Republika Srbija
VRHOVNI SUD
Rev 19358/2023
30.08.2023. godina
Beograd
Vrhovni sud, u veću sastavljenom od sudija: Jelice Bojanić Kerkez, predsednika veća, Vesne Stanković, Radoslave Mađarov, Branke Dražić i Zorice Bulajić, članova veća, u parnici tužilje AA iz ..., čiji je punomoćnik Bojan Dimitrijević, advokat iz ..., protiv tuženih Javno stambeno preduzeće „Kragujevac“ iz Kragujevca i Grada Kragujevca, čiji je zajednički zastupnik Gradsko javno pravobranilaštvo Grada Kragujevca, iz Kragujevca, radi naknade štete, odlučujući o reviziji tužilje izjavljenoj protiv rešenja Višeg suda u Kragujevcu Gž 1435/21 od 08.08.2022. godine, u sednici veća održanoj 30.08.2023. godine, doneo je
R E Š E NJ E
NE DOZVOLJAVA SE odlučivanje o reviziji tužilje izjavljenoj protiv rešenja Višeg suda u Kragujevcu Gž 1435/21 od 08.08.2022. godine, kao izuzetno dozvoljenoj.
ODBACUJE SE kao nedozvoljena revizija tužilje izjavljena protiv rešenja Višeg suda u Kragujevcu Gž 1435/21 od 08.08.2022. godine.
O b r a z l o ž e nj e
Presudom na osnovu priznanja Osnovnog suda u Kragujevcu P 9979/20 od 04.12.2020. godine, stavom prvim izreke, usvojen je tužbeni zahtev i obavezani su tuženi da solidarno isplate tužilji naknadu koja joj je naplaćena za vođenje matične evidencije za nepokretnost na označenoj adresi u periodu od 01.10.2017. godine do 30.06.2020. godine, u iznosu od po 49,00 dinara mesečno, sa pripadajućom zakonskom zateznom kamatom na svaki mesečni iznos počev od 15. u mesecu za prethodni mesec do isplate. Stavom drugim izreke, obavezani su tuženi da tužilji naknade troškove parničnog postupka u iznosu od 6.000,00 dinara. Stavom trećim izreke, odbijen je zahtev zastupnika tuženih da tužilja tuženima naknadi troškove parničnog postupka kao neosnovan.
Rešenjem Višeg suda u Kragujevcu Gž 1435/21 od 08.08.2022. godine, preinačeno je rešenje o troškovima postupka sadržano u stavu drugom i trećem izreke navedene prvostepene presude, tako da je odlučeno da se obavezuje tužilja da tuženima naknadi troškove parničnog postupka u iznosu od 9.000,00 dinara.
Protiv pravnosnažnog rešenja o troškovima postupka, tužilja je blagovremeno izjavila reviziju, zbog bitne povrede odredaba parničnog postupka i pogrešne primene materijalnog prava, sa predlogom da se o reviziji odluči kao o izuzetno dozvoljenoj, primenom člana 404. Zakona o parničnom postupku.
Tuženi su blagovremeno podneli odgovor na reviziju.
Vrhovni sud je na osnovu člana 404. stav 2. Zakona o parničnom postupku – ZPP („Službeni glasnik RS“ br. 72/11 ... 18/20), ocenio da nema mesta odlučivanju o reviziji kao izuzetno dozvoljenoj na osnovu odredbe stava 1. tog člana, s obzirom da ne postoji potreba da se razmotre pravna pitanja od opšteg interesa ili u interesu ravnopravnosti građana, ujednačavanja sudske prakse, kao ni novog tumačenja prava.
O troškovima postupka u ovoj pravnoj stvari je odlučeno u skladu sa stavom zastupljenim u sudskoj praksi da upućivanjem javnog poziva korisnicima komunalnih usluga za zaključivanje sporazuma o vraćanju neosnovano naplaćene naknade, predupređuje se potreba za vođenjem sudskog spora o tim potraživanjima, o čemu je sud dužan da vodi računa kod odlučivanja o troškovima postupka. Saglasno navedenom je postupljeno u ovom slučaju. O parničnim troškovima je odlučeno primenom člana 156. ZPP. Odluka o troškovima postupka uslovljena je ocenom suda o opravdanosti nastanka troškova, pokretanjem i vođenjem sudskog postupka, uzimanjem u obzir ne samo ishoda očitovanog priznanjem tužbenog zahteva, već i drugih relevantnih okolnosti o pretprocesnom i procesnom držanju stranaka.
Vrhovni sud nije prihvatio odlučivanje o reviziji tužilje jer za to nisu ispunjeni zakonski uslovi propisani odredbom člana 404. stav 1. ZPP, pri tom imajući u vidu da se revizijom pobija odluka o troškovima postupka kao sporednom traženju, da je odluka zasnovana na razlozima sa kojih tužilja ne ostvaruje pravo na naknadu troškova postupka, već to pravo pripada protivnoj strani, te da se ne radi o uskraćivanju tužilje u pravu na naknadu troškova postupka, jer to pravo tužilji ne pripada. U obzir je uzeto i to da je da je institut izuzetne dozvoljenosti revizije rezervisan isključivo za pitanja iz domena primene materijalnog prava. Zbog bitne povrede odredaba parničnog postupka posebna revizija ne može se dozvoliti, jer nije propisana kao razlog za izjavljivanje revizije primenom člana 404. stav 1. ZPP.
Iz iznetih razloga, odlučeno je kao u stavu prvom izreke ovog rešenja.
Vrhovni sud je ispitao dozvoljenost revizije na osnovu odredbe člana 410. stav 2. u vezi člana 420. stav 6. Zakona o parničnom postupku, i utvrdio da revizija tužilje nije dozvoljena.
Odredbom člana 28. stav 1. ZPP je propisano, da ako je za utvrđivanje stvarne nadležnosti, prava na izjavljivanje revizije i u drugim slučajevima propisanim u ovom zakonu merodavna vrednost predmeta spora, kao vrednost predmeta spora uzima se samo vrednost glavnog zahteva, a odredbom stava 2. ovog člana, da kamate, ugovorna kazna i ostala sporedna traženja, kao i troškovi postupka ne uzimaju se u obzir ako ne čine glavni zahtev.
Pod glavnim zahtevom u smislu navedenog člana, podrazumeva se zahtev stranke zbog koga se postupak vodi, dok se sporednim traženjima smatraju zahtevi stranke koji se ističu povodom ili sa glavnim zahtevom, odnosno potraživanja akcesorne prirode u odnosu na glavni zahtev. Sporedna traženja se uzimaju u obzir samo kada se traže kao glavno potraživanje i tada se prema tom potraživanju određuje vrednost predmeta spora.
Imajući u vidu da tužilja revizijom pobija pravnosnažnu odluku o troškovima postupka, koja ne čine glavni zahtev, i koja ne predstavlja rešenje protiv koga se revizija može izjaviti u smislu člana 420. ZPP, to revizija protiv ove vrste odluke, koja se odnosi na sporedno traženje, nije dozvoljena.
Iz iznetih razloga, Vrhovni sud je na osnovu člana 413. u vezi člana 420. ZPP, odlučio kao u stavu drugom izreke ovog rešenja.
Predsednik veća - sudija
Jelica Bojanić Kerkez, s.r.
Za tačnost otpravka
Upravitelj pisarnice
Marina Antonić