Rev 5544/2022 3.19.1.25.1.3; dozvoljenost revizije

Republika Srbija
VRHOVNI SUD
Rev 5544/2022
27.09.2023. godina
Beograd

Vrhovni sud, u veću sastavljenom od sudija: Dobrile Strajina, predsednika veća, Dragane Mirosavljević i Nadežde Vidić, članova veća, u parnici tužilje Republike Srbije, Ministarstvo unutrašnjih poslova, Sektor za vanredne situacije, koju zastupa Držano pravobranilaštvo, Odeljenje u Kraljevu, protiv tužene Opštine Ivanjica, koju zastupa Opštinsko pravobranilaštvo opštine Ivanjica, radi regresa, odlučujući o reviziji tužilje izjavljenoj protiv presude Apelacionog suda u Kragujevcu Gž 1716/21 od 22.07.2021. godine, u sednici održanoj 27.09.2023. godine, doneo je

R E Š E NJ E

ODBACUJE SE, kao nedozvoljena, revizija tužilje izjavljena protiv presude Apelacionog suda u Kragujevcu Gž 1716/21 od 22.07.2021. godine.

O b r a z l o ž e nj e

Presudom Osnovnog suda u Ivanjici P 90/20 od 24.03.2021. godine, stavom prvim izreke, odbijen je, kao neosnovan tužbeni zahtev tužilje kojim je tražila da se obaveže tužena da joj isplati na ime regresa - glavnog duga 299.757,00 dinara sa zakonskom zateznom kamatom od dana podnošenja tužbe do isplate, na ime regresa - kamate 134.786,69 dinara, na ime regresa - troškova parničnog postupka 36.997,09 dinara sa zakonskom zateznom kamatom od dana podnošenja tužbe do isplate. Stavom drugim izreke odlučeno je da svaka stranka snosi svoje troškove postupka.

Presudom Apelacionog suda u Kragujevcu Gž 1716/21 od 22.07.2021. godine, odbijena je, kao neosnovana žalba tužilje i potvrđena prvostepena presuda.

Protiv pravnosnažne presude donete u drugom stepenu u ime tužilje izjavljena je blagovremena revizija od strane AA, zaposlene u Državnom pravobranilaštvu.

Odlučujući o dozvoljenosti izjavljene revizije, na osnovu člana 410. stav 2. Zakona o parničnom postupku – ZPP („Službeni glasnik RS“, br. 72/11 ... 18/20), Vrhovni sud je utvrdio da je revizija nedozvoljena, jer je reviziju izjavilo lice koje nije ovlašćeno na podnošenje revizije.

Članom 85. stav 6. ZPP,propiano je da stranku mora da zastupa advokat u postupku po vanrednim pravnim lekovima, izuzev ako je sama advokat, a stavom 7, da se zastupanje Republike Srbije i njenih organa, jedinica teritorijalne autonomije i lokalne samouprave uređuje posebnim propisima. Zakonom o pravobranilaštvu („Službeni glasnik RS“, br. 55/14), propisano je da je pravobranilaštvo organ koji obavlja poslove pravne zaštite i imovinskih prava i interesa Republike Srbije, autonomne pokrajine odnosno jedinice lokalne samouprave (član 2. stav 1); da poslove pravobranilaštva za zaštitu imovinskih prava i interesa Republike Srbije obavlja Državno pravobranilaštvo (član 2. stav 2); da je Državno pravobranilaštvo državni organ koji preduzima pravne radnje i koristi pravna sredstva radi ostvarivanja i zaštite imovinskih prava i interesa Republike Srbije i obavlja druge poslove određene zakonom (član 5. stav 1); da funkciju Državnog pravobranilaštva obavljaju državni pravobranilac i zamenici državnog pravobranioca (član 6.); da je Državno pravobranilaštvo zastupnik Republike Srbije u pravnim postupcima pred sudovima, arbitražama, organima uprave i drugim nadležnim organima, kada Republika Srbija ima položaj stranke ili umešača o čijim pravima i obavezama se odlučuje u tom postupku (član 11. stav 1); da je Državno pravobranilaštvo ovlašćeno, kada je propisano da je u određenom postupku ili za preduzimanje samo određene radnje u postupku obavezno zastupanje stranke od strane advokata, da preduzima zastupanje pod istim uslovima kao i advokat (član 11. stav 4). Zamenjivanje u zastupanju je propisano članom 29. na taj način da državni pravobranilac i zamenik državnog pravobranioca mogu poveriti licu zaposlenom u subjektu iz člana 11. stav 2. ovog zakona da preduzme određenu radnju u postupku pred sudom, organom uprave ili drugim nadležnim organom (stav 1), s tim da lice kojem se poverava zastupanje u smislu stava 1. ovog člana mora biti diplomirani pravnik sa položenim pravosudnim ispitom (stav 2) i da ono postupa u granicama datog pismenog punomoćja (stav 4); dok je članom 30. istog zakona propisano da pravobranilački pomoćnik i pravobranilački pripravnik mogu preduzeti radnje zastupanja u postupku pred sudom, organom uprave ili drugim nadležnim organom, u granicama pismenog ovlašćenja zamenika državnog pravobranioca.

Imajući u vidu odredbe člana 85. stav 6. i 7. ZPP, Republiku Srbiju u postupku po reviziji, u skladu sa članom 11. stav 1. i 4. Zakona o pravobranilaštvu mora da zastupa Državni pravobranilac, odnosno njegov zamenik i oni ne mogu ovlastiti druga zaposlena lica da podnesu reviziju, jer u postupku po reviziji zastupaju Republiku Srbiju na isti način kao i advokat, koji ne može ovlastiti advokatskog pripravnika za izjavljivanje revizije. Kako je reviziju u ime Republike Srbije izjavilo lice koje nije zamenik Državnog pravobranioca, koje je navelo da postupa po ovlašćenju zamenika Državnog pravobranioca, to je revizija izjavljena od strane lica koje nije ovlašćeno na podnošenje revizije, zbog čega je revizija nedozvoljena.

Sa napred navedenih razloga odlučeno je kao u izreci, primenom člana 413. ZPP.

Predsednik veća – sudija

Dobrila Strajina, s.r.

Za tačnost otpravka

Upravitelj pisarnice

Marina Antonić