Rž1 u 75/2020 1.6.6.7; pravni lek; 1.6.6.6.2; ponašanje podnosioca predstavke

Republika Srbija
VRHOVNI KASACIONI SUD
Rž1k, Rž1kp, Rž1g, Rž1r, Rž1gp, Rž1 u, Rž1up 75/2020
23.07.2020. godina
Beograd

 

Vrhovni kasacioni sud, sudija Katarina Manojlović Andrić, u predmetu predlagača AA PR Uslužne delatnosti u šumarstvu „Timberpro“ Loznica iz Loznice, Banjska 164, čiji je punomoćnik Bojan Jović, advokat iz ..., ..., odlučujući o žalbi predlagača izjavljenoj protiv rešenja Upravnog suda R4 u 108/2020 od 19.06.2020. godine, u predmetu zaštite prava na suđenje u razumnom roku, doneo je 23.07.2020. godine, nakon sprovedenog ispitnog postupka

R E Š E NJ E

ODBIJA SE žalba predlagača i potvrđuje rešenje Upravnog suda R4 u 108/2020 od 19.06.2020. godine.

ODBIJA SE zahtev predlagača za naknadu troškova žalbenog postupka.

O b r a z l o ž e nj e

Predlagač je 02.07.2020. godine podneo Vrhovnom kasacionom sudu, preko Upravnog suda, žalbu protiv rešenja Upravnog suda R4 u 108/2020 od 19.06.2020. godine, kojim je odbijen njegov prigovor radi ubrzavanja postupka u predmetu Upravnog suda III-7U 3219/19, kao neosnovan. Predlagač smatra da Upravni sud u ožalbenom rešenju nije pravilno cenio kriterijume za utvrđivanje povrede prava na suđenje u razumnom roku i da je u ovom slučaju morao usvojiti prigovor predlagača radi ubrzavanja postupka i dosuditi mu troškove pokretanja postupka. Predlaže da Vrhovni kasacioni sud preinači ožalbeno rešenje, tako što će usvojiti prigovor radi ubrzavanja postupka i predlagaču dosuditi troškove postupka na ime sastava žalbe. Odlučujući o žalbi predlagača na osnovu odredaba čl. 16, 18. i 20. stav 2. Zakona o zaštiti prava na suđenje u razumnom roku („Službeni glasnik RS“ 40/15) i člana 30. stav 2. Zakona o vanparničnom postupku („Službeni glasnik SRS“ 25/82, „Službeni glasnik RS“ 6/15), Vrhovni kasacioni sud je ispitao pobijano rešenje primenom odredbe člana 386. u vezi člana 402. Zakona o parničnom postupku („Službeni glasnik RS“ 72/11 i 55/14) i zaključio da je žalba neosnovana.

O žalbi je odlučivao sudija određen Godišnjim rasporedom poslova u sudu u smislu odredbe člana 16. stav 4. Zakona o zaštiti prava na suđenje u razumnom roku, kojom odredbom je predviđeno da predsednik neposredno višeg suda može Godišnjim rasporedom poslova da odredi jednog sudiju ili više sudija da, pored njega, vode postupak i odlučuju po žalbama.

U postupku nije učinjena bitna povreda odredaba parničnog postupka iz odredbe člana 374. stav 2. tač. 1, 2, 3, 5, 7. i 9. Zakona o parničnom postupku, na koju Vrhovni kasacioni sud pazi po službenoj dužnosti.

Polazeći od činjenica i okolnosti ovog slučaja koje su utvrđene u ožalbenom rešenju, Vrhovni kasacioni sud nalazi da je pravilno postupio Upravni sud kada je odbio prigovor predlagača radi ubrzavanja postupka u predmetu tog suda III-7U 3219/19. U vreme podnošenja prigovora postupak je u navedenom upravnom sporu trajao nešto duže od godinu dana, pa se u objektivnom smislu ne može smatrati nerazumno dugim.

