Rev 8791/2023 3.19.1.25.1.4; 3.1.3.13.1

Republika Srbija
VRHOVNI SUD
Rev 8791/2023
19.10.2023. godina
Beograd

Vrhovni sud, u veću sastavljenom od sudija: Branka Stanića, predsednika veća, Tatjane Miljuš, Mirjane Andrijašević, Jasmine Stamenković i Tatjane Matković Stefanović, članova veća, u parnici po tužbi tužioca AA iz ..., čiji je punomoćnik Darko Milisavljević, advokat u ..., protiv tuženog BB iz ..., čiji je punomoćnik Ljiljana Svetozarević, advokat u ..., radi raskida ugovora o doživotnom izdržavanju, odlučujući o reviziji tužioca izjavljenoj protiv presude Apelacionog suda u Kragujevcu Gž 2682/22 od 15.11.2022. godine, u sednici veća održanoj 19.10.2023. godine, doneo je

R E Š E NJ E

NE DOZVOLJAVA SE odlučivanje o reviziji tužioca izjavljenoj protiv presude Apelacionog suda u Kragujevcu Gž 2682/22 od 15.11.2022. godine, kao izuzetno dozvoljenoj.

ODBACUJE SE revizija tužioca izjavljena protiv presude Apelacionog suda u Kragujevcu Gž 2682/22 od 15.11.2022. godine, kao nedovzoljena.

O b r a z l o ž e nj e

Apelacioni sud u Kragujevcu je doneo presudu Gž 2682/22 dana 15.11.2022. godine, kojom je odbio kao neosnovanu žalbu tužioca i potvrdio presudu Osnovnog suda u Petrovcu na Mlavi sudska jedinica u Žagubici 86P 1269/21 od 19.07.2022. godine, te odbio zahtev tužioca za naknadu troškova drugostepenog postupka.

Presudom Osnovnog suda u Petrovcu na Mlavi sudska jedinica u Žagubici 86P 1269/21 od 19.07.2022. godine je odbijen tužbeni zahtev kojim je tužilac tražio da se raskine zbog neispunjenja ugovornih obaveza i poremećenih odnosa ugovor o doživotnom izdržavanju R3 .../... zaključen 02.10.2012. godine pred Osnovnim sudom u Požarevcu sudska jedinica u Žagubici između primaoca izdržavanja VV iz ... i davaoca izdržavanja BB iz ..., kao i zahtev da se tuženi obaveže da tužiocu naknadi troškove postupka.

Protiv navedene drugostepene presude tužilac je izjavio blagovremenu reviziju, pozivom na odredbe člana 403. i 404. Zakona o parničnom postupku, kojom presudu pobija zbog bitne povrede odredaba parničnog postupka i zbog pogrešne primene materijalnog prava.

Odredbom člana 404. Zakona o parničnom postupku („Službeni glasnik RS“ br. 72/2011 ... 10/2023 – dr. zakon) revizija je izuzetno dozvoljena zbog pogrešne primene materijalnog prava i protiv drugostepene presude koja ne bi mogla da se pobija revizijom, ako je po oceni Vrhovnog suda potrebno da se razmotre pravna pitanja od opšteg interesa ili pravna pitanja u interesu ravnopravnosti građana, radi ujednačavanja sudske prakse, kao i ako je potrebno novo tumačenje prava (posebna revizija), te da o dozvoljenosti i osnovanosti te revizije odlučuje Vrhovni sud u veću od pet sudija.

Vrhovni sud je ispitao razloge za izuzetnu dozvoljenost revizije koju je tužilac izjavio protiv navedene drugostepene presude i rešio da ne dozvoli odlučivanje o reviziji.

Pravnosnažnom presudom odlučeno je o tužbenom zahtevu za raskid ugovora o doživotnom izdržavanju koga je zaključio VV iz ..., kao primalac izdržavanja sa BB iz ..., ovde tuženim, kao davaocem izdržavanja. Primalac izdržavanja preminuo je nakon zaključenja ugovora o doživotnom izdržavanju od 02.10.2012. godine, ubrzo, tokom 2013. godine. Za života je podneo tužbu protiv ovde tuženog radi raskida ugovora, ali je postupak okončan rešenjem kojim je utvrđeno da je tužba povučena. Tužiocu je pokojni VV bio očuh. Tužbu je tužilac u ovoj parnici podneo 22.10.2019. godine. Prema razlozima sadržanim u drugostepenoj presudi, tužbeni zahtev odbijen je zbog nedostatka aktivne legitimacije na strani tužioca za raskid ugovora o doživotnom izdržavanju, zaključenog između trećih lica.

U reviziji revident obrazlaže svoj stav o pravilnoj primeni materijalnog prava kod odlučivanja o zahtevu za raskid ugovora o doživotnom izdržavanju, pozivom na odredbe članova Zakona o obligacionim odnosima i Zakona o nasleđivanju. Razloge revizije o pogrešnoj primeni materijalnog prava revident zasniva na tvrdnji da je u sprovedenom postupku sud propustio da raspravi bitne činjenice o neispunjenju ugovora o doživotnom izdržavanju sa strane tuženog kao davaoca izdržavanja. Aktivnu legitimaciju zasniva na okolnosti da je već ranije imao zaključen ugovor o doživotnom izdržavanju kao davalac izdržavanja, sa VV, kao primaocem izdržavanja, i tvrdnji da je primalac izdržavanja bio zadovoljan realizacijom ugovornih obaveza od strane tužioca, te bi tužilac nakon smrti primaoca izdržavanja stekao pravo svojine na nepokretnosima – imovini koja je bila predmet ugovora.

Međutim, sama po sebi eventualno pogrešna primena materijalnog prava nije dovoljna za izuzetnu dozvoljenost revizije. U konkretnom slučaju, nema takvih pitanja koja su u ovoj parnici bila postavljena, a u opštem su interesu ili su u interesu ravnopravnosti građana. Revident ne ukazuje na drugačiju sudsku praksu izraženu u pravnosnažnim presudama ili odlukama Vrhovnog suda u odlučivanju o istovetnim tužbenim zahtevima zasnovanim na istom činjeničnom i pravnom osnovu.

Prema razlozima presude i načinu na koji je sud primenio relevantno materijalno pravo kod odlučivanja o tužbenom zahtevu, sadržano u Zakonu o nasleđivanju, Vrhovni sud je ocenio da nema potrebe za odlučivanjem o posebnoj reviziji radi razmatranja pravnih pitanja od opšteg interesa, pravnih pitanja u interesu ravnopravnosti građana, niti radi ujednačavanja sudske prakse ili zbog potrebe za novim tumačenjem prava.

Prema iznetom je Vrhovni sud rešio kao u prvom stavu izreke ovog rešenja.

Ocenjujući dozvoljenost revizije, Vrhovni sud je primenom odredaba člana 403. stav 3. Zakona o parničnom postupku našao da revizija nije dozvoljena. Vrednost predmeta spora utvrđena je na iznos od 19.000,00 dinara, što je očigledno ispod dinarske protivvrednosti iznosa od 40.000 evra na dan podnošenja tužbe, 22.10.2019. godine, po srednjem kursu Narodne banke Srbije. Stoga je Vrhovni sud primenom odredbe člana 410. stav 2. tačka 5. i člana 413. Zakona o parničnom postupku odbacio reviziju kao nedozvoljenu, u drugom stavu izreke ovog rešenja.

Predsednik veća-sudija

Branko Stanić, s.r.

Za tačnost otpravka

Upravitelj pisarnice

Marina Antonić