![](/sites/default/files/grb-srb-mali.jpg)
Republika Srbija
VRHOVNI SUD
Rev 13945/2023
05.07.2023. godina
Beograd
U IME NARODA
Vrhovni sud, u veću sastavljenom od sudija: Zvezdane Lutovac, predsednika veća, Ivane Rađenović i Vladislave Milićević, članova veća, u parnici tužilje AA iz ..., sa boravištem u ..., čiji je punomoćnik Željka Tomljenović, advokat iz ..., protiv tuženog BB iz ..., čiji je punomoćnik mr Nikola Jasika, advokat iz ..., radi zaštite od nasilja u porodici, odlučujući o reviziji tuženog izjavljenoj protiv presude Apelacionog suda u Novom Sadu Gž2 50/23 od 07.02.2023. godine, u sednici održanoj 05.07.2023. godine, doneo je
P R E S U D U
ODBIJA SE kao neosnovana revizija tuženog izjavljena protiv presude Apelacionog suda u Novom Sadu Gž2 50/23 od 07.02.2023. godine.
O b r a z l o ž e nj e
Presudom Osnovnog suda u Staroj Pazovi P2 342/22 od 22.11.2022. godine, stavom prvim izreke, delimično je usvojen tužbeni zahtev tužilje AA iz ..., Ulica ... br. .., pa je zabranjeno tuženom BB iz ..., da se približava tužilji, sada sa boravištem u ... Ulica ... br. .., na udaljenosti manjoj od 100 metara i naloženo mu da se uzdržava od približavanja tužilji na ovoj udaljenosti, sve pod pretnjom prinudnog izvršenja. Stavom drugim izreke, zabranjeno je tuženom da pristupi u prostoru oko mesta stanovanja tužilje na udaljenosti manjoj od 100 metara od mesta stanovanja, i naloženo mu da se uzdržava od pristupanja u ovaj prostor, pod pretnjom prinudnog izvršenja. Stavom trećim izreke, zabranjeno je tuženom da na bilo koji način uznemirava tužilju i naloženo mu da se uzdrži od svakog drskog, bezobzirnog i zlonamernog ponašanja koje može ugroziti njenu bezbednost, telesni integritet, duševno zdravlje i spokojstvo. Stavom četvrtim izreke, odbijen je kao neosnovan tužbeni zahtev tužilje kojim je traženo da se tuženi odmah iseli iz porodične stambene zgrade u ..., u Ulici ... br. .. . Stavom petim izreke, konstatovano je da se mera zaštite od nasilja u porodici određuju na period od 12 meseci i mogu biti produžavane sve dok ne prestanu razlozi zbog kojih su određene. Stavom šestim izreke, odlučeno je da se vreme provedeno u pritvoru, kao i lišenje slobode u vezi sa krivičnim delom, uračunava u vreme trajanja mere zaštite od nasilja. Stavom sedmim izreke, obavezan je tuženi da tužilji isplati troškove parničnog postupka u iznosu od 85.550,00 dinara.
Presudom Apelacionog suda u Novom Sadu Gž2 50/23 od 07.02.2023. godine, stavom prvim izreke, odbijena je kao neosnovana žalba tuženog i potvrđena prvostepena presuda u usvajajućem delu. Stavom drugim izreke, odbijen je zahtev tuženog za naknadu troškova drugostepenog postupka.
Protiv pravnosnažne presude donete u drugom stepenu, tuženi je blagovremeno izjavio reviziju iz svih zakonskih razloga.
Vrhovni sud je ispitao pobijanu presudu na osnovu člana 408. Zakona o parničnom postupku – ZPP („Službeni glasnik RS“, br. 72/11 ... 18/20) u vezi sa članom 208. Porodičnog zakona („Službeni glasnik RS“, br. 18/05...6/15) i utvrdio da revizija tuženog nije osnovana.
U postupku nije učinjena bitna povreda odredaba parničnog postupka iz člana 374. stav 2. tačka 2. ZPP, na koju revizijski sud pazi po službenoj dužnosti.
