
Republika Srbija
VRHOVNI KASACIONI SUD
Rev 561/2017
22.06.2017. godina
Beograd
Vrhovni kasacioni sud, u veću sastavljenom od sudija: Vesne Popović, predsednika veća, Lidije Đukić i Božidara Vujičića, članova veća, u pravnoj stvari tužioca AA iz ..., čiji je punomoćnik Violeta Arnold Bajalović, advokat iz ..., protiv tuženog BB iz ..., čiji je punomoćnik Vesna Ilić, advokat iz ..., radi ponavljanja postupka, odlučujući o reviziji VV iz ..., čiji je punomoćnik Bojan Janković, advokat iz ..., izjavljenoj protiv rešenja Višeg suda u Beogradu Gž 6919/14 od 22.09.2016. godine, u sednici održanoj 22.06.2017. godine, doneo je
R E Š E NJ E
UKIDAJU SE rešenje Višeg suda u Beogradu Gž 6919/14 od 22.09.2016. godine i rešenje Drugog osnovnog suda u Beogradu P 75793/10 od 06.05.2014. godine, a predmet vraća prvostepenom sudu na ponovno suđenje.
O b r a z l o ž e nj e
Rešenjem Drugog osnovnog suda u Beogradu P 75793/10 od 06.05.2014. godine, odbačen je, kao nedozvoljen, predlog za ponavljanje postupka predlagača VV iz ... podnet Prvom osnovnom sudu u Beogradu 16.03.2011. godine.
Rešenjem Višeg suda u Beogradu Gž 6919/14 od 22.09.2016. godine, odbijena je, kao neosnovana, žalba VV iz ... i potvrđeno prvostepeno rešenje.
Protiv rešenja drugostepenog suda VV iz ... je blagovremeno izjavila reviziju zbog bitne povrede odredaba parničnog postupka i pogrešne primene materijalnog prava.
Vrhovni kasacioni sud je ispitao pobijanu odluku na osnovu člana 399. u vezi sa članom 412. stav 5. Zakona o parničnom postupku („Službeni glasnik RS“, broj 125/04 i 111/09), koji se primenjuje na osnovu odredbe člana 506. stav 1. Zakona o parničnom postupku („Službeni glasnik RS“, broj 72/11), pa je našao da je revizija osnovana.
U postupku nije učinjena bitna povreda odredaba parničnog postupka iz odredbe člana 361. stav 2. tačka 9. ZPP, na koju revizijski sud pazi po službenoj dužnosti.
Prema činjeničnom stanju na kome je zasnovana pobijana odluka, VV iz ... je 16.03.2011. godine podnela predlog za ponavljanje postupka pravnosnažno okončanog presudom na osnovu priznanja Prvog osnovnog suda u Beogradu P 75793/10 od 22.11.2010. godine, a na osnovu člana 422. tačka 1. ZPP, navodeći da joj nije bila data mogućnost da raspravlja pred sudom. U predlogu je navela da se presuda na osnovu priznanja Prvog osnovnog suda u Beogradu P 75793/10 od 22.11.2010. godine, kojom je utvrđeno da je tužilac vlasnik stana u ... u ul. ... br. ..., što je tuženi BB dužan priznati i trpeti da tužilac upiše pravo svojine na stanu u nadležnom katastru nepokretnosti, odnosi i na nju, koja u ovoj pravnoj stvari ima svojstvo jedinstvenog suparničara, budući da je navedeni stan stečen zajedničkim radom u toku trajanja bračne zajednice između predlagača VV i tuženog BB. Brak između tuženog i predlagača zaključen je 01.07.2000. godine. Predmetni stan stečen je na osnovu ugovora o kupoprodaji stana koji je zaključen 29.03.2003. godine između GG, kao prodavca, i tuženog BB, kao kupca, i overen pred sudom pod Ov br. ... .
Pobijanim rešenjem drugostepenog suda, odbijena je žalba VV i potvrđeno prvostepeno rešenje kojim je odbačen predlog za ponavljanje postupka predlagača VV, kao nedozvoljen. Sudovi svoju odluku zasnivaju na činjenici da se pravnosnažno okončani postupak može ponoviti isključivo po predlogu stranke, a kako u konkretnom slučaju predlagač nije stranka u postupku već supruga tuženog, zaključuju da ona nema pravo da u smislu člana 422. ZPP podnosi predlog za ponavljanje postupka u kome nije učestvovala.
Vrhovni kasacioni sud je našao da je pogrešna ocena nižestepenih suda o nedozvoljenosti predloga VV iz ... za ponavljanje postupka, s obzirom da su u konkretnom slučaju ispunjeni uslovi iz člana 422. tačka 1. u vezi sa članom 211. ZPP.
