R1 180/2020 sukob nadležnosti

Republika Srbija
VRHOVNI KASACIONI SUD
R1 180/2020
10.06.2020. godina
Beograd

Vrhovni kasacioni sud u veću sastavljenom od sudija: Vesne Popović, predsednika veća, Zorane Delibašić i Gordane Komnenić, članova veća, u pravnoj stvari tužioca AA iz ..., čiji je punomoćnik Ksenija Dimitrijević, advokat iz ..., protiv tuženog Privrednog društva „FULL PROTECT“ DOO, Beograd, radi isplate, odlučujući o sukobu stvarne nadležnosti između Privrednog suda u Beogradu i Osnovnog suda u Nišu, u sednici održanoj 10.06.2020. godine, doneo je

R E Š E NJ E

Za suđenje u ovoj pravnoj stvari, STVARNO JE NADLEŽAN Osnovni sud u Nišu.

O b r a z l o ž e nj e

Tužilac AA iz ..., podneo je tužbu Osnovnom sudu u Nišu, protiv tuženog Privrednog društva „FULL PROTECT“ DOO, Beograd, radi isplate zarada za period od maja do oktobra 2017. godine, ali se taj sud, rešenjem P1 362/18 od 02.11.2018. godine, oglasio stvarno nenadležnim za odlučivanje u ovoj pravnoj stvari, a po pravnosnažnosti rešenja predmet je dostavio Privrednom sudu u Beogradu, kao mesno i stvarno nadležnom. Ovo rešenje potvrđeno je odlukom Višeg suda u Nišu Gž1 199/19 od 29.01.2020. godine.

Privredni sud u Beogradu nije prihvatio stvarnu nadležnost i predmet je dostavio Vrhovnom kasacionom sudu radi rešavanja sukoba stvarne nadležnosti.

Rešavajući nastali sukob stvarne nadležnosti, na osnovu člana 30. stav 2. Zakona o uređenju sudova ("Sl. glasnik RS", br.116/08, ... i 113/17) i člana 22. stav 2. Zakona o parničnom postupku („Sl. glasnik RS“, br.72/11 i 55/14), Vrhovni kasacioni sud je našao da je za postupanje u ovom predmetu stvarno nadležan Osnovni sud u Nišu.

U konkretnom slučaju rešenjem Privrednog suda u Beogradu Reo 31/16 od 25.11.2016. godine otvoren je postupak stečaja nad tuženim, potvrđeno usvajanje Izmenjenog unapred pripremljenog plana reorganizacije od 14.03.2016. godine i obustavljen stečajni postupak nad stečajnim dužnikom. Ovim Planom reorganizacije obuhvaćena su sva potraživanja zarada i drugih prava zaposlenih nastala do 29.02.2016. godine.

Odredbom člana 25. stav 1. tačka 1. Zakona o uređenju sudova, propisano je da privredni sud u prvom stepenu sudi u sporovima između domaćih i stranih privrednih društava, preduzeća, zadruga i preduzetnika i njihovih asocijacija (privredni subjekti), u sporovima koji nastanu između privrednih subjekata i drugih pravnih lica u obavljanju delatnosti privrednih subjekata, pa i kada je u navedenim sporovima jedna od strana fizičko lice, ako je stranka u odnosu materijalnog suparničarstva, dok je stavom 1. tačka 4. istog člana, određeno da privredni sud u prvom stepenu sudi i u sporovima povodom reorganizacije, sudske i dobrovoljne likvidacije i stečaja, osim sporova za utvrđenje postojanja zasnivanja i prestanka radnog odnosa koji su pokrenuti pre otvaranja stečaja. Primenom člana 22. stav 2. Zakona o uređenju sudova, osnovni sud u prvom stepenu sudi u građanskopravnim sporovima, ako za pojedine od njih nije nadležan drugi sud i vodi izvršne i vanparnične postupke za koje nije nadležan neki drugi sud, a prema stavu 3. istog člana, osnovni sud u prvom stepenu, između ostalog, sudi sporovima povodom zasnivanja, postojanja i prestanka radnog odnosa, o pravima, obavezama i odgovornostima iz radnog odnosa i o naknadi štete koju zaposleni pretrpi na radu ili u vezi sa radom.

Zakonom o stečaju ("Službeni glasnik RS", broj 104/09, 99/11 i 71/12-US), uređeni su uslovi i način pokretanja i sprovođenja stečaja nad pravnim licima, pa je odredbom člana 1. stav 2. određeno da se stečaj, u smislu ovog zakona, sprovodi bankrotstvom ili reorganizacijom. Pod bankrotstvom se podrazumeva namirenje poverilaca prodajom celokupne imovine stečajnog dužnika, odnosno stečajnog dužnika kao pravnog lica (stav 3. istog člana), a pod reorganizacijom se podrazumeva namirenje poverilaca prema usvojenom planu reorganizacije i to redefinisanjem dužničko-poverilačkih odnosa, statusnim promenama dužnika ili na drugi način koji je predviđen planom reorganizacije (stav 4.). Odredbom člana 167. stav 4. Zakona o stečaju je propisano da, pravnosnažnošću rešenja o potvrđivanju usvajanja plana reorganizacije u stečaju, prestaju sve posledice otvaranja stečajnog postupka, a u nazivu stečajnog dužnika briše se oznaka „u stečaju“.

Primenom navedenih odredaba, donošenjem rešenja kojim se postupak stečaja obustavlja zbog potvrđivanja usvajanja unapred pripremljenog plana reorganizacije, stečajni postupak se obustavlja u celosti, a u odnosu na pravno lice, ranije stečajnog dužnika, prestaju sve pravne posledice otvaranja i vođenja stečajnog postupka. Imajući u vidu izneto, kao i da se u konkretnom slučaju ne radi o sporu nastalom u toku i povodom stečajnog postupka, niti o sporu povodom reorganizacije, jer u ovoj parnici nije sporno da li tužilac ima ili nema potraživanje prema tužiocu koje je dospelo do dana usvajanja plana i koje mu planom nije priznato ili nije priznato u celosti već je potraživanje neisplaćene zarade koje je dospelo nakon perioda obuhvaćenog planom reorganizacije i za koje je tužba podneta posle obustave stečajnog postupka nad tuženim, sada aktivnim privrednim subjektom. Iz navedenih razloga je za suđenje u ovom predmetu nadležan osnovni sud, u smislu odredbe člana 22. tačka 3. Zakona o uređenju sudova, odnosno u konkretnom slučaju Osnovni sud u Nišu.

Na osnovu iznetog, primenom člana 22. stav 2. ZPP, odlučeno je kao u izreci.

Predsednik veća – sudija

Vesna Popović,s.r.

Za tačnost otpravka

Upravitelj pisarnice

Marina Antonić