Rž1 u 100/2020 1.6.6.7 pravni lekovi za ubrzanje postupka

Republika Srbija
VRHOVNI KASACIONI SUD
Rž1k, Rž1kp, Rž1g, Rž1r, Rž1gp, Rž1 u, Rž1up 100/2020
27.10.2020. godina
Beograd

Vrhovni kasacioni sud, vršilac funkcije predsednika suda Dragomir Milojević, u predmetu predlagača AA iz ..., ul. ... br. ..., čiji je punomoćnik Mirjana Rančić, advokat iz ..., ul. ... br. ..., lokal ..., odlučujući o žalbi predlagača izjavljenoj protiv rešenja Upravnog suda R4 u 148/2020 od 29.07.2020. godine, u predmetu zaštite prava na suđenje u razumnom roku, nakon sprovedenog ispitnog postupka, doneo je 27.10.2020. godine

R E Š E NJ E

ODBIJA SE žalba predlagača i POTVRĐUJE rešenje Upravnog suda R4 u 148/2020 od 29.07.2020. godine.

ODBIJA SE zahtev predlagača za naknadu troškova postupka.

O b r a z l o ž e nj e

Predlagač je 12.08.2020. godine podnela Vrhovnom kasacionom sudu, preko Upravnog suda, žalbu protiv rešenja Upravnog suda R4 u 148/2020 od 29.07.2020. godine, kojim je odbijen njen prigovor radi ubrzavanja postupka u predmetu Upravnog suda 2U 15621/18, kao neosnovan.

Predlagač smatra da je u osporenom postupku povređeno njeno pravo na suđenje u razumnom roku, jer je od dana podnošenja tužbe do podnošenja prigovora proteklo više od 23 meseca, a da sud nije preduzeo ni jednu radnju radi ubrzanja postupka. Predlaže da Vrhovni kasacioni sud uvaži njenu žalbu, preinači ožalbeno rešenje tako što će utvrditi povredu prava na suđenje u razumnom roku, naložiti postupajućem sudiji da u najkraćem roku preduzme procesne radnje za ubrzanje postupka i dosuditi joj troškove postupka.

Odlučujući o žalbi predlagača na osnovu odredaba čl. 16, 18. i 20. stav 2. Zakona o zaštiti prava na suđenje u razumnom roku („Službeni glasnik RS“ br. 40/15) i člana 30. stav 2. Zakona o vanparničnom postupku („Službeni glasnik SRS“ br. 25/82, „Službeni glasnik RS“ br. 6/15), Vrhovni kasacioni sud je ispitao pobijano rešenje primenom odredbe člana 386. u vezi člana 402. Zakona o parničnom postupku („Službeni glasnik RS“ br. 72/11, sa izmenama) i zaključio da je žalba neosnovana.

U postupku nije učinjena bitna povreda odredaba parničnog postupka iz odredbe člana 374. stav 2. tač. 1, 2, 3, 5, 7. i 9. Zakona o parničnom postupku, na koju Vrhovni kasacioni sud pazi po službenoj dužnosti.

Prema članu 32. stav 1. Ustava Republike Srbije, svako ima pravo da nezavisan, nepristrasan i zakonom već ustanovljen sud, pravično i u razumnom roku, javno raspravi i odluči o njegovim pravima i obavezama, osnovanosti sumnje koja je bila razlog za pokretanje postupka, kao i o optužbama protiv njega.

Odredbom člana 4. Zakona o zaštiti prava na suđenje u razumnom roku propisano je da se pri odlučivanju o pravnim sredstvima kojim se štiti pravo na suđenje u razumnom roku uvažavaju sve okolnosti predmetnog suđenja, pre svega, složenost činjeničnih i pravnih pitanja, celokupno trajanje postupka i postupanje suda, javnog tužilaštva ili drugog državnog organa, priroda ili vrsta predmeta suđenja ili istrage, značaja predmeta suđenja ili istrage po stranku, ponašanje stranke tokom postupka, posebno poštovanje procesnih prava i obaveza, zatim poštovanje redosleda rešavanja predmeta i zakonski rokovi za zakazivanje ročišta i glavnog pretresa i izradu odluke.

