R1 46/2021 3.20.1

Republika Srbija
VRHOVNI KASACIONI SUD
R1 46/2021
03.02.2021. godina
Beograd

Vrhovni kasacioni sud, u veću sastavljenom od sudija: Jasminke Stanojević, predsednika veća, Biserke Živanović i Spomenke Zarić, članova veća, u vanparničnom predmetu predlagača Akcionarskog društva za vodoprivredu i inženjering „Vior Velika Morava“ iz Beograda, koga zastupa punomoćnik Slobodan Reža, advokat iz ..., protiv protivnika predlagača Vodoprivrednog preduzeća „Srbijavode“ d.o.o. u prinudnoj likvidaciji, iz Beograd, Vodoprivrednog građevinskog preduzeća „Vel-Mor“ a.d. iz Beograda i Preduzeće za spoljnu i unutrašnju trgovinu „DBR Corporation“ d.o.o. u stečaju iz Beograda, koga zastupa Ljiljana Savić, advokat iz ..., radi deobe, odlučujući o sukobu nadležnosti između Privrednog suda u Beogradu i Prvog osnovnog suda u Beogradu, u sednici održanoj 03.02.2021. godine, doneo je

R E Š E NJ E

Za postupanje u ovoj pravnoj stvari stvarno je NADLEŽAN Prvi osnovni sud u Beogradu.

O b r a z l o ž e nj e

Rešenjem R1 165/19 od 29.10.2020. godine, Prvi osnovni sud se oglasio stvarno nenadležnim za postupanje u ovoj pravnoj stvari i po pravnosnažnosti spise predmeta dostavio Privrednom sudu u Beogradu, kao stvarno nadležnom sudu radi daljeg postupanja.

Privredni sud u Beogradu nije prihvatio svoju nadležnost za postupanje u ovoj pravnoj stvari, već je aktom 4R 10/2021 od 26.01.2021. godine pokrenuo postupak pred Vrhovnim kasacionim sudom u Beogradu, radi rešavanja sukoba nadležnosti.

Rešavajući nastali sukob stvarne nadležnosti, na osnovu člana 30. stav 2. Zakona o uređenju sudova („Službeni glasnik RS“, broj 116/08 ... i 113/17) i člana 22. stav 2. Zakona o parničnom postupku („Službeni glasnik RS“, broj 72/11 i 55/14), Vrhovni kasacioni sud je našao da je za postupanje u ovom predmetu stvarno nadležan Prvi osnovni sud u Beogradu.

Naime, prema članu 25. stav 1. tačka 1. Zakona o uređenju sudova, privredni sud u prvom stepenu sudi u sporovima između domaćih i stranih privrednih društava, preduzeća, zadruga i preduzetnika i njihovih asocijacija (privredni subjekti), u sporovima koji nastanu između privrednih subjekata i drugih pravnih lica u obavljanju delatnosti privrednih subjekata, pa i kada je u navedenim sporovima jedna od stranaka fizičko lice, ako je sa strankom u odnosu materijalnog suparničarstva. Prema stavu 2. istog člana, privredni sud u prvom stepenu, između ostalog, vodi vanparnične postupke koji proizlaze iz primene Zakona o privrednim društvima.

Prema Zakonu o privrednim društvima („Sl. glasnik RS broj 36/11 ... 95/18), vanparnični sporovi koji proističu iz primene ovog zakona jesu: postupak utvrđivanja vrednosti hartija od vrednosti i instrumenata tržišta novca (član 57); postupak određivanja vrednosti nenovčanog uloga (član 59); postupak utvrđivanja prava na pristup člana društva aktima društva u smislu (članovi 81, 241, 466); postupak utvrđivnja prava komanditora na uvid u poslovne knjige i dokumenta društva u smislu (član 132); postupak postavljanja privremenog zastupnika društva (člana 221, 397 i 426); postupak utvrđivanja dopune dnevnog reda Skupštine društva (član 338); postupak za odlučivanje o zahtevu za održavanje sednice društva (član 339); postupak u slučaju uskraćivanja odgovora akcionaru od strane direktora i članova nadzornog odbora na pitanje koje se tiče poslovanja društva (član 342); postupak u vezi objavljivanja rezultata glasanja Skupštine društva (člana 356); postupak za odlučivanje o sprovođenju posebne odnosno vanredne revizije (član 457); postupak o odlučivanju o zabrani prenosa akcija tokom trajanja posebne odnosno vanredne revizije i održavanje vanredne sednice Skuštine u vezi sa izveštajem posebne revizije (član 462); postupak imenovanja revizora radi revizije ugovora o statusnoj promeni, odnosno revizije plana podele (član 493); postupak o odlučivnju o zahtevu imalaca posebnih prava (član 531) da u slučaju statusne promene sud odredi cenu hartija od vrednosti kada smatraju da vrednost određena ugovorom o statusnoj promeni nije odgovarajuća; postupak za utvrđivanje cene akcija prilikom prinudnog otkupa akcija (član 521 i 522); postupak utvrđivanja cene akcija prilikom njihove prodaje kontrolnom društvu (član 564 i 565); postupak o određivanju naknade likvidacionom upravniku (član 542); postupak u vezi imenovanja likvidacionog upravnika radi sprovođenja poslova (član 543); postupak za podelu imovine društva između članova društva u slučaju prinudne likvidacije (član 548); postupak za ispitivanje primerenosti naknade u vezi sa kontrolom i upravljanjem društva (član 563).

Dakle, bez obzira na činjenice da su, u konkretnom slučaju, i predlagač i protivnici predlagača pravna lica i da je jedan od protivnika predlagača u stečaju, a drugi u likvidaciji, nadležan za sprovođenje postupka fizičke deobe je osnovni sud, iz razloga što postupak za fizičku deobu nije vanparnični postupak koji proizlazi iz primene Zakona o privrednim društvima u smislu odredbe člana 25. stav 2. Zakona o uređenju sudova („Službeni glasnik RS“, broj 116/08 ... i 113/17), već se radi o postupku za deobu zajedničkih stvari ili imovine iz člana 148-154 Zakona o vanparničnom postupku („Službeni glasnik SRS“ 22/82, 48/88 „Službeni glasnik RS“ 46/95 ...106/15) a za čije sprovođenje je nadležan osnovni sud u smislu odredbe člana 22. stav 2. Zakona o uređenju sudova (kojom je propisano i to da osnovni sud u prvom stepenu vodi vanparnične postupke za koje nije nadležan neki drugi sud), odnosno Prvi osnovni sud u Beogradu, imajući u vidu da se imovina koja je predmet fizičke deobe nalazi na teritoriji opštine Vračar.

Iz navedenih razloga, na osnovu odredbe člana 22. stav 2. Zakona o parničnom postupku, odlučeno je kao u izreci.

Predsednik veća - sudija

Jasminka Stanojević, s.r.

Za tačnost otpravka

Upravitelj pisarnice

Marina Antonić