Rev2 2555/2020 3.5.15.4; otkaz od strane poslodavca

Republika Srbija
VRHOVNI KASACIONI SUD
Rev2 2555/2020
11.02.2022. godina
Beograd

Vrhovni kasacioni sud, u veću sastavljenom od sudija: Katarine Manojlović Andrić, predsednika veća, Gordane Džakula i Branislava Bosiljkovića, članova veća, u parnici tužioca AA iz ..., čiji je punomoćnik Bojana Trajković, advokat iz ..., protiv tuženog „ALS Laboratory Services“ DOO sa sedištem u Boru, čiji je punomoćnik Darko Jašarević, advokat iz ..., radi poništaja rešenja o otkazu ugovora o radu i vraćanja na rad, odlučujući o revizijama parničnih stranaka izjavljenim protiv presude Apelacionog suda u Nišu Gž1 2167/2019 od 07.02.2020. godine, u sednici veća održanoj 11.02.2022. godine, doneo je

R E Š E NJ E

UKIDA SE presuda Apelacionog suda u Nišu Gž1 2167/2019 od 07.02.2020. godine i predmet vraća drugostepenom sudu na ponovno suđenje.

O b r a z l o ž e nj e

Presudom Osnovnog suda u Boru P1 213/18 od 11.03.2019. godine, stavom prvim izreke, usvojen je tužbeni zahtev tužioca i poništeno kao nepravilno i nezakonito rešenje o otkazu ugovora o radu od 20.07.2016. godine, te je tuženi obavezan da tužioca vrati na rad na poslove i radne zadatke koje je obavljao pre donošenja osporenog rešenja, shodno stručnoj spremi, znanju i radnom iskustvu, u roku od osam dana pod pretnjom izvršenja. Stavom drugim izreke, obavezan je tuženi da tužiocu naknadi troškove parničnog postupka u iznosu od 193.500,00 dinara sa zakonskom zateznom kamatom od izvršnosti do isplate.

Presudom Apelacionog suda u Nišu Gž1 2167/2019 od 07.02.2020. godine, ukinuta je prvostepena presuda i presuđeno: delimično je usvojen tužbeni zahtev tužioca pa je kao nezakonito poništeno rešenje tuženog o otkazu ugovora o radu tužioca od 20.07.2016. godine (stav 1); obavezan je tuženi da tužiocu umesto vraćanja na rad isplati na ime naknade štete šest zarada koje je tužilac ostvario u mesecu koji prethodi mesecu u kome mu je prestao radni odnos u roku od osam dana od dana prijema presude (stav 2); odbijen je deo tužbenog zahteva tužioca da se tuženi obaveže da ga vrati na rad na poslove koje je obavljao pre prestanka radnog odnosa, shodno stručnoj spremi, znanju i radnom iskustvu (stav 3); obavezan je tuženi da tužiocu naknadi troškove postupka u iznosu od 162.000,00 dinara sa zakonskom zateznom kamatom počev od dana izvršnosti presude do konačne isplate (stav 4).

Protiv pravnosnažne presude donete u drugom stepenu, tuženi je blagovremeno izjavio reviziju zbog bitne povrede odredaba parničnog postupka i pogrešne primene materijalnog prava, a reviziju je protiv iste presude blagovremeno izjavio i tužilac iz svih razloga propisanih odredbom člana 407. ZPP.

Odlučujući o revizijama Vrhovni kasacioni sud je ispitao pobijanu odluku primenom člana 408. Zakona o parničnom postupku („Službeni glasnik RS“, br. 72/11, 49/13-US, 74/13-US, 55/14 i 87/18) – u daljem tekstu: ZPP, pa je našao da su revizije osnovane.

Predmet ove parnice je zahtev tužioca da se kao nepravilno i nezakonito poništi rešenje tuženog od 20.07.2016. godine o otkazu ugovora o radu tužioca i da se obaveže tuženi da tužioca vrati na rad na poslove i radne zadatke koje je obavljao pre donošenja osporenog rešenja, shodno stručnoj spremi, znanju i radnom iskustvu. Osporenim rešenjem tuženog od 20.07.2016. godine tužiocu, koji je kod tuženog zaposlen na neodređeno vreme na radnom mestu radnik ... po ugovoru o radu od 14.10.2013. godine, otkazan je ugovor o radu na osnovu člana 179. stav 3. tačka 8) Zakona o radu, jer je zbog pretnji fizičkim nasiljem upućenim drugim radnicima njegovo ponašanje takvo da ne može da nastavi rad kod poslodavca. Nakon sprovedenog dokaznog postupka u kome je izvršio uvid u osporeno rešenje tuženog, saslušao tužioca i predložene svedoke, prvostepeni sud je utvrdio činjenično stanje iz koga je izveo zaključak da u konkretnom slučaju ne stoji nijedna od povreda na koje se poziva tuženi u osporenom rešenju, pa je prvostepenom presudom usvojio tužbeni zahtev tužioca, poništio kao nepravilno i nezakonito osporeno rešenje tuženog i tuženog obavezao da tužioca vrati na rad.

