Rev 2133/2023 3.19.1.25.1.4; posebna revizija

Republika Srbija
VRHOVNI KASACIONI SUD
Rev 2133/2023
30.03.2023. godina
Beograd

Vrhovni kasacioni sud, u veću sastavljenom od sudija: Branka Stanića, predsednika veća, Tatjane Miljuš, Tatjane Matković Stefanović, Jasmine Stamenković i Ivane Rađenović, članova veća, u parnici po tužbi tužioca AA iz ..., čiji je punomoćnik Radomir Kojić, advokat u ..., protiv tužene Republike Srbije – Visoki savet sudstva, Privredni sud u Beogradu, čiji je zastupnik Državno pravobranilaštvo, Beograd, radi naknade štete, odlučujući o reviziji tužene izjavljenoj protiv presude Višeg suda u Beogradu Gžrr1 116/22 od 29.09.2022. godine, u sednici veća održanoj dana 30. marta 2023. godine, doneo je

R E Š E NJ E

NE DOZVOLJAVA SE odlučivanje o reviziji tužene izjavljenoj protiv presude Višeg suda u Beogradu Gžrr1 116/22 od 29.09.2022. godine, kao izuzetno dozvoljenoj.

ODBACUJE SE kao nedozvoljena revizija tužene izjavljena protiv presude Višeg suda u Beogradu Gžrr1 116/22 od 29.09.2022. godine.

ODBIJAJU SE zahtevi tužioca i tužene za naknadu troškova revizijskog postupka.

O b r a z l o ž e nj e

Presudom Višeg suda u Beogradu Gžrr1 116/22 od 29.09.2022. godine, u stavu prvom izreke odbijena je kao neosnovana žalba tužene i potvrđena presuda Prvog osnovnog suda u Beogradu 71Prr1 170/21 od 15.12.2021. godine, ispravljena rešenjem istog suda 71Prr1 170/21 od 10.02.2022. godine, kojom je usvojen tužbeni zahtev tužioca i obavezana tužena da tužiocu na ime naknade materijalne štete zbog povrede prava na suđenje u razumnom roku, u stečajajnom postupku koji se vodi pred Privrednim sudom u Beogradu, u predmetu St 112/10, a protiv stečajnog dužnika DP Prva srpska fabrika šećera Dimitrije Tucović 1898. – u stečaju, isplati iznos od 21.141,40 dinara sa zakonskom zateznom kamatom počev od 19.07.2021. godine, kao dana podnošenja tužbe, do isplate i obavezana je tužena da tužiocu na ime troškova parničnog postupka isplati iznos od 28.500,00 dinara sa zakonskom zateznom kamatom počev od izvršnosti presude do isplate. U stavu drugom izreke odbijen je zahtev parničnih stranaka za naknadu troškova drugostepenog postupka.

Protiv drugostepene presude tužena izjavljuje reviziju zbog bitne povrede odredaba parničnog postupka i zbog pogrešne primene materijalnog prava, pozivajući se na odredbu člana 404. Zakona o parničnom postupku.

Tužilac je dostavio odgovor na reviziju kojim je osporio revizijske navode tužene i predložio odbacivanje revizije kao nedozvoljene odnosno odbijanje revizije kao neosnovane. Troškove za sastav odgovora na reviziju je tražio.

