
Republika Srbija
VRHOVNI SUD
Rev 21905/2024
22.11.2024. godina
Beograd
U IME NARODA
Vrhovni sud, u veću sastavljenom od sudija: Jelice Bojanić Kerkez, predsednika veća, Vesne Stanković i Radoslave Mađarov, članova veća, u parnici tužioca AA iz ..., čiji je punomoćnik Violeta Mitrović, advokat iz ..., protiv tužene BB, čiji je punomoćnik Petar Učajev, advokat iz ..., radi razvoda braka i supružanskog izdržavanja, odlučujući o reviziji tužene, izjavljenoj protiv presude Apelacionog suda u Beogradu Gž2 320/24 od 12.06.2024. godine, u sednici održanoj 22.11.2024. godine, doneo je
P R E S U D U
ODBIJA SE kao neosnovana revizija tužene izjavljena protiv presude Apelacionog suda u Beogradu Gž2 320/24 od 12.06.2024. godine u delu koji se odnosi na odluku o zahtevu za supružansko izdržavanje i odluku o troškovima postupka.
ODBIJA SE zahtev tužioca za naknadu troškova revizijskog postupka.
O b r a z l o ž e nj e
Presudom Prvog osnovnog suda u Beogradu P2 962/22 od 21.02.2024. godine, stavom prvim izreke, razveden je brak zaključen 06.06.2015. godine u Beogradu, između tužioca AA iz ..., rođenog ... godine i tužene BB iz ..., rođene .... godine. Stavom drugim izreke, odbačen je protivtužbeni zahtev BB da se AA obaveže da joj isplati iznos od 169.947,86 dinara na ime duga usled neisplaćenih rata kredita sa zakonskom zateznom kamatom od dana donošenja presude. Stavom trećim izreke odbačen njen protivtužbeni zahtev da joj se utvrdi vanknjižno pravo zajedničke svojine na posebnom delu - garažno mesto ... u ulici ... br. ... ..., ln ... KO ... po osnovu sticanja u vanbračnoj zajednici. Stavom četvrtim izreke, odbijen je protivtužbeni zahtev tužene-protivtužilje BB kojim je tražila da se obaveže tužilac-protivtuženi AA da joj na ime izdržavanja plaća mesečni iznos od 60.000,00 dinara, uplatama na označeni bankovni račun, svakog prvog do petog u mesecu za tekući mesec, počev od 17.06.2022. godine kao dana podnošenja tužbe pa sve dok ta obaveza traje, i za period od 13.08.2022. godine kao momenta kada su se stekli zakonski uslovi za izdržavanje pa do 17.06.2022. godine kao dana podnošenja tužbe isplati iznos od 309.660,00 dinara sa zakonskom zateznom kamatom od 21.02.204. godine do isplate. Stavom petim izreke, odlučeno je da svaka stranka snosi svoje troškove postupka.
Presudom Apelacionog suda u Beogradu Gž2 320/24 od 12.06.2024. godine, stavom prvim izreke, odbijena je kao neosnovana žalba tužene i potvrđena navedena prvostepena presuda u četvrtom i petom stavu izreke. Stavom drugim izreke, ukinuta su rešenja sadržana u drugom i trećem stavu izreke prvostepene presude. Stavom trećim izreke, odbijeni su kao neosnovani zahtevi tužioca i tužene za naknadu troškova drugostepenog postupka.
Protiv pravnosnažne presude donete u drugom stepenu, dela koji se odnosi na supružansko izdržavanje i troškove postupka, tužena-protivtužilja Tatjana Paunković blagovremeno je izjavila reviziju, zbog pogrešne primene materijalnog prava, bitnih povreda odredaba parničnog postpuka i nepotpuno utvrđenog činjeničnog stanja.
Tužilac-protivtuženi je dao odgovor na reviziju.
Vrhovni sud je ispitao pobijanu presudu primenom odredbe člana 408. Zakona o parničnom postupku („Službeni glasnik Republike Srbije“ broj 72/11 ... 10/23) i utvrdio da je revizija tužene neosnovana.
U postupku donošenja pobijane presude nije učinjena bitna povreda odredaba parničnog postupka iz člana 374. stav 2. tačka 2. ZPP, na koju revizijski sud pazi po službenoj dužnosti a ni povrede iz stava 1. tog člana zakona koje bi mogle da utiču na donošenje zakonite i pravilne odluke. Navodima revizije se ukazuje na bitnu povredu odredaba parničnog postupka iz člana 374. stav 2. tačka 12. ZPP, učinjenu pred drugostepenim sudom, međutim ta bitna povreda odredaba parničnog postupka nije razlog zbog kog revizija može da se izjavi, u smislu odredbe člana 407. stav 2. tačka 2. istog zakona. U ovoj pravnoj stvari, drugostepeni sud je prihvatio činjenično stanje utvrđeno prvostepenom presudom i na valjanim razlozima zasnovao ocenu o pravnom značaju bitnih činjenica čija tačnost nije dovedena u pitanje, ocenio bitne žalbene navode i naveo razloge koje je uzeo u obzir po službenoj dužnosti, te postupio u skladu sa odredbama člana 396. stav 1. i 2. ZPP.
