnu odluku o stavljenom tužbenom zahtevu.

Iz navedenih razloga, Vrhovni sud je odlučio kao u izreci, na osnovu člana 416. stav 2. Zakona o parničnom postupku.

Predsednik veća – sudija

Branislav Bosiljković, s.r.

Za tačnost otpravka

Upravitelj pisarnice

Marina Antonić