Odlučujući o dozvoljenosti posebne revizije na osnovu člana 404. stav 2. Zakona o parničnom postupku („Službeni glasnik RS“, br. 72/11, 55/14, 87/18 i 18/20), Vrhovni kasacioni sud je našao da u konkretnom slučaju nisu ispunjeni uslovi za odlučivanje o reviziji kao izuzetno dozvoljenoj jer ne postoji potreba za razmatranjem pravnih pitanja od opšteg interesa ili u interesu ravnopravnosti građana, radi ujednačavanja sudske prakse, kao ni novog tumačenja prava, uzimajući u obzir vrstu spora i sadržinu tražene sudske zaštite, način presuđenja i razloge koje je drugostepeni sud dao za svoju odluku. Tužena u reviziji nije pružila dokaz o postojanju različitih odluka u istoj činjeničnoj i pravnoj situaciji kao u konkretnom slučaju i suprotnom presuđenju sudova, pa nije ispunjen zakonski uslov koji se odnosi na potrebu za ujednačavanjem sudske prakse. Razlozi na kojima je zasnovana odluka drugostepenog suda usklađena je sa važećim tumačenjem prava i vladajućim pravnim shvatanjem u praksi nižestepenih sudova i revizijskog suda u pogledu primene odredaba člana 31. Zakona o zaštiti prava na suđenje u razumnom roku („Službeni glasnik RS“, br. 40/2015). Odgovornost Republike Srbije za imovinsku štetu izazvanu povredom prava na suđenje u razumnom roku je objektivna, pa stoga, tužena odgovara za štetu kada tužilac, bivši zaposleni u privrednom društvu sa većinskim društvenim ili državnim kapitalom, bez svoje krivice nije naplatio svoje novčano potraživanje iz radnog odnosa, a pravnosnažnim rešenjem je utvrđeno da mu je u tom postupku povređeno pravo na suđenje u razumnom roku. U konkretnom slučaju utvrđenom povredom prava na suđenje u razumnom roku tužilac stiče pravo da zahteva od tužene naknadu materijalne štete u visini nenaplaćenog potraživanja i podneo je tužbu za naknadu ove štete. Na okolnost da se radi o preduzeću sa većinskim društvenim kapitalom ukazuje na, uz tužbu dostavljen, izvod Agencije za privredne registre, po kome DP Prva srpska fabrika šećera Dimitrije Tucović 1898. – u stečaju raspolaže sa 100% društvenog kapitala.

Iz navedenih razloga Vrhovni kasacioni sud je odlučio kao u stavu prvom izreke.

Ispitujući dozvoljenost revizije u smislu člana 410. stav 2. tačka 5. Zakona o parničnom postupku, Vrhovni kasacioni sud je našao da revizija nije dozvoljena.

Tužba radi naknade štete podneta je 19.07.2021. godine. Vrednost predmeta spora je 21.141,40 dinara.

Odredbom člana 468. stav 1. ZPP propisano je da se sporovima male vrednosti smatraju sporovi u kojima se tužbeni zahtev odnosi na potraživanje u novcu koje ne prelazi dinarsku protivvrednost 3.000 evra po srednjem kursu NBS na dan podnošenja tužbe. Prema članu 479. stav 6. ZPP, protiv odluke drugostepenog suda kojom je odlučeno u sporu male vrednosti revizija nije dozvoljena.

Imajući u vidu da se u konkretnom slučaju radi o postupku po tužbi za novčano obeštećenje u kome revizija nije dozvoljena jer se tužbeni zahtev odnosi na potraživanje u novcu koji ne prelazi dinarsku protivvrednost 3.000 evra po srednjem kursu Narodne banke Srbije na dan podnošenja tužbe, odnosno jer se radi o sporu male vrednosti u smislu člana 468. stav 1. ZPP, to je shodno članu 479. stav 6. ZPP Vrhovni kasacioni sud našao da revizija tužene nije dozvoljena.

Na osnovu člana 413. Zakona o parničnom postupku, Vrhovni kasacioni sud je odlučio kao u stavu drugom izreke.

Stavom trećim izreke, odbijeni su zahtevi za naknadu troškova revizijskog postupka na osnovu ovlašćenja iz člana 165. stav 1. ZPP i to s obzirom da tužena nije uspela u revizijskom postupku, a u pogledu zahteva tužioca ne radi se o troškovima potrebnim radi vođenja revizijskog postupka u smislu člana 154. ZPP.

Predsednik veća-sudija,

Branko Stanić,s.r.

Za tačnost otpravka

Upravitelj pisarnice

Marina Antonić