Rev2 960/2014 posebna nega deteta; nemogućnost davanja otkaza

Republika Srbija
VRHOVNI KASACIONI SUD
Rev2 960/2014
23.09.2015. godina
Beograd

U IME NARODA

Vrhovni kasacioni sud, u veću sastavljenom od sudija: Ljubice Milutinović, predsednika veća, Biljane Dragojević i Jasminke Stanojević, članova veća, u parnici tužilje S.S. iz L., čiji je punomoćnik Z.M., advokat iz L., protiv tuženog FHI Z. a.d. L., koga zastupa S.Da., advokat iz B., radi naknade štete, odlučujući o reviziji tuženog izjavljenoj protiv presude Apelacionog suda u Nišu Gž1 704/14 od 28.03.2014. godine, u sednici održanoj 23.09.2015. godine, doneo je

P R E S U D U

ODBIJA SE kao neosnovana revizija tuženog izjavljena protiv presude Apelacionog suda u Nišu Gž1 704/14 od 28.03.2014. godine.

O b r a z l o ž e nj e

Presudom Osnovnog suda u Leskovcu P1 1126/12 od 17.10.2013. godine, stavom prvim izreke, usvojen je tužbeni zahtev tužilje i poništeno rešenje tuženog o prestanku radnog odnosa tužilji br. 6214/1 od 19.10.2010. godine, kao nezakonito. Stavom drugim izreke, odbijen je kao neosnovan tužbeni zahtev tužilje kojim je tražila da se obaveže tuženi da je vrati na rad i rasporedi na poslove i radne zadatke koji odgovaraju njenoj stručnoj spremi, znanju i sposobnostima. Stavom trećim izreke, obavezan je tuženi da tužilji isplati naknadu štete u iznosu od šest zarada koje bi tužilja ostvarila da radi da joj nije nezakonito prestao radni odnos u roku od osam dana po prijemu presude pod pretnjom prinudnog izvršenja. Stavom četvrtim izreke, odlučeno je o troškovima postupka.

Presudom Apelacionog suda u Nišu Gž1 704/14 od 28.03.2014. godine, stavom prvim izreke, odbijena je kao neosnovana žalba tuženog i potvrđena prvostepena presuda u stavu 1. izreke i odluka o troškovima postupka iz stava 4. izreke. Ista presuda preinačena je u stavu 2. izreke tako što je obavezan tuženi da tužilju vrati na rad i rasporedi je na poslove i radne zadatke koji odgovaraju njenoj stručnoj spremi, znanju i sposobnostima. Ista presuda je preinačena i u stavu 3. izreke tako što je odbijen zahtev tuženog da se obaveže da tužilji isplati naknadu štete u iznosu od šest zarada koje bi tužilja ostvarivala da radi da joj nije nezakonito prestao radni odnos.

Protiv pravnosnažne presude donesene u drugom stepenu tuženi je izjavio reviziju zbog bitnih povreda odredaba parničnog postupka i pogrešne primene materijalnog prava.

Ispitujući pravilnost pobijane presude u smislu člana 408. ZPP, Vrhovni kasacioni sud je našao da je revizija tuženog neosnovana.

U postupku nije učinjena bitna povreda odredaba parničnog postupka iz člana 374. stav 2. tačka 2. ZPP na koju Vrhovni kasacioni sud pazi po službenoj dužnosti.

