Republika Srbija
VRHOVNI KASACIONI SUD
Rev2 313/2019
12.03.2020. godina
Beograd
U IME NARODA
Vrhovni kasacioni sud, u veću sastavljenom od sudija: Slađane Nakić Momirović, predsednika veća, Dobrile Strajina i Marine Milanović, članova veća, u parnici tužioca AA iz ..., čiji je punomoćnik Dušan Dišić, advokat iz ..., protiv tuženog JKP „Ravno 2014“ iz Ćuprije, čiji je punomoćnik Jovan Čelebić, advokat iz ..., radi poništaja rešenja o otkazu ugovora o radu, odlučujući o reviziji tuženog izjavljenoj protiv presude Apelacionog suda u Kragujevcu Gž1 3994/2017 od 07.09.2018. godine, u sednici održanoj 12.03.2020. godine, doneo je
P R E S U D U
ODBIJA SE kao neosnovana revizija tužene izjavljena protiv presude Apelacionog suda u Kragujevcu Gž1 3994/2017 od 07.09.2018. godine.
O b r a z l o ž e nj e
Presudom Osnovnog suda u Paraćinu P1 68/17 od 20.09.2017. godine, stavom prvim izreke, poništeno je rešenje tuženog JKP“Ravno 2014“ iz Ćuprije br. .. od 10.02.2014. godine, kojim je tužiocu otkazan ugovor o radu br. .. od 16.05.2013. godine aneksiran 22.08.2013. godine, kao nezakonit. Stavom drugim izreke, obavezan je tuženi da tužioca vrati na rad. Stavom trećim izreke, obavezan je tuženi da tužiocu naknadi troškove parničnog postupka u iznosu od 267.000,00 dinara.
Presudom Apelacionog suda u Kragujevcu Gž1 3994/2017 od 07.09.2018. godine, odbijena je žalba tuženog i potvrđena prvostepena presuda. Protiv pravnosnažne presude donete u drugom stepenu, tuženi je blagovremeno izjavio reviziju zbog bitne povrede odredaba parničnog postupka i pogrešne primene materijalnog prava.
Ispitujući pobijanu presudu u smislu člana 408. ZPP, Vrhovni kasacioni sud je našao da revizija nije osnovana.
U postupku nije učinjena bitna povreda odredaba parničnog postupka iz člana 374. stav 2. tačka 2. ZPP, na koju revizijski sud pazi po službenoj dužnosti. Neosnovano se revizijom ukazuje na bitne povrede odredaba parničnog postupka pred drugostepenim sudom, budući da je drugostepeneni sud ocenio žalbene navode od značaja i navao razloge koje je uzeo u obzir po službenoj dužnosti, saglasno članu 396. stav 1. ZPP. Istovremeno, u postupku po žalbi nije došlo do propuštanja u primeni ili do nepravilne primene odredaba procesnog zakona koje su bile od uticaja na donošenje zakonite i pravilne presude.
Prema utvrđenom činjeničnom stanju, tužilac je bio zaposlen kod pravnog prethodnika tužene KJP “Usluge“ na radnom mestu radnika u gradskom zelenilu sa trećim stepenom stručne spreme. Pravilnikom tuženog o sistematizaciji radnih mesta od 10.03.2013. godine, bilo je predviđeno deset radnika u gradskom Zelenilu, a Pravilnikom od 01.08.2013. godine koji je bio na snazi u vreme donošenja osporenog rešenja ovaj broj nije smanjen, odnosno bio je predviđen isti broj od deset radnika u Zelenilu. Odlukom pravnog prethodnika tuženog od 06.01.2014. godine, utvrđeno je da će zbog ekonomskih promena i finansijskih teškoća, sedmoro radnika biti proglašeno za tehnološki višak. Sastavni deo Odluke jesu kriterijumi za utvrđivanje viška zaposlenih, koje je u postupku rešavanja viška zaposlenih primenila Komisija za rangiranje i ocenjivanje zaposlenih, koju je tuženi formirao istog dana kada je doneo Odluku. Primenom navedenih kriterijuma, tuženi je proglašen za tehnološki višak kao zaposleni sa najmanjim brojem bodova, zbog čega mu je osporenim rešenjem od 10.02.2014. godine otkazan ugovor o radu, a u obrazloženju rešenja je navedeno da mu je otkaz dat zbog ekonomskih promena i teške finansijske situaciji u kojoj se preduzeće nalazi. Spajanjem KJP“Usluga“ sa drugim privrednim subjektom JP „Vodovod i kanalizacija“ nastao je privredni subjekat JKP“Ravno 2014“, odnosno tuženi u ovoj parnici.
Kod tako utvrđenog činjeničnog stanja, pravilno su nižestepeni sudovi primenili materijalno pravo kada su poništili rešenje tuženog kojim je tužiocu otkazan ugovor o radu i obavezali tuženog da tužioca vrati na rad.
Prema članu 179. tačka 9. Zakona o radu koji je bio na snazi u vreme donošenja osporenog rešenja, poslodavac može zaposlenom da otkaže ugovor o radu ako za to postoji opravdani razlog koji se odnosi na radnu sposobnost zaposlenog, njegovo ponašanje i potrebe poslodaca i to ako usled tehnoloških, ekonomskih ili organizacionih promena prestane potreba za obavljanjem određenog posla ili dođe do smanjenja obima posla. Prema navedenoj odredbi zakona poslodavac je u obavezi da obrazloži tehnološke, ekonomske i organizacione promene koje dovode prestanka potrebe za radom zaposlenih. Obaveza je poslodavca da odredi opravdane razloge zbog kojih zaposlenima otkazuje ugovor o radu, kao i broj i strukturu zaposlenih koji su tehnološki višak. Poslodavac to čini odlukom o uvođenju tehnoloških, ekonomskih i organizacionih promena (ako nema obavezu donošenja programa), posle koje po pravilu donosi akt o sistematizaciji radnih mesta.
Kako tuženi nije ukinuo radno mesto tužioca, niti je pre otkaza izmenio postojeći akt o sistematizaciji radnih mesta, dakle nije dokazao postojanje otkaznog razloga, već je u rešenju uopšteno navedeno da tužiocu radni odnos prestaje usled ekonomskih promena i finansijskih teškoća, koje nisu obrazložene, pravilna je ocena nižestepenih sudova da je otkaz ugovor o radu, na osnovu člana 179. tačka 9. Zakona o radu, nezakonit, zbog čega je tuženi u obavezi da tužioca vrati na rad primenom člana 191. stav 1. istog Zakona.
Neosnovan je revizijski navod da je rešenje nezakonito, jer je obrazloženju prvostepene presude navedeno da je rešenje doneo tuženi JKP „Ravno 2014“ iz Ćuprije, iako je rešenje doneto od strane KJP“Usluga“. Međutim, zbog izvršenih statusnih promena i spajanja dva javna preduzeća, tuženi je stekao status poslodavca sledbenika, čime je preuzeo sva prava, obaveze i odgovornosti prethodnog poslodavca, samim tim i odgovornost za sve njegove pojedinačne akte, pa samo navođenje da otkaz nije doneo tuženi, već njegov pravni prethodnik nije od uticaja na zakonitost osporenog rešenja.
Na osnovu člana 414. tav 1. ZPP, odlučeno je kao u izreci
Predsednik veća – sudija
Slađana Nakić Momirović,s.r.
Za tačnost otpravka
Upravitelj pisarnice
Marina Antonić