Republika Srbija
VRHOVNI KASACIONI SUD
Prev 435/2023
04.05.2023. godina
Beograd
Vrhovni kasacioni sud, u veću sastavljenom od sudija: Branka Stanića, predsednika veća, Tatjane Miljuš, Tatjane Matković Stefanović, Mirjane Andrijašević i Ivane Rađenović, članova veća, u postupku predlagača MK LAND SPV doo Beograd, čiji je punomoćnik dr Nemanja Aleksić, advokat u ..., protiv protivnika predlagača Fabrika ulja BANAT ad Nova Crnja, čiji su punomoćnici Mićo Bulat i Nemanja Krčmar, advokati u ..., radi uvida u poslovnu dokumentaciju društva, odlučujući o reviziji predlagača izjavljenoj protiv rešenja Privrednog apelacionog suda Pvž 385/22 od 25.11.2022. godine, u sednici veća održanoj dana 04.05.2023. godine, doneo je
R E Š E NJ E
NE DOZVOLJAVA SE odlučivanje o reviziji predlagača izjavljenoj protiv rešenja Privrednog apelacionog suda Pvž 385/22 od 25.11.2022. godine, kao izuzetno dozvoljenoj.
ODBACUJE SE kao nedozvoljena revizija predlagača izjavljena protiv rešenja Privrednog apelacionog suda Pvž 385/22 od 25.11.2022. godine.
O b r a z l o ž e nj e
Rešenjem Privrednog suda u Zrenjaninu R 4/2022 od 11.10.2022. godine, usvojen je zahtev predlagača, pa je naloženo protivniku predlagača da omogući pristup aktima i dokumentima protivnika predlagača određenim u stavu prvom izreke prvostepenog rešenja. Obavezan je protivnik predlagača da predlagaču naknadi troškove parničnog postupka u iznosu od 780,00 dinara na ime troškova vanparničnog postupka.
Rešenjem Privrednog apelacionog suda Pvž 385/22 od 25.11.2022. godine preinačeno je prvostepeno rešenje i odlučeno tako da se odbija zahtev predlagača da se naloži protivniku predlagača da predlagaču omogući pristup aktima i dokumentima društva. Obavezan je predlagač da protivniku predlagača plati iznos od 60.000,00 dinara na ime troškova žalbenog postupka.
Protiv pravnosnažnog drugostepenog rešenja predlagač je izjavio blagovremenu reviziju sa pozivom na odredbu člana 404. Zakona o parničnom postupku.
Prema odredbi člana 404. stav 1. ZPP, revizija je izuzetno dozvoljena zbog pogrešne primene materijalnog prava i protiv drugostepene presude koja se ne bi mogla pobijati revizijom, ako je po oceni Vrhovnog kasacionog suda potrebno da se razmotre pravna pitanja od opšteg interesa ili pravna pitanja u interesu ravnopravnosti građana, radi ujednačavanja sudske prakse, kao i ako je potrebno novo tumačenje prava (posebna revizija). O dozvoljenosti i osnovanosti posebne revizije odlučuje Vrhovni kasacioni sud u veću od 5 sudija, prema odredbi člana 404. stav 2. ZPP. Ove odredbe primenjuju se shodno u vanparničnom postupku, po odredbi člana 30. stav 2. Zakona o vanparničnom postupku („Službeni glasnik SRS“ br. 25/82 i 48/88 i „Službeni glasnik RS“ br. 46/95- dr. zakon, 18/2005-dr. zakon, 85/2012, 45/2013-dr. zakon, 55/2014, 6/2015 i 106/2015-dr. zakon).
Predlagač je predlogom tražio da sud naloži protivniku predlagača da predlaču omogući pristup aktima i dokumentima društva koji su bliže određeni u izreci prvostepenog rešenja. Prvostepeni sud je utvrdio da je predlagač član Privrednog društva Mirotin doo Vrbas sa udelom od 33,33% u osnovnom kapitalu, te da je društvo Mirotin doo Vrbas kontrolni akcionar ovde protivnika predlagača, sa udelom od 81,29685% u osnovnom kapitalu društva. Na osnovu navedenog, prvostepeni sud zaključuje da je predlagač kao član kontrolnog akcionara aktivno legitimisan za podnošenje predmetnog zahteva i ima pravo na informisanje i uvid u dokumentaciju protivnika predlagača. Nalazeći da su ispunjeni uslovi za uvid u akta tuženog društva prvostepeni sud je primenom odredbe člana 466. Zakona o privrednim društvima usvojio zahtev predlagača.
