Kzz 725/2019 nedozvoljeni razlozi

Republika Srbija
VRHOVNI KASACIONI SUD
Kzz 725/2019
02.10.2019. godina
Beograd

Vrhovni kasacioni sud, u veću sastavljenom od sudija: Nevenke Važić, predsednika veća, Veska Krstajića, Biljane Sinanović, Milunke Cvetković i Radmile Dragičević-Dičić, članova veća, sa savetnikom Vrhovnog kasacionog suda Snežanom Lazin, kao zapisničarem, u krivičnom predmetu okrivljenog AA, zbog krivičnog dela nedozvoljeno skladištenje robe iz člana 176a stav 1. Zakona o poreskom postupku i poreskoj administraciji, odlučujući o zahtevu za zaštitu zakonitosti branioca okrivljenog AA - advokata Miloša Petrovića, podnetom protiv pravnosnažnih presuda Osnovnog suda u Leskovcu 11K.br.548/17 od 23.10.2018.godine i Višeg suda u Leskovcu 11Kž1.br.18/19 od 21.01.2019.godine, u sednici veća održanoj dana 02.10.2019.godine, doneo je

R E Š E NJ E

ODBACUJE SE kao nedozvoljen zahtev za zaštitu zakonitosti branioca okrivljenog AA - advokata Miloša Petrovića, podnet protiv pravnosnažnih presuda Osnovnog suda u Leskovcu 11K.br.548/17 od 23.10.2018.godine i Višeg suda u Leskovcu 11Kž1.br.18/19 od 21.01.2019.godine.

O b r a z l o ž e nj e

Presudom Osnovnog suda u Leskovcu 11K.br.548/17 od 23.10.2018.godine okrivljeni AA je oglašen krivim zbog izvršenja krivičnog dela nedozvoljeno skladištenje robe iz člana 176a stav 1. Zakona o poreskom postupku i poreskoj administraciji i izrečena mu je uslovna osuda tako što mu je utvrđena kazna zatvora u trajanju od 3 (tri) meseca i određeno je da se ista neće izvršiti ukoliko okrivljeni u roku proveravanja od 1 (jedne) godine ne izvrši novo krivično delo i istovremeno je okrivljeni osuđen na novčanu kaznu u određenom iznosu od 100.000,00 (stohiljada) dinara koju je dužan da plati u roku od 15 dana od dana pravnosnažnosti presude, a ukoliko to ne učini, sud će istu zameniti kaznom zatvora tako što će za svakih započetih 1.000,00 dinara novčane kazne odrediti 1 dan kazne zatvora. Okrivljeni je obavezan da plati sudu na ime paušala iznos od 10.000,00 dinara u roku od 15 dana po pravnosnažnosti presude.

Presudom Višeg suda u Leskovcu 11Kž1.br.18/19 od 21.01.2019.godine odbijene su kao neosnovane žalbe Osnovnog javnog tužioca u Leskovcu i branioca okrivljenog AA, pa je potvrđena presuda Osnovnog suda u Leskovcu 11K.br.548/17 od 23.10.2018.godine.

Protiv navedenih pravnosnažnih presuda zahtev za zaštitu zakonitosti podneo je branilac okrivljenog AA - advokat Miloš Petrović, zbog bitne povrede odredaba krivičnog postupka iz člana 438. stav 2. tačka 1) ZKP, sa predlogom da Vrhovni kasacioni sud usvoji podneti zahtev, te da preinači prvostepenu i drugostepenu presudu tako što će okrivljenog osloboditi od optužbe za krivično delo koje mu je stavljeno na teret ili da ukine prvostepenu i drugostepenu presudu i predmet vrati prvostepenom sudu na ponovno odlučivanje.

