Rev 395/2017 obligaciono pravo; naknada štete zbog neosnovanog lišenja slobode

Republika Srbija
VRHOVNI KASACIONI SUD
Rev 395/2017
09.03.2017. godina
Beograd

U IME NARODA

Vrhovni kasacioni sud, u veću sastavljenom od sudija: Branislave Apostolović, predsednika veća, Branislava Bosiljkovića i Katarine Manojlović-Andrić, članova veća, u parnici tužioca AA iz ..., čiji je punomoćnik Zoran Panić, advokat iz ..., protiv tužene Republike Srbije - Ministarstvo pravde i državne uprave koju zastupa Državno pravobranilaštvo iz Beograda, radi naknade štete, odlučujući o reviziji tužioca izjavljenoj protiv presude Apelacionog suda u Beogradu Gž 1941/16 od 07.09.2016. godine, u sednici veća održanoj 09.03.2017. godine, doneo je

P R E S U D U

ODBIJA SE kao neosnovana revizija tužioca izjavljena protiv presude Apelacionog suda u Beogradu Gž 1941/16 od 07.09.2016. godine.

O b r a z l o ž e nj e

Presudom Višeg suda u Beogradu P 270/15 od 15.12.2015. godine, stavom prvim izreke, delimično je usvojen tužbeni zahtev tužioca AA i obavezana tužena Republika Srbija da mu na ime naknade nematerijalne štete zbog povrede ugleda, časti, slobode i prava ličnosti nastale neosnovanim lišenjem slobode i boravkom u pritvoru isplati iznos od 100.000,00 dinara sa zakonskom zateznom kamatom od 15.12.2015. godine do konačne isplate u roku od 15 dana od dana prijema pismenog otpravka presude pod pretnjom prinudnog izvršenja. Stavom drugim izreke odbijen je tužbeni zahtev tužioca AA preko iznosa dosuđenog stavom prvim izreke presude a do traženih 7.250.000,00 dinara, kao i tužbeni zahtev koji se odnosi na isplatu materijalne štete - izgubljene zarade po osnovu plate i penzionog staža u iznosu od 7.450.000,00 dinara. Stavom trećim izreke, obavezana je tužena da tužiocu na ime troškova parničnog postupka isplati iznos od 32.800,00 dinara u roku od 15 dana od dana prijema pismenog otpravka presude pod pretnjom prinudnog izvršenja. Stavom četvrtim izreke, odbijen je zahtev tužioca AA za oslobađanje od plaćanja troškova parničnog postupka.

Presudom Apelacionog suda u Beogradu Gž 1941/16 od 07.09.2016. godine, stavom prvim izreke, potvrđena je presuda Višeg suda u Beogradu P 270/15 od 15.12.2015. godine u delu stava prvog izreke kojim je obavezana tužena da tužiocu na ime naknade nematerijalne štete zbog neosnovanog lišenja slobode isplati iznos od 75.000,00 dinara sa zakonskom zateznom kamatom od 15.12.2015. godine do isplate, kao i u stavu drugom i trećem izreke i žalbe tužioca i tužene u tom delu odbijene kao neosnovane. Stavom drugim izreke, preinačena je presuda Višeg suda u Beogradu P 270/15 od 15.12.2015. godine u preostalom delu stava prvog izreke tako što je odbijen tužbeni zahtev tužioca kojim je tražio da mu tužena na ime naknade nematerijalne štete zbog neosnovanog lišenja slobode isplati još iznos od 25.000,00 dinara sa zakonskom zateznom kamatom od 15.12.2015. godine do isplate. Stavom trećim izreke, odbijen je kao neosnovan zahtev tužene za naknadu troškova drugostepenog postupka.

Protiv navedene pravnosnažne presude donete u drugom stepenu, tužilac je blagovremeno izjavio reviziju zbog bitne povrede odredaba parničnog postupka i pogrešne primene materijalnog prava.

Ispitujući pravilnost pobijane drugostepene presude, u smislu člana 408. Zakona o parničnom postupku („Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 72/11 ... 55/14), Vrhovni kasacioni sud je našao da revizija nije osnovana.

U sprovedenom postupku nije učinjena bitna povreda odredaba parničnog postupka iz člana 374. stav 2. tačka 2. Zakona o parničnom postupku na koju Vrhovni kasacioni sud pazi po službenoj dužnosti. Suprotno navodima revizije, izreka pobijane drugostepene presude je razumljiva jer se iz iste vidi na koji način je drugostepeni sud odlučio o žalbama stranaka.

