Rev 622/2021 3.1.2.8.1.7; posebni slučajevi odgovornosti; 3.1.2.15; zastarelost

Republika Srbija
VRHOVNI KASACIONI SUD
Rev 622/2021
06.07.2022. godina
Beograd

U IME NARODA

Vrhovni kasacioni sud, u veću sastavljenom od sudija: Jasminke Stanojević, predsednika veća, Spomenke Zarić i Biserke Živanović, članova veća, u parnici tužioca AA iz ..., koga zastupa Dragan Pašić, advokat iz ..., protiv tuženih Republike Srbije - Ministarstvo odbrane, koju zastupa Vojno pravobranilaštvo, Beograd i BB iz ..., radi naknade štete, odlučujući o reviziji tužene Republike Srbije izjavljenoj protiv presude Apelacionog suda u Beogradu Gž 4402/19 od 24.06.2020. godine, u sednici održanoj 06.07.2022. godine, doneo je:

P R E S U D U

ODBIJA SE kao neosnovana revizija tužene Republike Srbije – Ministarstva odbrane izjavljena protiv presude Apelacionog suda u Beogradu Gž 4402/19 od 24.06.2020. godine.

O b r a z l o ž e nj e

Presudom Prvog osnovnog suda u Beogradu P 296/18 od 28.01.2019. godine odbijen je kao neosnovan tužbeni zahtev kojim je tužilac tražio da se obavežu tuženi Republika Srbija - Ministarstvo odbrane i BB iz ... da mu na ime naknade nematerijalne štete solidarno isplate i to: za pretrpljene fizičke bolove iznos od 400.000,00 dinara, za pretrpljeni strah iznos od 200.000,00 dinara, za naruženost iznos od 200.000,00 dinara i za pretrpljene duševne bolove zbog povrede ugleda, časti i dostojanstva ličnosti iznos od 250.000,00 dinara, sve sa zakonskom zateznom kamatom od presuđenja do isplate, i određeno je da svaka stranka snosi svoje troškove postupka.

Presudom Apelacionog suda u Beogradu Gž 4402/19 od 24.06.2020. godine, stavom prvim izreke, odbijena je kao neosnovana žalba tužioca i prvostepena presuda potvrđena u delu stava prvog izreke kojim je kao neosnovan odbijen tužbeni zahtev kojim je tužilac tražio da se tuženi obavežu da mu solidarno isplate iznos od 250.000,00 dinara na ime naknade nematerijalne štete za pretrpljene duševne bolove zbog povrede ugleda, časti i dostojanstva ličnosti, kao i iznos od 200.000,00 dinara za pretrpljene duševne bolove zbog naruženosti, sa zakonskom zateznom kamatom. Stavom drugim izreke, preinačena je navedena presuda u preostalom delu stava prvog izreke, tako što su obavezani tuženi da tužiocu solidarno na ime naknade nematerijalne štete isplate za pretrpljene fizičke bolove iznos od 70.000,00 dinara i za pretrprljeni stran iznos od 50.000,00 dinara, ukupno iznos od 120.000,00 dinara sve sa zakonskom zateznom kamatom od 28.01.2019. godine do isplate, u roku od 15 dana od prijema presude, dok je u preostalom delu tužbeni zahtev tužioca za iznos od još 330.000,00 dinara za pretrpljene fizičke bolove i za iznos od još 150.000,00 dinara za strah, odnosno za ukupan iznos od još 480.000,00 dinara sa pripadajućom kamatom, odbijen kao neosnovan, kao i u stavu drugom izreke, tako što su obavezani tuženi da tužiocu na ime troškova celokupnog postupka isplate iznos od 155.300,00 dinara u roku od 15 dana.

Protiv pravnosnažne presude donete u drugom stepenu, i to usvajajućeg dela stava drugog izreke, tužena Republike Srbije – Ministarstvo odbrane je blagovremeno izjavila reviziju zbog pogrešne primene materijalnog prava.

Vrhovni kasacioni sud je ispitao pobijanu presudu na osnovu člana 408. Zakona o parničnom postupku – ZPP, u vezi sa članom 403. stav 2. tačka 2. ZPP, budući da je revizija dozvoljena jer je izjavljena protiv dela drugostepene presude kojim je prvostepena presuda preinačena, a inicijalno se ne radi o sporu male vrednosti, i utvrdio da revizija nije osnovana.

U postupku donošenja pobijane presude nije učinjena bitna povreda odredaba parničnog postupka iz člana 374. stav 2. tačka 2. ZPP, na koju revizijski sud pazi po službenoj dužnosti.

Prema utvrđenom činjeničnom stanju, tuženi BB je oglašen krivim za krivično delo napad na vojno lice u vršenju vojne službe iz člana 404. stav 2. u vezi sa članom 33. Krivičnog zakona, u saizvršilaštvu, i izrečena mu je uslovna osuda u trajanju od šest meseci, pravnosnažnom presudom Višeg suda u Beogradu K 3458/10 od 26.11.2010. godine. Tuženi BB je 21.10.2006. godine naneo laku telesnu povredu tužiocu, koji je, kao vojno lice na službi u VP ... vršio obezbeđenje članova porodice predsednika Republike Srbije. Tom prilikom tužilac je trpeo bolove i strah, intenziteta i trajanja kao što je u postupku utvrđeno, a zadobijene povrede se zbirno i pojedinačno kvalifikuju kao jedinstvena laka telesna povreda. U vreme izvršenja krivičnog dela tuženi BB je bio zaposlen kod tužene Republike Srbije – Ministarstvo obrane.

