Rev 8548/2021 3.19.1.25.1.4; posebna revizija

Republika Srbija
VRHOVNI KASACIONI SUD
Rev 8548/2021
22.06.2022. godina
Beograd

Vrhovni kasacioni sud, u veću sastavljenom od sudija Zvezdane Lutovac, predsednika veća, Dragane Marinković, Ivane Rađenović, Branka Stanića i Tatjane Matković Stefanović, članova veća, u parnici tužilaca AA, BB i VV, svih iz ... Opština ..., koje zastupa punomoćnik Milenko Malešević, advokat iz ..., protiv tuženih Republike Srbije, Ministarstvo za poljoprivredu, trgovinu, šumarstvo i vodoprivredu, koju zastupa Državno pravobranilaštvo Beograd, Opštine Trgovište, koju zastupa Opštinsko pravobranilaštvo Opštine Trgovište i Javnog vodoprivrednog preduzeća „Srbija vode“ sa sedištem u Novom Beogradu, koga u revizijskom postupku zastupa punomoćnik Dejan Šijaković, advokat iz ..., radi naknade štete, odlučujući o reviziji tužilaca izjavljenoj protiv presude Apelacionog suda u Beogradu Gž 390/20 od 28.12.2020. godine, u sednici održanoj 22.06.2022. godine, doneo je

R E Š E NJ E

NE PRIHVATA SE odlučivanje o reviziji tužilaca izjavljenoj protiv presude Apelacionog suda u Beogradu Gž 390/20 od 28.12.2020. godine, kao izuzetno dozvoljenoj.

ODBACUJE SE kao nedozvoljena revizija tužilaca izjavljena protiv presude Apelacionog suda u Beogradu Gž 390/20 od 28.12.2020. godine.

ODBIJAJU SE zahtevi tužene Republike Srbije, Ministarstvo za poljoprivredu, trgovinu, šumarstvo i vodoprivredu i JVP „Srbija vode“ Beograd za naknadu troškova odgovora na reviziju.

O b r a z l o ž e nj e

Presudom Prvog osnovnog suda u Beogradu P 8175/18 od 28.05.2019. godine, stavom prvim izreke odbijen je tužbeni zahtev tužioca AA kojim je tražio da se tuženi obavežu da mu na ime naknade nematerijalne štete za duševne bolove zbog smrti bliskog lica solidarno isplate 250.000,00 dinara sa zakonskom zateznom kamatom od 28.05.2019. godine do isplate, kao neosnovan. Stavom drugim izreke odbijen je tužbeni zahtev tužioca AA kojim je tražio da se tuženi obavežu da mu na ime naknade nematerijalne štete zbog pretrpljenih duševnih bolova zbog smrti bliskog lica preko iznosa dosuđenih stavom drugim izreke solidarno isplate još 250.000,00 dinara sa zakonskom zateznom kamatom od 28.05.2019. godine do isplate, kao neosnovan. Stavom trećim izreke odbijen je tužbeni zahtev AA kojim je tražio da se obavežu tuženi da mu na ime naknade materijalne štete za izradu nadgrobnog spomenika solidarno isplate iznos od 145.000,00 dinara sa zakonskom zateznom kamatom od 06.10.2011. godine do isplate, kao neosnovan. Stavom četvrim izreke odbijen je tužbeni zahtev tužilje BB kojim je traženo da se tuženi obavežu da joj na ime naknade nematerijalne štete za pretrpljene duševne bolove zbog smrti bliskog lica solidarno isplate iznos od 500.000,00 dinara sa zakonskom zateznom kamatom od 28.05.2019. godine do isplate, kao neosnovan. Stavom petim izreke odbijen je tužbeni zahtev tužilje VV kojim je tražila da se tuženi obavežu da joj na ime naknade nematerijalne štete za pretrpljene duševne bolove zbog smrti bliskog lica solidarno isplate iznos od 500.000,00 dinara sa zakonskom zateznom kamatom od 28.05.2019. godine do isplate, kao neosnovan. Stavom šestim izreke obavezani su tužioci da tuženoj Republici Srbiji, Ministarstvu poljoprivrede i zaštite životne sredine solidarno naknade troškove parničnog potupka u iznosu od 86.250,00 dinara sa zakonskom zateznom kamtom od izvršnosti presude do isplate. Stavom sedmim izreke obavezani su tužioci da tuženoj Opštini Trgovište solidarno naknade troškove parničnog postupka u iznosu od 120.375,00 dinara sa zakonskom zateznom kamatom od dana izvršnosti presude do isplate.