Prema utvrđenom činjeničnom stanju, stranke su zasnovale vanbračnu zajednicu u 2009. godini, brak su zaključili 06.06.2015. godine, a do faktičkog prestanka zajednice života supružnika došlo je u oktobru 2021. godine. Tužena se tada iselila iz stana u kojem je živela sa tužiocem, prešla je kod svoje majke sa kojom zajedno stanuje i majci pruža potrebnu negu i pomoć kao osobi zavisnoj od takve pomoći i nege. Njena majka ostvaruje penziju od 30.000,00 dinara mesečno. Tuženoj kao zaposlenoj u preduzeću tužioca „...“ DOO, prestao je radni odnos otkazom ugovora o radu, te je od avgusta 2022. godine nezaposlena i ne ostvaruje prihode. Od novembra 2022. godine prijavljena je na birou rada kao nezaposleno lice. Tužilac je vlasnik i direktor navedenog preduzeća u kojem je zaposlen, sa datim podatkom da ostvaruje zaradu u iznosu od 100.000,00 dinara mesečno. Zbog zdravstvenih problema tuženi za terapiju na mesečnom nivou izdvaja oko 10.000,00 dinara, ne poseduje nepokretnosti, aktuelno živi u iznajmljenom stanu sa svojom devojkom, zakonsku obavezu izdržavanja drugih lica nema. Tužena je u istom preduzeću bila radno angažovana na poslovima ... . U sprovedenom postupku nije dokazala da ima gubitak ili ograničenje radne sposobnosti odnosno da je usled bolesti ili invalidnosti nesposobna da svojim radom ostvari sredstva za svoje izdržavanje.
Kod ovako utvrđenog činjeničnog stanja, nižestepeni sudovi su zaključili da tužena nema pravo na supružansko izdržavanje pošto nije nesposobna za rad, pa je zahtev za supružansko izdržavanje odbijen kao neosnovan, uz ocenu da nisu ispunjeni uslovi kumulativno propisani odredbom člana 151. stav 1. Porodičnog zakona, za obavezivanje tužioca da doprinosi izdržavanju tužene.
Odredbom člana 151. stav 1. Porodičnog zakona, propisano je da supružnik koji nema dovoljno sredstava za izdržavanje, a nesposoban je za rad ili je nezaposlen ima pravo na izdržavanje od drugog supružnika srazmerno njegovim mogućnostima.
Na osnovu relevantnih činjenica, drugostepeni sud je zaključio da u konkretnom slučaju nisu ispunjeni uslovi kumulativno propisani citiranom odredbom zakona za obavezivanje tužioca da doprinosi izdržavanju tužene, imajući u vidu da je ona sposobna za rad i da svojim radom može da stekne potrebna sredstva za izdržavanje, a okolnost da nije preduzela ni jednu radnju kojom bi svoju materijalnu situaciju poboljšala radnim angažovanjem uz naknadu ukazuje da takvim postupanjem nije iskoristila mogućnost sticanja sredstava za sopstveno izdržavanje.
Po oceni Vrhovnog suda, neosnovani su navodi revizije kojima se osporava pravilnost primene materijalnog prava od strane nižestepenih sudova.
Kod ocene da li supružnik koji traži izdržavanje nema sredstava za život, odnosno nema mogućnosti da ih stiče, relevantne su okolnosti koje su propisane imperativnom odredbom člana 151. stav 1. Porodičnog zakona. Naime, samo supružnik koji je nesposoban za rad ima pravo na izdržavanje na teret drugog supružnika, pod uslovom da je nezaposlen i materijalno neobezbeđen i ako drugi supružnik ima mogućnosti da tu zakonsku obavezu izvršava. U konkretnom slučaju, tužena ima očuvanu radnu sposobnost, što znači da je sposobna za rad. Tužena u reviziji ukazuje da je nezaposlena, međutim, pošto je radno sposobna, pravilan je zaključak drugostepenog suda da ona svojim radom može da stekne sredstva koja su joj potrebna za izdržavanje.
Na drugačiju ocenu o pravu koje se ostvaruje pod uslovima propisanim u članu 151. stav 1. Porodičnog zakona, uticaja ne mogu imati ostali navodi revizije koji se odnose na zdravstveno stanje majke tužene i potrebu njene nege, finansijskoj situaciji tužioca i njegovom postupanju vezano za otkazni razlog zbog kojeg tužilja nije mogla da ostvari naknadu za slučaj nezaposlenosti od Nacionalne službe za zapošljavanje i u pogledu imovinskih raspolaganja tokom trajanja zajednice života stranaka. Ovim navodima nije dovedena u pitanje ocena o neispunjenju uslova iz člana 151. stav 1. Porodičnog zakona. Stoga, revizija nije osnovana u osporavanju pravilnosti pravnosnažne presude o odbijanju zahteva tužene za supružansko izdržavanje. O tom zahtevu je pravilno odlučeno, a pravilna je i odluka o troškovima postupka.
Ocenivši da se navodima revizije ne dovodi u sumnju pravilnost pobijane presude, Vrhovni sud je odbio kao neosnovanu reviziju tužene i odlučio kao u izreci na osnovu člana 414. stav 1. Zakona o parničnom postupku. Zahtev tužioca za naknadu troškova odgovora na reviziju je odbijen kao neosnovan, jer troškovi odgovora na reviziju nisu nužni za vođenje parnice.
Predsednik veća – sudija
Jelica Bojanić Kerkez, s.r.
Za tačnost otpravka
Zamenik upravitelja pisarnice
Milanka Ranković