Rev 12544/2023 3.19.1.25.1.4; posebna revizija

Republika Srbija
VRHOVNI SUD
Rev 12544/2023
25.06.2024. godina
Beograd

Vrhovni sud, u veću sastavljenom od sudija: Dragane Marinković, predsednika veća, Marine Milanović, Zorice Bulajić, Vesne Stanković i Radoslave Mađarov, članova veća, u parnici tužilje AA iz ..., čiji je punomoćnik Suzana Vasiljević, advokat iz ..., protiv tuženih BB iz ... i VV iz ..., čiji je zajednički punomoćnik Stanimir Radosavljević, advokat iz ..., radi utvrđenja, odlučujući o izjavljenoj protiv presude Višeg suda u Prokuplju Gž 911/22 od 22.12.2022. godine, u sednici održanoj 25.06.2024. godine, doneo je

R E Š E NJ E

NE PRIHVATA SE odlučivanje o reviziji reviziji tuženog VV izjavljenoj protiv presude Višeg suda u Prokuplju Gž 911/22 od 22.12.2022. godine, kao izuzetno dozvoljenoj.

ODBACUJE SE kao nedozvoljena revizija reviziji tuženog VV izjavljena protiv presude Višeg suda u Prokuplju Gž 911/22 od 22.12.2022. godine.

O b r a z l o ž e nj e

Presudom Osnovnog suda u Kuršumliji P 945/2021 od 04.02.2022. godine, ispravljenom rešenjem istog suda P 945/2021 od 21.03.2022. godine, stavom prvim izreke, delimično je usvojen tužbeni zahtev i iz ostavinske mase iza pok.GG, bivšeg iz ..., izdvojena iz zaostavštine novčana sredstva na ime GG koja se nalaze kod „Banka Poštanska Štedionica“ AD Beograd i kod „Komercijalne banke“ AD Beograd na deviznom štednom računu bliže opisanom u ovom stavu izreke, što su tuženi dužni da priznaju i trpe da se tužilja po osnovu ove presude upiše kao vlasnik ovih novčanih sredstava. Stavom drugim izreke, odbijen je tužbeni zahtev kojim je tužilja tražila da se iz ostavinske mase iza pok.GG, bivšeg iz ..., izdvoje iz zaostavštine novčana sredstva na ime GG koja se nalaze kod „Banka Poštanska Štedionica“ AD Beograd na dinarskom tekućem računu bliže opisanom u ovom stavu izreke i putnička vozila bliže opisana u ovom stavu izreke. Stavom trećim izreke, utvrđeno je pravo svojine tužilje na deviznom štednom računu i deviznim novčanim sredstvima bliže navedenim u ovom stavu izreke. Stavom četvrtim izreke, odbijen je tužbeni zahtev da se utvrdi pravo svojine tužilje na dinarskom tekućem računu i putničkim vozilima bliže navedenim u ovom stavu izreke. Stavom petim izreke, tuženi su obavezani da tužilji isplate troškove parničnog postupka od 12.800,00 dinara. Stavom šestim izreke, obavezan je je tuženi VV da tužilji isplati troškove parničnog postupka od 76.500,00 dinara.

Presudom Višeg suda u Prokuplju Gž 911/22 od 22.12.2022. godine, odbijena je žalba tuženog VV i prvostepena presuda potvrđena u stavu prvom, trećem i petom izreke u odnosu na ovog tuženog.

Protiv pravnosnažne drugostepene presude, tuženi VV je blagovremeno izjavio reviziju zbog pogrešne primene materijalnog prava sa predlogom da se o reviziji odlučuje kao izuzetno dozvoljenoj, na osnovu člana 404. Zakona o parničnom postupku.

Prema članu 404. stav 1. Zakona o parničnom postupku („Službeni glasnik RS“, br. 72/11...18/20 i 10/23 – drugi zakon), revizija je izuzetno dozvoljena zbog pogrešne primene materijalnog prava i protiv drugostepene presude koja ne bi mogla da se pobija revizijom, ako je po oceni Vrhovnog suda potrebno da se razmotre pravna pitanja od opšteg interesa ili pravna pitanja u interesu ravnopravnosti građana, radi ujednačavanja sudske prakse, kao i ako je potrebno novo tumačenje prava (posebna revizija). O dozvoljenosti i osnovanosti posebne revizije odlučuje Vrhovni kasacioni sud u veću od pet sudija.

Po oceni Vrhovnog suda uslovi za primenu instituta izuzetno dozvoljene revizije iz člana 404. stav 1. ZPP u konkretnom slučaju nisu ispunjeni. Imajući u vidu vrstu spora i sadržinu tražene sudske zaštite, način presuđenja i razloge koje su nižestepeni sudovi dali za svoje odluke, u konkretnom slučaju ne postoji potreba za razmatranjem pravnih pitanja od opšteg interesa ili pravnih pitanja u interesu ravnopravnosti građana. Tuženi VV u reviziji nije pružio dokaze o postojanju različitih odluka u istoj činjeničnoj i pravnoj situaciji kao u konkretnom slučaju i suprotnom presuđenju sudova, pa nije ispunjen zakonski uslov koji se odnosi na potrebu za ujednačavanjem sudske prakse. Obrazloženje pobijanih odluka u skladu je sa postojećom sudskom praksom u tumačenju i primeni materijalnog prava, a navodima revizije se osporava utvrđeno činjenično stanje što u postupku po reviziji nije dozvoljeno na osnovu člana 407. stav 2. ZPP. Pored toga, ukazivanje revidenta na propust drugostepenog suda da obrazloži žalbene navode, kao i da je izreka presude nerazumljiva ima značaj bitnih povreda odredaba parničnog postupka, što ne predstavlja dozvoljen razlog za izjavljivanje posebne revizije.

Iz iznetih razloga, odlučeno je kao u prvom stavu izreke.

Ispitujući dozvoljenost revizije u smislu člana 410. stav 2. tačka 5. u vezi člana 479. stav 6. Zakona o parničnom postupku, Vrhovni sud je našao da revizija nije dozvoljena.

Odredbom člana 468. stav 1. ZPP, propisano je da se sporovima male vrednosti smatraju sporovi u kojima se tužbeni zahtev odnosi na potraživanje u novcu koje ne prelazi dinarsku protivvrednost 3.000 evra po srednjem kursu NBS na dan podnošenja tužbe, a stavom 4. istog člana da se kao sporovi male vrednosti smatraju i sporovi u kojima predmet tužbenog zahteva nije novčani iznos, a vrednost predmeta spora koju je tužilac u tužbi naveo ne prelazi iznos iz stava 1. ovog člana (član 33. stav 2). Odredbom člana 479. stav 6. ZPP, propisano je da protiv odluke drugostepenog suda kojom je odlučeno u sporu male vrednosti revizija nije dozvoljena.

Tužba radi utvrđenja prava svojine na sredstvima na računu banke i vozilima i izdvajanja iz zaostavštine podneta je 12.03.2018. godine. Vrednost predmeta spora je 10.000,00 dinara.

Kako je pobijanom drugostepenom presudom odlučeno u sporu male vrednosti u kome je prema članu 479. stav 6. ZPP isključeno pravo na izjavljivanje revizije, to revizija tuženog VV nije dozvoljena.

Na osnovu člana 413. ZPP, Vrhovni sud je odlučio kao u stavu drugom izreke.

Predsednik veća – sudija

Dragana Marinković,s.r.

Za tačnost otpravka

zamenik upravitelja pisarnice

Milanka Ranković