
Republika Srbija
VRHOVNI SUD
Rev 17960/2024
11.09.2024. godina
Beograd
Vrhovni sud, u veću sastavljenom od sudija: Jelice Bojanić Kerkez, predsednika veća, Vesne Stanković, Radoslave Mađarov, Zorice Bulajić i Dragane Boljević, članova veća, u parnici tužilje AA iz ..., čiji je punomoćnik Željko Pecinjački, advokat iz ..., protiv tužene Republike Srbije, Privredni sud u Beogradu, koju zastupa zakonski zastupnik Državno pravobranilaštvo, Beograd, radi naknade materijalne štete, odlučujući o reviziji tužene izjavljenoj protiv presude Višeg suda u Beogradu Gžrr1 4/24 od 22.02.2024. godine, u sednici održanoj 11.09.2024. godine, doneo je
R E Š E NJ E
DOZVOLJAVA SE odlučivanje o posebnoj reviziji tužene izjavljenoj protiv presude presude Višeg suda u Beogradu Gžrr1 4/24 od 22.02.2024. godine.
UKIDAJU SE presuda Višeg suda u Beogradu Gžrr1 4/24 od 22.02.2024. godine i presuda Trećeg osnovnog suda u Beogradu Prr1 146/22 od 08.06.2023. godine i predmet vraća prvostepenom sudu na ponovno suđenje.
O b r a z l o ž e nj e
Presudom Višeg suda u Beogradu Gžrr1 4/24 od 22.02.2024. godine, odbijena je kao neosnovana žalba tužene i potvrđena presuda Trećeg osnovnog suda u Beogradu Prr1 146/22 od 08.06.2023. godine, kojom je tužena obavezana da tužilji na ime naknade imovinske štete prouzrokovane povredom prava na suđenje u razumnom roku u predmetu Privrednog suda u Beogradu St 268/12 isplati 26.708,21 dinara sa zakonskom zateznom kamatom od 09.12.2022. godine do isplate, kao i da joj nadoknadi parnične troškove od 45.000,00 dinara sa zakonskom zateznom kamatom od izvršnosti presude do isplate. Odbijeni su zahtevi parničnih stranaka za naknadu troškova drugostepenog postupka kao neosnovani.
Protiv pravnosnažne presude donete u drugom stepenu, tužena je, na osnovu odredbi člana 404. ZPP blagovremeno izjavila reviziju, zbog bitne povrede odredaba parničnog postupka i pogrešne primene materijalnog prava.
Vrhovni sud je utvrdio da su ispunjeni uslovi za odlučivanje o izjavljenoj reviziji kao o posebnoj, zbog potrebe ujednačavanja sudske prakse, pa je odluka u stavu prvom izreke doneta na osnovu člana 404. Zakona o parničnom postupku („Službeni glasnik RS“ br. 72/11 ... 10/23).
Ispitujući pobijanu presudu u smislu člana 408. ZPP, Vrhovni sud je utvrdio da je revizija osnovana.
U postupku donošenja pobijane presude nije učinjena bitna povreda odredaba parničnog postupka iz člana 374. stav 2. tačka 2. ZPP, na koju revizijski sud pazi po službenoj dužnosti, a revizijom se ne konkretizuju druge bitne povrede odredaba parničnog postupka zbog kojih se revizija može izjaviti po članu 407. ZPP.
Prema utvrđenom činjeničnom stanju, tužilji je rešenjem Privrednog suda u Beogradu R4 St 326/22 od 21.03.2022. godine utvrđena povreda prava na suđenje u razumnom roku u predmetu tog suda St 268/12 i naloženo stečajnom sudiji da preduzme neophodne mere kako bi se unovčila stečajna masa stečajnog dužnika. Prema sadržini tog rešenja tužilji je u stečajnom postupku koji se vodi nad „Navip“ a.d. Zemun, zaključkom od 17.12.2013. godine priznato potraživanje iz radnog odnosa od 36.300,00 dinara, od čega joj nije namiren iznos čiju isplatu zahteva u ovoj parnici. Kapital stečajnog dužnika privatizovan je 2005. godine.