Naime, postupak čije se ponavljanje traži, pokrenut je tužbom podnetom 18.06.2010. godine, a pravnosnažno je završen donošenjem presude na osnovu priznanja Prvog osnovnog suda u Beogradu P 75793/10 od 22.11.2010. godine, pa je postupak u toj pravnoj stvari sproveden po odredbama Zakona o parničnom postupku objavljenom u „Službenom glasniku RS“ br. 125/04 i 111/09, koji je u tom periodu bio na snazi. Odluka po vanrednom pravnom leku, u koje spada i predlog za ponavljanje pravnosnažno okončanog postupka, donosi se primenom Zakona o parničnom postupku koji je važio u vreme donošenja odluka kojima je postupak pravosnažno okončan.
Razlozi za ponavljanje postupka propisani su članom 422. navedenog Zakona o parničnom postupku. Naime, odredbom člana 422. tačka 1. Zakona o parničnom postupku, propisano je da postupak koji je odlukom suda pravnosnažno završen može se po predlogu stranke ponoviti ako kojoj stranci nezakonitim postupanjem, a naročito propuštanjem dostavljanja, nije bila data mogućnost da raspravlja pred sudom.
Ponavljanje postupka je vanredni pravni lek, kojim se pobija pravosnažana sudska odluka, pored ostalog, zbog postojanja povreda pravila parničnog postupka koje samim postojanjem čine odluku nepravilnom. Razlog za ponavljanje postupka propisan članom 422. tačka 1. ZPP postoji kada je u pravosnažno okončanom postupku povređeno načelo kontradiktornosti i stranka onemogućena da raspravlja pred sudom o predmetu spora ili o zahtevima, predlozima i navodima protivne stranke.
Odredbom člana 211. stav 1. Zakona o parničnom postupku, propisano je da ako pravno dejstvo presude treba da se odnosi i na umešača, on ima položaj jedinstvenog suparničara (član 204), dok je stavom 2. istog člana propisano da umešač sa položajem jedinstvenog suparničara može da izjavi vanredni pravni lek i u parnici u kojoj do nastupanja pravnosnažne odluke o tužbenom zahtevu nije učestvovao kao umešač, kao i da učestvuje u postupku povodom zahteva za zaštitu zakonitosti.
Suparničarstvo je procesno pravna kategorija i to po pravilu fakultativna. Međutim, postoji poseban tip tzv. nužnog suparničarstva, kod koga tužilac, ako želi da njegova tužba bude ocenjena kao dopuštena, mora zasnovati pasivno suparničarstvo koje će obuhvatiti sve subjekte koji su učesnici određenog materijalno-pravnog odnosa. Tu subjektivnu integraciju determinišu materijalno-pravna, a ne procesna pravila. Takvi materijalno- pravni odnosi moraju se rešavati jedinstveno i ovlašćenje na raspolaganje pripada svim učesnicima pravnog odnosa zajednički, pa odsustvo jednog učesnika u parnici predstavlja nedostatak procesno-pravne legitimacije za vođenje parnice.
Shodno navedenom, predlagač VV iz ... iako nije bila stranka u postupku koji se vodio pred Prvim osnovnim sudom u predmetu P 75793/10 ima položaj jedinstvenog suparničara, odnosno umešača na strani tuženog s položajem jedinstvenog suparničara, budući da je predmetni stan stečen u toku trajanja bračne zajednice između tuženog i predlagača VV, pa shodno tome ovlašćena je za podnošenje vanrednog pravnog leka – predloga za ponavljanje postupka u ovoj pravnoj stvari.
Naime, predlagač VV, kao supruga tuženog BB, shodno odredbi člana 171. Porodičnog zakona kojom je propisano da imovina koju su supružnici stekli radom u toku trajanja zajednice života u braku predstavlja njihovu zajedničku imovinu, u parnici u kojoj je predmet spora stan koji je stečen tokom trajanja bračne zajednice, na koji tužilac pretenduje da ima pravo vlasništva, ima položaj jedinstvenog suparničara, jer se taj spor može rešiti samo na jednak način prema oba supružnika.
Kako je u konkretnom slučaju pobijanom odlukom, pogrešnom primenom prava, odbačen, kao nedozvoljen, predlog VV za ponavljanje pravnosnažno okončanog postupka, Vrhovni kasacioni sud je, primenom člana 406. stav 1. u vezi člana 412. stav 5. Zakona o parničnom postupku, odlučio kao u izreci rešenja.
U daljem toku postupka prvostepeni sud će postupiti po primedbama iznetim u ovom rešenju, a zatim doneti novu i zakonitu odluku.
Predsednik veća – sudija
Vesna Popović, s.r.
Za tačnost otpravka
Upravitelj pisarnice
Marina Antonić