Prema utvrđenom činjeničnom stanju, tužilac je bio u pritvoru od 02.06.2003. godine do 12.06.2003. godine. Pritvor mu je određen rešenjem istražnog sudije Okružnog suda u Beogradu Ki. 748/03 od 03.06.2003. godine, na osnovu člana 142. stav 2. tačka 2. tada važećeg Zakona o krivičnom postupku - zbog mogućeg ometanja istrage uticanjem na svedoke. U vreme lišenja slobode tužilac je bio radnik Ministarstva unutrašnjih poslova, oženjen i otac dvoje maloletne dece. Pritvor je proveo u istoj prostoriji sa licima koja je nekada lišavao slobode. Pravnosnažnim i konačnim rešenjem Ministarstva unutrašnjih poslova - Resora … od 24.02.2004. godine tužiocu je prestao radni odnos. Presudom Višeg suda u Beogradu K. 318/12 od 18.11.2013. godine tužilac je oslobođen optužbe da je izvršio krivično delo primanje mita iz člana 254. stav 1. KZ RS. Tužilac nije osuđivan. Stranke nisu postigle sporazum o naknadi štete po zahtevu koji je tužilac podneo Ministarstvu pravde pre pokretanja ovog postupka.

Na ovako utvrđeno činjenično stanje, pravilno je primenjeno materijalno pravo pri odlučivanju o zahtevu tužioca.

Visina naknade nematerijalne štete, na koju tužilac ima pravo u smislu člana 560. stav 1. tačka 1. Zakona o krivičnom postupku važećeg u vreme kada je protiv njega pokrenut krivični postupak, odnosno člana 584. stav 1. tačka 1. sada važećeg Zakonika o krivičnom postupku, određena je pravilnom primenom člana 200. Zakona o obligacionim odnosima. Pri odlučivanju o visini novčane naknade vođeno je računa o svim okolnostima konkretnog slučaja, a naročito o cilju naknade kojom se oštećenom pruža zadovoljenje za duševne bolove zbog povrede slobode i prava ličnosti. Tužilac nema pravo na naknadu materijalne štete - izgubljene zarade nakon prestanka radnog odnosa. Radni odnos tužioca prestao je u skladu sa zakonom - članom 45. tada važećeg Zakona o unutrašnjim poslovima u vezi sa članom 34. stav 1. tačka 2. istog zakona. Tim odredbama bilo je propisano da radniku Ministarstva unutrašnjih poslova može prestati radni odnos i ako prestane da ispunjava neki od uslova za prijem za rad u državne organe (član 45), a prema članu 34. stav 1. tačka 2. navedenog zakona na rad se ne može primiti lice protiv koga se vodi krivični postupak za krivično delo koje se goni po službenoj dužnosti. Protiv odluke o prestanku radnog odnosa tužilac nije vodio postupak pred sudom radi njenog poništaja i vraćanja na rad.

Izjavljenom revizijom, po nalaženju Vrhovnog kasacionog suda, neosnovano se osporava pravilnost pobijane drugostepene presude.

Prilikom odlučivanja o visini novčane naknade nematerijalne štete cenjena je tužiočeva profesija i posao kojim se bavio u vreme kada je bio lišen slobode, njegovo bračno i porodično stanje i neosuđivanost, vrsta i težina krivičnog dela koje mu je optužnicom bilo stavljeno na teret, dužina i uslovi boravka u pritvoru, i na osnovu toga određena visina pravične novčane naknade. Viši iznos naknade od dosuđenog, kako onaj koji je po tom osnovu tražen tužbom - u iznosu od 7.250.000,00 dinara, tako i u iznosu od 100.000,00 dinara koji je dosuđen prvostepenom presudom, bili bi u suprotnosti sa ciljem naknade i pogodovali bi težnjama koje su u suprotnosti sa njenom društvenom svrhom (član 200. stav 2 Zakona o obligacionim odnosima). Okolnost da je tužilac oslobođen od optužbe zato što nije dokazano da je izvršio krivično delo koje mu je optužnicom stavljeno na teret, ne daje mu pravo na naknadu materijalne štete - izgubljene zarade zbog prestanka radnog odnosa, po osnovu nezakonitog i nepravilnog postupanja javnog tužilaštva koje je bez dokaza pokrenulo krivični postupak. Nadležno javno tužilaštvo je krivični postupak za krivično delo koje se goni po službenoj dužnosti pokrenulo u skladu sa ovlašćenjem i obavezom predviđenom u tada važećem Zakonu o krivičnom postupku, tako da u njegovom radu nema nezakonitog ili nepravilnog postupanja, kao osnova odgovornosti tužene države za rad svojih organa u smislu člana 172. stav 1. Zakona o obligacionim odnosima.

O troškovima postupka odlučeno je pravilnom primenom članova 153. i 154. ZPP.

Iz navedenih razloga, na osnovu člana 414. stav 1. Zakona o parničnom postupku, odlučeno je kao u izreci.

Predsednik veća - sudija

Branislava Apostolović, s.r.

Za tačnost otpravka

Upravitelj pisarnice

Marina Antonić