Republika Srbija
VRHOVNI SUD
Rev 10849/2024
28.05.2024. godina
Beograd
U IME NARODA
Vrhovni sud, u veću sastavljenom od sudija: Jelice Bojanić Kerkez, predsednika veća, Vesne Stanković i Radoslave Mađarov, članova veća, u parnici tužilje mal. AA iz ..., čiji je zakonski zastupnik majka BB iz ..., čiji je punomoćnik Miljana Mančić Petrović, advokat iz ..., protiv tuženog VV iz ..., čiji je punomoćnik Bojan Rajković, advokat iz ..., radi poveravanja deteta, uređenja načina održavanja ličnih odnosa mal. deteta sa roditeljem sa kojim ne živi, izdržavanja i odlučivanja o privremenoj meri, odlučujući o reviziji tužilje izjavljenoj protiv presude Apelacionog suda u Nišu Gž2 35/24 od 01.02.2024. godine, u sednici održanoj 28.05.2024. godine, doneo je
P R E S U D U
PREINAČUJU SE presuda Apelacionog suda u Nišu Gž2 35/24 od 01.02.2024. godine i presuda Osnovnog suda u Pirotu P2 140/23 od 31.10.2023. godine, u stavu četvrtom izreke, tako što se USVAJA tužbeni zahtev tužilje i tuženi OBAVEZUJE da na ime svog doprinosa u izdržavanju maloletne tužilje, pored dosuđenog mesečnog iznosa od 15% redovnih mesečnih novčanih primanja umanjenih za poreze i doprinose za obavezno socijalno osiguranje, plaća mesečni iznos od još 5% redovnih mesečnih novčanih primanja umanjenih za poreze i doprinose za obavezno socijalno osiguranje, uplatom na tekući račun zakonskog zastupnika deteta, majke BB iz ... broj ..., koji se vodi kod „Banca ...“ a.d. Beograd, najkasnije do 10og u mesecu za prethodni mesec, počev od 19.06.2023. godine, kao dana podnošenja tužbe pa ubuduće, dok za to postoje zakonski uslovi, pod pretnjom prinudnog izvršenja. U preostalom delu revizija tužilje se odbija, kao neosnovana.
ODBIJA SE zahtev mal. tužilje za naknadu troškova revizijskog postupka.
O b r a z l o ž e nj e
Presudom Osnovnog suda u Pirotu P2 140/23 od 31.10.2023. godine, stavom prvim izreke, usvojen je tužbeni zahtev i mal. AA, rođena ...2022. godine u ..., poverena majci BB na samostalno vršenje roditeljskog prava i određeno da će adresa prebivališta maloletnog deteta biti u ..., u ulici ... broj .. . Stavom drugim izreke, uređen je način održavanja ličnih odnosa tuženog sa mal. tužiljom, tako što će otac viđati dete u mestu prebivališta deteta svakog drugog vikenda, subotom i nedeljom u trajanju od tri sata, zavisno od potreba deteta, u prisustvu majke u prva tri meseca viđanja, dok će se nakon proteka ovog perioda viđanje obavljati nasamo, u vremenskom periodu u toku dana u zavisnosti od potreba deteta. Stavom trećim izreke, delimično je usvojen tužbeni zahtev i tuženi obavezan da na ime svog doprinosa izdržavanju mal. tužilje plaća 15% od redovnih mesečnih primanja umanjenih za poreze i doprinose za obavezno socijalno osiguranje, uplatom na tekući račun zakonskog zastupnika deteta – majke BB najkasnije do 10og u mesecu za prethodni mesec, počev od 19.06.2023. godine, kao dana podnošenja tužbe pa ubuduće, dok za to postoje zakonski uslovi. Stavom četvrtim izreke, odbijen je tužbeni zahtev mal. tužilje u delu kojim je tražila da se tuženi obaveže da na ime svog doprinosa u izdržavanju plaća preko dosuđenih 15% od redovnih mesečnih novčanih primanja do traženih 35% primanja. Stavom petim izreke, odbijen je tužbeni zahtev u delu da se majka mal. tužilje - BB, ovlasti da bez posebne saglasnosti tuženog vodi dete na zimovanje, letovanje ili drugo turističko putovanje van Republike Srbije, kao i da samostalno za tužilju može podneti zahtev za izdavanje putne isprave. Stavom šestim izreke, usvojen je predlog tuženog i privremeno uređen način održavanja ličnih odnosa sa mal. tužiljom, na način bliže naveden u ovom stavu izreke. Stavom sedmim izreke, određeno je da se privremena mera primenjuje od 31.10.2023. godine i ostaje na snazi do pravnosnažnog okončanja postupka koji se vodi pred Osnovnim sudom u Pirotu u predmetu P2 140/23. Stavom osmim izreke, odlučeno je da svaka stranka snosi svoje troškove postupka.
