Republika Srbija
VRHOVNI SUD
Kzz 1405/2024
22.10.2024. godina
Beograd
U IME NARODA
Vrhovni sud, u veću sastavljenom od sudija: Miroljuba Tomića, predsednika veća, Tatjane Vuković, Slobodana Velisavljevića, Milene Rašić i Svetlane Tomić Jokić, članova veća, sa savetnikom Marijom Ribarić, zapisničarem, u krivičnom predmetu okrivljenog AA, zbog krivičnog dela ugrožavanje sigurnosti iz člana 138. stav 1. Krivičnog zakonika, odlučujući o zahtevu za zaštitu zakonitosti branioca okrivljenog AA, advokata Stefana Petkovića, podnetom protiv pravnosnažnih presuda Drugog osnovnog suda u Beogradu 12. K. 1253/23 od 20.02.2024. godine i Višeg suda u Beogradu Kž1 br. 264/24 od 18.04.2024. godine, u sednici veća održanoj dana 22.10.2024. godine, jednoglasno je doneo
P R E S U D U
ODBIJA SE kao neosnovan zahtev za zaštitu zakonitosti branioca okrivljenog AA, advokata Stefana Petkovića, podnet protiv pravnosnažnih presuda Drugog osnovnog suda u Beogradu 12. K. 1253/23 od 20.02.2024. godine i Višeg suda u Beogradu Kž1 br. 264/24 od 18.04.2024. godine.
O b r a z l o ž e nj e
Presudom Drugog osnovnog suda u Beogradu 12. K. 1253/23 od 20.02.2024. godine, okrivljeni AA oglašen je krivim da je izvršio krivično delo ugrožavanje sigurnosti iz člana 138. stav 1. Krivičnog zakonika, za koje mu je izrečena uslovna osuda, tako što mu je utvrđena kazna zatvora u trajanju od 6 meseci i istovremeno određeno da se ista neće izvršiti ukoliko okrivljeni u vreme provaravanja od 2 godine od dana pravnosnažnosti presude ne izvrši novo krivično delo i izrečena mu je mera zabrane približavanja i komunikacije sa oštećenim BB, tako što mu je zabranjeno približavanje oštećenom na udaljenosti od 200 metara, odnosno dalja komunikacija sa oštećenim u trajanju od 1 godine od dana pravnosnažnosti presude. Istom presudom, okrivljeni je obavezan da snosi troškove krivičnog postupka o čijoj visini će sud odlučiti naknadno posebnim rešenjem.
Presudom Višeg suda u Beogradu Kž1 br. 264/24 od 18.04.2024. godine, odbijena je kao neosnovana žalba okrivljenog AA i presuda Drugog osnovnog suda u Beogradu 12. K. 1253/23 od 20.02.2024. godine je potvrđena.
Protiv navedenih pravnosnažnih presuda zahtev za zaštitu zakonitosti blagovremeno je podneo branilac okrivljenog, advokat Stefan Petković, zbog povrede zakona iz člana 438. stav 2. tačka 1) Zakonika o krivičnom postupku, sa predlogom da Vrhovni sud usvoji podneti zahtev za zaštitu zakonitosti, pobijane presude ukine i spise predmeta vrati prvostepenom sudu na ponovni postupak i odlučivanje ili da pobijani zahtev usvoji, a pobijane presude preinači tako da okrivljenog oslobodi od optužbe za krivično delo koje mu je stavljeno na teret.
Vrhovni sud je dostavio primerak zahteva za zaštitu zakonitosti branioca okrivljenog Vrhovnom javnom tužiocu, shodno odredbi člana 488. stav 1. ZKP, pa je u sednici veća koju je održao bez obaveštenja Vrhovnog javnog tužioca i branioca okrivljenog, smatrajući da njihovo prisustvo, u smislu člana 488. stav 2. ZKP, nije od značaja za donošenje odluke, razmotrio spise predmeta sa pravnosnažnim presudama protiv kojih je zahtev za zaštitu zakonitosti podnet, te nakon ocene navoda zahteva, našao:
Zahtev za zaštitu zakonitosti branioca okrivljenog je neosnovan.
Branilac okrivljenog u podnetom zahtevu za zaštitu zakonitosti navodi da je pobijanim pravnosnažnim presudama učinjena bitna povreda odredaba krivičnog postupka iz člana 438. stav 2. tačka 1) ZKP, odnosno se pravnosnažne presude zasnivaju na nezakonitom dokazu. Kao nezakonit dokaz branilac označava foto – dokumentaciju SMS poruka prikupljenu od Ministarstva unutrašnjih poslova, PS Čukarica KT-109-300/2022 od 12.05.2022. godine, a koji dokaz je po navodima branioca pribavljen protivno članu 152. stav 3. ZKP, koji izričito propisuje da se pretresanje uređaja za automatsku obradu podataka, u koju spada i mobilni telefon, preduzima po naredbi suda. S obzirom da su bez naredbe suda predstavnici Ministarstva unutrašnjih poslova izvršili pretresanje mobilnog telefona i tom prilikom sačinili sporne fotografije na kojima su prikazani sadržaji SMS poruka sa uređaja oštećenog, a u koje fotografije je sud izvršio uvid i na istom dokazu zasnovao osuđujuću presudu, to je na navedeni način po navodima branioca učinjena povreda zakona iz člana 438. stav 2. tačka 1) ZKP.
Izneti navodi zahteva za zaštitu zakonitosti branioca okrivljenog po oceni Vrhovnog suda su neosnovani.
Iz spisa predmeta proizilazi da je, prilikom podnošenja krivične prijave dana 12.05.2022. godine od strane oštećenog BB, isti dobrovoljno predao svoj mobilni telefon i pokazao službenim licima prepisku SMS poruka sa okrivljenim na mobilnom telefonu, te da je u službenim prostorijama PS Čukarica i na zahtev radnika OZSK-a VV izvršeno fotografisanje SMS poruka.
Po oceni Vrhovnog suda, u ovom slučaju se ne radi o pretresanju telefona kao uređaja za automatsku obradu podataka, već o uviđaju na stvari, izvršenom od strane organa postupka u smislu odredbe člana 135. ZKP, a snimljene fotografije SMS poruka predstavljaju deo forenzičke dokumentacije koja je dokazni materijal u spisima predmeta i ista se tretira kao sastavni deo iskaza oštećenog, zbog čega su ocenjeni kao neosnovani suprotni navodi branioca.
Iz iznetih razloga, Vrhovni sud je doneo odluku kao u izreci presude u smislu člana 491. stav 1. ZKP.
Zapisničar – savetnik Predsednik veća – sudija
Marija Ribarić, s.r. Miroljub Tomić, s.r.
Za tačnost otpravka
Zamenik upravitelja pisarnice
Milanka Ranković