Rev 4303/2023 3.19.1.25.1.4; posebna revizija

Republika Srbija
VRHOVNI SUD
Rev 4303/2023
29.06.2023. godina
Beograd

Vrhovni sud, u veću sastavljenom od sudija: Branka Stanića, predsednika veća, Tatjane Miljuš, Tatjane Matković Stefanović, Jasmine Stamenković i Mirjane Andrijašević, članova veća, u parnici po tužbi tužioca AA iz ..., čiji je punomoćnik Toplica Mladenović, advokat u ..., protiv tuženih: Opština Knić, čiji je zastupnik Opštinski javni pravobranilac i JP „Putevi Srbije“ Beograd, čiji je punomoćnik Branislav Popovac, advokat u ..., radi isplate naknade, vrednost predmeta spora 53.125,00 dinara, odlučujući o reviziji tuženog JP „Putevi Srbije“ Beograd, izjavljenoj protiv presude Višeg suda u Kragujevcu Gž 1211/20 od 08.03.2022. godine, u sednici veća održanoj dana 29. juna 2023. godine, doneo je

R E Š E NJ E

NE DOZVOLJAVA SE odlučivanje o reviziji tuženog JP „Putevi Srbije“ Beograd, izjavljenoj protiv presude Višeg suda u Kragujevcu Gž 1211/20 od 08.03.2022. godine, kao izuzetno dozvoljenoj.

ODBACUJE SE kao nedozvoljena revizija tuženog JP „Putevi Srbije“ Beograd, izjavljena protiv presude Višeg suda u Kragujevcu Gž 1211/20 od 08.03.2022. godine.

O b r a z l o ž e nj e

Presudom Osnovnog suda u Kragujevcu 12P 2707/19 od 10.01.2020. godine, u stavu prvom izreke delimično je usvojen tužbeni zahtev tužioca, pa su obavezani tuženi da tužiocu na ime udela od 1/8 naknade za oduzeto zemljište – deo kp.br. .. KO Knić, u ukupnoj površini od 0.08,50 ha, solidarno isplate iznos od 53.125,00 dinara sa zakonskom zateznom kamatom počev od 10.01.2020. godine do konačne isplate; u stavu drugom izreke odbijen je deo tužbenog zahteva tužioca da se obavežu tuženi da tužiocu na iznos dosuđen stavom prvim izreke presude isplate i zakonsku zateznu kamatu počev od 28.05.2019. godine, kao dana podnošenja tužbe do 10.01.2020. godine; u stavu trećem izreke obavezani su tuženi da tužiocu na ime troškova parničnog postupka solidarno isplate iznos od 42.775,00 dinara sa zakonskom zateznom kamatom počev od izvršnosti presude do konačne isplate.

Presudom Višeg suda u Kragujevcu Gž 1211/20 od 08.03.2022. godine odbijene su kao neosnovane žalbe tuženih i potvrđena prvostepena presuda u stavu prvom i trećem izreke.

Protiv pravnosnažne presude donete u drugom stepenu tuženi JP „Putevi Srbije“ Beograd je izjavio blagovremenu reviziju, zbog pogrešne primene materijalnog prava, sa predlogom da se o reviziji odluči kao o izuzetno dozvoljenoj primenom člana 404. ZPP.

Prema odredbi člana 404. Zakona o parničnom postupku – ZPP („Službeni glasnik RS“ broj 72/11...10/23) revizija je izuzetno dozvoljena zbog pogrešne primene materijalnog prava i protiv drugostepene presude koja ne bi mogla da se pobija revizijom, ako je po oceni Vrhovnog kasacionog suda potrebno da se razmotre pravna pitanja od opšteg interesa ili pravna pitanja u interesu ravnopravnosti građana, radi ujednačavanja sudske prakse, kao i ako je potrebno novo tumačenje prava (posebna revizija). O dozvoljenosti i osnovanosti posebne revizije odlučuje Vrhovni kasacioni sud u veću od pet sudija.

Ocenjujući ispunjenost uslova za dozvoljenost revizije tužioca, izjavljene na osnovu člana 404. ZPP, Vrhovni sud je našao da u ovoj vrsti spora ne postoji potreba za ujednačavanjem sudske prakse, razmatranjem pravnih pitanja od opšteg interesa, pravnih pitanja u interesu ravnopravnosti građana, niti je potrebno novo tumačenje prava, sve imajući u vidu sadržinu tražene pravne zaštite, način presuđenja i razloge na kojima su zasnovane nižestepene odluke.

Pobijanom presudom odlučeno je o zahtevu tužioca da se tuženi solidarno obavežu na isplatu tužiocu naknade za faktički eksproprisano zemljište na način koji nije u suprotnosti sa aktuelnom sudskom praksom i pravnim shvatanjima izraženim u pravnosnažnim presudama i odlukama Vrhovnog suda. Odluka o tužbenom zahtevu u odnosu na tuženog JP „Putevi Srbije“ Beograd uslovljena je činjenicom utvrđenom u postupku, da je taj tuženi upisan kao nosilac prava korišćenja na predmetnoj kp.br. .. KO Knić koja je magistralni put, sada u državnoj svojini koja je nastala na način da je od tužiočeve parcele oduzet deo i pripojen navednoj parceli, u kom delu je tužilac onemogućen da faktički eksproprisanu parcelu koristi svojim svojinskim ovlašćenjima, bez sprovedenog postupka i isplaćene naknade za eksproprijaciju. Revident ističe da nije bio investitor niti izvođač radova na izgradnji za čije građenje je izvršena eksproprijacija, da nije izvršio zauzeće, niti upravlja putem i nije korisnik eksproprijacije, i ukazuje na presudu u kojoj nije obavezan da isplati naknadu za eksproprisano zemljište. Međutim, u postupcima u kojima su donete presude na kojima se u reviziji ukazuje, nije utvrđeno da je tuženi JP „Putevi Srbije“ Beograd upisan kao korisnik faktički eksproprisane nepokretnosti, pa se ovim ne ukazuje na potrebu za ujednačavanjem sudske prakse. Takođe u konkretnom slučaju nema potrebe da se razmotre pravna pitanja od opšteg interesa ili pravna pitanja u interesu ravnopravnosti građana, niti je potrebno novo tumačenje prava. Navodi revidenta da jeste sproveden postupak eksproprijacije, protivno utvrđenju suda, tiču se pravilnosti utvrđenog činjeničnog stanja, što ne može biti razlog za izuzetnu dozvoljenost revizije po odredbi člana 404. stav 1. Zakona o parničnom postupku.

Zato je na osnovu člana 404. stav 2. Zakona o parničnom postupku, odlučeno kao u prvom stavu izreke ovog rešenja.

Ispitujući dozvoljenost revizije primenom čl. 410. stav 2. tačka 5. ZPP, Vrhovni sud je našao da revizija tuženog nije dozvoljena.

Predmet spora je isplata naknade za eksproprisano zemljište u iznosu od 53.125,00 dinara, koji iznos očigledno ne prelazi dinarsku protivvrednost 40.000 evra po srednjem kursu Narodne banke Srbije na dan podnošenja tužbe – 28.05.2019. godine. To znači da revizija nije dozvoljena, po odredbi člana 403. stav 3. Zakona o parničnom postupku.

Iz navedenih razloga, na osnovu člana 413. Zakona o parničnom postupku, odlučeno je kao u stavu drugom izreke rešenja.

Predsednik veća – sudija

Branko Stanić,s.r.

Za tačnost otpravka

Zamenik upravitelja pisarnice

Milanka Ranković