Republika Srbija
VRHOVNI KASACIONI SUD
Kzz 1206/2022
20.12.2022. godina
Beograd
U IME NARODA
Vrhovni kasacioni sud, u veću sastavljenom od sudija: Bate Cvetkovića, predsednika veća, Miroljuba Tomića, Tatjane Vuković, Dubravke Damjanović i Milene Rašić, članova veća, sa savetnikom Zvezdanom Govedarica Carić, kao zapisničarem, u krivičnom predmetu okrivljenog AA, zbog krivičnog dela nasilničko ponašanje na sportskoj priredbi ili javnom skupu iz člana 344a stav 4. u vezi stava 1. u vezi člana 33. Krivičnog zakonika, odlučujući o zahtevu za zaštitu zakonitosti branioca okrivljenog AA, advokata Uroša Andrejića, podnetom protiv pravnosnažnih rešenja Višeg javnog tužioca u Beogradu Kto 49/20 od 01.04.2022. godine i Višeg suda u Beogradu Kv 1477/22 od 25.08.2022. godine, u sednici veća održanoj dana 20.12.2022. godine, doneo je
P R E S U D U
USVAJA SE kao osnovan zahtev za zaštitu zakonitosti branioca okrivljenog AA, advokata Uroša Andrejića, pa se UKIDAJU pravnosnažna rešenja Višeg javnog tužioca u Beogradu Kto 49/20 od 01.04.2022. godine i Višeg suda u Beogradu Kv 1477/22 od 25.08.2022. godine i predmet vraća Višem javnom tužiocu u Beogradu na ponovni postupak i odlučivanje.
O b r a z l o ž e nj e
Rešenjem Višeg javnog tužioca u Beogradu Kto 49/20 od 01.04.2022. godine, u stavu prvom izreke, delimično je usvojen zahtev – troškovnik advokata Uroša Andrejića, podnet tužilaštvu dana 30.03.2022. godine na ime nagrade za odbranu u svojstvu branioca okrivljenog AA, u ukupnom iznosu 360.750,00 dinara, imajući u vidu da je krivični postupak u odnosu na okrivljenog AA obustavljen rešenjem Višeg suda u Beogradu od 21.07.2021. godine, koje je postalo pravnosnažno dana 14.10.2021. godine, kojim je utvrđeno da nema mesta optužbi protiv okrivljenog AA zbog izvršenja krivičnog dela nasilničko ponašanje na sportskoj priredbi ili javnom skupu iz člana 344a stav 4. u vezi stava 1. u vezi člana 33. KZ, dok je drugim stavom izreke zahtev – troškovnik advokata Uroša Andrejića, u preostalom delu odbijen do visine traženog iznosa. Trećim stavom izreke, računovodstvu Višeg javnog tužilaštva u Beogradu naloženo je da izvrši isplatu troškova krivičnog postupka advokatu Urošu Andrejiću na račun bliže opredeljen u izreci.
Rešenjem Višeg suda u Beogradu Kv 1477/22 od 25.08.2022. godine, delimično je uvažena žalba branioca okrivljenog AA, advokata Uroša Andrejića, pa je preinačeno rešenje Višeg javnog tužilaštva u Beogradu Kto 49/20 od 01.04.2022. godine, tako što se utvrđuju troškovi krivičnog postupka koje je okrivljeni AA imao u predmetu Višeg javnog tužilaštva u Beogradu Kto 49/20, u ukupnom iznosu od 383.250,00 dinara, koji iznos se ima isplatiti iz budžetskih sredstava Višeg javnog tužilaštva u Beogradu advokatu Urošu Andrejiću, u roku od 60 dana od dana donošenja rešenja, dok je u preostalom delu žalba branioca okrivljenog odbijena kao neosnovana.
Protiv navedenih pravnosnažnih rešenja, branilac okrivljenog AA, advokat Uroš Andrejić, podneo je zahtev za zaštitu zbog povrede zakona iz člana 441. stav 4. ZKP, sa predlogom da Vrhovni kasacioni sud usvoji zahtev za zaštitu zakonitosti, preinači pobijana rešenja tako što će okrivljenom AA, osim već dosuđenog, dosuditi dodatni iznos na ime troškova u iznosu bliže označenom u predlogu zahteva.
Vrhovni kasacioni sud je dostavio primerak zahteva za zaštitu zakonitosti branioca okrivljenog Republičkom javnom tužiocu, shodno odredbi člana 488. stav 1. ZKP, pa je u sednici veća koju je održao bez obaveštavanja Republičkog javnog tužioca i branioca okrivljenog, smatrajući da njihovo prisustvo nije od značaja za donošenje odluke (član 488. stav 2. ZKP), razmotrio spise predmeta zajedno sa pravnosnažnim rešenjima protiv kojih je zahtev podnet, te je nakon ocene navoda iznetih u zahtevu, našao:
Osnovano se u zahtevu za zaštitu zakonitosti branioca okrivljenog ukazuje da je učinjena povreda zakona iz člana 441. stav 4. ZKP, jer braniocu okrivljenog AA, advokatu Urošu Andrejiću, nisu priznati troškovi krivičnog postupka na ime obavljenog poverljivog razgovora branioca sa okrivljenim u Višem javnom tužilaštvu u Beogradu.
