Rev 3081/2021 1.6.6.9

Republika Srbija
VRHOVNI KASACIONI SUD
Rev 3081/2021
07.07.2021. godina
Beograd

Vrhovni kasacioni sud, u veću sastavljenom od sudija: Zvezdane Lutovac, predsednika veća, Dragane Marinković, Branka Stanića, Tatjane Miljuš i Tatjane Matković Stefanović, članova veća, u parnici tužilje AA iz ..., čiji je punomoćnik Vladimir Putnik, advokat iz ..., protiv tužene Republike Srbije – Privredni sud u Beogradu, koju zastupa Državno pravobranilaštvo u Beogradu, radi naknade štete, odlučujući o reviziji tužene izjavljenoj protiv presude Višeg suda u Beogradu Gž rr1 17/2020 od 15.01.2021. godine, u sednici održanoj 07.07.2021. godine, doneo je

R E Š E NJ E

PRIHVATA SE odlučivanje o reviziji tužene izjavljenoj protiv presude Višeg suda u Beogradu Gž rr1 17/2020 od 15.01.2021. godine, kao izuzetno dozvoljenoj.

UKIDAJU SE presuda Višeg suda u Beogradu Gž rr 1 17/2020 od 15.01.2021. godine i presuda Osnovnog suda u Mladenovcu – Sudska jedinica u Sopotu Prr1 97/19 od 29.06.2020. godine i predmet VRAĆA prvostepenom sudu na ponovno suđenje.

O b r a z l o ž e nj e

Presudom Osnovnog suda u Mladenovcu, Sudska jedinica u Sopotu Prr1 97/19 od 29.06.2020. godine, usvojen je tužbeni zahtev i obavezana tužena da tužilji na ime imovinske štete zbog povrede prava na suđenje u razumnom roku isplati 209.339,64 dinara, sa zakonskom zateznom kamatom od 14.10.2019. godine kao dana podnošenja tužbe do isplate i 28.200,00 dinara na ime troškova parničnog postupka.

Presudom Višeg suda u Beogradu Gž rr 1 17/2020 od 15.01.2021. godine, stavom prvim izreke, odbijena je žalba tužene i potvrđena prvostepena presuda, a odbijeni zahtevi parničnih stranaka za naknadu troškova drugostepenog postupka.

Protiv pravnosnažne presude donete u drugom stepenu tužena je izjavila posebnu reviziju, zbog pogrešne primene materijalnog prava u smislu člana 404. ZPP, a radi ujednačavanja sudske prakse i potrebe razmatranja pravnog pitanja u interesu ravnopravnosti građana.

Tužilja je dala odgovor na reviziju sa predlogom da se ista odbije, a tužena obaveže na plaćanje troškova sastava odgovora na reviziju.

Imajući u vidu sudsku praksu izraženu u većem broj presuda apelacionih sudova u istoj pravnoj situaciji, na koje je revident ukazao, Vrhovni kasacioni sud nalazi da su ispunjeni uslovi iz člana 404. Zakona o parničnom postupku (''Službeni glasnik RS'' br. 72/11... 87/2018), da se revizija smatra izuzetno dozvoljenom, radi ujednačavanja sudske prakse, zbog čega je odlučeno kao u prvom stavu izreke.

Odlučujući o reviziji na osnovu člana 408. ZPP Vrhovni kasacioni sud je utvrdio da je revizija tužene osnovana.

U postupku nije učinjena bitna povreda odredaba parničnog postupka iz člana 374. stav 2. tačka 2. ZPP, na koju Vrhovni kasacioni sud pazi po službenoj dužnosti.

Prema utvrđenom činjeničnom stanju, tužilji zaposlenoj u Industriji kotrljajućih ležajeva AD Beograd, za rad obavljen u periodu od 2001. do 2010. godine, nije isplaćena zarada. Potraživanje tužilje po osnovu neisplaćenih zarada utvrđeno je pravnosnažnom i izvršnom sudskom odlukom u visini od 209.339,64 dinara, koje ona zbog postupka otvaranja stečaja nad tuženom IKL 21.10.2010. godine, nije mogla prinudno da naplati. Potraživanje je prijavila u skladu sa Zakonom o stečaju koje joj je priznato u navedenom iznosu, zaključkom Privrednog suda u Beogradu ST 4155/10 od 10.02.2011. godine. Kako je rešenjem Privrednog suda u Beogradu R4 ST br. 10.74/18 od 29.06.2018. godine, usvojen prigovor predlagača (tužilje) i utvrđeno da joj je povređeno pravo na suđenje u razumnom roku u predmetu Privrednog suda u Beogradu ST 4155/10, stečajnom sudiji je naloženo da u roku od 4 meseca od dana prijema rešenja tog suda R4 ST 907/18 od 15.06.2018. godine, preduzme sve neophodne mere i radnje potrebne da bi se pristupilo unovčenju imovine stečajnog dužnika. Međutim, prema izveštaju stečajnog upravnika od 14.02.2019. godine, proizilazi da je Privredni sud potraživanja poverilaca u koje spada i tužilja, svrstao u treći isplatni red, u kome nije bilo isplata, te da stečajni postupak još nije okončan.