Prema utvrđenom činjeničnom stanju, parnične stranke su u braku od 2008. godine, iz koga imaju jedno zajedničko maloletno dete, ćerku VV, rođenu ...2014. godine. Tuženi je prema tužilji u dužem vremenskom periodu ispoljavao različite vidove nasilja (psihičko, fizičko, seksualno), koje je tužilja prijavljivala nadležnim institucijama, zbog čega su tuženom izricane hitne mere u odnosu na tužilju, koje je kršio, tako da je jedno vreme proveo i u zatvoru. Tužilja se sa detetom iselila iz kuće u kojoj su stranke živeli u ... 2022. godine jer joj je isključena struja i od tada sa detetom živi kod svoje majke. Policijska stanica Stara Pazova je tuženom 18.11.2021. godine izrekla hitnu meru zbog nasilja izvršenog na štetu tužilje, koja mera je produžena rešenjem Osnovnog suda u Staroj Pazovi, a tuženom je određen pritvor. Presudom Osnovnog suda u Staroj Pazovi 1Spk 92/21 od 08.12.2021. godine, prihvaćen je sporazum o priznanju krivičnog dela zaključen između OJT i tuženog, te je utvrđeno da je tuženi kriv što je dana 17.11.2021. godine, u ... u stanu tašte GG udario tužilju rukom stisnutom u pesnicu u predelu glave i grudnog koša, kojom prilikom je tužilja pretrpela povredu u vidu hematoma na levom ramenu, na glavi čeono sa leve strane i nagnječenje grudne kosti, pa mu je izrečena uslovna osuda i utvrđena kazna zatvora od 6 meseci ako u roku od 2 godine po pravnosnažnosti presude ne učini novo krivično delo i izrečena mu je mera zabrane prilaska tužilji na udaljenosti manjoj od 20 metara i komunikacije sa tužiljom u trajanju od 1 godine.
Nakon toga, parnične stranke su obnovile zajednicu. Tuženi je i dalje bio nasilan, tužilja se obraćala organu starateljstva, obaveštena je policija, u vezi sa čime nije došlo do izricanja hitnih mera. Policijska stanica Stara Pazova je 11.08.2022. godine, ponovo izrekla tuženom hitne mere zabrane prilaska i kontaktiranja tužilje, koje su od strane Osnovnog suda u Staroj Pazovi produžene na period od 30 dana, a tuženom je određen pritvor. Presudom Osnovnog suda u Staroj Pazovi Spk 51/22 od 25.08.2022. godine, prihvaćen je sporazum o priznanju krivičnog dela zaključen između OJT i tuženog, te je utvrđeno da je kriv što je neutvrđenog dana u julu mesecu 2022. godine, u ..., u Ulici ... broj .., udario tužilju nogom u predelu leve noge, nakon čega je rukama stiskao za vrat i odgurnuo na zid, kojom prilikom je tužilja pretrpela povredu u vidu hematoma iznad levog kolena i oderotine veličine 6 cm, na leđima desno, zbog čega mu je utvrđena kazna zatvora od 8 meseci, opozvana uslovna osuda i utvrđena kazna od 6 meseci zatvora, te mu je utvrđena jedinstvena kazna u trajanju od 1 godine i određeno da će se ista izdržavati u prostorijama u kojima stanuje u ..., u Ulici ..., uz primenu elektronskog nadzora. Tuženom je izrečena i mera zabrane prilaska tužilji na udaljenosti manjoj od 20 metara i komunikacije sa tužiljom u trajanju od 2 godine.
Nakon izrečenih mera, tuženi se preselio u ..., pa je dana 06.10.2022. godine prekršio izrečene mere bezbednosti tako što je na autobuskoj stanici u ... prišao tužilji koja je bila sa maloletnom ćerkom, vikao na nju i vređao je u prisustvu maloletnog deteta. Ovaj događaj tužilja nije prijavila policiji, već je narednog dana došla u Centar za socijalni rad Stara Pazova na razgovor u zakazanom terminu kada je navela šta se desilo, a tom prilikom je upućena da događaj prijavi policiji. Povodom prijave tužilje, rešenjem Osnovnog suda u Staroj Pazovi K 645/22 od 08.10.2022. godine, tuženom je odrđen pritvor, koji mu je rešenjem istog suda Kv 927/22 od 19.10.2022. godine produžen do 18.11.2022. godine. Protiv tuženog je u toku krivični postupak zbog kršenja zabrane utvrđene merom bezbednosti na štetu ovde tužilje.