Vrhovni kasacioni sud je u sednici veća, ispitujući zahtev za zaštitu zakonitosti branioca okrivljenog u smislu odredbi člana 487. Zakonika o krivičnom postupku, ocenio da je zahtev nedozvoljen, iz sledećih razloga:

Odredbom člana 484. ZKP propisano je da se u zahtevu za zaštitu zakonitosti mora navesti razlog za njegovo podnošenje (član 485. stav 1. ZKP). Kada se zahtev podnosi zbog povrede zakona (član 485. stav 1. tačka 1. ZKP) okrivljeni preko svog branioca, a i sam branilac koji u korist okrivljenog preduzima sve radnje koje može preduzeti okrivljeni (član 71. tačka 5. ZKP), takav zahtev može podneti samo iz razloga propisanih odredbom člana 485. stav 4. ZKP, dakle ograničeno je pravo okrivljenog i njegovog branioca na podnošenje zahteva za zaštitu zakonitosti u pogledu razloga zbog kojih mogu podneti ovaj vanredni pravni lek i to taksativnim nabrajanjem povreda zakona koje su učinjene u prvostepenom postupku i u postupku pred apelacionim odnosno drugostepenim sudom i to zbog povreda odredaba člana 74, člana 438. stav 1. tačka 1) i 4) i tačka 7) do 10) i stav 2. tačka 1), člana 439. tačka 1) do 3) i člana 441. stav 3. i 4. ZKP.

Odredbom člana 487. stav 1. tačka 2) ZKP propisano je da će Vrhovni kasacioni sud u sednici veća rešenjem odbaciti zahtev za zaštitu zakonitosti, ako je nedozvoljen (član 482. stav 2, član 483. i član 485. stav 4. ZKP).

U konkretnom slučaju, branilac okrivljenog kao razlog za podnošenje zahteva za zaštitu zakonitosti ističe bitnu povredu odredaba krivičnog postupka iz člana 438. stav 2. tačka 1) ZKP, samo formalno označavajući ovu povredu zakona zbog koje je podnošenje zahteva dozvoljeno okrivljenom, navođenjem da se prvostepena i drugostepena presuda zasnivaju na dokazima na kojima se po odredbama ZKP ne mogu zasnivati i to na pisanim dokazima proisteklim u vezi sa terenskom poreskom kontrolom od 18.10.2015.godine. Međutim, branilac dalje u obrazloženju zahteva uopšte ne ukazuje u čemu se konkretno sastoji nezakonitost ovih dokaza, već zapravo samo osporava njihovu ocenu datu od strane nižestepenih sudova i u vezi sa tim pravilnost utvrđenog činjeničnog stanja, dajući sopstvenu ocenu da navedene dokaze nije trebalo prihvatiti iz razloga nezakonitog postupanja poreskih inspektora i njihovih zloupotreba u radu. Ovo imajući u vidu da branilac ističe da je u toku postupka na nesumnjiv način utvrđeno da su se inspektori Poreske uprave u toku vršenja terenske poreske kontrole bavili manipulisanjem, podmetanjem i falsifikovanjem isprava i da su nakon kontrole sačinili fiktivan nalog za terensku kontrolu na ime okrivljenog, a sa ranijim datumom podnošenja, te da je predmetno krivično delo zapravo izvršio saslušani svedok BB, a ne okrivljeni.

Kako je, dakle, u podnetom zahtevu za zaštitu zakonitosti branioca okrivljenog, kao razlog pobijanja pravnosnažnih presuda, samo formalno označena povreda zakona zbog koje je podnošenje zahteva dozvoljeno okrivljenom (član 438. stav 2. tačka 1. ZKP), dok se suštinski ukazuje na pogrešno utvrđeno činjenično stanje i pogrešnu ocenu dokaza od strane nižestepenih sudova, davanjem sopstvene ocene izvedenih dokaza, a što ne predstavlja zakonski razlog zbog kojeg je u smislu odredbe člana 485. stav 4. ZKP dozvoljeno podnošenje ovog vanrednog pravnog leka okrivljenom i njegovom braniocu zbog povrede zakona, to je Vrhovni kasacioni sud zahtev branioca okrivljenog ocenio nedozvoljenim.

Iz napred iznetih razloga Vrhovni kasacioni sud je, na osnovu odredaba člana 487. stav 1. tačka 2) ZKP u vezi člana 485. stav 4. ZKP, zahtev za zaštitu zakonitosti branioca okrivljenog AA - advokata Miloša Petrovića odbacio kao nedozvoljen.

Zapisničar-savetnik                                                                                                                    Predsednik veća-sudija

Snežana Lazin,s.r.                                                                                                                         Nevenka Važić,s.r.

Za tačnost otpravka

Upravitelj pisarnice

Marina Antonić