Presudom Apelacionog suda u Nišu Gž2 35/24 od 01.02.2024. godine, odbijena je žalba mal. tužilje i prvostepena presuda potvrđena u stavu četvrtom i osmom izreke.
Protiv pravnosnažne presude donete u drugom stepenu mal. tužilja je blagovremeno izjavila reviziju iz čije sadržine proizlazi da istu pobija zbog pogrešno i nepotpuno utvrđenog činjeničnog stanja i pogrešne primene materijalnog prava.
Tuženi je podneo odgovor na reviziju.
Ispitujući pobijanu presudu u smislu člana 408. Zakona o parničnom postupku („Službeni glasnik RS“, broj 72/11...10/23), Vrhovni sud je ocenio da je revizija tužilje delimično osnovana.
U postupku nije učinjena bitna povreda odredaba parničnog postupka iz člana 374. stav 2. tačka 2. ZPP, na koju Vrhovni sud pazi po službenoj dužnosti.
Prema utvrđenom činjeničnom stanju, tužilja AA, rođena ...2022. godine, vanbračno je dete BB i tuženog VV. Nakon rođenja tužilje, tuženi je napustio vanbračnu zajednicu i brigu o detetu u potpunosti je vodila majka. Majka mal. tužilje je zaposlena i ostvaruje prosečnu mesečnu zaradu u iznosu od 53.869,69 dinara. Tuženi je zaposlen u fabrici „GG“ doo Srbija i u poslednja tri meseca (ugovoreni bruto zajedno sa prekovremenim radom i drugim naknadama) ostvario je prosečnu zaradu u iznosu od 281.482,00 dinara. Mesečne potrebe mal. tužilje koje se odnose na pelene, kozmetiku, hranu, odeću i obuću iznose 60.200,00 dinara. Minimalna suma izdržavanja koja predstavlja sumu koju kao naknadu za hranjenike, odnosno za lica na porodičnom smeštaju koju periodično utvrđuje ministarstvo nadležno za porodičnu zaštitu, za novembar mesec 2023. godine iznosi 44.792,00 dinara. Prema mišljenju Centra za socijalni rad u Pirotu od 10.08.2023. godine, datog u pogledu određivanja privremene mere, u interesu mal. tužilje je da se privremeno uredi njen kontakt sa tuženim ocem na način predložen od strane roditelja. U početku je potrebno da se kontakti obavljaju u prisustvu majke, sa tendencijom da mal. tužilja vreme provodi sa ocem nasamo, što bi moglo biti realizovano nakon isteka perioda od oko tri meseca. Prema mišljenju Centra sa socijalni rad u Pirotu od 24.10.2023. godine, u interesu tužilje je da bude poverena na čuvanje i vaspitanje majci, koja dobro poznaje njene navike i potrebe i sa njom ima uspostavljenu stabilnu emotivnu vezu. Majka je dobro organizovana, a u stanu u kojem živi obezbeđeni su svi uslovi za adekvatno čuvanje i odgajanje deteta. U pogledu načina održavanja ličnih odnosa oca sa detetom, organ starateljstva je u svemu ostao pri mišljenju koje je dao u postupku radi odlučivanja o privremenoj meri.
Imajući u vidu ovako utvrđeno činjenično stanje, nižestepeni sudovi su zaključili da je u najboljem interesu mal. tužilje da se poveri na čuvanje i vaspitanje majci, a da se model viđanja sa ocem uredi na način kako su to predložili roditelji, što je u saglasnosti i sa mišljenjem Centra za socijalni rad. Tuženi je obavezan da na ime dela doprinosa za izdržavanje mal. AA plaća mesečni iznos od 15% redovnih mesečnih novčanih primanja umanjenih za poreze i doprinose za obavezno socijalno osiguranje počev od dana podnošenja tužbe, sa pozivom na odredbe člana 160. i 266. Porodičnog zakona. Usvojen je predlog tuženog za određivanje privremene mere u vezi sa održavanjem ličnih odnosa maloletne tužilje sa ocem, u skladu sa članom 6. Porodičnog zakona, člana 3. stav 1. Konvencije o pravima deteta i članom 449. i 460. Zakona o izvršenju i obezbeđenju.