Tužilja oseća strah u odnosu na tuženog jer nasilje traje duži niz godina. U toku je brakorazvodna parnica. Tužilja je sa detetom do ..2022. godine boravila u kući u ..., kada joj je po zahtevu tuženog i njegove majke isključena struja. Prema nalazu i mišljenju Centra za socijalni rad u interesu je tužilje da se odrede predložene mere zaštite tužilje zabranom tuženom da prilazi tužilji na udaljenosti manjoj od 100 metara, zabranom prilaska stanu tužilje na istoj udaljenosti, kao i zabranom daljeg uznemiravanja tužilje, a da nije celishodno određivane mere iseljenja tuženog iz kuće na adresi u ..., u Ulici ... br. .. .
Po oceni Vrhovnog suda, nižestepeni su polazeći od utvrđenog činjeničnog stanja, pravilno primenili materijalno pravo određivanjem navedenih mera zaštite od nasilja u porodici.
Nasilje u porodici definisano je članom 197. Porodičnog zakona, tako što je u stavu 1. propisano da se pod nasiljem u porodici podrazumeva ponašanje kojim jedan član porodice ugrožava telesni integritet, duševno stanje i spokojstvo drugog člana porodice, dok su u stavu drugom navedeni karakteristični vidovi nasilja u porodici koji se u praksi najčešće ispoljavaju, uz određenje da se nasiljem u porodici smatra svako drsko, bezobzirno i zlonamerno ponašanje koje jedan član porodice ispoljava prema drugom članu porodice. Drskost, bezobzirnost i zlonamernost su upravo komponente nasilja u porodici i njegova suštinska obeležja koja ga jasno razlikuju od dozvoljenog ponašanja, pri čemu se radi o pravnim standardima čiju sadržinu sud utvrđuje svojim sudom vrednosti imajući u vidu sve objektivne i subjektivne, kao i specifične okolnosti svakog konkretnog slučaja.
Prema članu 198. stav 1. Porodičnog zakona protiv člana porodice koji vrši nasilje sud može odrediti jednu ili više mera zaštite od nasilja u porodici kojim se privremeno zabranjuje ili ograničava održavanje ličnih odnosa sa drugim članovima porodice.
Nasilje u porodici podrazumeva svako ponašanje koje odstupa od standarda uobičajenog ophođenja i kontaktiranja sa članovima porodice, pri čemu je sud dužan da pokaže „nultu toleranciju“ na nasilje što podrazumeva da svako ponašanje koje odstupa od standarda normalnog ophođenja i komuniciranja sa članovima porodice mora se kvalifikovati kao drsko, bezobzirno, odnosno zlonamerno ponašanje.
U konkretnom slučaju ispoljeno ponašanje tuženog prema tužilji dana 17.11.2021. godine, u ..., u stanu njegove tašte (kada je rukom stisnute pesnice udario tužilju u predelu glave i grudnog koša), jula meseca 2022. godine u ..., u Ulici ... br. .. (kada je nogom udario tužilju u predelu leve noge i potom rukama stiskao za vrat i odgurnuo na zid) i dana 06.10.2022. godine, na autobuskoj stanici u ... (kada je vikao i vređao tužilju u prisustvu maloletnog deteta), ima sve elemente nasilja u porodici u smislu navedene zakonske odredbe. Kod izloženog, izrečene mere zaštite odgovaraju stepenu ispoljenog nasilja i imaju za cilj, pored sprečavanja budućeg uznemiravanja i ponavljanja nasilja, i preventivne razloge, kao i obezbeđenje spokojstva i bezbednosti žrtve.
Navodima revizije osporava se pravilnost primene materijalnog prava, a zapravo se navodi revizije odnose na to da se radi o presuđenoj stvari, da je trajanje izrečenih mera zaštite od nasilja u porodici određeno na godinu dana, dok je krivičnom presudom vreme trajanja mere bezbednosti određeno na dve godine, što je duplo duže od mere iz građanskog postupka, čime je učinjena bitna povreda odredaba parničnog postupka iz člana 374. stav 2. tačka 10. ZPP. Suprotno ovakvim navodima revizije, ne radi se o pravnosnažno presuđenoj stvari jer se pobijanom drugostepenom presudom pruža zaštita oštećenom po Porodičnom zakonu kao posebnom zakonu koji reguliše zaštitu od nasilja u porodici, dok se mere bezbednosti u krivičnom postupku određuju po odredbama Krivičnog zakona.
Na osnovu člana 414. stav 1. ZPP Vrhovni sud je odlučio kao u izreci.
Predsednik veća – sudija
Zvezdana Lutovac, s.r.
Za tačnost otpravka
Upravitelj pisarnice
Marina Antonić