Rev 4618/2023 naknada nematerijalne šetete zbog povrede prava na suđenje u razumnom roku

Republika Srbija
VRHOVNI KASACIONI SUD
Rev 4618/2023
09.03.2023. godina
Beograd

Vrhovni kasacioni sud, u veću sastavljenom od sudija: Vesne Subić, predsednika veća, Zorana Hadžića, Mirjane Andrijašević, Dragane Mirosavljević i Dobrile Strajina, članova veća, u parnici tužilje AA iz ..., koju zastupa punomoćnik Dragana Đilas, advokat iz ..., protiv tužene Republike Srbije – Visoki savet sudstva, Privredni sud u Beogradu, koju zastupa Državno pravobranilaštvo, radi naknade imovinske štete, odlučujući o reviziji tužilje izjavljenoj protiv presude Višeg suda u Novom Sadu Gžrr1 98/2022 od 20.07.2022. godine, u sednici veća održanoj dana 09.03.2023. godine, doneo je

R E Š E NJ E

PRIHVATA SE odlučivanje o reviziji tužilje izjavljenoj protiv presude Višeg suda u Novom Sadu Gžrr1 98/2022 od 20.07.2022. godine, kao izuzetno dozvoljenoj.

UKIDAJU SE presuda Višeg suda u Novom Sadu Gžrr1 98/2022 od 20.07.2022. godine i presuda Osnovnog suda u Novom Sadu Prr1 68/2021 od 07.12.2021. godine i predmet VRAĆA prvostepenom sudu na ponovno suđenje.

O b r a z l o ž e nj e

Presudom Osnovnog suda u Novom Sadu Prr1 68/2021 od 07.12.2021. godine, stavom prvim izreke, odbijen je prigovor apsolutne nenadležnosti. Stavom drugim izreke odbijen je tužbeni zahtev tužilje kojim je tražila da se obaveže tužena Republika Srbija – Visoki savet sudstva, Privredni sud u Novom Sadu da tužilji AA iz ... isplati na ime naknade imovinske štete izazvane povredom prava na suđenje u razumnom roku iznos priznatog novčanog potraživanja po rešenju Trgovinskog suda u Beogradu pod poslovnim brojem St. 22/02 od 13.05.2003. godine i to iznos od 3.565,02 dinara sa zakonskom zateznom kamatom od dana 03.01.2002. godine pa do konačne isplate, te da joj naknadi troškove postupka sa zakonskom zateznom kamatom od dana izvršnosti odluke do konačne isplate. Stavom trećim izreke odlučeno je da svaka stranka snosi svoje troškove postupka.

Presudom Višeg suda u Novom Sadu Gžrr1 98/2022 od 20.07.2022. godine odbijena je žalba tužilje i prvostepena presuda potvrđena, a odbijen je i zahtev tužilje za naknadu troškova žalbenog postupka.

Protiv pravnosnažne presude donete u drugom stepenu tužilja je blagovremeno izjavila reviziju zbog pogrešne primene materijalnog prava sa predlogom da se o reviziji odluči kao o izuzetno dozvoljenoj, primenom člana 404. ZPP.

Odlučujući o dozvoljenosti revizije u smislu člana 404. Zakona o parničnom postupku („Službeni glasnik RS“ br. 72/11 ... 18/20), Vrhovni kasacioni sud je ocenio da su ispunjeni uslovi za odlučivanje o posebnoj reviziji tužene radi ujednačavanja sudske prakse.

Imajući u vidu različitu praksu u identičnim pravnim i činjeničnim sporovima izraženim u presudama koje je revident dostavio uz reviziju, Vrhovni kasacioni sud nalazi da u konkretnom slučaju postoji potreba odlučivanja o posebnoj reviziji, radi ujednačavanja sudske prakse, čime su ispunjeni uslovi iz člana 404. stav 1. ZPP, pa je odlučeno kao u stavu prvom izreke.

Ispitujući pobijanu presudu primenom člana 408. ZPP, Vrhovni kasacioni sud je ocenio da je revizija tužilje osnovana.

U postupku nije učinjena bitna povreda odredaba parničnog postupka iz člana 374. stav 2. tačka 2. ZPP na koju revizijski sud pazi po službenoj dužnosti.