Odlučujući o žalbi tuženog izjavljenoj protiv prvostepene presude, Apelacioni sud je, na osnovu člana 383. stav 4. ZPP, održao glavnu raspravu radi odlučivanja o tužbenom zahtevu tužioca na kojoj je izveo dokaze saslušanjem tužioca i svedoka kao i čitanjem priloženih pisanih dokaza. Na osnovu svih izvedenih dokaza Apelacioni sud je utvrdio da je u konkretnom slučaju postojao otkazni razlog koji je tužiocu stavljen na teret osporenim rešenjem, te je zaključio da je postojao osnov za prestanak radnog odnosa tužiocu u smislu odredbe člana 179. stav 3. tačka 8) Zakona o radu. Nakon toga je drugostepeni sud pristupio oceni da li je osporeno rešenje doneto od strane ovlašćenog lica u smislu člana 192. Zakona o radu. Iz dela iskaza koji je BB, menadžer tuženog koja je potpisala osporeno rešenje, dala pred prvostepenim sudom pred kojim je saslušana u svojstvu svedoka, drugostepeni sud je utvrdio da je njoj ovlašćenje dato putem mejla od strane tadašnjeg direktora tuženog. Uvidom u sadržinu elektronske prepiske sud je zaključio da joj ovlašćenje nije doneto u skladu sa članom 192. Zakona o radu. Imajući u vidu izloženo, sud je našao da je u konkretnom slučaju postojao osnov da tužiocu kod tuženog prestane radni odnos, a koji osnov se ogledao u aktu narušavanja radne discipline bliže opisanom u osporenom rešenju o otkazu, ali da je prilikom donošenja rešenja poslodavac postupio suprotno odredbama člana 192. Zakona o radu imajući u vidu da je postupak otkaza sprovelo i rešenje donelo i potpisalo neovlašćeno lice. Odredbom člana 191. stav 7. Zakona o radu je propisano da ako sud u toku postupka utvrdi da je postojao osnov za prestanak radnog odnosa, ali da je poslodavac postupio suprotno odredbama zakona kojim je propisan postupak za prestanak radnog odnosa, sud će odbiti zahtev zaposlenog za vraćanje na rad a na ime naknade štete dosudiće zaposlenom iznos od šest zarada zaposlenog. Apelacioni sud je stoga pobijanom presudom osporeno rešenje poništio kao nepravilno i nezakonito, a odbio zahtev tužioca za vraćanje na rad i obavezao tuženog da tužiocu plati naknadu štete.

Vrhovni kasacioni sud nalazi da se osnovano revizijom tuženog ukazuje da je drugostepeni sud donoseći pobijanu presudu učinio bitnu povredu odredbe parničnog postupka iz člana 374. stav 1. u vezi sa članom 7. stav 2. ZPP i člana 374. stav 2. tačka 7) ZPP. Naime, iz obrazloženja pobijane presude i stanja u spisima proizlazi da je osnovan navod revizije da tokom celog postupka nije bila sporna činjenica da li je osporeno rešenje o otkazu donelo ovlašćeno lice, odnosno da tužilac u tužbi, podnescima tokom postupka ili usmeno na raspravi nije osporio ovlašćenje BB da donese osporeno rešenje. Drugostepeni sud zaključak da je rešenje doneto od strane neovlašćenog lica zasniva na iskazu BB datom u postupku pred prvostepenim sudom pred kojim je saslušana u svojstvu svedoka. Međutim, prvostepeni sud se u svojoj odluci uopšte nije bavio pitanjem ovlašćenja BB za vođenje postupka koji je prethodio osporenom rešenju i za njegovo donošenje odnosno potpisivanje. U takvoj situaciji tuženom nije data mogućnost da se na tu okolnost izjasni i da o toj bitnoj činjenici raspravlja pred sudom.

Imajući u vidu izloženo, osnovano se revizijom tuženog ističe da je drugostepeni sud na taj način počinio bitne povrede odredaba parničnog postupka na koje se u reviziji ukazuje.

Kako je zbog učinjenih bitnih povreda odredaba parničnog postupka pobijana drugostepena presuda nezakonita u delu koji je osporen revizijom tuženog, te kako od ocene zakonitosti osporenog rešenja zavisi osnovanost zahteva tužioca za vraćanje na rad, Vrhovni kasacioni sud je našao da presudu treba ukinuti i u delu koji se osporava revizijom tužioca.

U ponovnom postupku, sud će imati u vidu primedbe iz ovog rešenja, te će pravilno utvrditi činjenično stanje, a potom pravilnom primenom materijalnog prava doneti novu i zakonitu odluku.

Predsednik veća – sudija

Katarina Manojlović Andrić,s.r.

Za tačnost otpravka

Upravitelj pisarnice

Marina Antonić