
Republika Srbija
VRHOVNI SUD
Rev2 1948/2023
03.04.2024. godina
Beograd
Vrhovni sud, u veću sastavljenom od sudija: Jelice Bojanić Kerkez, predsednika veća, Vesne Stanković, Radoslave Mađarov, Marine Milanović i Zorice Bulajić, članova veća, u parnici iz radnog odnosa tužioca AA iz ..., čiji je punomoćnik Zdravko Ćosić, advokat iz ..., protiv tuženih „GI GROUP HR SOLUTIONS“ DOO iz Beograda, čiji je punomoćnik Milan Ivošević, advokat iz ... i „Naftagas – Naftni servisi“ DOO iz Novog Sada, radi naknade štete, odlučujući o reviziji tuženog „GI GROUP HR SOLUTIONS“, izjavljenoj protiv presude Apelacionog suda u Novom Sadu Gž1 2664/22 od 14.12.2022. godine, u sednici veća održanoj 03.04.2024. godine, doneo je
R E Š E NJ E
NE DOZVOLJAVA SE odlučivanje o poseboj reviziji tuženog „GI GROUP HR SOLUTIONS“, izjavljenoj protiv presude Apelacionog suda u Novom Sadu Gž1 2664/22 od 14.12.2022. godine u delu koji se odnosi na usvojeni tužbeni zahteva.
ODBACUJE SE, kao nedozvoljena, revizija tuženog „GI GROUP HR SOLUTIONS“, izjavljena protiv presude Apelacionog suda u Novom Sadu Gž1 2664/22 od 14.12.2022. godine u delu koji se odnosi na usvojeni tužbeni zahteva.
ODBIJA SE kao neosnovan zahtev tužioca za naknadu troškova odgovora na reviziju.
O b r a z l o ž e nj e
Presudom Apelacionog suda u Novom Sadu Gž1 2664/22 od 14.12.2022. godine, odbijene su žalbe tužioca i tuženih i potvrđena presuda Osnovnog suda u Zrenjaninu P1 420/20 od 27.01.2022. godine, kojom je delimično usvojen tužbeni zahtev i obavezani tuženi da solidarno isplate tužiocu na ime naknade nematerijalne štete iznos od 90.000,00 dinara na ime pretrpljenih fizičkih bolova, iznos od 90.000,00 dinara na ime pretrpljenog straha, i iznos od 90.000,00 dinara na ime naruženosti, sa zakonskom zateznom kamatom od dana presuđenja do isplate (stav prvi i drugi izreke prvostepene presude), na ime naknade materijalne štete za troškove prevoza iznos od 8.120,00 dinara, sa zakonskom zateznom kamatom od dana presuđenja do isplate (stav treći izreke prvostepene presude), odbijen kao neosnovan tužbeni zahtev u delu preko dosuđenog iznosa od 8.120,00 dinara do traženih 13.000,00 dinara na ime naknade troškova prevoza i materijalnih troškova lečenja sa pripadajućom zakonskom zateznom kamatom od dana presuđenja do isplate, kao i za plaćanje novčane rente zbog povrede na radu u mesečnom iznosu od 20.000,00 dinara, od dana podnošenja tužbe, dok za to postoje zakonski uslovi, sa zakonskom zateznom kamatom od dospeća svakog pojedinačnog iznosa računajući od 10. u mesecu za prethodni mesec do isplate (stav četvrti izreke prvostepene presude) i obavezani tuženi da solidarno naknade tužiocu troškove parničnog postupka u iznosu od 170.122,00 dinara (stav peti izreke prvostepene presude).
Protiv pravnosnažne presude donete u drugom stepenu, dela kojim je potvrđena odluka o usvajanju tužbenog zahteva, tuženi „GI GROUP HR SOLUTIONS“ je blagovremeno izjavio reviziju zbog pogrešne primene materijalnog prava, pozivom na član 404. Zakona o parničnom postupku.
Tužilac je blagovremeno podneo odgovor na reviziju.
Odlučujući o izuzetnoj dozvoljenosti revizije, na osnovu člana 404. stav 2. Zakona o parničnom postupku - ZPP („Službeni glasnik RS“, br. 72/11 ... 18/20), Vrhovni sud je ocenio da revizija tuženog „GI GROUP HR SOLUTIONS“ nije izuzetno dozvoljena.
Prema odredbi člana 404. stav 1. ZPP, revizija je izuzetno dozvoljena zbog pogrešne primene materijalnog prava i protiv drugostepene presude koja ne bi mogla da se pobija revizijom, ako je po oceni Vrhovnog suda potrebno da se razmotre pravna pitanja od opšteg interesa ili pravna pitanja u interesu ravnopravnosti građana, radi ujednačavanja sudske prakse, kao i ako je potrebno novo tumačenje prava (posebna revizija).
