Rev 16332/2022 3.1.4.17.1.2; zajednička imovina supružnika

Republika Srbija
VRHOVNI SUD
Rev 16332/2022
04.09.2024. godina
Beograd

U IME NARODA

Vrhovni sud, u veću sastavljenom od sudija: Jelice Bojanić Kerkez, predsednika veća, Vesne Stanković i Radoslave Mađarov, članova veća, u parnici tužilje-protivtužene AA iz ..., čiji je punomoćnik Tatjana Mirković, advokat iz ..., protiv tuženog-protivtužioca BB iz ... i tuženog VV iz ..., čiji je punomoćnik Dragan Ninković, advokat iz ..., odlučujući o reviziji tužilje, izjavljenoj protiv presude Apelacionog suda u Beogradu Gž 5446/21 od 09.06.2022. godine, u sednici održanoj 04.09.2024. godine, doneo je

P R E S U D U

ODBIJA SE kao neosnovana revizija tužilje izjavljena protiv presude Apelacionog suda u Beogradu Gž 5446/21 od 09.06.2022. godine u stavu prvom izreke.

O b r a z l o ž e nj e

Presudom Apelacionog suda u Beogradu Gž 5446/21 od 09.06.2022. godine, stavom prvim izreke, odbijena je kao neosnovana žalba tužilje AA i potvrđena presuda Višeg suda u Beogradu P 1099/16 od 26.05.2021. godine u stavovima prvom, drugom, trećem i osmom izreke, kojima je odlučeno da se kao neosnovan odbija tužbeni zahtev da se utvrdi da tužilja ima pravo svojine - udela u visini od 50% na privrednom društvu „Naniks“ DOO Beograd po osnovu zajedničke imovine stečene tokom trajanja bračne zajednice sa prvotuženim BB (stav 1 izreke), da se naloži Agenciji za privredne registre da izvrši upis prava svojine udela u visini od 50% privrednom društvu „Naniks“ DOO Beograd u korist tužilje AA i izvrši brisanje udela od 50% u navedenom društvu na ime drugotuženog VV (stav 2), da se tuženi obaveže da joj na ime zajednički stečene imovine isplati iznos od 25.000 evra sa traženom kamatom kao protivvrednosti ½ suvlasničkog udela na čamcu sa kabinom bliže određenom u izreci (stav 3), da se utvrdi da je tužilja suvlasnik po osnovu zajednički stečene imovine tokom trajanja braka sa ½ dela novčanih sredstava na deviznom računu koji se vodi na ime privrednog društva „Naniks“ DOO Beograd otvorenog kod ... Bank ad Beograd na kome je ovlašćeno lice za podizanje novca BB, partija ... . Stavom drugim izreke drugostepene presude, ukinuta je prvostepena presuda u preostalom delu i predmet vraćen prvostepenom sudu na ponovno suđenje.

Protiv pravnosnažne presude donete u drugom stepenu, u delu kojim je potvrđena prvostepena presuda, tužilja je izjavila blagovremenu reviziju, zbog bitne povrede odredaba parničnog postpuka i pogrešne primene materijalnog prava.

Vrhovni sud je ispitao pravnosnažnu presudu u pobijanom delu primenom odredbe člana 408. u vezi člana 403. stav 2. tačka 2. Zakona o parničnom postupku („Službeni glasnik Republike Srbije“ broj 72/11 ... 10/23) i utvrdio da je revizija tužilje neosnovana.

U postupku donošenja pobijane presude nije učinjena bitna povreda odredaba parničnog postupka iz člana 374. stav 2. tačka 2. ZPP, na koju revizijski sud pazi po službenoj dužnosti, a ni povreda iz stava 1. tog člana zakona, pred drugostepenim sudom, koja bi mogla da utiče na donošenje zakonite i pravilne odluke. Bitna povreda iz člana 374. stav 2. tačka 12. ZPP, na koju se navodima revizije ukazuje, nije predviđena kao revizijski razlog prema članu 407. stav 1. ZPP.

U pobijanom delu drugostepena presuda je zasnovana na činjeničnom stanju koje je prvostepeni sud utvrdio i drugostepeni sud prihvatio kao relevantno činjenično uporište za donetu odluku. U obrazloženju pobijane presude drugostepeni sud je ocenio bitne žalbene navode i naveo razloge koje je uzeo u obzir po službenoj dužnosti, te postupio u skladu sa odredbama člana 396. stav 1. i 2. ZPP.

Prema činjenicama koje su utvrđene i u suštini nisu sporne, tužilja AA i tuženi BB u braku su bili od 10.11.1996. godine do 24.09.2012. godine, kada je njihov brak razveden. U vreme zaključenja braka tužilja nije imala posebne imovine, tuženi BB je u svojini imao putničko vozilo i bio je suosnivač i član PD „Naistehna“ gde je bio zaposlen. Ovo privredno društvo je ugašeno u 2007. godini. Od 1997. godine otpočeto je obavljeno cvećarske delatnosti u zajednici supružnika. U 2008. godini tuženi BB je osnovao privredno društvo „Naniks“ doo. Ovo privredno društvo je poslovalo i ostvarivalo prihode. Novac na računu privrednog društva predstavlja imovinu tog društva. Imovinu privrednog društva čini i čamac koji je privredno društvo „Naniks“ doo kupilo i platilo sredstvima od svog poslovanja. Osnivačka prava na privrednom društvu „Naniks“ doo tuženi BB je preneo tuženom VV.