Naime, prema stanju u spisima predmeta prema okrivljenom AA od strane MUP RS, PS Voždovac, doneto je rešenje o zadržavanju Ku 6455/19, Kt 449/19 od 23.05.2019. godine i određeno da se zadržavanje imenovanom ima računati od 23.05.2019. godine od 09,00 sati kada je uhapšen, odnosno kada se odazvao na poziv. Nadalje, iz spisa predmeta proizilazi da je branilac okrivljenog dana 30.03.2022. godine organu postupka, odnosno Višem javnom tužilaštvu u Beogradu dostavio troškovnik u kome pored ostalog opredeljuje i zahtev za isplatu troškova na ime obavljanja poverljivog razgovora branioca sa okrivljenim u VJT u Beogradu dana 24.05.2019. godine u iznosu od 24.000,00 dinara, pri čemu zahtev branioca za isplatu troškova krivičnog postupka u navedenom iznosu u ovom delu nije usvojen, jer prema stavu, a datom u obrazloženju rešenja VJT u Beogradu Kto 49/2020 od 01.04.2022. godine poverljiv razgovor sa okrivljenim ne predstavlja posebnu radnju o kojoj se sačinjava zapisnik, već je navedena radnja obuhvaćena radnjom zastupanja okrivljenog prilikom saslušanja u prostorijama Višeg javnog tužilaštva u Beogradu, za koju radnju su troškovi priznati, a koje razloge kao pravilne prihvata u svemu i vanraspravno veće Višeg suda u Beogradu donošenjem rešenja Kv 1477/22 od 25.08.2022. godine u postupku odlučivanja po žalbi na prvostepeno rešenje.
Međutim, postupajući na opisani način, pobijanim rešenjima učinjena je povreda zakona iz člana 441. stav 4. ZKP, a kako se to osnovano ističe u zahtevu za zaštitu zakonitosti branioca okrivljenog.
U članu 69. stav 1. tačka 2) ZKP, propisano je da uhapšeni pre nego što bude saslušan, ima sa braniocem poverljiv razgovor koji se nadzire samo gledanjem, a ne i slušanjem. S obzirom da je navedenom odredbom zakona izričito propisano pravo uhapšenog na poverljiv razgovor pre prvog saslušanja, to ovaj poverljiv razgovor ima drugačiji karakter u odnosu na kasnije poverljive razgovore tokom postupka. Pored toga, poverljiv razgovor pre prvog saslušanja ima poseban značaj i zbog činjenice što se u tom saslušanju okrivljeni po pravilu prvi put izjašnjava o optužbi, što je od posebnog značaja u domenu poštovanja njegovih ljudskih prava, te stoga ova odredba izričito predviđa pravo na poverljiv razgovor, a odredba Tarifnog broja 6 Tarife o nagradama i naknadama troškova za rad advokata propisuje da advokatu pripada 50% nagrade iz Tarifnog broja 1 za svaki obavljeni razgovor sa okrivljeni koji je lišen slobode ili se nalazi u pritvoru, tako da se u konkretnom slučaju priznaje naknada po ovom osnovu, pri čemu na ostale poverljive razgovore nakon toga branilac ne bi imao pravo na troškove, a što ovde nije slučaj, jer se radi o okrivljenom koji je bio lišen slobode i u pitanju je prvi poverljiv razgovor obavljen sa okrivljenim pre prvog saslušanja.
Kako je, dakle, pobijanim pravnosnažnim rešenjima učinjena povreda zakona na štetu okrivljenog, u delu koji se odnosi na priznavanje troškova krivičnog postupka na ime obavljenog poverljivog razgovora sa okrivljenim, pre prvog saslušanja, to je Vrhovni kasacioni sud usvajanjem zahteva za zaštitu zakonitosti branioca okrivljenog ukinuo pobijana rešenja i predmet vratio Višem javnom tužilaštvu u Beogradu na ponovno odlučivanje, koje će u ponovnom postupku imati u vidu primedbe iznete u ovoj presudi, te doneti pravilnu i zakonitu odluku.
Sa svega izloženog, Vrhovni kasacioni sud je primenom člana 491. stav 1. tačka 1) ZKP, odlučio kao u izreci ove presude.
Zapisničar – savetnik Predsednik veća – sudija
Zvezdana Govedarica Carić,s.r. Bata Cvetković,s.r.
Za tačnost otpravka
upravitelj pisarnice
Marina Antonić