Republika Srbija
VRHOVNI SUD
Rž1k, Rž1kp, Rž1g, Rž1r, Rž1gp, Rž1 u, Rž1up 7/2023
23.06.2023. godina
Beograd
Vrhovni sud, i to sudija Branislav Bosiljković, određen za postupanje Godišnjim rasporedom poslova, u predmetu predlagača AA iz ..., čiji je punomoćnik Maja Cumbo advokat iz ..., radi zaštite prava na suđenje u razumnom roku, odlučujući o žalbi predlagača izjavljenoj protiv rešenja Apelacionog suda u Beogradu R4 g 25/23 od 10.05.2023. godine, dana 23.06.2023. godine doneo je
R E Š E NJ E
ODBIJA SE kao neosnovana žalba predlagača i potvrđuje rešenje Apelacionog suda u Beogradu R4 g 25/23 od 10.05.2023. godine.
ODBIJA SE zahtev predlagača za naknadu troškova žalbenog postupka.
O b r a z l o ž e nj e
Rešenjem Apelacionog suda u Beogradu R4 g 25/23 od 10.05.2023. godine odbijen je zahtev predlagača kojim je traženo utvrđenje povrede prava na suđenje u razumnom roku i ubrzanje postupka u predmetu tog suda Gž 1654/22, kao i zahtev za naknadu troškova postupka.
Protiv navedenog rešenja predlagač je blagovremeno izjavio žalbu, bez konkretnog navođenja zakonskih razloga.
Odlučujući o izjavljenoj žalbi, na osnovu člana 17. Zakona o zaštiti prava na suđenje u razumnom roku i člana 30. stav 2. Zakona o vanparničnom postupku, Vrhovni sud je ispitao pobijano rešenje primenom člana 386. u vezi člana 402. ZPP i našao da žalba predlagača nije osnovana.
U sprovedenom postupku nije učinjena bitna povreda odredaba parničnog postupka iz člana 374. stav 2. tačke 1, 2, 3, 5, 7. i 9. ZPP, na koje drugostepeni sud pazi po službenoj dužnosti.
Prema razlozima pobijanog rešenja, donetog bez ispitnog postupka, postupak u predmetu Gž 1654/22 pokrenut je tužbom koja je podneta 16.05.2019. godine Drugom osnovnom sudu u Beogradu i zavedena pod brojem P 5518/19. O tužbenom zahtevu odlučeno je presudom tog suda P 5518/19 od 19.01.2022. godine. Tuženi je donetu presudu pobijao žalbom izjavljenom 22.02.2022. godine. Predmet je povodom žalbe dostavljen drugostepenom sudu 04.04.2022. godine i predat sudiji izvestiocu 05.04.2022. godine. O izjavljenoj žalbi nije odlučeno do dana podnošenja prigovora za ubrzanje postupka, 08.05.2023. godine.
Polazeći od navedenog, pobijanim rešenjem je primenom člana 4. Zakona o zaštiti prava na suđenje u razumnom roku odbijen prigovor predlagača. Po stanovištu suda, rok od devet meseci propisan članom 383. ZPP u kojem drugostepeni sud treba da odluči o žalbi, na čemu je zasnovan podneti prigovor, je instrukcioni rok i njegovo prekoračenje samo po sebi ne dovodi do povrede prava na suđenje u razumnom roku.
Po nalaženju Vrhovnog suda, pravilno je odlučeno o predlagačevom prigovoru.
Prema članu 6. stav 1. Evropske konvencije za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda, svako tokom odlučivanja o njegovim građanskim pravima ili obavezama, ili o krivičnoj optužbi protiv njega ima pravo na pravičnu i javnu raspravu u razumnom roku pred nezavisnim i nepristrasnim sudom, obrazovanim na osnovu zakona. I odredbom člana 32. stav 1. Ustava Republike Srbije propisano je da svako ima pravo da mu nezavisan, nepristrasan i zakonom već ustanovljeni sud, pravično i u razumnom roku javno raspravi i odluči o njegovim pravima i obavezama, osnovanosti sumnje koja je bila razlog za pokretanje postupka, kao i optužbama protiv njega. Pravo stranke da sud odluči o njenim zahtevima i predlozima u razumnom roku predviđeno je i članom 10. stav 1. ZPP.
Odredbom člana 4. Zakona o zaštiti prava na suđenje u razumnom roku propisano je da se pri odlučivanju o pravnim sredstvima kojima se štiti pravo na suđenje u razumnom roku uvažavaju sve okolnosti predmetnog slučaja, a pre svega složenost činjeničnih i pravnih pitanja, celokupno trajanje postupka i postupanje suda, javnog tužilaštva ili drugog državnog organa, priroda ili vrsta predmeta suđenja ili istrage, značaj predmeta suđenja ili istrage po stranku, ponašanje stranaka tokom postupka, posebno poštovanje procesnih prava i obaveza, poštovanje redosleda rešavanja predmeta i zakonski rokovi za zakazivanje ročišta i glavnog pretresa i izradu odluka.
Razumna dužina trajanja sudskog postupka predstavlja optimalno potrebno vreme da se odluči o pravu stranke kako bi se otklonila neizvesnost u njihovim odnosima i stranka dobila saznanje da li joj sporno pravo pripada ili ne. Optimalno potrebno vreme za okončanje postupka je relativna kategorija i procenjuje se u svakom konkretnom slučaju, a ocena obuhvata celokupni sudski postupak do izjavljivanja prigovora.
U konkretnom slučaju, postupak je do podnošenja prigovora za ubrzanje postupka trajao oko četiri godine. Od dostavljanja predmeta drugostepenom sudu do podnošenja prigovora proteklo je nešto više od godinu dana. Rok iz člana 383. stav 2. ZPP, na čijem proteku je predlagač zasnovao svoj prigovor za ubrzanje postupka, je instrukcioni rok i samo na osnovu činjenice da je taj rok prekoračen ne može se izvesti zaključak o nastaloj povredi prava na suđenje u razumnom roku. Ukupnom dužinom trajanja postupka za sada, i po oceni Vrhovnog suda, nije povređeno predlagačevo pravo na suđenje u razumnom roku da bi mu morala biti pružena zaštita povređenog prava u smislu odredbi Zakona o zaštiti prava na suđenje u razumnom roku.
Iz tih razloga, nisu osnovani navodi žalbe da je sud koji je odlučivao o prigovoru pogrešno primenio odredbe navedenog zakona. Predlagač u žalbi ističe novu činjenicu – da je predmet raspoređen sudiji koja više nije sudija Apelacionog suda u Beogradu i da nije određen drugi sudija izvestilac, koja ne proizilazi iz stanja u spisima.
Sledstveno izloženom, na osnovu člana 17. stav 1. i člana 18. Zakona o zaštiti prava na suđenje u razumnom roku, odlučeno je kao u prvom stavu izreke.
Predlagač nije uspeo u postupku po žalbi i zato nema pravo na naknadu troškova postupka povodom tog pravnog leka. Zbog toga je, primenom člana 153. stav 1. ZPP u vezi člana 30. stav 2. ZVP, odlučeno kao u drugom stavu izreke.
Sudija
Branislav Bosiljković,s.r.
Pouka o pravnom leku
Protiv ovog rešenja nije dozvoljena žalba
na osnovu člana 21. Zakona o zaštiti prava
na suđenje u razumnom roku
Za tačnost otpravka
Upravitelj pisarnice
Marina Antonić