Republika Srbija
VRHOVNI KASACIONI SUD
R1 208/10
18.11.2010. godina
Beograd
Vrhovni kasacioni sud, u veću sastavljenom od sudija: Snežane Andrejević, predsednika veća, Milomira Nikolića i Sonje Brkić, članova veća, u parnici po tužbi tužioca G.J. – S. iz L. čiji je punomoćnik S.M. iz L., protiv tuženog M. d.o.o., N., u stečaju, radi isplate zarade i dr., rešavajući o sukobu stvarne nadležnosti između Osnovnog suda u L. i Privrednog suda u N., u sednici veća održanoj 18.11.2010. godine, doneo je
R E Š E NJ E
Za postupanje u ovom predmetu stvarno je nadležan Osnovni sud u L.
O b r a z l o ž e nj e
Tužba protiv tuženog radi isplate, podneta je Opštinskom sudu u L. 28.04.2009. godine.
Osnovni sud u L. rešenjem 20 P1 broj ... od 06.10.2010. godine u stavu 1 izreke prekinuo je postupak u ovoj pravnoj stvari, zbog otvaranja stečajnog postupka nad tuženim. U stavu 2. oglasio se stvarno i mesno nenadležnim za postupanje u ovoj pravnoj stvari. U stavu 3 odlučio je da se po pravnosnažnosti spisi dostave Privrednom sudu u N. kao isključivo, stvarno i mesno nadležnom sudu za postupanje.
Privredni sud u N. nije prihvatio stvarnu nadležnost, te je spise dostavio ovom sudu radi rešavanja nastalog sukoba stvarne nadležnosti.
Odlučujući o sukobu stvarne nadležnosti u smislu odredbe člana 23. stav 2. Zakona o parničnom postupku ("Službeni glasnik RS", br. 125/04, 111/09), u vezi sa članom 55. stav 1. i 53. Zakona o izmenama i dopunama Zakona o parničnom postupku ("Službeni glasnik RS", br. 111/09), Vrhovni kasacioni sud je našao da je za postupanje u ovom predmetu stvarno nadležan Osnovni sud u L.
U toku parnice po tužbi tužilje pred sudom opšte nadležnosti utvrđeno je da je rešenjem Privrednog suda u N. St. br. ... od 30.03.2010. godine nad tuženim pokrenut postupak stečaja. Pokretanje postupka stečeja nad tuženim kao stečajnim dužnikom ima za procesnu posledicu prekid postupka. Prekid postupka u smislu člana 214. stav 1. tačka 5. ZPP, nastupa po sili zakona. Zakonom o stečaju ("Službeni glasnik RS", br. 104/09), koji je lex specialis u odnosu na ZPP, takođe je u članu 88. propisano da u trenutku nastupanja pravnih posledica otvaranja postupka stečaja prekidaju se svi sudski postupci u odnosu na stečajnog dužnika i na njegovu imovinu. Stoga je Osnovni sud u L. kao sud opšte nadležnosti rešenjem od 12.10.2010. godine prekinuo postupak zbog otvaranja postupka stečaja nad tuženim kao stečajnim dužnikom. Po donošenju ovog rešenja predmet je pred Opštinskim sudom u L., kao sudom opšte nadležnosti, sudski rešen. Sa sudski rešenim predmetom postupa se na način propisan sudskim poslovnikom. To podrazumeva da se prekinuti postupak nastavlja samo kad su ispunjeni uslovi propisani odredbom člana 217. ZPP. Stoga Opštinski sud u L. posle prekida postupka nije mogao da se oglasi stvarno nenadležnim i da predmet ustupi Privrednom sudu u N., jer za to nisu bili ispunjeni procesni uslovi.
Po pokretanju postupka stečaja nad stečajnim dužnikom izmenio se procesni materijalno-pravni položaj tužioca u ovom sporu. Postupak u sporu je prekinut po sili zakona, a tužilac bi morao svoja prava iz ovog spora da ostvaruje u postupku stečaja na način kako je to propisano Zakonom o stečaju, što znači da je tužilac kao stečajni poverilac morao da u zakonom propisanom roku svoje potraživanje iz tužbe i ovog spora prijavi u postupku stečaja kao stečajni poverilac. Prijavu potraživanja morao je da sačini i uredi na način propisan odredbom člana 111. Zakona o stečaju. U prijavi je u smislu člana 111. stav 3. Zakona o stečaju morao da navede da prijavljuje potraživanje o kome se vodi parnica i da navede sud pred kojim teče postupak sa oznakom spisa. Dakle, tužilac je kao stečajni poverilac morao da navede da protiv sada stečajnog dužnika kao tuženog ima započetu parnicu pred Opštinskim sudom u L., koja je rešenjem tog suda prekinuta i da se predmet kod tog suda vodi pod brojem 20 P1 broj ... .
U postupku ispitivanja ovog prijavljenog potraživanja stečajni upravnik ima zakonsko ovlašćenje da prijavljeno potraživanje zasnovano na započetoj parnici pred sudom opšte nadležnosti prizna ili ospori. Ukoliko ga prizna, a ne ospore ga za to ovlašćeni poverioci, potraživanje se smatra utvrđenim i ne postoji potreba za nastavkom prekinutog postupka.
Potreba za nastavkom prekinutog postupka nastupa tek ukoliko se u postupku ispitivanja prijavljenih potraživanja ospori potraživanje iz započete parnice. U toj situaciji za to ovlašćena lica mogu da zatraže nastavak prekinutog postupka pred sudom opšte nadležnosti. To procesno pravo u prvom redu ima tužilac kao stečajni poverilac ukoliko mu je potraživanje osporio stečajni upravnik, a ima ga i stečajni upravnik u ime stečajnog dužnika. Pri tom tužilac, u postupku stečaja stečajni poverilac, ima pravo da bira pravni put za ostvarenje svog prava. To pravo može da ostvari podnošenjem utvrđujuće tužbe iz člana 117. Zakona o stečaju i u tako nastaloj situaciji ne postoji potreba za nastavkom prekinutog postupka, što podrazumeva da postupak pred sudom opšte nadležnosti i dalje ostaje u prekidu. Tek u situaciji da se tužilac odluči da osporeno potraživanje iz parnice ostvari nastavkom parničnog postupka, podneće sudu opšte nadležnosti zahtev za nastavak prekinutog postupka, a nakon oglašavanja tog suda stvarno nenadležnim, dostaviće se predmet privrednom sudu kao stečajnom sudu. Sve dok se ne steknu pomenute procesne pretpostavke ne postoji procesni osnov za bilo kakvo postupanje u prekinutoj parnici. Stoga, nastavak prekinute parnice zavisi isključivo od stečajnog poverioca, odnosno tužioca u započetoj parnici.
Iz navedenih razloga, predmet je dostavljen Osnovnom sudu u L., koji će u skladu sa napred iznetim sa njim postupiti kao sa rešenim predmetom.
Tek ukoliko budu ispunjene procesne pretpostavke na koje je ukazano u ovom rešenju, predmet će se dostaviti na postupanje Privrednom sudu kao stvarno nadležnom sudu, obzirom da je već doneto rešenje kojim se sud opšte nadležnosti oglasio stvarno nenadležnim.
Predsednik veća – sudija
Snežana Andrejević, s.r.