Presudom Apelacionog suda u Beogradu Gž 390/20 od 28.12.2020. godine, stavom prvim izreke, odbijena je kao neosnovana žalba tužilaca i potvrđena prvostepena presuda. Stavom drugim izreke, odbijen je zahtev tužilaca za naknadu troškova drugostepenog postupka.

Protiv pravnosnažne presude donete u drugom stepenu, tužioci su blagovremeno izjavili reviziju zbog bitnih povreda odredaba parničnog postupka i pogrešne primene materijalnog prava sa predlogom da se o reviziji odlučuje na osnovu člana 404. ZPP, radi ujednačavanja sudske prakse i razmatranja pravnih pitanja od opšteg interesa.

Prema članu 404. stav 1. Zakona o parničnom postupku („Službeni glasnik RS“ broj 72/11...87/18), koji se u konkretnom slučaju primenjuje na osnovu člana 506. stav 2. tog zakona, revizija je izuzetno dozvoljena zbog pogrešne primene materijalnog prava i protiv drugostepene presude koja se ne bi mogla pobijati revizijom, ako je po oceni Vrhovnog kasacionog suda potrebno da se razmotre pravna pitanja od opšteg interesa ili pravna pitanja u interesu ravnopravnosti građana, radi ujednačavanja sudske prakse, kao i ako je potrebno novo tumačenje prava (posebna revizija). O dozvoljenosti i osnovanosti revizije iz stava prvog ovog člana odlučuje Vrhovni kasacioni sud u veću od pet sudija (stav 2.).

Po oceni Vrhovnog kasacionog suda uslovi za primenu instituta izuzetno dozvoljene revizije iz člana 404. stav 1. ZPP u konkretnom slučaju nisu ispunjeni. Imajući u vidu vrstu spora i sadržinu tražene sudske zaštite, način presuđenja i razloge koje su nižestpeni sudovi dali za svoje odluke u konkretnom slučaju ne postoji potreba za razmatranjem pravnih pitanja od opšteg interesa ili pravnih pitanja u interesu ravnopravnosti građana, niti je potrebno novo tumačenje prava. Primena materijalnog prava u sporovima sa zahtevom kao u konkretnom slučaju i pitanje osnova odgovornosti za štetu i postojanje uslova za oslobađanje od odgovornosti imaoca opasne stvari zavisi od utvrđenog činjeničnog stanja. Zato ukazivanje u reviziji na različito presuđenje u jednoj odluci Apelacionog suda u Beogradu ne ukazuje nužno i na drugačiji pravni stav, a razlozi na kojima su zasnovane odluke nižestepenih sudova u skladu su sa pravnim stanovištem izraženim u odluci Vrhovnog kasacionog suda od 26.01.2022. godine u predmetu Rev 3003/20 na koji se takođe revizijom tužilaca ukazuje, pa ne postoji ni potreba za ujednačavanjem sudske prakse. Bitne povrede odredaba parničnog postupka nisu zakonom propisan razlog za izjavljivanje posebne revizije, pa imajući u vidu navedeno u konkretnom slučaju nisu ispunjeni uslovi da se o reviziji tužilaca odlučuje kao o izuzetno dozvoljenoj.

Na osnovu člana 404. stav 2. ZPP odlučeno je kao u stavu prvom izreke.

Ispitujući dozvoljenost revizije na osnovu člana 410. stav 2. tačka 5. ZPP Vrhovni kasacioni sud je našao da revizija nije dozvoljena.

Prema članu 403. stav 3. ZPP revizija nije dozvoljena u imovinsko-pravnim sporovima ako vrednost predmeta spora pobijanog dela ne prelazi dinarsku protivvrednost od 40.000 evra po srednjem kursu Narodne banke Srbije na dan podnošenja tužbe.

Tužba u ovoj parnici podneta je 04.10.2011. godine i tužioci nisu jedinstveni suparničari u smislu člana 210. ZPP, pa se dozvoljenost revizije ceni u odnosu na svakog od tužilaca pojedinačno prema vrednosti predmeta spora. Vrednost predmeta spora pobijanog dela za tužioca AA iznosi ukupno 645.000,00 dinara, a za tužioce BB i VV po 500.000,00 dinara, što ne prelazi dinarsku protivvrednost 40.000 evra po srednjem kursu Narodne banke Srbije na dan podnošenja tužbe, pa je revizija tužilaca nedozvoljena.

Zahtev tuženih za naknadu troškova odgovora na reviziju je odbijen na osnovu člana 154. stav 1. ZPP, jer se ne radi o troškovima potrebnim za vođenje ove parnice.

Na osnovu člana 413. ZPP, Vrhovni kasacioni sud je odlučio kao u izreci.

Predsednik veća – sudija

Zvezdana Lutovac, s.r.

Za tačnost otpravka

Upravitelj pisarnice

Marina Antonić