Porodični zakon je ustanovio kriterijume kojima se sud rukovodi u postupku određivanja izdržavanja (član 160), propisivanjem da se izdržavanje određuje prema potrebama poverioca i mogućnostima dužnika izdržavanja (stav 1), pri čemu se vodi računa o minimalnoj sumi izdržavanja, koju sumu kao nadoknadu za hranjenike odnosno za lica na porodičnom smeštaju, periodično utvrđuje ministarstvo nadležno za porodičnu zaštitu, u skladu sa zakonom (stav 4), s tim da zakon upućuje kako se cene mogućnosti dužnika izdržavanja kao mogućnosti koje zavise od njegovih prihoda, mogućnosti za zaposlenje i sticanja zarade, njegove imovine, njegovih ličnih potreba, obaveze da izdržava druga lica, te drugih okolnosti od značaja za određivanje izdržavanja (stav 3). Članom 162. stav 3. istog zakona, propisano je da ako je poverilac izdržavanja dete, visina izdržavanja treba da omogući najmanje takav nivo životnog standarda za dete, kakav uživa roditelj dužnik izdržavanja.
Po nalaženju ovog suda, nižestepeni sudovi su odlučujući o visini doprinosa tuženog za izdržavanje mal. tužilje pogrešno primenili materijalno pravo. Naime, s obzirom na utvrđenu visinu mesečnih potreba mal. tužilje od 60.200,00 dinara i mesečnih primanja majke tužilje u iznosu od oko 53.000,00 dinara, a imajući u vidu ekonomsku i porodičnu situaciju tuženog, odnosno da ostvaruje prosečnu zaradu od oko 280.000,00 dinara mesečno, te da nema obavezu izdržavanja drugih lica, da je zdrav i radno sposoban, ovaj sud nalazi da je tuženi u obavezi i mogućnosti da doprinosi izdržavanju sa 20% redovnih mesečnih novčanih primanja umanjenih za poreze i doprinose za obavezno socijalno osiguranje, sve u skladu sa članom 160. Porodičnog zakona. Navedenim iznosom neće biti ugrožena egzistencija tuženog, dok je preostali iznos do potrebnog iznosa za izdržavanje mal. tužilje dužna da obezbedi majka, jer je obaveza roditelja da izdržava svoje maloletno dete zajednička obaveza oba roditelja. Određujući visinu doprinosa za izdržavanje mal. tužilje, koju je dužna da obezbedi majka, ovaj sud imao u vidu da u konkretnom slučaju zakonska zastupnica svakodnevno brine o svim potrebama mal. deteta, ne samo finansijskim. Prilikom odmeravanja visine doprinosa tuženog u izdržavanju mal. tužilje, ovaj sud je imao u vidu i životni standard tuženog, s obzirom na mesečna primanja koja ostvaruje, sve u smislu člana 162. PZ.
Zbog navedenog, pobijana presuda je u ožalbenom delu delimično preinačena i tuženi obavezan da za izdržavanje deteta plaća mesečni iznos od ukupno 20% redovnih mesečnih novčanih primanja umanjenih za poreze i doprinose za obavezno socijalno osiguranje.
U preostalom delu, za iznos izdržavanja do traženih 35% redovnih novčanih mesečnih primanja, Vrhovni sud nalazi da je zahtev neosnovan i previsoko postavljen, imajući u vidu da se celokupna obaveza izdržavanja ne može prevaliti samo na jednog roditelja, zbog čega je u tom delu revizija tužilje odbijena. Revizija je odbijena i u delu odluke o troškovima postupka, jer je pravilno odlučeno primenom člana 207. Porodičnog zakona. O naknadi troškova postupka u vezi sa porodičnim odnosima sud odlučuje po slobodnoj oceni, vodeći računa o razlozima pravičnosti. Ishod spora nije uslovljavajući za odluku o troškovima postupka u parnicama ove vrste. Po principu pravičnosti, ocenjeno je da nema mesta dosudi naknade troškova postupka.
Iz navedenih razloga, Vrhovni sud je primenom člana 416. stav 1. delimično usvojio reviziju tužilje i odlučio kao u izreci.
Kako je tužilja ostvarila delimičan uspeh u postupku po reviziji u neznatnom delu, to je odbijen njen zahtev za naknadu troškova revizijskog postupka i primenom člana 165. ZPP odlučeno kao u stavu drugom izreke presude.
Predsednik veća - sudija
Jelica Bojanić Kerkez s.r.
Za tačnost otpravka
Zamenik upravitelja pisarnice
Milanka Ranković