Polazeći od ovako utvrđenog činjeničnog stanja, prvostepeni sud je zaključio da postoji solidarna odgovornost tuženih za štetu koju je tužilac pretrpeo, ali da je potraživanje tužioca zastarelo i u smislu člana 376. ZOO pošto je tužbu podneo 11.04.2012. godine, a i u smislu člana 377. ZOO, pošto je za krivično delo za koje je tuženi oglašen krivim predviđeno da zastarelost krivičnog gonjenja nastupa protekom roka od 5 godina od izvršenja dela, a u toku krivičnog postupka tužilac kao oštećeni nije isticao imovinsko – pravni zahtev, zbog čega nije došlo ni do prekida zastarevanja u smislu člana 388. ZOO.

Po stavu drugostepenog suda tužiočevo potraživanje naknade nematerijalne štete po osnovu pretrpljenih fizičkih bolova i straha je osnovano, mada u manjem iznosu nego što je tužbom traženo, zbog čega je tužbeni zahtev za ova dva vida štete delimično usvojen. Po stanovištu drugostepenog suda, ovo potraživanje nije zastarelo jer u slučaju kada je šteta prouzrokovana krivičnim delom, a za krivično gonjenje je predviđen duži rok zastarelosti od rokova propisanih članom 376. Zakona o obligacionim odnosima, zahtev za naknadu štete prema svakom odgovornom licu, a ne samo štetniku, zastareva kad istekne vreme određeno za zastarelost krivičnog gonjenja, u slučaju kada je pravnosnažnom presudom utvrđeno postojanje krivičnog dela i učinilac oglašen krivim. Za krivično delo za koje je tuženi BB oglašen krivim propisana je kazna zatvora od tri meseca do pet godina zatvora, te zastarelost krivičnog gonjenja nastupa pet godina od izvršenja krivičnog dela, u skladu sa odredbom člana 103. stav 1. tačka 4. Krivičnog zakonika, koji se u konkretnom slučaju primenjuje, s tim da zastarelost krivičnog gonjenja u smislu člana 104. stav 6. Krivičnog zakonika u svakom slučaju nastaje kad protekne dva puta onoliko vremena koliko je po zakonu potrebno vremena za zastarelost krivičnog gonjenja. Kako u konkretnom slučaju apsolutna zastarelost krivičnog gonjenja nastupa protekom 10 godina od izvršenja krivičnog dela, dakle 21.10.2016. godine, a tužba je podneta 11.04.2012. godine, tužiočevo potraživanje nije zastarelo.

Pravilan je stav drugostepenog suda da postoji obaveza revidenta da naknadi tužiocu pretrpljenu štetu.

Neosnovano se u reviziji ističe nedostatak pasivne legitimacije tužene Republike Srbije. Solidarna odgovornost preduzeća i drugih pravnih lica prema trećem je propisana odredbama člana 170. do 172. Zakona o obligacionim odnosima, pa za štetu koju zaposleni u radu ili u vezi sa radom prouzrokoju trećem licu odgovara preduzeće u kome je zaposleni radio u trenutku prouzrokovanja štete, osim ako dokaže da je zaposleni u datim okolnostima postupao onako kako je trebalo. Prema članu 171. ZOO, odredbe ovog člana primenjuju se i na druge poslodavce u pogledu odgovornosti za štetu koju zaposleni koji kod njih rade prouzrokuje u radu ili u vezi s radom, s tim da lice koje je oštećeniku naknadilo štetu koju je zaposleni prouzrokovao namerno ili krajnjom nepažnjom, ima pravo od tog zaposlenog da zahteva naknadu plaćenog iznosa. Prema članu 172. ZOO, pravno lice odgovara za štetu koju njegov organ prouzrokuje trećem licu u vršenju ili u vezi sa vršenjem svojih funkcija. Suprotno navodima revizije, prema članu 377. ZOO, zahtev za naknadu štete zastareva kad istekne vreme određeno za zastarelost krivičnog gonjenja prema svakom odgovornom licu, a ne samo prema učiniocu krivičnog dela. Kao što je u postupku utvrđeno, u odnosu na drugotuženog BB doneta je krivična presuda 26.11.2010. godine i istog dana postala pravnosnažna. Tužba za naknadu štete u ovom parničnom postupku je podneta 11.04.2012. godine. Zastarevanje potraživanja naknade štete, koje je prekinuto pokretanjem i vođenjem krivičnog postupka, počinje ponovo da teče od dana pravnosnažnosti presude kojom je štetnik oglašen krivim za događaj iz koga je šteta proistekla, bez obzira da li je u krivičnom postupku bio istaknut imovinsko – pravni zahtev. Prema članu 392. stav 1. a u vezi sa članom 388. ZOO, posle prekida zastarevanje počinje teći iznova, a vreme koje je proteklo pre prekida ne računa se u zakonom određeni rok za zastarelost. Kako od dana pravnosnažnosti krivične presude – 26.11.2010. godine do dana podnošenja tužbe 11.04.2012. godine nije protekao rok iz člana 377. istog zakona, potraživanje tužioca nije zastarelo.

Iz iznetih razloga, te kako je i visina dosuđenih vidova nematerijalne štete pravilno odmerena u smislu člana 200. Zakona o obligacionim odnosima, Vrhovni kasacioni sud je na osnovu člana 414. stav 1. ZPP odlučio kao u izreci.

Predsednik veća - sudija

Jasminka Stanojević,s.r.

Za tačnost otpravka

Upravitelj pisarnice

Marina Antonić