Kod iznetog stanja stvari, pravilno je presudama nižestepenih sudova odlučeno o neosnovanosti tužbenog zahteva tužilje kojim je tražila da se utvrdi da ima pravo svojine na opredeljenom udelu u privrednom društvu „Naniks“ doo po osnovu sticanja u braku i APR-u naloži upis udela u njenu korist, te utvrdi da je suvlasnik sa udelom u ½ dela na novčanim sredstvima na deviznom računu privrednog društva „Naniks“doo i za isplatu traženog iznosa od 25.000 evra na ime protivvrednosti ½ udela na čamcu sa kabinom. Prema datim razlozima za odbijajuću odluku o ovim zahtevima, tužilja nema mogućnost isticanja stvarno-pravnog zahteva za udeo u privrednom društvu „Naniks“ doo i udela u imovini navedenog privrednog subjekta, čiji je osnivač bio tuženi BB, već može da ima samo obligacioni zahtev prema bivšem supružniku, srazmerno svom učešću u sticanju imovine koja je uneta u imovinu privrednog društva. Imovina privrednog društva odvojena je od imovine osnivača. Osnivačka i upravljačka prava na privrednom društvu pripadaju registrovanom osnivaču, a tužilja to nije. Imovina uneta u privredno društvo kao osnivački ulog jednog supružnika postaje kapital privrednog društva. Dobit privrednog društva predstavlja rezultat rada tog privrednog subjekta, kao pravnog lica i ono odlučuje da li će se dobit ako je ima isplatiti osnivaču ili upotrebiti za drugu svrhu. Osnivačka dobit bi predstavljala prihod od imovine (kapitala), a zajednička imovina supružnika je rezultat zajedničkog rada. Zbog toga nema mesta primeni odredbe člana 171. stav 1. i člana 180. stav 2. Porodičnog zakona, na kojoj odredbi tužilja zasniva svoj zahtev u odnosu na udeo u privrednom društvu i udeo u imovini privrednog društva, kao što su sredstva na računu privrednog društva i čamac na kojem privredno društvo ima pravo svojine jer je kupljen novcem privrednog društva, a ne novcem parničnih stranaka.

Po oceni Vrhovnog suda, revizija nije osnovana u osporavanju pravilnosti primene materijalnog prava od strane nižestepenih sudova.

Odredbom člana 171. stav 1. Porodičnog zakona propisano je da imovina koju su supružnici stekli radom u toku trajanja zajednice života u braku predstavlja njihovu zajedničku imovinu.

U konkretnom slučaju, tužilja ne može steći imovinska niti upravljačka prava u društvu sa ograničenom odgovornošću čiji je osnivač bio samo prvotuženi BB i imovina privrednog društva odvojena od njegove imovine, kao osnivača. Vlasnička i upravljačka prava na osnivačkom ulogu pripadaju registrovanom osnivaču društva sa ograničenom odgovornošću, a tužilja nema status osnivača u jednočlanom društvu sa ograničenom odgovornošću. Eventualno zajednički stečena imovina supružnika uneta u privredno društvo, kao osnivački ulog jednog supružnika (ovde prvotuženog), postala je imovina, odnosno vlasništvo privrednog društva tako što su upisom osnivača preduzeća u registar privrednih subjekata realizovana pravna dejstva osnivačkog akta po kome je izvršen unos imovine, kao osnivačkog uloga preduzeća. Zbog toga, u odnosu na udeo u preduzeću i na imovinu preduzeća, nema mesta primeni citirane odredbe člana 171. stav 1. Porodičnog zakona, na kojoj odredbi tužilja zasniva svoj tužbeni zahtev.

Navodima revizije tužilje o tome da je ona bila u braku sa tuženim kada je osnovano privredno društvo u koje je tuženi uložio njihovu zajedničku imovinu, ne dovodi se u sumnju pravilnost pobijane presude. Zajednički stečena imovina supružnika koja je uneta u privredno društvo postala je imovina tog privrednog društva, pa se na toj imovini isključuju kako vlasnička prava ulagača, tako i njegovog supružnika, koji može po osnovu sticanja u braku zahtevati novčanu protivvrednost uloga srazmerno svom udelu sticanju imovine, a što nije predmet zahteva o kom je pravnosnažno odlučeno.

Zbog toga je ocenjeno da se navodima revizije tužilje neosnovano pobija pravilnost primene materijalnog prava.

Iz iznetih razloga, Vrhovni sud je odluku kao u izreci doneo primenom odredbe člana 414. stav 1. Zakona o parničnom postupku.

Predsednik veća - sudija

Jelica Bojanić Kerkez, s.r.

Za tačnost otpravka

Zamenik upravitelja pisarnice

Milanka Ranković