Rev 32515/2023 3.1.4.4.4; 3.1.4.16.4

Republika Srbija
VRHOVNI SUD
Rev 32515/2023
11.01.2024. godina
Beograd

U IME NARODA

Vrhovni sud, u veću sastavljenom od sudija: Jelice Bojanić Kerkez, predsednika veća, Vesne Stanković i Radoslave Mađarov, članova veća, u parnici tužilje AA iz ..., čiji je punomoćnik majka BB, advokat iz ..., protiv tuženog VV iz ..., čiji je punomoćnik Olivera Jovanić, advokat iz ..., radi izmene odluke o visini doprinosa za izdržavanje i održavanju ličnih odnosa, odlučujući o reviziji tuženog izjavljenoj protiv presude Apelacionog suda u Novom Sadu Gž2 387/23 od 08.08.2023. godine, u sednici održanoj 11.01.2024. godine, doneo je

P R E S U D U

ODBIJA SE kao neosnovana revizija tuženog izjavljena protiv presude Apelacionog suda u Novom Sadu Gž2 387/23 od 08.08.2023. godine.

O b r a z l o ž e nj e

Presudom Apelacionog suda u Novom Sadu Gž2 387/23 od 08.08.2023. godine, odbijena je kao neosnovana žalba tuženog i potvrđena presuda Osnovnog suda u Subotici P2 286/2019 od 13.03.2023. godine, kojom je izmenjena presuda Osnovnog suda u Subotici P2 391/16 od 12.10.2016. godine, u delu o zakonskom izdržavanju maloletnog deteta GG, tako što je obavezan tuženi da umesto iznosa od 15.000,00 dinara mesečno plaća iznos od 20.000,00 dinara počev od 01.05.2019. godine pa ubuduće, dok za to postoje zakonski uslovi do 15. u mesecu za tekući mesec majci deteta, tužilji AA, te u vezi održavanja ličnih odnosa između deteta i oca, tako što je određeno ostvarivanje ličnih odnosa svakog drugog vikenda od petka posle školske nastave do nedelje u 18,00 časova, svakog utorka i četvrtka u trajanju od tri sata, kada će otac voditi dete na sport, četvrtkom da prespava one nedelje kada je vikendom kod majke, državni, verski praznici i rođendani naizmenično, tokom zimskog raspusta pola radnih dana da provodi kod oca, pola kod majke, za vreme letnjeg raspusta po 15 dana tokom jula i avgusta da dete provodi kod oca, uz obavezu oca da u označenim terminima dete preuzima od majke i po okončanom viđanju u tačno označenim terminima dete vraća u domaćinstvo majke; odbijen protivtužbeni zahtev tuženog da se izmeni presuda Osnovnog suda u Subotici P2 391/16 od 12.10.2016. godine, u delu za zakonsko izdržavanje maloletnog deteta GG tako da se obaveza tuženog ubuduće odredi na mesečni iznos od 10.000,00 dinara do 15. u mesecu za tekući mesec počev od podnošenja tužbe pa ubuduće, te da se utvrdi da je u najboljem interesu maloletnog deteta da nastavu u osnovnoj školi pahađa na srpskom jeziku; odlučeno je da svaka stranka snosi svoje troškove.

Protiv pravnosnažne presude donete u drugom stepenu, tuženi je blagovremeno izjavio reviziju zbog bitnih povreda odredaba parničnog postupka iz člana 374. stav 1. tačka 1. i stav 2. tačke 1, 5, 7, 8. i 12. ZPP učinjene u postupku pred prvostepenim sudom, zbog pogrešno i nepotpuno utvrđenog činjeničnog stanja i pogrešne primene materijalnog prava, sa predlogom da se o reviziji odluči po članu 404. ZPP zbog potrebe razmatranja pravnih pitanja u interesu ravnopravnosti građana i radi ujednačavanja sudske prakse.

Tužilja je podnela ogovor na reviziju.

Revizija je dozvoljena po članu 208. Porodičnog zakona („Službeni glasnik RS“ br. 18/2005 ... 6/2015), pa je Vrhovni sud ispitao pobijanu presudu u smislu člana 408. Zakona o parničnom postupku („Službeni glasnik RS“ br. 72/11 ... 10/23) i utvrdio da je revizija neosnovana.

U postupku donošenja pobijane presude nije učinjena bitna povreda odredaba parničnog postupka iz člana 374. stav 2. tačka 2. ZPP, na koju revizijski sud pazi po službenoj dužnosti, a bitne povrede odredaba parničnog postupka učinjene pred prvostepenim sudom iz člana 374. stav 1. tačka 1. i stava 2. tačke 1, 5, 7. i 12. ZPP, po članu 407. tog zakona, ne predstavljaju zakonom predviđeni razlog zbog koga se revizija može izjaviti. Revizijom se ukazuje i na bitnu povredu odredaba parničnog postupka iz člana 374. stav 2. tačka 8. ZPP, koja je paušalno isticana i u žalbenom postupku, ali iz sadržine spisa ne proizilazi da je tuženom uskraćeno pravo da u postupku slobodno upotrebljava svoj jezik i pismo.

Na potpuno i pravilno utvrđeno činjenično stanje, pravilno je primenjeno materijalno pravo.

