Rž1 gp 9/2021 1.6.6.7

Republika Srbija
VRHOVNI KASACIONI SUD
Rž1k, Rž1kp, Rž1g, Rž1r, Rž1gp, Rž1 u, Rž1up 9/2021
27.09.2021. godina
Beograd

Vrhovni kasacioni sud, sudija Tatjana Matković Stefanović, u postupku radi zaštite prava na suđenje u razumnom roku predlagača Privredno društvo AA doo iz ..., čiji je punomoćnik Marko Vukša, advokat iz ..., odlučujući o žalbi predlagača izjavljenoj protiv rešenja Privrednog apelacionog suda R4 p 10/2021 od 22.07.2021. godine, doneo je dana 27.09.2021. godine,

R E Š E NJ E

ODBIJA SE žalba predlagača kao neosnovana i potvrđuje rešenje Privrednog apelacionog suda R4 p 10/2021 od 22.07.2021. godine.

O b r a z l o ž e nj e

Rešenjem Privrednog apelacionog suda R4 p 10/2021 od 22.07.2021. godine, odbijen je prigovor predlagača od 26.04.2021. godine, radi ubrzanja postupka u predmetu Privrednog apelacionog suda Pž 700/2020 kao neosnovan.

Protiv navedenog rešenja predlagač je blagovremeno uložio žalbu, sa predlogom da se isto rešenje preinači tako što će se usvojiti prigovor predlagača i predlagaču naknaditi troškovi postupka.

Ispitujući pobijano rešenje na osnovu člana 16. Zakona o zaštiti prava na suđenje u razumnom roku („Službeni glasnik RS“ broj 40/2015) odlučeno je da žalba nije osnovana.

O žalbi je odlučivao sudija određen godišnjim rasporedom u smislu člana 16. stav 4. Zakona o zaštiti prava na suđenje u razumnom roku.

Postupajući po prigovoru predlagača Privredni apelacioni sud je utvrdio da je predmet Pž 700/20 primljen u Privredni apelacioni sud 10.02.2020. godine radi donošenja odluke po žalbi tužene izjavljene protiv presude Privrednog suda u Beogradu P 1102/2019 od 09.12.2019. godine; da je tužba u ovoj pravnoj stvari podneta 30.09.2016. godine, a po prijemu u Privredni apelacioni sud predmet nije označen kao hitan, niti je stariji od 5 ili 10 godina, pri čemu po redosledu prijema predmeta isti još nije stigao na red sa odlučivanjem. S obzirom na utvrđeno činjenično stanje, Privredni apelacioni sud je zaključio da u predmetu Pž 700/2020 nema elemenata nedelotvornosti postupanja, a imajući u vidu kriterijume u skladu sa članom 4. Zakona o zaštiti prava na suđenje u razumnom roku Privredni apelacioni sud nalazi da predlagaču nije povređeno pravo na suđenje u razumnom roku.

Prema članu 32. stav 1. Ustava Republike Srbije („Službeni glasnik RS“ broj 98/2006) svako ima pravo da nezavistan, nepristrasan i zakonom već ustanovljeni sud, pravično i u razumnom roku, javno raspravi i odluči o njegovim pravima i obavezama, osnovanosti sumnje koja je bila razlog za pokretanje postupka, kao i optužbama protiv njega. Shodno tome predlagač je imao Ustavom zajemčeno pravo da se o njegovom zahtevu reši.

Prema odredbi člana 4. Zakona o zaštiti prava na suđenje u razumnom roku, pri odlučivanju o pravnim sredstvima kojima se štiti pravo na suđenje u razumnom roku uvažavaju se sve okolnosti predmeta suđenja, pre svega složenost činjeničnih i pravnih pitanja, celokupno trajanje postupka i postupanje suda, javnog tužilaštva ili drugog državnog organa, priroda ili vrsta predmeta suđenja ili istrage, značaj predmeta suđenja ili istrage po stranku, ponašanje stranke tokom postupka, posebno poštovanje procesnih prava i obaveza, a zatim poštovanje redosleda rešavanja predmeta i zakonskih rokova za zakazivanje ročišta i glavnog pretresa i izradu odluka.

Ceneći navode žalbe predlagača, Vrhovni kasacioni sud nalazi da je pravilna odluka Privrednog apelacionog suda i da predlagaču u konkretnom slučaju nije povređeno pravo na suđenje u razumnom roku. Inicijalni akt u ovoj pravnoj stvari podnet je 30.09.2016. godine i prva presuda u predmetu P 583/2017 doneta je 08.05.2017. godine. Nakon toga je ista ukinuta rešenjem Privrednog apelacionog suda od 07.02.2019. godine i predmet vraćen na prvostepeni postupak. U ponovnom postupku prvostepena presuda doneta je 09.12.2019. godine i predmet dostavljen Privrednom apelacionom sudu 10.02.2020. godine na postupak po žalbi u kome nije doneta odluka do podnošenja prigovora. Činjenica da drugostepeni sud nije doneo odluku po žalbi u roku predviđenom članom 383. Zakona o parničnom postupku koji je po svojoj prirodi instruktivni rok, ne dovodi po automatizmu i do povrede prava na suđenje u razumnom roku, pri čemu ukupna dužina postupka u kome je već jedanput odlučeno o tužbenom zahtevu i o žalbi predlagača i predmet vraćen na ponovni postupak, ne ukazuje na nedelotvorno postupanje suda kako pravilno zaključuje Privredni apelacioni sud. Prema Sudskom poslovniku predmeti se rešavaju po redosledu prijema tako da se prvenstveno uzimaju u rad predmeti koji se po zakonu smatraju naročito hitnim ili hitnim, a zatim predmeti u kojima se zbog okolnosti slučajeva zahteva hitno postupanje, kao što su predmeti koji se rešavaju po Programu za rešavanje starih predmeta. Shodno tome, pravilan je zaključak Privrednog apelacionog suda da na strani suda nema propusta koji su doprineli trajanju postupka. Činjenica da predmet još nije rešen je posledica i obaveze postupanja po Sudskom poslovniku po kome se predmeti rešavaju po redosledu prijema, a predlagač je imao mogućnost da traži ako su ispunjeni objektivni razlozi prekoredno rešavanje navedenog predmeta, što iz stanja u spisima ne proizlazi.

Na osnovu gore navedenog, odlučeno je kao u izreci rešenja, primenom odredbe člana 18. Zakona o zaštiti prava na suđenje u razumnom roku.

S u d i j a

Tatjana Matković Stefanović, s.r.

POUKA O PRAVNOM LEKU:

Protiv ovog rešenja nije dozvoljena žalba

Za tačnost otpravka

Upravitelj pisarnice

Marina Antonić