
Republika Srbija
VRHOVNI SUD
Rev 19898/2024
10.10.2024. godina
Beograd
Vrhovni sud, u veću sastavljenom od sudija: Branislava Bosiljkovića, predsednika veća, Dragane Boljević, Jasmine Simović, Irene Vuković i Radoslave Mađarov, članova veća, u parnici tužioca AA iz ..., čiji je punomoćnik Miodrag Janković advokat iz ..., protiv tužene Republike Srbije, Visoki savet sudstva, Privredni sud u Beogradu, koju zastupa Državno pravobranilaštvo sa sedištem u Beogradu, radi naknade štete, odlučujući o reviziji tužene izjavljenoj protiv presude Višeg suda u Beogradu Gžrr1 52/24 od 21.03.2024. godine, na sednici održanoj 10.10.2024. godine, doneo je
R E Š E NJ E
NE DOZVOLJAVA SE odlučivanje o posebnoj reviziji tužene izjavljenoj protiv presude Višeg suda u Beogradu Gžrr1 52/24 od 21.03.2024. godine.
ODBACUJE SE kao nedozvoljena revizija tužene izjavljena protiv presude Višeg suda u Beogradu Gžrr1 52/24 od 21.03.2024. godine.
O b r a z l o ž e nj e
Presudom Višeg suda u Beogradu Gžrr1 52/24 od 21.03.2024. godine, stavom prvim izreke, odbijena je kao neosnovana žalba tužene i potvrđena presuda Prvog osnovnog suda u Beogradu Prr1 118/22 od 09.10.2023. godine, u stavovima prvom i trećem izreke, kojima je obavezana tužena da tužiocu na ime naknade imovinske štete zbog povrede prava na suđenje u razumnom roku isplati 28.697,65 dinara, sa zakonskom zateznom kamatom od 02.03.2022. godine do isplate i da mu naknadi troškove parničnog postupka od 54.000,00 dinara. Stavom drugim izreke, odbijen je zahtev tužene za naknadu troškova drugostepenog postupka.
Protiv pravnosnažne presude donete u drugom stepenu tužena je blagovremeno izjavila reviziju zbog bitne povrede odredaba parničnog postupka i pogrešne primene materijalnog prava, pozivajući se na član 404. Zakona o parničnom postupku (posebna revizija).
Posebna revizija je, u smislu člana 404. Zakona o parničnom postupku („Službeni glasnik RS“, br. 72/11, 49/13-US, 74/13-US, 55/14, 87/18, 18/20, 10/23 – u daljem tekstu: ZPP), izuzetno pravno sredstvo koje se, zbog pogrešne primene materijalnog prava, može izjaviti protiv drugostepene presude koja se ne bi mogla pobijati revizijom. O dozvoljenosti posebne revizije odlučuje Vrhovni sud, ceneći potrebu odlučivanja o tom pravnom sredstvu zbog razmatranja pravnih pitanja od opšteg interesa ili u interesu ravnopravnosti građana, ujednačavanja sudske prakse ili novog tumačenja prava.
U konkretnom slučaju, tužiočevo potraživanje (deo koji nije naplaćen u stečajnom postupku) potiče iz radnog odnosa sa stečajnim dužnikom „Investbanka“ a.d. Beograd nad kojim je postupak stečaja otvoren rešenjem Trgovinskog suda u Beogradu St 10/2002 od 03.01.2002. godine. Pravnosnažnim rešenjem Privrednog suda u Beogradu R4 St 3197/21 od 20.09.2021. godine utvrđeno je da je tužiocu u tom stečajnom postpku, povređeno pravo na suđenje u razumnom roku. Stečajni dužnik je privredni subjekt koji je u vreme nastanka tužiočevog potraživanja poslovao sa državnim kapitalom - odlukom Saveta Agencije SRJ za osiguranje depozita i sanaciju banaka O. br. BS-33/2001 od 05.07.2001. godine, proglašene su nevažećim sve do tada emitovane akcije banke, čime su prestala sva prava akcionara, a na dan otvaranja stečaja jedini akcionar banke bio je Agencija za osiguranje depozita.
Po oceni Vrhovnog suda, nisu ispunjeni zakonski uslovi za odlučivanje o reviziji tužene kao izuzetno dozvoljenoj.
U konkretnom slučaju je odlučeno o naknadi imovinske štete zbog povrede prava na suđenje u razumnom roku u smislu odredbe člana 31. Zakona o zaštiti prava na suđenje u razumnom roku. O pravu tužioca, visini tražene naknade i načinu obračuna kamate, sudovi su odlučili uz primenu materijalnog prava na kome počivaju i odluke ovog suda o istovetnim zahtevima sa sličnim činjeničnim stanjem i pravnim osnovom i o odgovornosti države za štetu nastalu zbog potpunog ili delimičnog neizvršenja u stečaju utvrđenih potraživanja zaposlenih iz radnog odnosa koja su bez njihove krivice ostala neizmirena u postupku stečaja vođenom nad stečajnim dužnikom sa većinskim društvenim ili državnim kapitalom, uz uslov da je prethodno utvrđena povreda prava na suđenje u razumnom roku. Redovni sudovi u ovakvim sporovima slede i pravne stavove izražene u odlukama Evropskog suda za ljudska prava u predmetima protiv Srbije i odlukama Ustavnog suda, kojim je uspostavljena „direktna odgovornost“ Republike Srbije za obaveze privrednih društava koja ne uživaju dovoljnu institucionalnu i operativnu nezavisnost od države, i to bez utvrđivanja uzročno-posledične veze između povrede prava na suđenje u razumnom roku i nastale imovinske štete.
Ukazivanje na drugačije sudske odluke kojima je eventualno drugačije odlučeno o istom pravnom pitanju, ne ukazuje nužno i na drugačiji pravni stav izražen u tim odlukama jer odluka o osnovanosti zahteva u ovoj vrsti sporova zavisi od utvrđenog činjeničnog stanja u svakom konkretnom slučaju. Za dozvoljenost posebne revizije nisu od uticaja navodi tužene o neutvrđenoj strukturi potraživanja, odnosno da li je u istu uračunata i zatezna kamata, i po kojoj metodi je obračunata, s obzirom da je u sprovedenom postupku razjašnjeno da je kamata obračunata metodom prostog interesnog računa.
Iz navedenih razloga, nema mesta odlučivanju o posebnoj reviziji tužene radi ujednačavanja sudske prakse ili novog tumačenja prava. S`obzirom da u ovom sporu nema ni pravnih pitanja od opšteg interesa ili u interesu ravnopravnosti građana, niti potrebe za novim tumačenjem prava, odlučeno je kao u prvom stavu izreke na osnovu člana 404. ZPP.
Prema odredbi člana 479. stav 6. ZPP, protiv odluke drugostepenog suda u postupku u sporu male vrednosti revizija nije dozvoljena, zbog čega je, na osnovu člana 413. tog zakona, odlučeno kao u drugom stavu izreke.
Predsednik veća - sudija
Branislav Bosiljković, s.r.
Za tačnost otpravka
Zamenik upravitelja pisarnice
Milanka Ranković