Polazeći od utvrđenog činjeničnog stanja, nižestepeni sudovi zaključuju da postoji uzročna veza između ponašanja organa tužene i imovinske štete koju je tužilja pretrpela, budući da je utvrđena povreda njenog prava na suđenje u razumnom roku od strane Privrednog suda u Beogradu koji stečajni postupak sprovodi već 10 godina i još ga nije okončao. Nižestepeni sudovi su zato pozivajući se na zaključak usvojen na sednici Građanskog odeljenja Vrhovnog kasacionog suda od 02.11.2018. godine, usvojili tužbeni zahtev, nalazeći da je tužena Republika Srbija odgovorna za puni iznos priznatog potraživanja u stečajnom postupku koji se vodi nad preduzećem koje je sa većinskim društvenim, odnosno državnim kapitalom, te da se radi o objektivnoj odgovornosti koja postoji ukoliko je utvrđena povreda prava na suđenje u razumnom roku, bez obzira na to da li je stečajni postupak i unovčenje imovine stečajnog dužnika okončan ili ne.

Ovakav zaključak nižestepenih sudova se za sada ne može prihvatiti, jer je zbog pogrešne primene materijalnog prava činjenično stanje nepotpuno utvrđeno.

Izloženo stanovište nižestepenih sudova da je tužilji povređeno pravo na mirno uživanje imovine iz člana 58. Ustava Republike Srbije jer se radi o potraživanju utvrđenom pravnosnažnom i izvršnom sudskom odlukom, a da je za nesprovođenje takve odluke odgovorna tužena Republika Srbija, odnosno njen organ, za sada se ne može prihvatiti. Naime, zaključak da se radi o stečajnom dužniku sa većinskim društvenim, odnosno državnim kapitalom, suprotan je podacima iz Registra privrednih društava APR-a, gde je kao zakonski zastupnik naveden stečajni upravnik koji je preduzetnik, a ne Agencija za licenciranje stečajnih upravnika koja bi morala vršiti poslove stečajnog upravnika u stečajnim postupcima koji se sprovode nad pravnim licima koja su sa većinskim javnim ili društvenim kapitalom, kao i u postupcima kada se tokom postupka stečaja promeni vlasnička struktura stečajnog dužnika, tako da stečajni dužnik postaje pravno lice sa većinskim javnim kapitalom, u skladu sa zakonom kojim se uređuje stečaj, član 3. stav 4. Zakona o Agenciji za licenciranje stečajnih upravnika (''Službeni glasnik RS'' br. 84/2004, 104/2009, 89/2015).

Imajući u vidu navedeno a radi pravilne primene materijalnog prava, neophodno je prethodno utvrditi da li se potraživanje tužilje odnosi na stečajnog dužnika sa većinskim društvenim ili državnim kapitalom, a što bi bio neophodan uslov za ostvarivanje prava na naknadu imovinske štete koja predstavlja predmet potraživanja u ovoj parnici. Ovo iz razloga što se samo u odnosu na privredna društva koja posluju sa većinskim društvenim ili državnim kapitalom, u odnosu na dugovanja tog privrednog društva mogu konstituisati posebne obaveze Republike Srbije.

U ponovnom postupku prvostepeni sud će, imajući u vidu primedbe iz ovog rešenja potpuno i pravilno utvrditi činjenično stanje od značaja za pravilnu primenu materijalnog prava i na nesumnjiv način utvrditi strukturu kapitala, tj. vlasničku strukturu preduzeća IKL AD Beograd u stečaju, odnosno da li je navedeno preduzeće u vreme nastanka potraživanja stečajnog postupka bilo društvo sa većinskim društvenim ili državnim kapitalom, da li je eventualno došlo do privatizacije preduzeća i kada, te da li je u tom-slučaju privatizacije preduzeće pod kontrolom države. Nakon toga će odlučiti o tužbenom zahtevu tužilje i doneti novu na zakonu zasnovanu odluku, o postojanju odgovornosti tužene za traženu naknadu materijalne štete,

Kako je ukinuta odluka o glavnoj stvari, ukinuta je i odluka o troškovima postupka koja zavisi od konačnog ishoda spora.

Na osnovu člana 416. stav 2. ZPP odlučeno je kao u stavu drugom izreke.

Predsednik veća - sudija

Zvezdana Lutovac,s.r.

Za tačnost otpravka

Upravitelj pisarnice

Marina Antonić