Prema utvrđenom činjeničnom stanju, tužilja je bila u radnom odnosu na neodređeno vreme kod tuženog na poslovima samostalnog istraživača u Odeljenju intelektualne svojine, Službe registracije i regulative u Centru za istraživanje i razvoj. Upravni odbor tuženog je 13.11.2009. godine doneo program rešavanja viška zaposlenih prema kome je došlo do ukidanja radnog mesta na kome je tužilja radila. U momentu donošenja ovog programa, tužilja se nalazila na porodiljskom bolovanju. Po rešenju tuženog od 17.11.2008. godine tužilji je odobreno porodiljsko bolovanje i odsustvo zbog nege deteta u ukupnom trajanju od dve godine. Ovo bolovanje tužilja je otpočela 18.10.2008. godine zaključno sa 18.10.2010. godine. Po navedenom rešenju tužilja je bila dužna da se javi na rad 19.10.2010. godine. Tog dana (19.10.2010. godine) tužilja se javila na rad kod tuženog ali je tom prilikom dostavila potvrdu o privremenoj sprečenosti za rad izdatu od strane pedijatra počev od 19.10.2010. godine. Navedenog dana tužilja je odbila prijem rešenja o prestanku radnog odnosa tuženog od 19.10.2010. godine po kome joj prestaje radni odnos na osnovu člana 179. tačka 9. Zakona o radu (tehnološki višak). Tužilji je isplaćena otpremnina. Komisija koja odobrava posebnu negu deteta formirana je 13.10.2010. godine, a otpočela je sa radom 22.10.2010. godine kog dana se tužilja sa detetom javila komisiji. Tada joj je na osnovu ocene lekarske komisije odobreno bolovanje za posebnu negu deteta za još tri meseca od 19.10.2010. godine do 18.01.2011. godine. Tužilja je navedenu dokumentaciju preporučenom poštom dostavila tuženom 26.10.2010. godine. Na ovakav način tužilja je komunicirala sa tuženim jer je 25.10.2010. godine vraćena od strane portira tuženog sa obrazloženjem da joj je 19.10.2010. godine prestao radni odnos. Po razmatranju poslate dokumentacije, tuženi je obavestio tužilju da rešenje o otkazu ostaje na snazi.

Kod ovako utvrđenog činjeničnog stanja pravilno je primenjeno materijalno pravo kada je poništeno rešenje o otkazu, obavezan tuženi da tužilju vrati na rad i rasporedi je na poslove i radne zadatke koji odgovaraju stručnoj spremi, znanju i sposobnostima, a odbio zahtev tuženog da isplati naknadu štete u iznosu od šest zarada umesto vraćanja na rad.

Prema članu 157. Zakona o radu kriterijum za utvrđivanje viška zaposlenih ne može da bude odsustvovanje sa rada zbog privremene sprečenosti za rad, trudnoće, porodiljskog odsustva, nege deteta i posebne nege deteta. Po članu 183. stav 1. tačka 2. istog zakona opravdanim razlogom za otkaz ugovora o radu u smislu člana 179. ovog zakona ne smatra se korišćenje porodiljskog odsustva, odsustva sa rada radi nege deteta i odsustva sa rada radi posebne nege deteta. Po članu 187. stav 1. Zakona o radu, poslodavac ne može zaposlenom da otkaže ugovor o radu za vreme trudnoće, porodiljskog odsustva, odsustva sa rada radi nege deteta i odsustva sa rada radi posebne nege deteta.

Imajući u vidu citirane zakonske odredbe i zabranu otpuštanja u stadijumu porodiljskog odsustva ili odsustva radi nege ili posebne nege deteta, što je tuženi upravo suprotno ovim odredbama učinio, imajući u vidu datum otvaranja bolovanja, trajanje porodiljskog odsustva i privremenu sprečenost za rad zbog nege deteta, pravilno su nižestepeni sudovi primenili materijalno pravo i poništili rešenje o otkazu. Posledica poništaja navedene odluke, kako to pravilno zaključuje drugostepeni sud je reintegracija tužilje, zbog čega je prvostepena presuda preinačena i tuženi obavezan da tužilju vrati na rad i rasporedi na poslove u skladu sa njenom stručnom spremom, znanju i sposobnostima (član 191. stav 1. Zakona o radu).

Suprotno revizijskim navodima, pravilno je odbijen zahtev tuženog kojim je tražio da umesto vraćanja na rad tužilji isplati određeni novčani iznos. Naime, članom 191. stav 5. Zakona o radu, propisano je da ovakvu odluku sud može doneti i na zahtev poslodavca ako postoje okolnosti koje opravdano ukazuju da nastavak radnog odnosa, uz uvažavanje svih okolnosti i interesa obe ugovorne strane nije moguć, s tim da se naknada štete zaposlenom dosuđuje u dvostrukom iznosu od iznosa koji se utvrđuje u skladu sa stavom 4. ovog zakona.

U ovom slučaju, tuženi je doneo rešenje o otkazu ugovora o radu tužilji kao tehnološkom višku, a ne iz nekog drugog razloga koji bi ukazivao da nastavak radnog odnosa između ove dve strane nije moguć, niti je na tu okolnost dostavio dokaze, zbog čega je ovako postavljen zahtev pravilno odbijen.

Na osnovu člana 414. ZPP, odlučeno je kao u izreci.

Predsednik veća sudija

Ljubica Milutinović,s.r.