Ožalbenim rešenjem odbijen je prigovor predlagača radi ubrzavanja postupka u predmetu Upravnog suda 2U 15621/18, kao neosnovan, sa obrazloženjem da od dana podnošenja tužbe (28.08.2018. godine) do podnošenja prigovora (12.06.2020. godine) nije protekao dug vremenski period koji bi doveo do povrede prava na suđenje u razumnom roku, pri čemu taj period nije pratila neaktivnost suda, imajući u vidu da je sud u tom periodu dostavio tužbu na odgovor tuženom. Navodi se i to da su sudije dužne da predmete rešavaju po redosledu njihovog prijema, a da u ovoj pravnoj stvari nije u pitanju odlučivanje o pravu na penziju, što bi postupak činilo hitnim zbog egzistencijalne prirode prava o kome se odlučuje, već se radi o umanjenju penzije po Zakonu o privremenom uređivanju načina isplate penzija.

Imajući u vidu sve činjenice i okolnosti ovog slučaja, po nalaženju Vrhovnog kasacionog suda, pravilno je postupio Upravni sud kada je odbio prigovor predlagača radi ubrzavanja postupka u predmetu tog suda 2U 15621/18. Naime, poštovanje redosleda rašavanja predmeta je obaveza sudije, koju ne propisuje samo član 177. Sudskog poslovnika („Službeni glasnik RS“, br. 110/09 ... 39/16), na koji se pozvao Upravni sud u ožalbenom rešenju, već je ona propisana i članom 4. Zakona o zaštiti prava na suđenje u razumnom roku pri odlučivanju o pravnim sredstvima kojima se štiti pravo na suđenje u razumnom roku. Izgrađeni standardi Evropskog suda za ljudska prava nalažu da se u sudu koji je preopterećen nerešenim predmetima, kao što je Upravni sud, od rešavanja predmeta prema redosledu prijema u sud odstupi kada su u pitanju predmeti koji se moraju prioritetno rešavati. U ovom konkretnom slučaju, ne radi se o upravnom sporu koji zahteva prioritetno rešavanje jer predmet spora nije ostvarivanje prava na penziju, već utvrđivanje iznosa umanjene penzije koji se isplaćuje predlagaču primenom Zakona o privremenom uređivanju načina isplate penzija. S obzirom na to da predlagač poseduje pravnosnažno rešenje o utvrđivanju prava na penziju u određenoj visini, a da dobija umanjeni iznos penzije neposrednom primenom odredaba navedenog zakona, to ne postoji neizvesnost niti u pogledu obima priznatog prava na penziju ni u pogledu visine penzije koja joj se isplaćuje u umanjenom iznosu.

Pored navedenog, treba imati u vidu da je u toku 2020. godine pet meseci postojala objektivna nemogućnost Upravnog suda da postupa u spornom predmetu – najpre zbog vanrednog stanja, a zatim zbog rešavanja izbornih sporova. U toku vanrednog stanja, koje je uvedeno 15.03.2020. godine Odlukom o proglašenju vanrednog stanja („Službeni glasnik RS“, br. 29/20) i ukinuto 06.05.2020. godine Odlukom o ukidanju vanrednog stanja („Službeni glasnik RS“, br. 62/20), rad sudova je bio redukovan na taj način što su se, u skladu sa Zaključkom Visokog saveta sudstva br. 119-05-132/2020-1 od 18.03.2020. godine, održavala samo suđenja koja ne trpe odlaganja u predmetima u krivičnoj i građanskoj materiji koji su taksativno navedeni u Zaključku. U toku postupka parlamentarnih izbora u Republici Srbiji 2020. godine, izborni sporovi koji su po zakonu naročito hitni morali su imati prioritet pri rešavanju u odnosu na sve druge predmete.

Zbog svega navedenog, Vrhovni kasacioni sud je ocenio da je žalba neosnovana, pa je primenom odredbe člana 18. stav 2. Zakona o zaštiti prava na suđenje u razumnom roku, odlučio kao u stavu prvom dispozitiva.

Vrhovni kasacioni sud je, u stavu drugom dispozitiva, odbio zahtev predlagača za naknadu troškova postupka, na osnovu odredbe člana 30. stav 2. Zakona o vanparničnom postupku shodnom primenom odredbe člana 153. stav 1. Zakona o parničnom postupku, imajući u vidu neuspeh predlagača u postupku.

V.f. predsednika

Vrhovnog kasacionog suda

Dragomir Milojević, s.r.

Pouka o pravnom leku:

Protiv ovog rešenja nije dozvoljena žalba

u smislu člana 21. Zakona o zaštiti prava

na suđenje u razumnom roku.

Za tačnost otpravka

Upravitelj pisarnice

Marina Antonić