Republika Srbija
VRHOVNI SUD
Rev 18487/2023
21.02.2024. godina
Beograd
Vrhovni sud, u veću sastavljenom od sudija: Jelice Bojanić Kerkez, predsednika veća, Vesne Stanković, Radoslave Mađarov, Marine Milanović i Zorice Bulajić, članova veća, u parnici tužioca AA iz ..., čiji je punomoćnik Miloš Petrović, advokat iz ..., protiv tuženog BB iz ..., čiji je punomoćnik Ivan Cenić, advokat iz ..., radi naknade štete, odlučujući o reviziji tužioca izjavljenoj protiv presude Višeg suda u Leskovcu Gž 1624/22 od 14.03.2023. godine, u sednici održanoj 21.02.2024. godine, doneo je
R E Š E NJ E
NE DOZVOLJAVA SE odlučivanje o reviziji tužioca izjavljenoj protiv presude Višeg suda u Leskovcu Gž 1624/22 od 14.03.2023. godine, kao izuzetno dozvoljenoj.
ODBACUJE SE, kao nedozvoljena, revizija tužioca izjavljena protiv presude Višeg suda u Leskovcu Gž 1624/22 od 14.03.2023. godine.
O b r a z l o ž e nj e
Presudom Osnovnog suda u Leskovcu P 11915/20 od 05.04.2022. godine, stavom prvim izreke, usvojen je tužbeni zahtev tužioca i tuženi obavezan da mu na ime naknade materijalne štete isplati iznos od 96.000,00 dinara sa zakonskom zateznom kamatom od 25.02.2020. godine do isplate. Stavom drugim izreke, odbijen je deo tužbenog zahteva kojim je na dosuđeni iznos naknade štete tužilac zahtevao isplatu zakonske zatezne kamate za period od podnošenja tužbe do smanjenja tužbenog zahteva. Stavom trećim izreke, tužilac je obavezan da tuženom na ime naknade troškova postupka isplati iznos od 204.080,00 dinara sa zakonskom zateznom kamatom od izvršnosti do isplate. Stavom četvrtim izreke, odbijen je zahtev za isplatu zakonske zatezne kamate na dosuđeni iznos troškova postupka za period od pravnosnažnosti presude do njene izvršnosti.
Presudom Višeg suda u Leskovcu Gž 1624/22 od 14.03.2023. godine, stavom prvim izreke, preinačena je prvostepena presuda u stavu prvom izreke, tako što je odbijen tužbeni zahtev tužioca kojim je tražio da mu tuženi na ime naknade materijalne štete isplati iznos od 96.000,00 dinara sa zakonskom zateznom kamatom od 25.02.2020. godine do isplate. Stavom drugim izreke, prvostepena presuda je preinačena u stavu trećem izreke, tako što je tužilac obavezan da tuženom naknadi troškove postupka u iznosu od 236.820,00 dinara sa zakonskom zateznom kamatom od izvršnosti do isplate. Stavom trećim izreke, konstatovano je da je prvostepena presuda ostala neizmenjena u stavu drugom i četvrtom izreke.
Protiv navedene pravnosnažne presude donete u drugom stepenu reviziju je blagovremeno izjavio tužilac, iz čije sadržine proizlazi da istu pobija zbog pogrešno i nepotpuno utvrđenog činjeničnog stanja i pogrešne primene materijalnog prava, pozivajući se na odredbu člana 404. Zakona o parničnom postupku („Službeni glasnik RS“ br. 72/2011...10/23, u daljem tekstu: ZPP).
Prema odredbi člana 404. stav 1. ZPP revizija je izuzetno dozvoljena zbog pogrešne primene materijalnog prava i protiv drugostepene presude koja ne bi mogla da se pobija revizijom, ako je po oceni Vrhovnog suda potrebno da se razmotre pravna pitanja od opšteg interesa ili pravna pitanja u interesu ravnopravnosti građana, radi ujednačavanja sudske prakse, kao i ako je potrebno novo tumačenje prava (posebna revizija).
U ovoj pravnoj stvari pravnosnažnom presudom odlučeno je o tužbenom zahtevu za naknadu materijale štete, tako što je isti odbijen s pozivom na članove 615. i 616. Zakona o obligacionim odnosima, u činjenično-pravnoj situaciji da je tuženi po osnovu ugovora o delu za tužioca izveo građevinske radove zidanja odžaka, da su radovi završeni u oktobru 2016. godine, a tužilac decembra iste godine otkrio nedostatke, koje je prijavio tuženom, ali kako je tužbu podneo 27.12.2018. godine, to je protekao rok od godinu dana od dana učinjenog obaveštenja, u kom roku je svoje pravo mogao ostvariti u sudskom postupku .
Imajući u vidu sadržinu tražene pravne zaštite i razloge na kojima su zasnovane presude nižestepenih sudova, kao i navode iznete u reviziji, Vrhovni sud je ocenio da u konkretnom slučaju ne postoji potreba za razmatranjem pravnih pitanja od opšteg interesa ili u interesu ravnopravnosti građana, kao ni potreba ujednačavanja sudske prakse ili novog tumačenje prava. U parnicama sa tužbenim zahtevom za naknadu štete primena materijalnog prava je uslovljena utvrđenim činjeničnim stanjem. Utvrđeno činjenično stanje ne može se osporavati u postupku po reviziji, ni kada je redovna revizija dozvoljena (član 407. stav 2. ZPP). To svakako ne može biti razlog za izjavljivanje posebne revizije, čija je dozvoljenost uslovljena ispunjenjem dodatnih zakonskih uslova koji se odnose isključivo na primenu materijalnog prava. U konkretnom slučaju, o zahtevu je odlučeno primenom odgovarajućeg instituta materijalnog prava. Revizijom se ne ukazuje da je odstupljeno od sudske prakse u primeni instituta naknade materijalne štete, mimo kojeg nema potrebe za razmatranjem drugih pravnih pitanja.
Kako na osnovu iznetog proizlazi da u konkretnom slučaju nisu ispunjeni uslovi iz člana 404. stava 1. ZPP, Vrhovni sud je odlučio kao u stavu prvom izreke.
Ispitujući dozvoljenost revizije u smislu člana 410. stav 2. tačka 5. ZPP, Vrhovni sud je našao da revizija nije dozvoljena.
Odredbom člana 468. stav 1. i 4. ZPP, propisano je da se sporovima male vrednosti smatraju sporovi u kojima se tužbeni zahtev odnosi na potraživanje u novcu koje ne prelazi dinarsku protivvrednost 3.000 evra po srednjem kursu NBS na dan podnošenja tužbe, kao i sporovi u kojima predmet tužbenog zahteva nije novčani iznos, a vrednost predmeta spora koju je tužilac u tužbi naveo ne prelazi iznos iz stava 1. ovog člana (član 33. stav 2).
Odredbom člana 479. stav 6. ZPP propisano je da protiv odluke drugostepenog suda kojom je odlučeno u sporu male vrednosti revizija nije dozvoljena.
Tužba radi naknade štete podneta je dana 27.12.2018. godine. Vrednost predmeta spora je 96.000,00 dinara i postupak je vođen po pravilima o sporu male vrednosti.
Kako je pobijanom drugostepenom presudom odlučeno u sporu male vrednosti u kome je prema članu 479. stav 6. ZPP isključeno pravo na izjavljivanje revizije, to revizija tužene nije dozvoljena.
Na osnovu člana 413. ZPP, odlučeno je kao u stavu drugom izreke.
Predsednik veća - sudija
Jelica Bojanić Kerkez s.r.
Za tačnost otpravka
Zamenik upravitelja pisarnice
Milanka Ranković