Prema utvrđenom činjeničnom stanju, maloletni sin parničnih stranaka GG, rođen ... godine poveren je presudom od 12.10.2016. godine tužilji, majci na samostalno vršenje roditeljskog prava, a tuženi, otac obavezan je da doprinosi dečjem izdržavanju mesečnim iznosom od 15.000,00 dinara. Tom presudom je određen i način održavanja ličnih odnosa između sina i oca u utvrđenim popodnevnim terminima, kao i svaki drugi vikend uz noćenje kod oca, kojim modelom tuženi nije bio zadovoljan. Aktuelno su prisutni visok nivo tenzije i konflikti između stranaka, a kod maloletnog deteta postoji potreba da ispolji lojalnost prema oba roditelja. Tuženi je nezadovoljan činjenicom da maloletni GG pohađa osnovnu školu na mađarskom jeziku, mada se na taj način on identifikuje sa etničkom grupom majke i ovakvo školovanje neće imati štetne efekte za razvoj deteta, niti će ga ometati u daljem procesu školovanja i obrazovanja. Tužilja je zaposlena, sa mesečnom zaradom od 47.500,00 dinara. Sa maloletnim GG živi u stanu koji je njeno vlasništvo, sa režijskim troškovima od oko 13.000,00 dinara. Nema zakonsku obavezu izdržavanja trećih lica. Maloletni GG završava ... razred osnovne škole, odličan je đak, a njegove mesečne potrebe koje uključuju ishranu, odeću, obrazovanje, socijalizaciju, odlazak na školske ekskurzije i putovanja mesečno se zadovoljavaju iznosom od 37.500,00 dinara. Tuženi, ... je ... privatne firme, koja se bavi prodajom i ... i poseduje poslovne prostore u ... i ... . Koristi putničko vozilo koje je registrovano na firmu, a prijavljuje mesečnu zaradu u iznosu od 55.900,00 dinara. Živi u iznajmljenom stanu u ... za koji plaća mesečnu zakupninu od 100 evra, vlasnik je nezavršene kuće na ..., kao i nasleđene porodične kuće u ..., na kojoj njegova sestra ima pravo doživotnog plodouživanja. Plaća doprinos dečjem izdržavanju određen presudom, a osim toga kupuje detetu odevne predmete, te finansira bavljenje sportskim aktivnostima. Sa uporištem na izveštaj organa starateljstva, te nalaz i mišljenje veštaka, nižestepeni sudovi odluku o povišenju obaveze tuženog na ime doprinosa dečjem izdržavanju, kao i modelu održavanja ličnih odnosa zasniva na odredbama članova 61, 62, 65, 73, 77, 78, 154. stav 1. i 266. stav 1. Porodičnog zakona.

Sve činjenice od značaja za utvrđenje najboljeg interesa maloletnog deteta, kao imperativa u smislu odredbi članova 6. stav 1. i 266. stav 1. Porodičnog zakona, odnosno koje su osnov za poređenje životnog standarda oca i deteta koje izdržava, a koji treba dovesti u ravan po odredbi člana 162. stav 3. Porodičnog zakona, razjašnjene su u dovoljnoj meri i na pravilan način, pa Vrhovni sud prihvata kao pravilne razloge drugostepenog kojima su ocenjena kao neosnovana žalbena isticanja tuženog.

Činjenično je razjašnjeno da je maloletni GG u uzrastu od ... godina, da je privržen i majci i ocu, a da je konflikt roditelja produbljen činjenicom neprihvatanja tuženog da se dete školuje na maternjem jeziku majke, iako je on sa njom prethodno zasnovao porodicu i odlučio se na potomstvo. Pošto izbor jezika na kom dete pohađa nastavu po činjeničnom utvrđenju nema bilo kakvog štetnog dejstva na razvoj i dalje obrazovanje deteta, lični stav tuženog nije mogao biti opredeljujući za odluku suda. Potrebe deteta za sportskim aktivnostima, kao i njegova identifikacija sa ocem u uzrastu od ... godina, pravilno su uzeti u obzir prilikom određivanja modela održavanja ličnih odnosa, pa se navodima revizije pravilnost i zakonitost ovog dela odluke ne dovodi u sumnju.

Pravilno su vrednovane i potrebe maloletnog deteta, odnosno mogućnosti oca da doprinosi dečjem izdržavanju u skladu sa odredbama člana 160. i člana 162. Porodičnog zakona. Tuženi je u boljoj materijalnoj situaciji nego tužilja, mesečne potrebe maloletnog GG na mesečnom nivou utvrđene su na iznos od 37.500,00 dinara, pa je visina doprinosa oca dečjem izdržavanju pravilno odmerena na mesečni iznos od 20.000,00 dinara. Imajući u vidu delatnost kojom se bavi tuženi u okviru registrovanog privrednog društva, kao i utvrđenje o njegovim imovinskim prilikama, troškovi koje ima u svrhu održavanja ličnih odnosa sa maloletnim detetom, koje živi u ... kao i tuženi, svakako ne predstavljaju takve izdatke koji bi ugrožavali njegovu egzistenciju i uticali na odmeravanje visine doprinosa dečjem izdržavanju.

Iz iznetih razloga, na osnovu člana 414. stav 1. ZPP, odlučeno je kao u izreci.

Predsednik veća – sudija

Jelica Bojanić Kerkez,s.r.

Za tačnost otpravka

upravitelj pisarnice

Marina Antonić