Rev2 2805/2020 3.5.15.4.3; otkaz zbog nepoštovanja radne discipline

Republika Srbija
VRHOVNI KASACIONI SUD
Rev2 2805/2020
24.03.2022. godina
Beograd

U IME NARODA

Vrhovni kasacioni sud, u veću sastavljenom od sudija: Branislava Bosiljkovića, predsednika veća, Branke Dražić i Danijele Nikolić, članova veća, u parnici iz radnog odnosa tužioca AA iz ..., čiji je punomoćnik Desimir Karamatraković advokat iz ..., protiv tuženog „Aptiv mobility services“ DOO iz Novog Sada, radi poništaja rešenja o otkazu ugovora o radu i naknade štete, odlučujući o reviziji tužioca izjavljenoj protiv presude Apelacionog suda u Novom Sadu Gž1 4275/19 od 25.06.2020. godine, u sednici veća održanoj dana 24.03.2022. godine, doneo je

P R E S U D U

ODBIJA SE kao neosnovana revizija tužioca izjavljena protiv presude Apelacionog suda u Novom Sadu Gž1 4275/19 od 25.06.2020. godine.

O b r a z l o ž e nj e

Presudom Apelacionog suda u Novom Sadu Gž1 4275/19 od 25.06.2020. godine odbijena je žalba tužioca i potvrđena presuda Osnovnog suda u Novom Sadu P1 1684/18 od 18.09.2019. godine, kojom je odbijen tužbeni zahtev za poništaj kao nezakonitog rešenja tuženog broj .. od 12.06.2017. godine kojim je tužiocu otkazan ugovor o radu broj .. od 27.04.2017. godine (stav prvi izreke), odbijen tužbeni zahtev kojim je tužilac tražio da se tuženi obaveže na isplatu naknade štete u vidu izgubljene zarade u periodu od 12.06.2017. godine do 08.02.2018. godine u ukupnom iznosu od 819.788,14 dinara sa zakonskom zateznom kamatom na pojedinačne mesečne iznose počev od označenih datuma pa do isplate (stav drugi izreke), odbijen tužbeni zahtev kojim je tužilac tražio da se tuženi obaveže na uplatu pripadajućih doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje za period od 12.06.2017. godine do 08.02.2018. godine (stav treći izreke), odbijen tužbeni zahtev kojim je tužilac tražio da se tuženi obaveže da mu, umesto vraćanja na rad, na ime naknade štete isplati šest mesečnih zarada u ukupnom iznosu od 618.000,00 dinara sa zakonskom zateznom kamatom od dana presuđenja do isplate (stav četvrti izreke) i obavezan tužilac da na ime naknade troškova postupka isplati tuženom iznos od 135.400,00 dinara sa zakonskom zateznom kamatom od dana izvršnosti presude do isplate (stav peti izreke).

Protiv pravnosnažne presude donete u drugom stepenu tužilac je blagovremeno izjavio reviziju zbog bitnih povreda odredaba parničnog postupka i pogrešne primene materijalnog prava.

Odlučujući o izjavljenoj reviziji, na osnovu člana 408. i člana 441. ZPP, Vrhovni kasacioni sud je našao da tužiočeva revizija nije osnovana.

U sprovedenom postupku nije učinjena bitna povreda odredaba parničnog postupka iz člana 374. stav 2. tačka 2. ZPP, na koju revizijski sud pazi po službenoj dužnosti, a nema ni relativno bitnih povreda odredaba parničnog postupka učinjenih u drugostepenom postupku koje se navode u reviziji.

