Rev2 4530/2022 3.5.9; zarada, minimalna zarada, minimalna cena rada, naknada zarade i druga primanja

Republika Srbija
VRHOVNI SUD
Rev2 4530/2022
20.09.2023. godina
Beograd

U IME NARODA

Vrhovni sud, u veću sastavljenom od sudija: Jelice Bojanić Kerkez, predsednika veća, Vesne Stanković i Radoslave Mađarov, članova veća, u parnici tužioca AA iz ..., čiji je punomoćnik Miona Mihailović, advokat iz ..., protiv tužene Republike Srbije, Ministarstvo odbrane VP ..., koju zastupa Vojno pravobranilaštvo, sa sedištem u Beogradu, radi isplate, odlučujući o reviziji tužioca izjavljenoj protiv presude Apelacionog suda u Beogradu Gž1 21/22 od 15.04.2022. godine, u sednici održanoj 20.09.2023. godine, doneo je

P R E S U D U

ODBIJA SE kao neosnovana revizija tužioca izjavljena protiv presude Apelacionog suda u Beogradu Gž1 21/22 od 15.04.2022. godine.

O b r a z l o ž e nj e

Presudom Apelacionog suda u Beogradu Gž1 21/22 od 15.04.2022. godine, preinačena je presuda Trećeg osnovnog suda u Beogradu P1 307/19 od 17.05.2021. godine u stavu prvom izreke, tako što je odbijen tužbeni zahtev kojim je tužilac tražio da se obaveže tužena da mu na ime naknade štete zbog manje isplaćenog dela plate po osnovu prekovremenog rada, u periodu od 01.01.2013. godine do 12.07.2015. godine, isplati za 637 sati prekovremenog rada ukupan iznos od 167.510,25 dinara, sa zakonskom zateznom kamatom od 07.12.2016. godine do isplate (stav 1. izreke). Preinačno je rešenje o troškovima postupka sadržano u stavu drugom izreke presude Trećeg osnovnog suda u Beogradu P1 307/19 od 17.05.2021. godine, tako što je odbijen kao neosnovan zahtev tužioca za naknadu troškova postupka u iznosu od 146.990,00 dinara, sa zakonskom zateznom kamatom od izvršnosti presude do isplate, dok je tužilac obavezan da tuženoj naknadi troškove prvostepenog postupka u iznosu od 12.000,00 dinara, sa zakonskom zateznom kamatom od izvršnosti presude do isplate (stav 2. izreke). Obavezan je tužilac da tuženoj naknadi troškove drugostepenog postupka u iznosu do 18.000,00 dinara (stav 3. izreke). Odbijen je zahtev tužioca za naknadu troškova drugostepenog postupka (stav 4. izreke).

Protiv pravosnažne presude donete u drugom stepenu, tužilac je blagovremeno izjavio reviziju zbog bitne povrede odredaba parničnog postupka, pogrešno i nepotpuno utvrđenog činjeničnog stanja i pogrešne primene materijalnog prava.

Ispitujući pobijanu presudu na osnovu člana 408. u vezi člana 403. stav 2. tačka 2. Zakona o parničnom postupku – ZPP („Službeni glasnik RS“ br. 72/11...10/23), Vrhovni sud je našao da revizija nije osnovana.

U postupku nije učinjena bitna povreda odredaba parničnog postupka iz člana 374. stav 2. tačka 2. ZPP, na koju revizijski sud pazi po službenoj dužnosti. Drugostepeni sud je potpuno i pravilno primenio odbrede procesnog zakona, što je bilo od uticaja na donošenje zakonite i pravilne presude.

Prema utvrđenom činjeničnom stanju, tužilac je profesionalni pripadnik Vojske Republike Srbije. U utuženom periodu od 01.01.2013. godine do 12.07.2015. godine ostvario je 237 sati prekovremenog rada koje nije iskoristio kao slobodne dane. Rešenjem VP ... UP1 br. 68-3 od 19.07.2016. godine, odbijen je zahtev tužioca za ostvarivanje prava na korišćenje odsustva po osnovu prekovremenog rada, sa obrazloženjem da je protekao rok od 6 meseci, propisan članom 34. Pravilnika o platama profesionalnih pripadnika Vojske Republike Srbije. Žalba tužioca izjavljena protiv rešenja od 19.07.2016. godine odbijena je rešenjem VP ... Up-2 br. 1- 2 od 12.11.2016. godine. Drugostepeno rešenje sadrži pouku da tužilac protiv istog može voditi upravni spor. Tužilac je sudu podneo tužbu 08.12.2016. godine radi naknade štete zbog neisplaćenog dodatka za sate prekovremenog rada.