Naime, ako je sud je preopterećen nerešenim predmetima, izgrađeni standardi Evropskog suda za ljudska prava nalažu da se predmeti tada rešavaju po prioritetu ili po posebnom značaju za podnosioca, a ne po redosledu prijema predmeta u sud. Slučajevi koji, prema svim okolnostima, imaju poseban značaj za podnosioca prigovora ili za njega postoji rizik zbog odugovlačenja postupka, zahtevaju naročitu marljivost u postupanju ili posebnu i izuzetnu hitnost, pa se i realno kraće vreme trajanja postupka može smatrati nerazumnim. Međutim, predmet upravnog spora odnosi se na nalog predlagaču da izvrši neprijavljene poreske obaveze i, prema oceni Vrhovnog kasacionog suda, ne spada u predmete koji su po zakonu hitni ili koje bi trebalo prekoredno rešavati, uz svo uvažavanje subjektivnog značaja koji ocena zakonitosti poreskog rešenja ima za predlagača.

Pored toga, u toku trajanja postupka Upravni sud nije bio neaktivan, već je preduzimao radnje na stvaranju procesnih uslova neophodnih za odlučivanje. Upravni sud je 27.03.2019. godine dostavio tužbu tuženom organu na odgovor i zatražio spise predmeta, a 27.05.2020. godine naložio tužiocu da se izjasni da li je zadovoljan naknadno donetim rešenjem tuženog organa ili ostaje pri tužbi i u kom obimu.

Vrhovni kasacioni sud ističe da je postupak u predmetu Upravnog suda III-7U 3219/19 započet po tužbi zbog ćutanja uprave predlagača, kao tužioca, jer tuženo Ministarstvo finansija nije donelo odluku po njegovoj žalbi od 29.11.2018. godine izjavljenoj protiv prvostepenog rešenja donetog u postupku poreske kontrole. Iz spisa proizlazi da je tuženo Ministarstvo finansija donelo rešenje po žalbi još 25.04.2019. godine (pogrešno navedeno 25.04.2018. godine), ali da o ovoj činjenici predlagač i njegov punomoćnik nisu obavestili ni Upravni sud, niti Vrhovni kasacioni sud iako ona može biti od značaja za odlučivanje i u upravnom sporu i u postupku za zaštitu prava na suđenje u razumnom roku. Razumna dužina sudskog postupka predstavlja optimalno vreme za odlučivanje o pravu ili obavezi stranke u kome treba da bude otklonjena neizvesnost o tome da li stranka ima neko pravo ili je dužna da izvrši neku obavezu. Donošenjem rešenja o žalbi predlagača od strane Ministarstva finansija nakon pokretanja upravnog spora prestala je neizvesnost predlagača o ishodu postupka po njegovoj žalbi i prestao osnov za podnošenje tužbe zbog ćutanja uprave u upravnom sporu. Propust podnosioca predstavke da obavesti sud o bitnom dokazu za razmatranje predmeta predstavlja u praksi Evropskog suda za ljudska prava jednu od situacija u kojima je taj sud utvrđivao zloupotrebu prava na predstavku zbog onemogućavanja neometanog vođenja postupka i pravilnog odlučivanja o predstavci (vidi, pored ostalih, odluke od 19.09.2019. godine u predmetima Mladenović i dr. protiv Srbije, broj 41375/16, Lazić protiv Srbije, broj 76024/16, Antić protiv Srbije broj 42144/16 i Bihorac protiv Srbije broj 33470/16).

Zbog svega izloženog, Vrhovni kasacioni sud je, na osnovu odredaba člana 18. stav 2. Zakona o zaštiti prava na suđenje u razumnom roku, odlučio kao u stavu prvom dispozitivu rešenja.

Vrhovni kasacioni sud je odbio zahtev predlagača za naknadu troškova postupka na osnovu člana 30. stav 2. Zakona o vanparničnom postupku shodnom primenom člana 153. stav 1. Zakona o parničnom postupku, jer predlagač nije uspeo u postupku zaštite prava na suđenje u razumnom roku.

Sudija

Katarina Manojlović Andrić,s.r.

Pouka o pravnom leku.

Protiv ovog rešenja nije dozvoljena žalba

u smislu člana 21. Zakona o zaštiti prava

na suđenje u razumnom roku.

Za tačnost otpravka

Upravitelj pisarnice

Marina Antonić