Prema utvrđenom činjeničnom stanju, tužilac je radio kod tuženog od 28.11.2016. godine, po ugovoru o radu na određeno vreme, a od 27.04.2017. godine po ugovoru o radu na neodređeno vreme. Ugovorom o radu predviđeno je da poslodavac može raskinuti radni odnos zbog povrede radne obaveze od strane zaposlenog ili nepoštovanja radne discipline predviđene Pravilnikom o radu ili Zakonom o radu (član 18. stav 4). Tužiocu je ugovor o radu otkazan rešenjem od 12.06.2017. godine zbog nepoštovanja radne discipline, primenom člana 42. stav 3. tačka 5. Pravilnika o radu tuženog kojim je predviđeno da se povredom radne discipline smatra loše i/ili neprimereno ponašanje prema klijentima, drugim zaposlenima ili predstavnicima poslodavca. Pre donošenja označenog rešenja tužiocu je uručeno upozorenje o razlozima za otkaz ugovora o radu na koje se on pismeno izjasnio. Ugovor o radu otkazan je zato što je tužilac 10.05.2017. godine, u prisustvu više lica, zaposlenom BB pretećim tonom uputio reči: „BB, ako mi samo još jednu reč budeš rekao videćeš kako ćeš proći, imaćeš posla samnom“. Istog dana tužilac je sa svog službenog mejla uputio BB i većem broju drugih zaposlenih, kao i licima koja nisu zaposlena kod tuženog, mejl sačinjen na engleskom jeziku u kojem se BB obratio neprimerenim rečima. Ubrzo nakon toga tužilac je, na zahtev poslodavca, predao svoj laptop i obavio razgovor sa menadžerom tuženog za ljudske resurse, složivši se da mejl, koji je sastavio zbog iskazanog nepoštovanja prema njemu, sadrži neprimerene reči. U prethodnom periodu od nešto duže od mesec dana vođena je prepiska između tužioca i BB, u kojoj je tužilac ukazivao na probleme uočene u radu tuženog i povodom toga mu ukazivano na određena pravila u radu kojih bi trebalo da se pridržava u takvim situacijama. U nalazu veštaka dostavljenom uz tužbu (član 261. stav 1. ZPP) sa zaključkom da tužilac u vreme kada je preduzimao radnje na osnovu kojih mu je dat otkaz ugovora o radu, zbog akutne reakcije na stres, nije mogao shvatiti značaj svojih postupka i njima upravljati, prikazana je i struktura tužiočeve ličnosti. Tužilac je opisan kao rigidna, hipersenzitivna i sitničava osoba kojoj nedostaje fleksibilnost i koja do jedne granice trpi frustraciju, a kada se ta granica pređe burno reaguje ispoljavajući nekontrolisanu i beskorisnu, u ovom slučaju verbalnu agresiju.

Na ovako utvrđeno činjenično stanje, nižestepeni sudovi su u ovom sporu pravilno primenili materijalno pravo.

Odredbom člana 179. stav 3. tačka 8. Zakona o radu propisano je da poslodavac može da otkaže ugovor o radu zaposlenom koji ne poštuje radnu disciplinu propisanu aktom poslodavca, odnosno ako je njegovo ponašanje takvo da ne može da nastavi rad kod poslodavca. Pravilnikom o radu tuženog predviđeno je da loše i/ili neprimereno ponašanje prema klijentima, drugim zaposlenima ili predstavnicima poslodavca predstavlja povredu radne discipline.

U konkretnom slučaju, ponašanje tužioca prema drugom zaposlenom je neprimereno i predstavlja povredu radne discipline predviđenu opštim aktom tuženog, zbog kojeg tužilac više ne može da nastavi sa radom kod poslodavca. Tužilac oslobođenje od odgovornosti za povredu radne discipline traži u svom psihičkom stanju, koje je u nalazu veštaka okvalifikovano kao akutna reakcija na stres, i u kojem on nije mogao shvatiti značaj postupaka koje je preduzeo i njima upravljati. Međutim, kod povrede radne discipline ne utvrđuje se krivica zaposlenog, u smislu njegovog psihičkog odnosa prema preduzetoj radnji, već je dovoljna svest o nedisciplini. U vreme kada je tužilac, prvo usmeno a zatim i pismeno - mejlom uputio neprimerene reči drugom zaposlenom postojala je svest o povredi radne discipline iz opšteg akta tuženog. Na postojanje takve svesti kod tužioca o neprimerenom ponašanju svedoči i razgovor koji je on, kratko vreme po upućivanju mejla, obavio sa menadžerom tuženog za ljudske resurse i u tom razgovoru se složio da su reči koje je koristio u svojoj prepisci sa drugim zaposlenim bile neprimerene.

Iz navedenih razloga, nisu osnovani navodi revizije o pogrešnoj primeni materijalnog prava, zbog čega je primenom člana 414. stav 1. ZPP odlučeno kao u izreci.

Predsednik veća - sudija

Branislav Bosiljković, s.r.

Za tačnost otpravka

Upravitelj pisarnice

Marina Antonić