Sa polazištem na ovako utvrđene činjenice nižestepeni sudovi usvajaju postavljeni tužbeni zahtev za naknadu štete s pozivom na odredbe članova 1, 2, 3, 22. i 31. Zakona o zaštiti prava na suđenje u razumnom roku („Službeni glasnik RS“ br. 40/2015 i 92/2023), te članova 154, 155, 172. i 185. Zakona o obligacionim odnosima. Sudovi su stanovišta da tužilja osnovano zahteva naknadu štete pošto potraživanje proizilazi iz radnog odnosa, stečajni dužnik je osnovan kao društveno preduzeće rešenjem Vlade NR Srbije od 06.04.1950. godine, pa činjenica da je njegov kapital privatizovan 2005. godine ne isključuje obavezu tužene države da nadoknadi štetu u situaciji kada je utvrđena povreda prava na suđenje u razumnom roku, a poslodavac tužilje nije imao dovoljan stepen institucionalne i radne samostalnosti u odnosu na državu.
Po stanovištu Vrhovnog suda, nižestepeni sudovi su nepravilno primenili materijalno pravo, zbog čega je izostalo utvrđenje svih bitnih činjenica.
Na sednici Građanskog odeljenja Vrhovnog kasacionog suda održanoj 02.11.2018. godine donet je Zaključak o odgovornosti Republike Srbije za naknadu materijalne štete nastale zbog neizvršenja pravnosnažnih sudskih odluka, koji je dopunjen na sednici održanoj 27.09.2019. godine. Po ovom zaključku, Republika Srbija odgovara za materijalnu štetu nastalu zbog potpunog ili delimičnog neizvršenja pravnosnažnih i izvršnih sudskih odluka, odnosno u stečaju utvrđenih potraživanja zaposlenih iz radnog odnosa, koja su bez njihove krivice ostala neizvršena i u postupku stečaja vođenim nad stečajnim dužnikom sa većinskim društvenim ili državnim kapitalom, uz uslov da je prethodno utvrđena povreda prava na suđenje u razumnom roku. U pogledu izvršnih dužnika koji ne spadaju u napred navedenu kategoriju, već se radi o fizičkim licima ili pravnim licima koja nisu osnovana na bazi društvenog ili državnog kapitala, svakako je nužno utvrđivati uzročno-posledičnu vezu između povrede prava na suđenje u razumnom roku i nenaplaćenog potraživanja, te utvrđivati da je upravo isključivi razlog nemogućnosti naplate tih potraživanja neadekvatno postupanje suda. Nužno je dokazati da je dužnik u trenutku pokretanja postupka za naplatu imao dovoljno novčanih sredstava u imovini i da je poštujući redosled isplate mogao da se naplati da je sud efikasno postupao i preduzimao delotvorne radnje u cilju naplate propisane odgovarajućim zakonom o izvršenju.
Polazeći od napred navedenog Zaključka koji je donet u svrhu ujednačavanja sudske prakse, a koji predviđa pod kojim uslovima postoji objektivna odgovornost države za naknadu štete, prvostepeni sud je propustio da utvrdi u kom vremenskom periodu je nastalo nenamireno potraživanje tužilje iz radnog odnosa, koje je predmet ove parnice. Pošto stečajni dužnik više nije subjekat koji posluje društvenim ili državnim kapitalom, relevantno je da li su potraživanja iz radnog odnosa nastala pre nego što je izvršena prodaja društvenog kapitala ili nakon toga. Po napred pomenutom Zaključku, država nakon privatizacije društvenog kapitala odgovara po opštim pravilima o deliktnoj građanskoj odgovornosti, pa za slučaj da potraživanje potiče iz perioda nakon privatizacije, neophodno je utvrđenje da li sporna šteta stoji u uzročno-posledičnoj vezi sa utvrđenom povredom prava na suđenje u razumnom roku.
U ponovljenom postupku, prvostepeni sud će ponovo odlučiti o troškovima celog postupka u smislu člana 165. stav 3. ZPP.
Iz iznetih razloga, na osnovu člana 416. stav 2. ZPP, odlučeno je kao u stavu drugom izreke.
Predsednik veća – sudija
Jelica Bojanić Kerkez,s.r.
Za tačnost otpravka
Zamenik upravitelja pisarnice
Milanka Ranković