Drugostepeni sud nije prihvatio materijalnopravni zaključak prvostepenog suda o ispunjenosti uslova propisanih za uvid u akta i dokumenta privrednog društva. Stanovišta je da kod činjenice da predlagač nije član protivnika predlagača, odnosno da nema neposredno kapital učešće u osnovnom kapitalu protivnika predlagača, nije aktivno legitimisan da zahteva da mu se omogući uvid u akte i dokumente protivnika predlagača. Prema nalaženju drugostepenog suda, to pravo se zakonom isključivo priznaje članu društva, te kako predlagač nije član društva – protivnika predlagača, drugostepeni sud je preinačio prvostepeno rešenje i odbio predlog za uvid u akta i dokumenta protivnika predlagača.
Imajući u vidu predmet tražene pravne zaštite, način odlučivanja drugostepenog suda, kao i razloge na kojima je zasnovano pobijano drugostepeno rešenje, Vrhovni kasacioni sud nalazi da nisu ispunjeni uslovi za odlučivanje o reviziji kao izuzetno dozvoljenoj.
Pre svega, nema potrebe za novim tumačenjem ključnih odredaba zakona koje su od značaja za ostvarivanje prava akcionara na uvid u akta i dokumenta društva. Takođe, i prema stanovištu Vrhovnog kasacionog suda, to pravo rezervisano je isključivo za članove, odnosno akcionare društva, a ne i za lica koja posredno, preko kapital učešća u članu društva – protivnika predlagača, imaju određenih interesnih sfera u samom društvu – protivniku predlagača, ali ne i prava člana. Revizijski navodi kojima se tumače relevantne zakonske odredbe, uključujući odredbe koje se odnose na grupu društava i ovlašćenja kontrolnog društva, predstavljaju tumačenje predlagača koje nije od značaja za odlučivanje o reviziji kao izuzetno dozvoljenoj. Nije od uticaja na ujednačavanje sudske prakse ni odluka Višeg trgovinskog suda Pž 3705/05 od 16.06.2005. godine koju je revident priložio uz reviziju, iz razloga što je pobijana odluka drugostepenog suda u ovoj pravnoj stvari doneta u skladu sa stanovištem Vrhovnog kasacionog suda i primenom relevantnih zakonskih odredbi Zakona o privrednim društvima koji, šta više, nije bio na snazi u vreme donošenja odluke Višeg trgovinskog suda na koju revident ukazuje. Svakako, jedna odluka ne znači preovlađujuću sudsku praksu u bitno istoj činjeničnoj i pravnoj situaciji.
To su razlozi zbog kojih Vrhovni kasacioni sud ne nalazi da su ispunjeni uslovi za izuzetnu dozvoljenost revizije predlagača, pa je odlučio kao u prvom stavu izreke primenom odredbe člana 404. stav 1. i 2. ZPP.
Vrhovni kasacioni sud je ispitao dozvoljenost izjavljene revizije na osnovu odredbe člana 410. stav 2. tačka 5. Zakona o parničnom postupku („Službeni glasnik RS“ 72/11... 18/20) i našao da revizija predlagača nije dozvoljena.
Revizija je u vanparničnom postupku dozvoljena po odredbama Zakona o vanparničnom postupku iz člana 27., u vanparničnom postupku u kome se odlučuje o statusnim stvarima i o vanparničnim stvarima koje se odnose na stanarsko pravo, a u postupku u kome se odlučuje o imovinskopravnim stvarima, dozvoljena je pod uslovima pod kojima se po Zakonu o parničnom postupku može izjaviti revizija u imovinskopravnim sporovima.
Imajući u vidu da u konkretnom slučaju vanparnični postupak nije imovinskopravne prirode, niti se radi o statusnim stvarima ili stanarskom pravu, Vrhovni kasacioni sud nalazi da revizija predlagača nije dozvoljena.
Na osnovu izloženog, Vrhovni kasacioni sud primenom procesnih ovlašćenja iz člana 413. Zakona o parničnom postupku je odlučio kao u stavu drugom izreke.
Predsednik veća - sudija
Branko Stanić, s.r.
Za tačnost otpravka
Upravitelj pisarnice
Marina Antonić