Iz navedenog proizilazi da su zakonom izričito propisani dodatni, posebni uslovi, pod kojima revizijski sud može izuzetno dozvoliti reviziju i odlučiti o ovom pravnom leku i onda kada revizija nije dozvoljena na osnovu člana 403. ZPP.
Isticanje pogrešne primene materijalnog prava predstavlja zakonski razlog za izjavljivanje posebne revizije, isključivo ukoliko zbog pogrešne primene materijalnog prava u drugostepenoj odluci postoji potreba da se razmotre pravna pitanja od opšteg interesa ili u interesu ravnopravnosti građana, radi ujednačavanja sudske prakse ili novog tumačenja prava.
Imajući u vidu sadržinu tražene sudske zaštite i razloge na kojima su zasnovane presude nižestepenih sudova u primeni materijalnog prava na utvrđeno činjenično stanje, kao i navode iznete u reviziji, Vrhovni sud nalazi da u konkretnom slučaju nisu ispunjeni uslovi da se dozvoli odlučivanje o reviziji primenom člana 404. stav 1. ZPP.
U ovoj pravnoj stvari, pravnosnažnom presudom obavezani su tuženi da solidarno naknade tužiocu nematerijalnu i materijalnu štetu primenom odredbi Zakona o radu, Zakona o bezbednosti zdravlja na radu i Zakona o obligacionim odnosima, uz zaključak da su tuženi solidarno odgovorni za štetu koju tužilac pretrpeo na radu, vršeći poslove kod revidenta koji za štetu odgovara po principu objektivne odgovornosti, s obzirom na to da je šteta nastala u vezi sa opasnom stvari, odnosno obavljanja opasne delatnosti. Imajući u vidu da pitanje uslova eskulpacije od odgovornosti zavisi od utvrđenih okolnosti konkretnog slučaja, a da je institut izuzetne dozvoljenosti revizije rezervisan isključivo za pitanja iz domena primene materijalnog prava, i to pod uslovima koji su zakonom izričito propisani, kao i da se primenom ovog instituta ne mogu razmatrati druga pitanja, pitanja iz domena konkretno utvrđenog činjeničnog stanja u pojedinačnom slučaju nastanka štete na radu, to po oceni Vrhovnog suda u konkretnom slučaju nisu ispunjeni uslovi za odlučivanje o reviziji tuženog „GI GROUP HR SOLUTIONS“ kao izuzetno dozvoljenoj u smislu člana 404. stav 1. ZPP, jer ne postoji potreba za razmatranje pravnih pitanja od opšteg interesa ili u interesu ravnopravnosti građana, radi ujednačavanja sudske prakse ili novog tumačenja prava.
Iz navedenih razloga, Vrhovni sud je primenom člana 404. ZPP odlučio kao u stavu prvom izreke.
Ispitujući dozvoljenost revizije u smislu člana 410. stav 2. tačka 5. ZPP, Vrhovni sud je našao da revizija nije dozvoljena.
Prema članu 441. ZPP, revizija je dozvoljena u parnicama o sporovima o zasnivanju, postojanju i prestanku radnog odnosa.
U sporovima radi novčanog potraživanja iz radnog odnosa dozvoljenost revizije se ocenjuje na osnovu člana 403. stav 3. ZPP.
Dakle, u sporovima radi novčanog potraživanja iz radnog odnosa, revizija je dozvoljena pod istim uslovima, kao i u imovinskopravnim sporovima koji se odnose na novčana potraživanja.
Prema članu 403. stav 3. ZPP, revizija nije dozvoljena u imovinskopravnim sporovima ako vrednost predmeta spora pobijanog dela ne prelazi dinarsku protivvrednost od 40.000 evra po srednjem kursu Narodne banke Srbije na dan podnošenja tužbe.
Tužba radi naknade štete podneta je 12.05.2020. godine. Vrednost predmeta spora pobijanog dela iznosi 278.120,00 dinara.
Imajući u vidu da se u konkretnom slučaju radi o imovinskopravnom sporu iz radnog odnosa koji se odnosi na novčano potraživanje, u kome vrednost predmeta spora pobijanog dela ne prelazi merodavnu vrednost za dozvoljenost revizije u dinarskoj protivvrednosti od 40.000 evra, to je Vrhovni sud našao da revizija tuženog „GI GROUP HR SOLUTIONS“ nije dozvoljena primenom odredbe člana 403. stav 3. ZPP.
Iz navedenih razloga, Vrhovni sud je primenom člana 413. ZPP odlučio kao u stavu drugom izreke.
Troškovi odgovora na reviziju nisu bili potrebni shodno odredbi člana 154. stav 1. ZPP, zbog čega je odbijen kao neosnovan zahtev tužioca za naknadu troškova datog odgovora na reviziju.
Iz navedenih razloga, Vrhovni sud je primenom člana 165. stav 1. ZPP odlučio kao u stavu trećem izreke.
Predsednik veća – sudija
Jelica Bojanić Kerkez, s.r.
Za tačnost otpravka
Zamenik upravitelja pisarnice
Milanka Ranković