Rev 5789/2021 3.1.2.15; zastarelost

Republika Srbija
VRHOVNI KASACIONI SUD
Rev 5789/2021
08.12.2022. godina
Beograd

U IME NARODA

Vrhovni kasacioni sud, u veću sastavljenom od sudija: Marine Milanović, predsednika veća, Jelice Bojanić Kerkez i Vesne Stanković, članova veća, u parnici tužioca AA iz ..., Republika Hrvatska, čiji je punomoćnik Veroljub Đukić, advokat iz ..., protiv tužene Republike Srbije – Ministarstvo odbrane, koju zastupa Vojno pravobranilaštvo, Beograd, radi naknade štete, odlučujući o reviziji tužioca, izjavljenoj protiv presude Apelacionog suda u Beogradu Gž 1639/21 od 30.06.2021. godine, u sednici održanoj 08.12.2022. godine, doneo je

P R E S U D U

ODBIJA SE kao neosnovana revizija tužioca izjavljena protiv presude Apelacionog suda u Beogradu Gž 1639/21 od 30.06.2021. godine.

O b r a z l o ž e nj e

Presudom Apelacionog suda u Beogradu Gž 1639/21 od 30.06.2021. godine, odbijena je kao neosnovana žalba tužioca i potvrđena presuda Višeg suda u Beogradu P 18810/18 od 15.07.2020. godine, kojom je odbijen tužbeni zahtev da se obaveže tužena da tužiocu na ime naknade nematerijalne štete isplati za pretrpljene fizičke bolove iznos od 3.480.000,00 dinara i za pretrpljene duševne bolove zbog povrede slobode i prava ličnosti usled neosnovanog lišenja slobode iznos od 3.000.000,00 dinara, sve sa zakonskom zateznom kamatom od dana presuđenja pa do konačne isplate, a tužilac je obavezan da tuženoj na ime troškova parničnog postupka isplati 30.000,00 dinara.

Protiv pravnosnažne presude donete u drugom stepenu tužilac je blagovremeno izjavio reviziju u kojoj je naveo da presudu drugostepenog suda pobija iz svih zakonskih razloga propisanih članom 407. ZPP, a naročito zbog pogrešne primene materijalnog prava.

Ispitujući pobijanu presudu primenom člana 408. ZPP, Vrhovni kasacioni sud je našao da je revizija neosnovana.

U postupku donošenja pobijane presude nema bitne povrede iz člana 374. stav 2. tačka 2. ZPP, na koju revizijski sud pazi po službenoj dužnosti, a revizijom se konkretizovano ne ukazuje na druge povrede postupka iz člana 407. stav 1. ZPP.

Iz razloga pobijane presude proizilazi da je tužilac u ovoj parnici, pokrenutoj tužbom od 03.12.2018. godine, postavio tužbeni zahtev prema tuženoj Republici Srbiji za naknadu nematerijalne štete zbog pretrpljenih fizičkih i duševnih bolova usled povreda slobode i prava ličnosti usled neosnovanog lišenja slobode, u periodu od 19.11.1991. godine kada je pri predaji Mitnice (deo Vukovara) kao hrvatski vojnik lišen slobode od strane pripadnika JNA i prebačen u zatvor u Sremskoj Mitrovici gde je boravio do puštanja na slobodu 22.05.1992. godine. Pravni osnov za ovakav tužbeni zahtev zasnovao je na činjenici da je tužena Republika Srbija pravni sledbenik Savezne Republike Jugoslavije i da odgovara za svu štetu prouzrokovanu od iste, pa i štetu nastalu protivpravnim lišenjem slobode i zadržavanjem civila, odnosno zarobljenika izloženih teškoj torturi i mučenju, što predstavlja ratni zločin čije gonjenje ne zastareva.

Pobijanom presudom je pravnosnažno odbijen tužbeni zahtev sa ocenom da je osnovan prigovor zastarelosti potraživanja tužioca u ovoj parnici, istaknut od strane tužene, zbog čega je tužbeni zahtev odbijen. Zaključak nižestepenih sudova je da su u konkretnom slučaju istekli rokovi iz člana 376. Zakona o obligacionim odnosima, u kojima se od odgovornog lica može zahtevati naknada štete, a da se rokovi zastarelosti predviđeni članom 377. istog zakona, u pogledu štete prouzrokovane krivičnim delom, ne mogu primeniti, jer tužilac nije dostavio dokaze da je eventualna šteta nastala izvršenjem krivičnog dela.