Po oceni Vrhovnog suda pravilno je u drugostepenoj presudi primenjeno materijalno pravo kada je preinačena prvostepena presude i odbijen tužbeni zahtev.

Prema članu 85. stav 1. Zakona o Vojsci Srbije („Službeni glasnik RS“ br. 116/7..10/15), za časove noćnog rada, rada u dane praznika koji su zakonom određeni kao neradni dani i rada dužeg od punog radnog vremena, osim rada dužeg od punog radnog vremena iz člana 83. ovog zakona, profesionalnom vojnom licu uvećava se plata.

Prema članu 34. Pravilnika o platama i drugim novčanim primanjima profesinalnih pripadnika Vojske Repbulike Srbije („Službeni vojni list“ broj 28/11), propisano je da profesionalnom pripadniku Vojske Srbije za svaki sat koji po nalogu nadležnog starešine radi duže od punog radnog vremena (prekovremeni rad), pripada sat i po slobodno (stav 1.). Prekovremeni rad se tromesečno preračunava u slobodne sate koje profesionalni pripadnik Vojske Srbije mora da iskoristi najkasnije u roku od 6 meseci od proteka tromesečja u kojem je ostvario (stav 2). Izuzetno, profesinalnom pripadniku Vojske Srbije koji ne može da iskoristi slobodne sate zbog toga što priroda poslova radnog mesta češće zahteva tako obiman prekovremeni rad, može da se isplati dodatak za svaki sat prekovremenog rada, koji iznosi 26% vrednosti radnog sata plate, uz prethodno pribavljenu saglasnost pomoćnika Ministra odbrane za ljudske resurse (stav 3.).

Po oceni Vrhovnog suda, tužilac ne uživa sudsku zaštitu traženom isplatom dodatka na platu za prekovremeni rad, u situaciji u kojoj mu pravnosnažnom i konačnom odlukom nadležnog starešine pravo na slobodne dane nije priznato zbog isteka roka od 6 meseci od proteka tromesečja u kome je ostvario pravo na prekovremeni rad, saglasno članu 34. stav 2. Pravilnika o platama i drugim novčanim primanjima profesinalnih pripadnika Vojske Repbulike Srbije. Takođe, nije nastupio izuzetak regulisan u stavu 3. člana 34. navedenog Pravilinika jer za isplatu dodatka na platu za prekovremeni rad tužiocu, nije prethodno pribavljena saglasnost ministra odbrane odnosno pomoćnika ministra odbrane za ljudske resurse. Upravo je zbog specifičnosti službe u Vojsci Republike Srbije, zakonodavac dao nadležnom starešini i ministru odbrane odnosno pomoćniku ministra za ljudske resurse široka ovlašćenja u regulisanju radno-pravnog statusa pripadnika Vojske Republike Srbije u šta spada i pravo na slobodne dane po osnovu prekovremenog rada odnosno isplatu dodatka na platu za ostvarene sate prekovremenog rada. Zakonitost odluka nadležnih starešina, o pojedinačnim pravima pripadnika Vojske može biti predmet upravne kontrole i sudske kontrole u upravnom sporu. Tužilac nije vodio upravni spor protiv rešenja o odbijanju njegovog zahteva za priznavanje prava na slobodne dane, čime je rešenje postalo pravnosnažno i nastupila pravna pretpostavka da je isto zakonito, pa u toj situaciji tužena ne odgovara za štetu koju tužilac eventualno trpi. Povreda prava zaposlenog postoji kad poslodavac donese odluku ili preduzme radnju koja nije u skladu sa zakonom ili internim aktom poslodavca. U konkretnom slučaju nema takve radnje jer odluka o odbijanju predloga za priznavanje prava tužiocu na slobodne dane postala je zakonita, pa su neosnovani navodi tužiočeve revizije o pogrešnoj primeni materijalnog prava.

Na osnovu člana 414. stav 1. ZPP odlučeno je kao u izreci.

Predsednik veća – sudija

Jelica Bojanić Kerkez,s.r.

Za tačnost otpravka

upravitelj pisarnice

Marina Antonić