Prema utvrđenom činjeničnom stanju, tužilja je bila u radnom odnosu kod „BB“ ad ..., nad kojom je rešenjem Privrednog suda u Beogradu broj St. 22/02 od 03.01.2002. godine otvoren postupak stečaja. Tužilja je blagovremeno podnela prijavu potraživanja po osnovu izostale zarade u stečajnom postupku dana 15.03.2002. godine, broj prijave ... u iznosu od 6.675,18 dinara sa zakonskom zateznom kamatom od 03.01.2002. godine do dana isplate. Na ročištu za ispitivanje prijave potraživanja koje je odražno 22.05.2003. godine pred Trgovinskim sudom u Beogradu tužilji je priznato potraživanje u navedenom iznosu, sa zakonskom zateznom kamatom od 30.06.2013. godine. U toku stečajnog postupka na osnovu delimičnog namirenja, tužilji je isplaćen određen iznos, tako da, s obzirom na ukupno utvrđeno potraživanje i izvršene isplate, neisplaćeno potraživanje tužilje iznosi 3.565,02 dinara. Rešenjem Privrednog suda u Beogradu broj 5 R4 St. 934/20 od 23.11.2020. godine usvojen je prigovor predlagača, ovde tužilje, te je utvrđeno da je tužilji povređeno pravo na suđenje u razumnom roku u predmetu Privrednog suda u Beogradu St. 59/10, naloženo je stečajnim organima u tom predmetu da u roku od četiri meseca od dana prijema ovog rešenja preduzmu neophodne mere i radnje u cilju unovčenja sporne imovine stečajnog dužnika, naloženo je stačajnom sudiji u predmetu da u roku od 30 dana izvesti predsednika Privrednog suda u Beogradu koje su konkretne mere preduzete. Uvidom u Centralni registar depo i kliring hartija od vrednosti prvostepeni sud je utvrdio da su pravna lica većinski vlasnik akcija stečajnog dužnika sa udelom od 79,625 (što čini 100% imovine) dok je društveni kapital označen kao nula.

Imajući u vidu ovako utvrđeno činjenično stanje nižestepeni sudovi su odbili tužbeni zahtev, jer se u konkretnom slučaju ne radi o društvenom preduzeću, usled čega ne postoji uzročno-posledična veza između radnji tužene i štete koju tužilja trpi, pošto tužena nije odgovorna, s obzirom da se ne radi o društvenom preduzeću. Naime, prema zaključku usvojenom na sednici Građanskog odeljenja Vrhovnog kasacionog suda od 02.11.2018. godine, Republika Srbija odgovara za materijalnu štetu nastalu zbog potpunog ili delimičnog neizvršenja pravosnažnih i izvršnih sudskih odluka odnosno u stečaju utvrđenih potraživanja zaposlenih iz radnog odnosa koja su bez njihove krivice ostala neizvršena i u postupku stečaja vođenim nad stečajnim dužnikom sa većinskim državnim ili društvenim kapitalom, uz uslov da je prethodno utvrđena povreda prava na suđenje u razumnom roku.

Osnovano se u reviziji ukazuje da u postupku nije na pouzdan način razjašnjena struktura kapitala „Jugobanka“ ad u trenutku nastanka potraživanja tužilje, s obzirom da je u presudama koje su uz reviziju dostavljene utvrđeno drugačije stanje u pogledu strukture kapitala „Jugobanka“ ad, odnosno da je Republika Srbija obavezivana da zaposlenima u „Jugobanka“ ad isplati naknadu imovinske štete zbog povrede prava na suđenje u razumnom roku, pošto su sudovi utvrdili da je struktura kapitala „Jugobanka“ ad Beograd takva da je većinski državni, odnosno društveni kapital u trenutku otvaranja stečaja.

U postupku stečaja nad stečajnim dužnikom „Jugobanka“ ad Beograd, za stečajnog upravnika imenovana je Agencija za licenciranje stečajnih upravnika iz Beograda. Iz izvoda Centralnog registra za hartije od vrednosti, koji se u fotokopiji nalazi u spisima, ne može se utvrditi datum tog izvoda, pa ni vreme na koje se odnosi utvrđena struktura kapitala nad navedenim stečajnim dužnikom. Ova činjenica je od značaja, jer je struktura kapitala stečajnog dužnika bitna u vreme nastanka potraživanja tužilje (eventualna presuda kojom je tužilji dosuđena naknada štete zbog izgubljene zarade), odnosno ukoliko takve presude nema, onda u trenutku otvaranja stečajnog postupka. Ova činjenica se pouzdano može utvrditi izveštajem stečajnog upravnika, koji u postupku nije ni tražen.

Zbog svega navedenog, pošto činjenično stanje nije potpuno utvrđeno, pravilnost primene materijalnog prava nije mogla biti ispitana, pa je odlučeno kao u stavu drugom izreke, na osnovu člana 416. stav 1. Zakona o parničnom postupku.

U ponovnom postupku prvostepeni sud će na pouzdan način utvrditi strukturu kapitala „Jugobanka“ ad iz Beograda, u trenutku nastanka potraživanja tužilje, postupiće po primedbama iz ovog rešenja, a nakon čega će ponovo odlučiti o tužbenom zahtevu.

Predsednik veća - sudija

Vesna Subić,s.r.

Za tačnost otpravka

Upravitelj pisarnice

Marina Antonić