Razlozi revizije kojima se ukazuje na pogrešnu primenu materijalnog prava nisu osnovani.

Zakonom o obligacionim odnosima propisano je da potraživanje naknade prouzrokovane štete zastareva za tri godine od kada je oštećenik doznao za štetu i za lice koje je štetu učinilo, a u svakom slučaju ovo potraživanje zastareva za pet godina od kad je šteta nastala (član 376. st. 1. i 2.); kad je šteta prouzrokovana krivičnim delom, a za krivično gonjenje je predviđen duži rok zastarelosti, zahtev za naknadu štete prema odgovornom licu zastareva kad istakne vreme određeno za zastarelost krivičnog gonjenja (član 377. stav 1.).

Polazeći od sadržine navedenih zakonskih odredbi u kontekstu utvrđenog činjeničnog stanja, Vrhovni kasacioni sud nalazi da je pravilan zaključak nižestepenih sudova da je potraživanje tužioca iz postavljenog tužbenog zahteva, zastarelo. Osim činjenica vezanih za njegov boravak u zatvoru u Sremskoj Mitrovici, na koje okolnosti je i predlagao izvođenje određenih dokaza, tužilac do pravnosnažnog okončanja ovog postupka nije predlagao, niti pružio dokaze svojih navoda da je pretrpeo štetu koja je posledica izvršenja krivičnog dela i to ratnog zločina, u odnosu na koje krivično gonjenje i izvršenje kazne, ne zastareva.

Ocenjujući navode revizije, Vrhovni kasacioni sud je saglasan sa stavom revidenta da primena privilegovanog roka zastarelosti iz člana 377. ZOO nije ograničena samo na slučaj kada je pravnosnažnom presudom utvrđeno postojanje krivičnog dela i okrivljeni oglašen krivim za krivično delo. Naime, ako su postojale procesne smetnje zbog kojih je bilo apsolutno nemoguće da se protiv učinioca krivičnog dela postupak pokrene i okonča, pa i u slučaju zato što je učinilac štete umro, parnični sud je u takvom slučaju ovlašćen da utvrdi kao prethodno pitanje da li je šteta prouzrokovana takvom radnjom koja u sebi sadrži elemente krivičnog dela, jer krivično delo može da postoji i kada je krivični postupak izostao. Pri tom delovanje parničnog suda nije usmereno na utvrđivanje krivične odgovornosti (koja se može utvrditi samo u krivičnom postupku), već da bi eventualno primenio posebna pravila o zastarelosti zahteva za naknadu štete iz člana 377. ZOO. Međutim, u konkretnom slučaju navedene činjenice nisu utvrđene, jer tužilac na kome je teret dokazivanja (član 231. ZPP), u sprovodenom postupku nije predlagao nijedan dokaz na te okolnosti. To čini tek u reviziji navodima da je protiv određenog lica vođen krivični postupak zbog učešća u zločinima protiv čovečnosti, kao i kršenja zakona i običaja ratovanja, zbog protivpravnog zatvaranja i pritvaranja u nehumanim uslovima, između ostalih i u KPZ u Sremskoj Mitrovici, koji postupak je obustavljen, zbog smrti optuženog lica. U ovoj fazi postupka ti navodi ne mogu uticati na zakonitost pobijane presude, ne samo zbog pravila iz člana 308. ZPP koja propisuje obavezu stranke da najkasnije na pripremnom ročištu, odnosno na prvom ročištu za glavnu raspravu ako pripremno ročište nije obavezno, iznese sve činjenice potrebne za obrazloženje svojih predloga i da predloži dokaze kojima se potvrđuju iznete činjenice, već i zbog pravila iz člana 407. stav 2. istog zakona koje propisuje da se revizija ne može izjaviti zbog pogrešnog ili nepotpuno utvrđenog činjeničnog stanja.

Ocenjujući da se ni ostalim navodima revizije ne dovodi u sumnju zakonitost pobijane presude, Vrhovni kasacioni sud je primenom člana 414. ZPP odlučio kao u izreci.

Predsednik veća – sudija

Marina Milanović, s.r.

Za tačnost otpravka

Upravitelj pisarnice

Marina Antonić